Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

... mnogo pre bih isao na Linn Kairn preamp kad high end predje u SH sve kosta isto,a Kairn je ipak bio njihov vrh sa cenom od 4500E ,ima i odlicnu phono sekciju,ima ih na KP,mislim dva.Slusao sam ga odlican je.Procitaj malo o njemu i od srane korisnika http://www.stereophi...m/cdplayers/930

http://www.audiorevi...63_1591crx.aspx

Tvoj sistem nije bas ono zasto je linn pravljen,linn uvek daje maksimum tek kad je u odgovarajucem sistemu,pa ga ipak probaj kod sebe pre bilo kakve trgovine da ne bude razocarenja.

Ne znam u Äemu je stvar, ali nikako da dobijem quote cijelog posta, nego samo Å¡to je upisao zadnji Älan u postu. No, ovo gore od Sondeka je reply na ovo moje (malo skraćeno)

Naime malo mi je Äudno da mi tražilica nije izbacila niÅ¡ta na upit "Linn Kolektor", pa joÅ¡ kad postoji ovakva tema. Je li moguće da nitko nije imao susreta s tim preampom, ili jednostavno nije doÅ¡lo na red da se igdje spomene?

Prije par godina sluÅ¡ah dotiÄni preamp i nisam bio baÅ¡ neÅ¡to oduÅ¡evljen, no onda mi je sistem bio totalno drukÄiji.

Sad mi je baš nešto zapeo za oko, imam mogućnost nabavke, ali ne i mogućnost slušanja u sistemu. Pa ... ako je netko imao prilike dobro ga poslušati, i volju podijeliti dojam ...

U svakom sluÄaju probah oba preampa (doduÅ¡e Pro verzija Kairna, ber phonoa), i ne ostadoh baÅ¡ neÅ¡to impresioniran. Meni je to nekako Äudan zvuk prije svega, nekako previÅ¡e stisnut, kao da fali zraka, prozraÄnosti.

Detaljnost je odliÄna, ali kao da je dobivena na uÅ¡trb teÄnosti, glazbenog toka. Kolektor je malo viÅ¡e zvukom prema naprijed, zvuÄi malo atraktivnije, ali sve u svemu bi ima dao istu ocjenu. Tako da, to mi je joÅ¡ i najÄudnije - da mi i nema previÅ¡e razlike izmeÄ‘u ta 2 preampa, a ipak je bila osjetna razlika u cijeni.

Btw. Å¡to bi toÄno znaÄilo ovo boldano? Samo to da mi ostatak sistema nije Linn? Ili ... ?

Sorry, joÅ¡ jednom na zbrkanom postu, ali ili je neÅ¡to mijenjano na forumu Äime se ja ne znam služiti ili je neÅ¡to s ovim drugim kompom s kojeg Å¡aljem post.

Link to comment
Share on other sites

Linn ili vec neki poznat linn-match,bitan je i izvor ali i zvucnici,dakle ceo prilagodjen sistem.Oni su uvek pravili gotove sisteme, sami ili sa naimom.Odvojeno nikad ne daju maksimum,uostalom to je i ono sto je tema ove teme,vrati se na stranu br 1,mislim da je vec u mom prvom postu to napisano.Ja sam slusao pojacala iz te generacije sa izuzetno otvorenim i transparentnim zvucnicima,takve trazi.Slusam jedan M.logan vrlo cesto i odmah sam posumnjao u match,kod linna ta prozracnost koja ti fali treba da dodje od zvucnika,a pre svega izvor treba da je savrsen,linn to nece pokusati "nadomestiti" pojacalom,pitanje je kako se "slozio" i sa snagasem.Bude tu dosta toga specificnog kod njih,trude se nekad da se ne mesaju sa drugima.Ne cudi me sto je Kolektor atraktivniji,Kairn je high end i to tamo ne treba.Tako je i kod naima, jeftiniji kompleti zvuce atraktivnije.Inace ta serija je imala jedan velik upgrade napajanju koje je linn uradjivao u novije ili naknadno ugradjivao,zvao se brilijant slim line power suply,dole je i tablica (u linku )sa upgrejdima i srijskim brojevima da vidis koju si verziju slusao.Kod mog konvertera je doneo veliki napredak,imao sam ih dva i samo su se po tome razlikovali pa sam mogao da cujem napredak.

Jedan je nas forumas gradio svoj sistem,jednu po jednu komponentu krenuvsi pravilno od izvora Numerik Dac-a,pa zatim Kairn preampa,a onda i LK280 snagasa.Nedavno je poslusao i linn Sara zvucnike koji su ga odusevili kao savrsen match.Svaki korak smo zajedno prodiskutovali i svaka nova linn komponenta u sistemu je donela mnogo,slag na torti je dobijen kad je to pstao all linn komplet,nije to mnogo cudno mnoge firme prave uredjaje koji su najbolji u kompletu,kod linn-a je to mozda samo jos malo izrazenije.

