Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Pitanje za one koji imaju neku Naim komponentu kao izvor u NO Naim sistemu, da li ste probali neke din>rca kablove i koje?

Da li ste ih testirali uporedo sa rca>rca kablovima?

I, ako jeste, kakvi su vam utisci tj. Å¡ta je po vama bolje?

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za one koji imaju neku Naim komponentu kao izvor u NO Naim sistemu, da li ste probali neke din>rca kablove i koje?

Da li ste ih testirali uporedo sa rca>rca kablovima?

I, ako jeste, kakvi su vam utisci tj. Å¡ta je po vama bolje?

Ja koristim Linn black i linn silver kabl u RCA/din varijanti odlicni su i ne preskupi u SH varijanti.Black je nov 120E,imam jedan viska od tjunera(dobije se dzabe) ali je (jos uvek)RCA/RCA .Linn silver je jako tesko spakovati u Din konektor ali ipak moze uz secenje konektora :screwy ,nasao sam jeftino na ebay na seckanje sa kotura od Linn dilera.Za takve DIY poduhvate treba naci nekog preciznog i strpljivog ako nisi sam vest.Koliko ja znam od fabricki terminisanih preporucuje se Chord ali nisam probao,imam i jedan Quad on mi je nesto losiji pa je zavrsio na najmanje vaznom izvoru.Tu je i jedan VDH,al' to ne smem da kazem koji-puce bruka.

Ako sam razumeo dobro izvor je naim,pa su ti ovo moje pogresno usmereni,da bi ti ih dao na probu.Kod mene su NO-Naim izvori pa signal ide u drugom smeru,a kablovi su usmereni.Postoji i Kardasov adapter,ali je cena zestoka-bilo bi uz tako nesto napraviti probu raznih kablova.

P.S.Linn silver je bakarni kabl,silver je samo naziv

Link to comment
Share on other sites

Svojevremeno sam testirao din i rca izlaz na CD5x, i bilo mi je neverovatno koliko bolje svira preko din kabla (to je bio snaic 5). A od rca sam probao, transparent audio music link, vdh d102 mk3, audioquest cobra i sve je to zvuÄalo kao blagi užas u odnosu na snaic 5, te sam pomislio da je Naim namerno unazadio rca izlaze.

Pa sam hteo da proverim da li je neko doÅ¡ao do istog zakljuÄka kao i ja ili sam se to samo istripovao.

E sad poÅ¡to sam pazario NDX, a nemam viÅ¡e Naim pojaÄalo, planiram da uzmem neki kabl din>rca. Taj Chord mi se Äini kao dobra opcija.

Link to comment
Share on other sites

E sad poÅ¡to sam pazario NDX, a nemam viÅ¡e Naim pojaÄalo, planiram da uzmem neki kabl din>rca. Taj Chord mi se Äini kao dobra opcija.

Kad uzmes, obavezno javi rezultate! :)

I ja na Naim DAC-u imam DIN i RCA izlaz.

Naim kaze da su DIN izlazi bolji, ali ne kazu da li je to slucaj samo u Naim sistemu,

kada bi se poredila DIN>DIN veza nasuprot RCA>RCA veze.

Nekako mi ne deluje logicno da to vazi za DIN>RCA kabl vs RCA>RCA kabla ako je u pitanju pojacalo koje nije Naim.

Kupio sam i kvalitetni metalni Neutrik DIN konektor i planirao da napravim neki kabl cisto radi probe, ali me nesto mrzi posto DAC i ovako odlicno svira.

.

Link to comment
Share on other sites

Kad uzmes, obavezno javi rezultate! :)

I ja na Naim DAC-u imam DIN i RCA izlaz.

Naim kaze da su DIN izlazi bolji, ali ne kazu da li je to slucaj samo u Naim sistemu,

kada bi se poredila DIN>DIN veza nasuprot RCA>RCA veze.

Nekako mi ne deluje logicno da to vazi za DIN>RCA kabl vs RCA>RCA kabla ako je u pitanju pojacalo koje nije Naim.

Kupio sam i kvalitetni metalni Neutrik DIN konektor i planirao da napravim neki kabl cisto radi probe, ali me nesto mrzi posto DAC i ovako odlicno svira.

.

Da li se uz dac dobije interkonekt?

