Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Cestitam tesla1, dobar izbor. :cheers Nesto sam izgleda propustio,pa da ne trazim,koje zvucnike koristis.Kad se slegnu utisci napisi neki utisak vise,obavezno uz sve drugo pusti neki dobar rock ili dobar blues tipa Stevie Ray Vaughan, a moze i "domaca,a svetska" varijanta... http://www.youtube.com/watch?v=GT1LANso6hE&feature=related

Link to comment
Share on other sites

Cestitam tesla1, dobar izbor. :cheers Nesto sam izgleda propustio,pa da ne trazim,koje zvucnike koristis.Kad se slegnu utisci napisi neki utisak vise,obavezno uz sve drugo pusti neki dobar rock ili dobar blues tipa Stevie Ray Vaughan, a moze i "domaca,a svetska" varijanta... http://www.youtube.com/watch?v=GT1LANso6hE&feature=related

Hvala na cestitkama...Zvucnici su B&W 685 i za sada su kablovi Kimber 4 TC ali porucicu Naimove zvucnicke. Bowersi jako dobro zvuce uz Naim, i neka ih tu dok se opet sta love ne skupi za bolje zvucnike. Stevie Ray svakako, Clapton, Doyle Bramhall II (stari mu je nekad svirao sa Vaughan-om), stari rock, to svakako i slusam...blues, Floydovi, ELP, i slicno...Sada to zvuci ko nekad s gramofona, prije 30 godina, samo naravno bolje. Pozdrav i hvala svima na savjetima, to je presudilo u kupovini i svakako moje usi :listen

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za iskusne Naimovce. Juce sam slusao Eagles, Hell Freezes Over i nekako mi je zvuk bio potuljen, mada je ovo stvarno vrhunski produciran cd. Onda sam DIN kablove zamijenio sa AQ Diamondback pa onda sa Chord Crimson Plus i zvuk je odjednom dobio zrak, ali sa malo slabijom definicijom i kontrolom. Poslije sam se sa drugom muzikom vratio na DIN kablove i sve je opet bilo vrhunski. Dakle pitanje: Da li je iko od vas eksperimentisao sa kablovima i da li je iko dobio bolji zvuk sa nekom drugom kablazom osim sa DIN kablovima koji dodju uz plejer. Drugo, koliko otprilike treba plejeru da se usvira jer period za run-in pojacala, kako pise je do mjesec dana. Hvala unaprijed na konstruktivnim odgovorima :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Odgovor na pitanje o kablovima se po svemu sudeci, kao i uvek, krije u (tvojoj) glavi... Uostalom, nisi nit prvi nit zadnji kome svaka promena kablova zazvuci (bar za pocetak) na bolje u nekom vitalnom segmentu, znas ono, "kao da sam strgo zavesu s drajvera..", "odjednom je pozornica dobila u dubini", "duvaci su prosvirali leprsavije", haha... Nije lose da se poigras i kakvim telefoncem od 16 din. po metru, svakakva cuda su moguca.

Usviravanje CDP-a..?? Ma daj.. To mozda i ima svih 20% smisla kada su pojacala u pitanje, pre svega zbog velikih kondova, dok je kod CDP-a sve to, ako uopste ima smisla pricati na tu temu, stvar nekoliko sati ili dana. Imao ili imam nekoh 10-tak CDP-a, nikada nisam niti kod jednog modela (raspon 500-2000Eu) cuo bilo kakvu ozbiljniju promenu koja bi mogla da se pripise tzv. usviravanju. Cak se i kod nekoh masivnih pojacala taj efekat dosta slabo primecivao, Krell Evo recimo... mada, svako moze reci da su oni vec iz fabrike dosli donekle usvirani. Doduse, ima i modela kod kojih ista sprava u rasponu kroz nekoliko meseci moze da svira zaista razlicito (primetno toplije i bolje kako prolazi vreme), imam na umu par cuvenih Parasound Halo JC-1 monoblokova kod prijatelja... Kazu da je to upravo zbog ogromnih 4x33000 microf. napajackih kondova.

Svakako, treba razlikovati "break-in" tj usviravanje u smislu u kome ti pitas, ako sam dobro shvatio, i "warm-up" u smislu rutinskog zagrevaja uredjaja od par sati pre ozbiljnijeg slusanja. U ovo drugo definitivno treba verovati, to svi mozemo da cujemo, svaki dan.

Uostalom, guglaj malo, imas tone takvih clanaka naokolo.. audiogon.com, pre svih

Disklejmer: nisam Naimovac, niti cu verovatno ikada biti, bar dok je Krella. Ali to ne znaci da CD-i pod tom etiketom nemaju sjajnu, maltene savrsenu produkciju.. A i pitanja se ticu univerzalne problematike, nevezane za brend.