Lista upgrejda linn proizvoda sa godistima i serijskim brojevima http://www.degobah.info/Linn-kit.htm moze dobro doci da se vidi sta se kupuje.

Link to comment
Share on other sites

Evo, gledam pocetak ove teme pre 44 strane i citam o Naim DAC-u.... U medjuvremenu smo ga em svi culi, em smo naculi da i krajem meseca izlazi NDS... Kao NDX, ali u S seriji... Prica se DAC bolji od onog u nDAC-u, u kutiji, prica se odvojeno napajanje, prica se i, mozda, suspenzija plocice sa DAC-om.

BTW - jeste primetili da vise nema CD S3 u ponudi. Samo CD X2 u klasicnoj seriji....

Link to comment
Share on other sites

Evo, gledam pocetak ove teme pre 44 strane i citam o Naim DAC-u.... U medjuvremenu smo ga em svi culi, em smo naculi da i krajem meseca izlazi NDS... Kao NDX, ali u S seriji... Prica se DAC bolji od onog u nDAC-u, u kutiji, prica se odvojeno napajanje, prica se i, mozda, suspenzija plocice sa DAC-om.

BTW - jeste primetili da vise nema CD S3 u ponudi. Samo CD X2 u klasicnoj seriji....

MisliÅ¡ da to znaÄi skoraÅ¡nju pojavu novog modela ?

Jer, ipak je velika razlika između cdx2 i cd555...

Link to comment
Share on other sites

Sondek,

Ne bih htio da se moji postovi shvate kao "Å¡tap u žbice" u ovoj temi, ali poÅ¡to sam se stvarno dosta toga nasluÅ¡ao u životu izjava da je Martin Logan problematiÄan glede prozraÄnosti mi je u najmanju ruku Äudna. Ne znam koji to Logan sluÅ¡aÅ¡, ali ili nije dobro set-upiran ili mu je polako otiÅ¡ao panel. Iskreno, ne znam da li sam u životu Äuo neÅ¡to prozraÄnije od ML-a.

Isto tako ... CD player. Ne znam, slušao sam doduše samo Genkija i to je u odnosu na ovo što imam ... neusporedivo.

Ok, mogu razumjeti da je kod Linna, ovo što kažeš, izraženija potreba za uparivanjem unutar iste kuće. Ajde neka ostane na tome.

Link to comment
Share on other sites

Sondek,

Ne bih htio da se moji postovi shvate kao "Å¡tap u žbice" u ovoj temi, ali poÅ¡to sam se stvarno dosta toga nasluÅ¡ao u životu izjava da je Martin Logan problematiÄan glede prozraÄnosti mi je u najmanju ruku Äudna. Ne znam koji to Logan sluÅ¡aÅ¡, ali ili nije dobro set-upiran ili mu je polako otiÅ¡ao panel. Iskreno, ne znam da li sam u životu Äuo neÅ¡to prozraÄnije od ML-a.

Isto tako ... CD player. Ne znam, slušao sam doduše samo Genkija i to je u odnosu na ovo što imam ... neusporedivo.

Ok, mogu razumjeti da je kod Linna, ovo što kažeš, izraženija potreba za uparivanjem unutar iste kuće. Ajde neka ostane na tome.

Nismo se razumeli tj.nisam se dobro izrazio. Nije poenta da M.Logan nije transparentan vec da su zvucnici na koje sam mislio malo vise "otvoreni" i svetliji u visokotonskom podrucju nego sto je to obicno,cesto mogu da zvuce ostro sa drugim pojacalima. Tako da ti amp koji sa takvim zvucnicima radi taman kako treba nije legao sa tvojim.Iz tog razloga na pr. neat ljudi dozivljavaju kao preostar,dok ga ne cuju sa Naimom ili Exposure,isto tako zvuk tih pojacala neki dozivljavaju kao "taman",razumemo se sad nadam se.

Inace ono sto cesto slusam je M.Logan Vantage i jos jedan sa manjim panelom jeftiniji noviji modeli oba,kupljeni su novi nu poslednjih godinu dve i sve je u redu s njima imaju i svojih prednosti ali i mana,ne bih menjao svoj sound za njih,za Quad ESL bih i to odmah,ali nazalost nemam adekvatan prostor.Cenim da zasluzuju mnogo bolji amp od onih sa kojim sam ih slusao i da ih nisam cuo dosad u najboljem izdanju, mozda bi se onda tada i predomislio.