Nisam siguran ali mislim da je drugar dobio uz tjuner i CD.Naim DIN/RCA Hiline interkonekt postoji ,kao i obrnuto.Uz dobar ostatak sistema ima smisla iako je dosta skup.Ja na svom Lin dac-u imam dva rca izlaza(ima na svakom njihovom uredjaju)zgodno za testiranje kablova.Nosio sam se razmisljanjem da ugradim DIN konektor i ostavim jedan RCA,medjutim kad smo uspeli da napravimo ovo sto je na slici(Tj.Gidjga je uspeo :cheers ,ja sam se samo bogu molio) digao sam ruke od dalje kablomanije.Mada, pravi crv se samo nekad pravi da spava,kad se formira ceo sistem do kraja ti mali-veliki napredci sa kablovima dodju kao dobar zacin na dobrom jelu.Na mom preampu ima takve lepe zabave od konektora da je to cudo bozje:BNC,i tri vrste din-a,fali jos samo RCA-dobra strana toga je sto mozes samo da stavis pravu stvar na pravo mesto.

post-11818-0-07255800-1305751203_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Uz nove Naim izvore se dobija interconnect, ali samo DIN, tj. DIN->DIN, a covek trazi DIN->RCA.

Za HiLine si u pravu, moguce je naruciti HiLine u DIN->RCA varijanti. Trebalo bi da bude fantastican match, ali nisam probao pa necu da lupam.

Tako sami mislio,znaci nista lakse nego preseci taj din-din kabl i kvalitetnim lemom zalemiti kvalitetne RCA cinceve,bolji kabl ti ne treba i imas super zakljucavajuci naim din na CD-u/Dac-u.Ja sam zalemio Qed cinceve koje sam dobio na poklon,odlicni su(vizuelno idu super uz ovaj linn silver).Kada skines dva cinca sa tog kabla ostaje ti kabl na koji moze da se nalemi DIN pa imas jedan "sporedni" din/rca za tjuner ili tako vec nesto.Na tim Qed kablovima su isti cincevi i na jeftinim interkonektima.

Link to comment
Share on other sites

Tako sami mislio,znaci nista lakse nego preseci taj din-din kabl i kvalitetnim lemom zalemiti kvalitetne RCA cinceve,bolji kabl ti ne treba i imas super zakljucavajuci naim din na CD-u/Dac-u.Ja sam zalemio Qed cinceve koje sam dobio na poklon,odlicni su(vizuelno idu super uz ovaj linn silver).Kada skines dva cinca sa tog kabla ostaje ti kabl na koji moze da se nalemi DIN pa imas jedan "sporedni" din/rca za tjuner ili tako vec nesto.Na tim Qed kablovima su isti cincevi i na jeftinim interkonektima.

Otvarao sam taj sivi Naim kabl sto ga daju uz uredjaje i moram da primetim da (na oko) nije nekog posebnog kvaliteta.

Deluje kao neki prosecni mikrofonski kabl.

Mogami 2549 zica za 2eur po metru, ostavlja ozbiljniji utisak po pitanju kvaliteta materijala i izrade.

Link to comment
Share on other sites

Probaj da primetis na uvo,a ne na oko-bilo bi objektivnije.I DAC si primetio na uvo,na oko nije nista posebno.Bio bi sokiran kad bi cuo razliku koju moze da napravi jedan kabl izmedju preampa i pojacala kod mene.Naimovo "maltretiranje" kablova i uskladjivanje sa komponentama je vec poznata legenda.Evo jedne inkvizicijske sprave za mucenje na slici zove se snaic shaker,ona svaki naim kabl protrese tacno 180 puta.

Evo malo mistike o tome,sa tnt audio posete fabrici:

"Naim sees their cabling as integral to all their products and every one is made in-house. Having been made, all the interconnects, called Snaics, are shaken 180 times to make them sound better! What does an unshaken Snaic sound like? I asked. It's impossible to answer because all Snaics are shaken before use. Are we in the realm of superstition here? Maybe. But what is attractive about Naim is the way they constantly seek to build on experience, knowledge and practice.

How is this knowledge stored, we wondered. The answer is mainly in the person of its current leaders, Roy George, the R&D guru and Paul Stephenson, the MD. Attention to detail is sometimes mystical and sometimes practical."

Nije da ja nisam bio ne poverljiv,radoznao i da nisam isprobao vise kablova,svaki je imao trenutno nesto bolje nesto losije,na kraju se pogubis,taj fabricki je u kompletu bio najuravnotezeniji,bez sibilanata koji se pojave narocito kod srebrnih i radi mira u glavi zadrzao sam "fabricke" dobijene uz uredjaj.Sad na taj period traganja gledam kao na baceno vreme.Za ove moje Linn tvrdi da su dovoljno dobri i za najosetljiviji signal iz gramofona.Ovih dana se bavim mislju da se resim skupog Nordost-a izmedju transporta i konvertera i vratim originalni,razlika medju njima se cuje,sta je bolje nisam vise siguran.

