Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Iz iskustva slusanja dosta kompleta iz raznih generacija naima,pravi i najznacajniji pomaci su bili napredci u preampu.Ne mogu da kazem da sam razocaran razlikama koje donose njihovi snagasi,pre bih rekao da je i najlosiji dobro napravljen ,ali pravi upgrade se dobijao preampima i njihovim napajanjima.prelazak sa 32 koji ima 1x24v napajanje na preampe sa 2x24 dual napajanjem je zaista najveci skok.Promene u sistemu su mi u tom "better preamp" preporucili i mnogo iskusniji UK audiofili koji su vec sve kombinacije isprobali,ca pre i nego prelazak na sistem sa aktivnom skretnicom i posebnim snagasem za svako frekventno podrucje.Nije bas da pesma s ploce pocne da "peva" na drugom jeziku ali zamalo da jeste,neki slusaoci jesu trazili da pustim opet istu numeru. :D

James iz tommtomaudia mi je rekao da ce bolji amp doneti nesto bolji sound,a bolji preamp moze da transformise ceo sistem,potvrdio sam to slusnim testom u svom sistemu vec jednom.

Link to comment
Share on other sites

Dezurni pljuvaci, samo sam njih cekao, iskreno....Trotter, bas si definicija Rodnyja ili Dell boya, svejedno....Jesi li slusao to sto nazivas "PIH"? I ovaj drugi kolega, dobronamjerni....hahaha, nije im lako, i ja sam bio skeptican dok nisam poslusao, sta me briga sta je unutra, bitno je sta izlazi van! A to sto izlazi je stvarno super fucking dobro. I u ove nocne sate ne mogu da se odvojim i slusam sve cd-e iznova....A imam odokativno jedno 800 cd-a i minimum 300 LP-a. Valja to sve opet preslusat...PIH!

Nervoza neka? Vrućina? :blink:

Samo sam prokomentarisao izgled ploÄice i to u Å¡aljivom tonu, nema razloga za ljutnju i vreÄ‘anje. Nigde zvuk nisam pomenuo. Prvo valja proÄitati pa onda besno komentarisati kad ima razloga a ovde nema.

Ston uvek stavi sliku dotiÄnog ureÄ‘aja kad se poÄne o tehniÄkim stvarima. Znam ga dovoljno sa foruma da bih znao da nije niÅ¡ta loÅ¡e mislio, a nisam ni ja. ObiÄna Å¡ala. Opusti se malo :wave2 .

Link to comment
Share on other sites

Slusajuci komentare ljudi sa iskustvom (Sondek, recimo) ocigledno je da Naim napravi dobar pojacavac, zahvaljujuci topologiji uredjaja. Tu su sigurno ulozene godine truda i rada i to treba naplatiti.

Ali me cudi da stede recimo na zvucnickim konektorima, i to 2-3$… Cene uredjaja su im sve samo ne budget – *ebi ga… verovatno kriza…

Link to comment
Share on other sites

Nervoza neka? Vrućina? :blink:

Samo sam prokomentarisao izgled ploÄice i to u Å¡aljivom tonu, nema razloga za ljutnju i vreÄ‘anje. Nigde zvuk nisam pomenuo. Prvo valja proÄitati pa onda besno komentarisati kad ima razloga a ovde nema.

Ston uvek stavi sliku dotiÄnog ureÄ‘aja kad se poÄne o tehniÄkim stvarima. Znam ga dovoljno sa foruma da bih znao da nije niÅ¡ta loÅ¡e mislio, a nisam ni ja. ObiÄna Å¡ala. Opusti se malo :wave2 .

Haha, nervoza, vrucina? Dobar si...Jest bas je vrucina ovdje u PG i ne popusta vec 2 mjeseca....Ono PIH mi je malo diglo fiber, al thanks za ovaj post, sve cool. Pozdrav :cheers

Link to comment
Share on other sites

Slusajuci komentare ljudi sa iskustvom (Sondek, recimo) ocigledno je da Naim napravi dobar pojacavac, zahvaljujuci topologiji uredjaja. Tu su sigurno ulozene godine truda i rada i to treba naplatiti.

Ali me cudi da stede recimo na zvucnickim konektorima, i to 2-3$… Cene uredjaja su im sve samo ne budget – *ebi ga… verovatno kriza…

Huh? Kako mislis stede?