Link to comment
Share on other sites

sondek,

Martin Logan, kao i svi drugi zvucnici nece da sviraju bas sa svakim pojacalom dobro. Sa nekim sviraju bolje a sa nekim losije ... kao i sve drugo. Vantage sam slusao sa McIntoshem i ostao prilicno razocaran. Bio je to dosta neuzbudljiv zvuk - ne znam da li sam ikada cuo losiji zvuk od Martin Logana. Ali slusajuci druge modele Martin Logana, ponekada sam ostajao bez daha kako je to dobro sviralo. Korisceni su naravno drugi ampovi, bila je druga prostorija ...

Link to comment
Share on other sites

sondek,

Ali slusajuci druge modele Martin Logana, ponekada sam ostajao bez daha kako je to dobro sviralo...

E takav bas efekat volim...

Slusao sam i ja jednom u Nemackoj dosta davno sa Krell pojacalom i CD plejerom neke jako velike i skupe Logane...bilo je wow! Ovaj opis ne uzbudljiv je dosta dobar za Vantage,meni su nekako nedefinisani- cas mi se svide cas ne,neke su stvari dobre kod njih,neke lose,dosta ih cesto slusam.probam neki svoj CD i osetim se dobro kad ga poslusam kuci,uglavnom umesto jedne numere poslusam ga posle celog kod kuce.Mozda mi bas taj nedostatak uzbudjenja koji si naveo fali ,volim temperamentne zvucnike i snazan karakter,onako da te trgne od svakodnevnice i da se bacis u mjuzu sa 100%,volim i da zvucnik jednostavno ne dozvoli pricu uz muziku,kad je uljucen radio da izgleda kao da neko prica u kuci,a ne da "radi radio".Ne sijaju bas od transparencije i tranzijenata,bass je po meni ispod nivoa koji ta cena treba da nosi,uopste taj hibrid sistem me ne odusevljava.Radije bi se pomirio da mi fali bas i imam odlicno srednjetonsko podrucje(kao na pr. kod starog quada 57) nego da je bas los,ne precizan,nisam jos nacisto da li je to mozda i do ampa ali vec malo i sumnjam,cuo sam ih sa 3 ampa dosad...,a firma kao savet za amp kaze :dobar amp,izem ti savet.Sreca ima neko podesavanje za bas pa valjda moze da se ispegla,uskladi sa prostorijom...Moracu ih vec jednom probati i sa naimom,malo sam se ulenjio...

Link to comment
Share on other sites

... Radije bi se pomirio da mi fali bas i imam odlicno srednjetonsko podrucje(kao na pr. kod starog quada 57)...

Stari Quad ESL (57) ima jako, jako dobar bas. Isto kao i visoke – kako se oni cuju u koncertnoj dvorani. Takodje, moze da proizvodi iznenadjujuce jak zvuk. No, ono sto se cuje uvek je zvuk celokupnog sistema. Cesto ponavljana prica kako su “pedesetsedmice†nenadmasne u srednjotonskom podrucju, ali sve ostalo ne valja veoma je pogresna. Osim toga, njihov zvuk se moze “nastimovati“ po ukusu korisnika na cetiri jednostavna nacina...

Link to comment
Share on other sites

Za moj ukus ima dosta basa,ali bi vecini falilo jer su navikli na vise,verovatno sam sad vec i ja navikao ,narocito uz ovaj novi amp koji ga je pojacao.Visoki su savrseni kao i srednji naravno.Ne sumnjam da bih se vrlo brzo na njih privikao,nude zaista nezaboravno iskustvo i pravi koncertni zvuk,ali im treba i adekvatna soba,u ovoj mojoj moguc je samo close to wall sistem rada inace bih vec odavno imao jedan par pedesetsedmica za sebe. Ja sam ih slusao sa i bez woofera,vise mi se svideo bez.Posto se naim i 57 dobro slazu i cesto se zajedno koriste onda i tekako uvek ima mesta za njih u ovoj temi.Jel' moze malo o ta "cetiri jednostavna nacina za stimovanje zvuka" za Quad?

Link to comment
Share on other sites

... ali im treba i adekvatna soba,u ovoj mojoj moguc je samo close to wall sistem rada... Jel' moze malo o ta "cetiri jednostavna nacina za stimovanje zvuka" za Quad?

  • Skidanje “dust coveraâ€
  • Pozicioniranje (podrazumeva se)
  • Promena visine, odnosno skidanje sa drvenih nozica i postavljanje na nosace - obicno se preporucuje visina od 30 do 35 cm, ali to ima i svoju manu
  • Skidanje apsorpcionog materijala sa zadnjeg “grila†ili promena njegove debljine i/ili vrste. Na ovaj nacin (prijavljen patent), a u zavisnosti i od pozicije i visine, moze se postici “ubitacan†bas ili “moderan†zvuk. Naravno, moze se dobiti i jos prirodniji zvuk za datu prostoriju.