post-11818-0-85791400-1305833644_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Jel ovo tresenje kablova utice samo na Naim kablove ili generalno vazi za sve? Recimo za kabl od pegle? Jel onda pegla bolje greje donju plocu i trosi manje struje? :grin: Pa dobro bre, jeste vi normalni? :rolleyes: Ja sam mislio da je ovo sa rastresanjem kablova zajebancija i "patka" koju podmece konkurencija kao ono stvarno. :klanjanje

Link to comment
Share on other sites

Jel ovo tresenje kablova utice samo na Naim kablove ili generalno vazi za sve? Recimo za kabl od pegle? Jel onda pegla bolje greje donju plocu i trosi manje struje? :grin: Pa dobro bre, jeste vi normalni? :rolleyes: Ja sam mislio da je ovo sa rastresanjem kablova zajebancija i "patka" koju podmece konkurencija kao ono stvarno. :klanjanje

ТреÑи и ти каблове, ко ти брани :oops:

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Probaj da primetis na uvo,a ne na oko-bilo bi objektivnije.I DAC si primetio na uvo,na oko nije nista posebno.Bio bi sokiran kad bi cuo razliku koju moze da napravi jedan kabl izmedju preampa i pojacala kod mene.Naimovo "maltretiranje" kablova i uskladjivanje sa komponentama je vec poznata legenda.Evo jedne inkvizicijske sprave za mucenje na slici zove se snaic shaker,ona svaki naim kabl protrese tacno 180 puta.

Evo malo mistike o tome,sa tnt audio posete fabrici:

"Naim sees their cabling as integral to all their products and every one is made in-house. Having been made, all the interconnects, called Snaics, are shaken 180 times to make them sound better! What does an unshaken Snaic sound like? I asked. It's impossible to answer because all Snaics are shaken before use. Are we in the realm of superstition here? Maybe. But what is attractive about Naim is the way they constantly seek to build on experience, knowledge and practice.

How is this knowledge stored, we wondered. The answer is mainly in the person of its current leaders, Roy George, the R&D guru and Paul Stephenson, the MD. Attention to detail is sometimes mystical and sometimes practical."

Nije da ja nisam bio ne poverljiv,radoznao i da nisam isprobao vise kablova,svaki je imao trenutno nesto bolje nesto losije,na kraju se pogubis,taj fabricki je u kompletu bio najuravnotezeniji,bez sibilanata koji se pojave narocito kod srebrnih i radi mira u glavi zadrzao sam "fabricke" dobijene uz uredjaj.Sad na taj period traganja gledam kao na baceno vreme.Za ove moje Linn tvrdi da su dovoljno dobri i za najosetljiviji signal iz gramofona.Ovih dana se bavim mislju da se resim skupog Nordost-a izmedju transporta i konvertera i vratim originalni,razlika medju njima se cuje,sta je bolje nisam vise siguran.

Nisam dobio taj Snaic.

Dobio sam ovaj "obicni":

http://www.naimaudio.com/hifi-product-type/623

standard_interconnect.jpg

Nesto nisam u fazonu da ga secem i montiram mu RCA konektore sa jedne strane, a da ne znam sta cu dobiti.

Link to comment
Share on other sites

Nisam dobio taj Snaic.

Dobio sam ovaj "obicni":

http://www.naimaudio...roduct-type/623

standard_interconnect.jpg

Nesto nisam u fazonu da ga secem i montiram mu RCA konektore sa jedne strane, a da ne znam sta cu dobiti.

Mozemo se dogovoriti da ga jednom isprobas u svom sistemu sa mojim ampom tj. Din-Din,naspram nekih mojih din/rca.Mislim da ne moras da seces samo odlemis,probas i posle vratis sve na svoje mesto.

@Sonic nista te ne kosta da uzmes kabl od pegle i koristis ga kao preskakalicu 180 puta, pa da probas kako pegla,dobro je i za kondiciju 8-)

Link to comment
Share on other sites

Zanimljiva slika... ali ovo nije SNAIC na slici. Ovo je interconnect (sivi) i ima drugaciji DIN nego SNAIC. Ono u sta je ovo ubodeno, SNAIC ne moze ni da udje.

Imaju dve vrste snaica 4 i 5 polni koji se koriste izmedju ampa i preampa odnosno dodatnog napajanja i tu je razlicit raspored pinova od interkonekta sa izvorima sto je vrlo prakticno jer ne mozes da ubodes nista pogresno,postoji jos i 4 polni prema canon prikljucku na nap 250,E taj jedva cekam(ali ne zbog kabla vec zbog nap-a).Interkonekt je standardan petopolni Din samo su neki sa zakljucavanjem neki ne, ali oba ulaze u sve standardne 5 polne ulaze u pojacalo samo s ne mogu zakljucati svugde.