Link to comment
Share on other sites

…Svakako, treba razlikovati "break-in" tj usviravanje u smislu u kome ti pitas, ako sam dobro shvatio, i "warm-up" u smislu rutinskog zagrevaja uredjaja od par sati pre ozbiljnijeg slusanja. U ovo drugo definitivno treba verovati, to svi mozemo da cujemo, svaki dan.

Taj period pre slusanja, sto ga ti nazivas „warm up“, od par sati (to je znaci minimum 2-3 sata) je iskreno receno tesko smislen. Skoro svaki ispravan uredjaj ce doci u radnu temepraturu posle 20-40 minuta. Za neke koji rade sa vecim mirnim strujama mozda malo vise – ali par sati? :roll:

Ja sam presretan kada ugrabim u kontinuitetu sat-dva da slusam muziku, a kamoli da cekam prethodno tri sata da mi se uredjaji ugreju, pa onda da odslusam jedan koncert od 70 minuta…

Konkretno, imam mono blokove koji rade u A klasi do 5 W (oko 160 W/RMS na 8 oma - imaju kondenzatore velikog kapaciteta)… posle, otprilke pola sata su spolja vruci kao i posle dva sata…

…

A kod „burn in“ perioda CD playera, mislim da se tu osim kondenzatora zagrevaju (prilagodjavaju, usviravaju…) i druge elektronske komponente, pa je i tu potrebno neko vreme. Mozda proizvodjac malo preteruje kad kaze mesec dana…

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima....Tacno je, primjetio sam da kada ga ukljucim "na hladno" treba jedno sat sviranja da zvuk dodje na svoje. Dakle, mozda kao goran_p da ga uopste ne iskljucujem, ima smisla. Jedino ako vidim da se kakva oluja sprema da trcim kuci i iskljucujem jer nije im dzaba ono da su munje i gromovi opasni, jednom je bilo neko nevrijeme podaleko ali kada je sijevnula munja pojacalo je pocelo da pisti te sam ga u skoku ugasio....Sreca pa sam bio tu.

Ni Imeni nema logike run-in za plejer ali za pojacalo definitivno.

Jos jedino da rijesim dilemu da li da narucujem Naim zvucnicke kablove ili ostavim Kimber. Ne mogu Naim kablove da poslusam prije odluke nego samo na slijepo da narucim. Da li je iko imao iskustva i poredio Naim i Kimber 4 TC kablove? Jer Kimber su otvoreniji i dobro zvuce u kombinaciji sa Naim i Bowersima dok su recimo Chord Carnival Silver Screen katastrofa u ovoj prici.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Taj period pre slusanja, sto ga ti nazivas „warm up“, od par sati (to je znaci minimum 2-3 sata) je iskreno receno tesko smislen. Skoro svaki ispravan uredjaj ce doci u radnu temepraturu posle 20-40 minuta. Za neke koji rade sa vecim mirnim strujama mozda malo vise – ali par sati? :roll:

Ja sam presretan kada ugrabim u kontinuitetu sat-dva da slusam muziku, a kamoli da cekam prethodno tri sata da mi se uredjaji ugreju, pa onda da odslusam jedan koncert od 70 minuta…

Konkretno, imam mono blokove koji rade u A klasi do 5 W (oko 160 W/RMS na 8 oma - imaju kondenzatore velikog kapaciteta)… posle, otprilke pola sata su spolja vruci kao i posle dva sata…

…

A kod „burn in“ perioda CD playera, mislim da se tu osim kondenzatora zagrevaju (prilagodjavaju, usviravaju…) i druge elektronske komponente, pa je i tu potrebno neko vreme. Mozda proizvodjac malo preteruje kad kaze mesec dana…

Smijesno je sto se ovaj Naim jos nije zagrijao (barem na dodir) ni poslije 6,7,8 sati neprekidnog slusanja...Ostaje "mrtav hladan" ... koliko god ga turiras

Link to comment
Share on other sites

Naviknuces se. Ja sam jednom slusao pola sata na 3 po podne glasnoci, kad sam pokusavao da pokazem komsinici zasto to nije dobra ideja.... a pod slusao mislim izasao iz sobe u drugu sobu i bilo mi je glasno.

Da, i dalje je amp bio hladan. Te sprave tako rade, navikni se na to :). Nema tu nista lose, stavise - zato su trajnije.