Ono sto ne znas je da, kad kupis Naim pojacalo, u kutiji dodje namenski konektor za zvucnicki kabl, koji ulazi u te zvucnicke konektore kako valja. Razlozi su pre svega bezbednosne prirode, tj. vezani su za neke EU propise, ali i zvucne - ta kombinacija radi kako treba. Stavise, radi odlicno. Sve je optimizovano za NAC A5 i to kad se upotrebi radi kako valja.

Nema veze sa stednjom :D. Da ima ne bi davali konektore na poklon. :D Uz CD dobijas i interkonekt kabl na poklon.

Link to comment
Share on other sites

Huh? Kako mislis stede?

Ono sto ne znas je da, kad kupis Naim pojacalo, u kutiji dodje namenski konektor za zvucnicki kabl, koji ulazi u te zvucnicke konektore kako valja. Razlozi su pre svega bezbednosne prirode, tj. vezani su za neke EU propise, ali i zvucne - ta kombinacija radi kako treba. Stavise, radi odlicno. Sve je optimizovano za NAC A5 i to kad se upotrebi radi kako valja.

Nema veze sa stednjom :D. Da ima ne bi davali konektore na poklon. :D Uz CD dobijas i interkonekt kabl na poklon.

Molim te mozes li mi objasniti kakvi to zvucnicki konektori dodju sa pojacalom? Jer moje pojacalo je bilo na polici, spremno za slusanje i jedino u radnji pa je sve vec bilo spojeno. Jedini konektori koje ja imam su za bananice i nikako drugacije se zvucnici ne mogu konektovati. Volio bih da nisam u pravu. Jer mi to pravi problem, moraju mi se banane odmah terminisati barem na jednom kraju pa sam prije narucivanja Naim zvucnickih kablova zamolio prodavca da mi se to terminise ako je moguce u radnji u BG. Nadam se da ce biti moguce. Pozdrav i hvala unaprijed na odgovoru

Link to comment
Share on other sites

Ovi drugi sto je goran poslao. To su konektori koji idu u pojacalo i oni dodju uz pojacalo, u kutiji. Na strani zvucnika stavljas sta zelis, naravno - mada i tu najpre idu banane. Koliko znam, mada to nisam probao, uz Ovator kutije dodju banane za kraj prema zvucnicima ;).

edit: Evo slika:

nac_a5_cable_02.jpg

Hvala obojici, moram provjeriti da li su mozda u kutiji kad dodjem s posla. To bi mi bas olaksalo, jer onda je pretpostavljam lako spojiti zice od kablova u te konektore, tako da mi ne treba posebna terminacija, a za zvucnike cu nekada kasnije staviti banane, nije zurba

Link to comment
Share on other sites

Ne, ubodeÅ¡ i kraj. Cela priÄa potiÄe od odsustva sigurnosnih mera unutar Naim pojaÄala, te je najjednostavnije spakovali L/R bananice u isto plastićno kućiÅ¡te gde se nalaze na bezbednoj razdaljini i ne mogu se dotaći. To je ujedno i razlog korišćenja bananica kao iskljuÄivog reÅ¡enja. Same as Expo.

Link to comment
Share on other sites

""Nkrgovic"" Ovator kutije, to sam propustio al mi sad zape za oko; cestitam, ti si bas naoruzan, jesu li Ovator 600 ili 800? Mogu misliti kako to sve mocno zvuci

Ja rekoh koliko znam, nisam probao. Da ih imam znao bi pouzdano :). Na zalost nemam.... Nemam ni sobu za iste.

Linn Majik 109 kod mene kuci, to se uklopilo.

Link to comment
Share on other sites

Pa da, Exposure takodje ima takve „plitke“ konektore. To me uvek zbunjivalo… :thumbsup2

drze odlicno,kad uguras u njih ovaj steker na kome je i + i - kabla ne mrda nista ni najmanje i nemoguce je napraviti kratak spoj.Ove bananice unutar tog konektora nemaju nikakve srafcice i kojekakve sistemcice pritezanja koji se vremenom razlabave vec zljeb u koji naca5 moze jedva da stane kad se dobro stisne i onda se zalemi.Na starijoj seriji kod nap90 je to bilo nekvalitetno reseno,ali na ovim novim pojacalima je to odlicno uradjeno i nigde nista ne mrda.Inace taj razmak je standardan na 4cm pa se uklapa i kod starih pojacala koji su imali mogucnost zavrtanja i prihvat golog kabla sto je jako lose resenje ako koristis naca5 kabl koji je krut zbo izolacije i totalno nefleksibilan.na zvucnicima je taj razmak isti pa moze konektor i na njima da se koristi,jedna prakticna strana je sto kabl u tom slucaju stoji pod uglom od 90 stepeni i omogucava da se zvucnici priblize tj skoro naslone na zid ,a sve do ovih poslednjih su to bili close to wall-pritom kad uzmes u obzir da kad se kutija koristi kao aktivna imas dva para nezgrapnih krutih kablova i kad to sve vidis uzivo,vidis koliko je sve to prakticno.