Skidanjem ona tri sloja filca iza srednjeg panela zvuk ce se pokvariti, ali neki i to rade. Pojedini uklanjaju prednji “gril†ili ga zamenjuju nekim sa vecim otvorima – to nisam pokusavao niti hocu.

Inace, netacno je da ti zvucnici rade dobro samo u velikim prostorijama i ako su odmaknuti metar-dva od zidova iza. Ja ih odavno skoro nikad ne koristim u idealnom polozaju (sta je idealno je za posebnu pricu). Uglavnom stoje kako koji i blizu zidova, a i ja obicno sedim na sasvim „pogresnom“ mestu – negde sa strane. Sve to vrlo malo utice na dozivljaj. Jedino kada slusam radio prenos potrudim se da sednem u fotelju i napravim simetriju.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Petak ,dan za Metak.

Ne znam da li je neko jos cuo za Linn Metak MC glavu.Velik raritet i po meni kolekcionarski primerak,bio sam u iskusenju ovih dana,bio je do danas na Ebay pa nestao.U pitanju je zaista zanimljiva stvar i prava retkost -MC glava sa zamenjivom iglom.Radjena je za Linn u Audiotehnici ostala je na nivou prototipa jer nije zadovoljila neke od Linn zahteva,pa se preslo na neke skuplje MC glave,mislim Karmu.Ponekad,ali retko se nadje negde u prodaji,podseca na K9 koju je isto pravila AT za linn,btw. odlican MM.Ovaj primerak na Ebay je bio navodno nov,cena 250gbp.Izbunarih ovu sliku,jedva.

post-11818-0-04095800-1329516524_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Nego jel ima neko Hicap olive viska,nek javlja na PP.

Srocio si pitanje kao da ovde na forumu bitise stotine hiljada Naim-ovaca. :D

@edit

najbolje fore ispadnu uvek sasvim slucajno... Pazi ovo: "...stotine hiljada Naim-ovaca..." :P Stvarno slucajnost, NHF :thumbsup2

p.s.

zalepice mi nk bar warning zbog ovoga, mogu da se kladim... :)

Link to comment
Share on other sites

And what is SM ?

...

Meni hicap teba da poslusam pored ovog mog DIY radi daljih planova,a ima nekog ko bi i da ga kupi moj profit od toga bi bila prilika da ga cujem kod sebe.

Za Teddy Pardo sam vec par puta trazio da probam ako neko ima.Moze i da se poruci i proba i ako se ne svidi da se vrati.Meni bi licno trebao onaj sto zamenjuje dva hicap-a i napsc,zbog eventualnog prelaska jednog dana na 82.Problem je sto ce tu biti troskova slanja,carine i sl. pa bi i ta "besplatna proba" kostala bar 150E,ali i nije uredu poruciti nesto bez namere da se kupi.Mozda nije lose resenje i da to zajednicki podeli nas par zainteresovanih za kupovinu.

@sonic mnogo je vise ljudi zainteresovanih za tematiku i sve je vise i vlasnika nego sto ova tema pokazuje,pun mi je PP od toga i skoro svaki dan se s nekim cujem oko L&N .Nazalost zbog sve vise zajedljivosti u mnogim komentarima ljudima je tako lakse.Ima par celih L&N kompleta i dosta novih vlasnika koji zbog toga ne zele vise da ucestvuju u diskusijama,ne trpe svi isto.Ima znam i dva bar 10-tak hicapova u Beogradu,u dva sistema cak 4.Ne mislim na ovo sa zajedljivim komentarima na tebe,tvoji su dobrodosli ...odrzavaju atmosferu,kako si me jednom poducio besplatno - NO flame no game,samo nije svima do Game.Meni licno drze temu u vrhu i najcitanija je ubedljivo na svom podforumu delom i zbog toga.Priznajem nekad namerno izprovociram,setite se snaic shakera.

Iz mog PP-a jedan komentar,necu naravno reci od koga :

"Iskreno, ja sam tamo napisao par reÄenica o mom iskustvu, ali su već posle par minuta stigli pametnjakovići koji te ispravljaju i mlate praznu slamu, ne pokuÅ¡avajući da razumeju ili usvoje tuÄ‘e miÅ¡ljenje. Eto, zato i slabo piÅ¡em tamo". :)

Naravno ja i dalje kurazim ljude da pisu o svojim iskustvima i podele ih sa drugima,samo napred!

Cheers - evribadi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...