Link to comment
Share on other sites

Naviknuces se. Ja sam jednom slusao pola sata na 3 po podne glasnoci, kad sam pokusavao da pokazem komsinici zasto to nije dobra ideja.... a pod slusao mislim izasao iz sobe u drugu sobu i bilo mi je glasno.

Da, i dalje je amp bio hladan. Te sprave tako rade, navikni se na to :). Nema tu nista lose, stavise - zato su trajnije.

Ama ne sekiram se nego se divim...Lik iz AudioDream u Podgorici mi je neki dan pustio Magnepan 1.7 zvucnike od kojih je Krell (2X150W i vise od 3000 E cijena) bio vreo u roku od 20 minuta a Naim se ni tada nije ugrijao a kontrolisao je ona cudovista od zvucnika ko da su male mace. I jos kaze na jednoj prezentaciji je to Naim radio cijeli dan. I hajd se ne divi tom pojacalu.

Kazes na 3 popodne si slusao ali meni se cini da kad se Naim malo vise pojaca pocinje da vristi, i to je cinjenica....Ali do 12 sati ako se otpipi, jacina je dovoljna da ispuni sobu a u isto vrijeme nema distorzija. Ja volim glasnu muziku ali u slucaju Naima i pri tihom slusanju zvuk je pun a kad se vise malo pojaca a ne pretjera, to je to, i glasno i kvalitetno

Link to comment
Share on other sites

A gde kod Naima ode ta pretvorena toplotna energija?

Jel’ njima pod hladnjak?

Celo kuciste je hladnjak, tako da se zapravo prostim dodirom sve oseti....

Ali glavni razlog sto se ne greje je arhitektura - pseudokmplementarni par, koji radi sa jako malim bias-om. Jednostavno nema mnogo gubitaka, pa nema mnogo ni toplote.

Ama ne sekiram se nego se divim...Lik iz AudioDream u Podgorici mi je neki dan pustio Magnepan 1.7 zvucnike od kojih je Krell (2X150W i vise od 3000 E cijena) bio vreo u roku od 20 minuta a Naim se ni tada nije ugrijao a kontrolisao je ona cudovista od zvucnika ko da su male mace. I jos kaze na jednoj prezentaciji je to Naim radio cijeli dan. I hajd se ne divi tom pojacalu.

Kazes na 3 popodne si slusao ali meni se cini da kad se Naim malo vise pojaca pocinje da vristi, i to je cinjenica....Ali do 12 sati ako se otpipi, jacina je dovoljna da ispuni sobu a u isto vrijeme nema distorzija. Ja volim glasnu muziku ali u slucaju Naima i pri tihom slusanju zvuk je pun a kad se vise malo pojaca a ne pretjera, to je to, i glasno i kvalitetno

Meni radi OK i na 3 popodne, osim sto je gromoglasno - ali ja imam drugi Nait. Bar meni nije nista vristalo.... No dobro, nebitno, nista ne vristi na glasnoci od koje boli glava, to kako radi kad je osetno jace od toga je totalno nebitno :D

Link to comment
Share on other sites

Ali glavni razlog sto se ne greje je arhitektura - pseudokmplementarni par, koji radi sa jako malim bias-om.

Какав је то пар? Јел може нека Ñлика уређаја о коме Ñе говори или линк.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

ja sam u kontinuitetu slusao jedan naim amp 17-18 godina,nikad nije pokazao nikakav znak promene temperature,bio je potpuno hladan ukljucen ili iskljucen-bez razlike,slusano glasno, tiho sa kutijama od 4,6 ili 8 ohm.cak i sa izobarik zvucnicima koji su poznati kao mucitelji pojacala kojima impedanca pada na 2 ohm.Kod naim pojacala nema hladnjaka,zapravo ceo amp je od aluminijuma i vrsi funkciju hladnjaka.Kad se naimov amp greje najcesce ispadne da mu je neko nesto uradio sa biasom i kad se te mirne struje vrate na 'fabicke vrednosti" amp bde hladan(imao sam jedan takav slucaj).To oko temperature naravno ne umanjuje kvalitet drugim pojacalima,koja svako ima svoj rezim rada.Nap 250 na pr. ima nekih promena u temperaturi pri radu i razlikuje se po tome od drugih naima.Nap 135 monoblok ima cak i ugradjen ventilator.To su pojacala sa drugacijim tipom napajanja,kako u katalogu potpuno regulisano napajanje.