P.S.znam da znas Nikola(jer koristis),samo da razjasnimo zbog drugih koji citaju

Link to comment
Share on other sites

Jel ovo tresenje kablova utice samo na Naim kablove ili generalno vazi za sve? Recimo za kabl od pegle? Jel onda pegla bolje greje donju plocu i trosi manje struje? :grin: Pa dobro bre, jeste vi normalni? :rolleyes: Ja sam mislio da je ovo sa rastresanjem kablova zajebancija i "patka" koju podmece konkurencija kao ono stvarno. :klanjanje

Da li je važno usmerenje cable-a pri trešenju?

Link to comment
Share on other sites

Da li je važno usmerenje cable-a pri trešenju?

Vrlo je važno, treÅ¡enje treba da poÄne od dela koji ide u izvor ka delu koji ide u pojaÄalo.

Å alu na stranu, ja ću za moj NDX da ËistresemË Chord Anthem 2 din>rca.

Link to comment
Share on other sites

Ma samo se vi izuvajte dobro sa tim kablovima za Naim sisteme :P ..ovde su izuzetno dobro prihvaceni Gotham GAC1/GAC3 i zvucnicki kablovi u krugovima Naimista,a kosta duzni metar valjda cenu jednog piva/m :D ..naspram neke cudne kritike za njihove kablove u What Hi-Fi-ju,ovdasnji komentari su ti da se dobilo na ekstenziji na frekventnim ekstremima i prefinjenosti u gornjem spektru i sa dobrim "telom" u srednjotonskom podrucju..masa unapred konfekcionisanih kablova po engleskom ebay-u od ovog proizvodjaca se nudi na prodaju,gde negde u tekstu stoji neretko "for Naim"....

Verovatno se radi o nekoj slucajnosti,ja sam imao kuci na slusanju GAC3,vratio sam ga natrag sa komentarom:to ce biti idealno za Naimiste,ako zele malo da zvuk pomere prema "audiofilskom" ili zele malo da civilizuju/omeksaju zvuk,ovi sto se pale na CB seriju i dalje,nek ga zaobidju,al ovi iz tabora "new kids of the block" nek slobodno probaju :D

:wave2

... a da i rade i strujne kablove od toga....

Link to comment
Share on other sites

Ono sto je najbolje kod naim kabla je sto je besplatan uz uredjaj,pritom je testiran i pravljen u naimu za naim.Isto to vazi i za Linn.Ne racunam ove preskupe,to je kad bas ne znas sta ces sa sobom,a i to ima u po cene na PFM.

CB :facehearts

Nego jel ima neko graham hidru,ili nap 250 na probu? Moze jedan Naim CD na gift za uslugu,i jel' video neko u blizini nekog valhala Sondeka sa itokom na prodaju?

Link to comment
Share on other sites

Probaj da primetis na uvo,a ne na oko-bilo bi objektivnije.I DAC si primetio na uvo,na oko nije nista posebno.Bio bi sokiran kad bi cuo razliku koju moze da napravi jedan kabl izmedju preampa i pojacala kod mene.Naimovo "maltretiranje" kablova i uskladjivanje sa komponentama je vec poznata legenda.Evo jedne inkvizicijske sprave za mucenje na slici zove se snaic shaker,ona svaki naim kabl protrese tacno 180 puta.

Evo malo mistike o tome,sa tnt audio posete fabrici:

"Naim sees their cabling as integral to all their products and every one is made in-house. Having been made, all the interconnects, called Snaics, are shaken 180 times to make them sound better! What does an unshaken Snaic sound like? I asked. It's impossible to answer because all Snaics are shaken before use. Are we in the realm of superstition here? Maybe. But what is attractive about Naim is the way they constantly seek to build on experience, knowledge and practice.

How is this knowledge stored, we wondered. The answer is mainly in the person of its current leaders, Roy George, the R&D guru and Paul Stephenson, the MD. Attention to detail is sometimes mystical and sometimes practical."

Nije da ja nisam bio ne poverljiv,radoznao i da nisam isprobao vise kablova,svaki je imao trenutno nesto bolje nesto losije,na kraju se pogubis,taj fabricki je u kompletu bio najuravnotezeniji,bez sibilanata koji se pojave narocito kod srebrnih i radi mira u glavi zadrzao sam "fabricke" dobijene uz uredjaj.Sad na taj period traganja gledam kao na baceno vreme.Za ove moje Linn tvrdi da su dovoljno dobri i za najosetljiviji signal iz gramofona.Ovih dana se bavim mislju da se resim skupog Nordost-a izmedju transporta i konvertera i vratim originalni,razlika medju njima se cuje,sta je bolje nisam vise siguran.

Šta drugo reći(napisati), sem... PURE MADNESS !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...