evo ovde se vidi sbl od nazad,i kako je "ustekan" kabl iz skretnice koja je spolja i jednostavno se skine kad se ide na aktivnu verziju i onda imas muku sa dva para kablova. http://www.google.com/imgres?imgurl=http://i120.photobucket.com/albums/o188/k4pog/DSCN4890.jpg&imgrefurl=http://www.pinkfishmedia.net/forum/showthread.php%3Ft%3D96864&usg=__8nA5SimiPS5uT9CcWArJ7xLmY40=&h=800&w=600&sz=65&hl=en&start=7&zoom=1&tbnid=wPK-hxm4C7ptdM:&tbnh=143&tbnw=107&ei=bPM0UP7kNpH3sgaP3oCIBw&prev=/images%3Fq%3Dnaim%2Bsbl%2Bpic%26hl%3Den%26sa%3DX%26gbv%3D2%26rlz%3D1W1RNRN_en%26tbm%3Disch&itbs=1

Konektori su inace nesto na sta naim bas dosta polaze,Din-ovi se zakljucavaju(kao i xlr kod mene,za gram je tu cak BNC,i nemoguce je pogresan kabl prikljuciti na pogresno mesto,kod mene ih ima zaista raznih od nazad 4,5 pol din(dve vrste),bnc,xlr sve da hoces nemozes nesto da zeznes-u smislu da prikljucis cd na phono ulaz i sl.

Link to comment
Share on other sites

Sondek, hvala na objasnjenju. Juce sam nasao Naim konektore za kablove u kutiji iako sam mislio da ih nisam dobio, ali nisam obracao paznju jer su bili ukljuceni u zvucnicke terminale pa sam mislio da je to samo zastita. Porucio sam NAC A5 i cekam da dodje....Dakle ipak instaliranje u konektore zahtijeva lemljenje, al dobro da znam jer juce sam rastavio konektore i nisam mogao skontati kako da pritegnem pa je bio upitnik nad glavom....

Link to comment
Share on other sites

Dakle ipak instaliranje u konektore zahtijeva lemljenje, al dobro da znam jer juce sam rastavio konektore i nisam mogao skontati kako da pritegnem pa je bio upitnik nad glavom....

Nemoj se obeshrabriti kad vidis da kabl nestaje u taj zljeb na bananici u konektoru,mora da se stisne malo kombinirkama i staje "pasant" onda se samo odozgo "zalije" lemilicom,nadji nekog da to uradi sto kvalitetnije(ako ne znas sam),ja sam koristio WBT srebrnu zicu za lemljenje za svaki slucaj , mada je kabl najvecim delom u direktnom kontaktu sa konektorom.Do tada sam imao neke "fake" mitchell bananice i razlika sa novim konektorima se cula,ne neka dramaticna razlika ali cula se.

Link to comment
Share on other sites

Nemoj se obeshrabriti kad vidis da kabl nestaje u taj zljeb na bananici u konektoru,mora da se stisne malo kombinirkama i staje "pasant" onda se samo odozgo "zalije" lemilicom,nadji nekog da to uradi sto kvalitetnije(ako ne znas sam),ja sam koristio WBT srebrnu zicu za lemljenje za svaki slucaj , mada je kabl najvecim delom u direktnom kontaktu sa konektorom.Do tada sam imao neke "fake" mitchell bananice i razlika sa novim konektorima se cula,ne neka dramaticna razlika ali cula se.

Hvala ti puno na prakticnom savjetu, morat cu okrenuti i zice da polaritet odgovara zvucnickim terminalima. Ja ti bas nisam neki strucnjak za te stvari ali naci cu nekoga da mi sve to uradi. Ne mogu docekati da mi dodju kablovi, jer mada sa Kimber to sve fantasticno zvuci, nadam se da ce sa NACA5 biti jos bolje. Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...