Sto se burn in perioda kod plejera tice mislim da nije lose podsetiti se na iskustvo Zorana Karapandzica sa Naim streamerom,opisano je i na forumu i u hifiles casopisu,bio je prilicno razocaran dok se nije "usvirao",mislim naim,a ne Zoran. :D Drugar koji koristi nap150 kaze da zaista treba poslusati uputstvo naima da se ostavljaju stalno ukljuceni jer svaki put kad ih ukljuci prvo dozivi razocarenje u zvuk do ne prodje par sati.Sa starim naim ampovima nikad nisam cuo neke promene u radu,imam osecaj da je vec posle 5 min spremno za punu akciju.Imam doduse naviku da ukljucim amp na oko pola sat pre "pravog" slusanja uz radio,ili tv i sl.

Sa kablovima sam "dosta" eksperimentisao(jedno 5-6 kom za 20 i neku godinu,ako je to dosta) i zavrsio sa Linn Black i Linn Silver za interkonekt(oba su bakarna da nebude zabune) i Flashback performance 4 pin to XLR izmedju ampa i preampa,bilo je dosta razlike medju kablovima,nekad te neki povuce u smeru vece detaljnosti pa shvatis da ti je prenaporan kasnije,varira i od diska do diska,muzickog zanra...na kraju shvatis da je originalni najcesce i najbolji.S obzirom da se razlike dosta jasno cuju ne sumnjam da su posvetili tome dosta paznje.Ja sam cak i vrhnski digitalni Nordostov silvershadow zamenio za linn koji ga je pobedio time sto je bio uravnotezeniji u celom spektru,a hiperdetaljnost nordosta nekad je umela da se pretvori kod pojedinih snimaka u neslusljivost i agresiju,mislim da mu je pravo mesto nekom lampaskom sistemu gde ta ostrina nece smetati.Treba svakako eksperimentisati,mada uz razlike koje se cuju to moze biti opsesija koja odvlaci od uzivanja u muzici i zato cenim sto imaju svoje kablove koji te drze van toga.

Zvucnicke obavezno trazi na probu,od njih dosta zavisi i pravilan rad ampa.Bilo je vec dosta na tu temu(pogledaj search).

Link to comment
Share on other sites

Ne znam dali sam dobro shvatio neke od prethodnih postova... ali cini mi se da se tu promovise ideja da ako pojacalo ostaje hladno uprkos povecem opterecenju (zahtevni zvucnici, vise sati rada, odvrnut potenciometar...) onda to znaci da to pojacalo "ima snage", jer pokrece sve to, a "ne muci se" jer zaboga ostaje hladno. Suprotni obrazac bi bio da ako "pojacalo ubrzo zagreje", onda nema "dovoljno snage" da gura zvucnik.

tesla1, pomenuo si Krell od 150Wpc (to mora da je S-300 integralac) koji jako greje uz Maggije 1.7 dok se Naim ne greje uz isti zvucnik.

Dali sam te dobro shvatio?

Link to comment
Share on other sites

Ne znam dali sam dobro shvatio neke od prethodnih postova... ali cini mi se da se tu promovise ideja da ako pojacalo ostaje hladno uprkos povecem opterecenju (zahtevni zvucnici, vise sati rada, odvrnut potenciometar...) onda to znaci da to pojacalo "ima snage", jer pokrece sve to, a "ne muci se" jer zaboga ostaje hladno. Suprotni obrazac bi bio da ako "pojacalo ubrzo zagreje", onda nema "dovoljno snage" da gura zvucnik.

tesla1, pomenuo si Krell od 150Wpc (to mora da je S-300 integralac) koji jako greje uz Maggije 1.7 dok se Naim ne greje uz isti zvucnik.

Dali sam te dobro shvatio?

Nemoj me pogresno shvatiti, da rekao sam to jer sam to cuo i vidio ali to ne znaci da je Krell slabije ili bolje pojacalo ako se grije ili ne grije....Naravno da to nema veze, medjutim cinjenica je da sam ja pomalo zadivljen (obzirom da mi je to nova igracka, nemoj zamjeriti) time da Naim sa 50W kontrolise onolike zvucnike ciji je neki minimum pojacalo kao sto je Krell ciji naziv si sam naveo. Dakle, nista protiv Krella, naprotiv, taj Krell uz Krell cd player je sa magnepan 1.7 proizveo fantastican zvuk...Ali za pravo slusanje toga treba fiskulturna sala.

Link to comment
Share on other sites

Fensi naziv za B klasu :D

Какав је то пар? Јел може нека Ñлика уређаја о коме Ñе говори или линк.

:wave2

http://www.whathifi.com/Review/Naim-Nait-5i/

http://www.whathifi.com/review/naim-cd5i-mk-ii%29

Mada iskreno ne cijenim mnogo WHAT HIFI al nije mi se dalo dalje traziti

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...