Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Nije los predlog.Moj je pravljen.Pljunuti Chrome bumper,nisam ja pravio vec tako kupio- ko mali CB nap 250,malo mozda prede trafo od 500VA ko macak al' zvucno fercera odlicno.Za 32 nije puno znacio ali za 72,potpuno drugi preamp sa dual power suply narocito phono sekcija.Voleo bi da probam nekad uz original.Iznutra nije nikakva komplikacija,mislim da je bitan dobar trafo-saljem i sliku.Inace sad je skoro duplo tezi od ovog malog Olive snagasa sto sam udomio,ko tuc je.Bude ponekad na pfm ili Ebay original HF trafo,jes' da brzo plane...

Ja sam Tedy pomenuo jer mi je prakticno resenje za taj 282.Bas 3 odvojena napajanja za jedan preamp, mnogo bre malih kutijica.Uz to bar je duplo jeftinije.

post-11818-0-37910200-1303579338_thumb.j

post-11818-0-91321300-1303579380_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Jedan savrsen match za Naim. :thumbsup2

Zvucnici su konstruisani uz koriscenje naim nap 250 pojacala.To mi je bio dugogodisnji san.Nemoj da neko ne iskoristi za ove smesne pare, :ruganje 199funti.Fali samo jos LP12 i :bacanje . Unapred cestitam srecnom dobitniku na lutiji,,ocu Royal scam original za informaciju,pucka mi nesto jako ovaj moj.

Edit.Hm, jos samo da dodam link http://www.dougbradyhifi.com/p-1374-epos-es14-black-inc-stands.aspx

Link to comment
Share on other sites

sekto, ne bacajte pare na naimova prevaratnska napajanja. pisite impulsu da vam za daleko normalnije novce napravi bilo sta na temu teddy pardove ponude napajanja. upravo slusam njegovo napajanje za m2tech young napravljeno na bazi teddyrega i tu se nema sta ni dodati ni oduzeti.

"Prilicno" si u pravu...

Kupis NAC282, koji kosta dosta, dodas pare za FlatCap i imas preamp koji opet ne svira kako moze...

Onda skupis pare za supercap (koji kosta hiljade EUR, ako se ne varam) i tek za nenormalne "novce" dobijes pravu stvar.

Btw. Posebno me interesuje da probam kakva ce razlika biti samo sa napsc-om i sa flatcap-om... Supercap nemam pri ruci ;)

Link to comment
Share on other sites

I sta bi,gde su utisci? :wave2

"Prilicno" si u pravu...

Kupis NAC282, koji kosta dosta, dodas pare za FlatCap i imas preamp koji opet ne svira kako moze...

Onda skupis pare za supercap (koji kosta hiljade EUR, ako se ne varam) i tek za nenormalne "novce" dobijes pravu stvar.

Btw. Posebno me interesuje da probam kakva ce razlika biti samo sa napsc-om i sa flatcap-om... Supercap nemam pri ruci ;)

Link to comment
Share on other sites

I sta bi,gde su utisci? :wave2

Mrzi me da pisem...

"Samo NAPSC" sam probao krace vreme - "zafalilo" mi je detalja u odnosu na kombinaciju sa flatcap-om.

Sto se kombinacije 282/flatcap/200 tice, nije se bas uklopila sa mojim sistemom: ostriji, agresivniji zvuk (visoki pre svega) i "tanji" vokali.

Neke kolege forumasi su dali sugestiju da bi trebalo staviti druge zv. kablove (naim), ali posto ih nemam...

Link to comment
Share on other sites

Cudno,obicno se ljudi zale da je zvuk taman kad je u pitanju novi naim i zato se cesto uparuju sa "ostrim" zvucnicima kao sto je Neat.Naim kablovi znacajno smiruju visoke,barem tako su reagovali kod mene naspram VDH ili kod Laleta sa Neat/Korato kombinacijom.Za 82 sam cuo da je dosta strog sudija prema Izvorima,uostalom CD je i kod mene dok nije dosao Numerik bio prilicno ne slusljiva naprava a gramofonski laidback sound je Numeriku osnovna karakteristika.Negde drugo moze zvucati ne dovoljno dinamicno.Ja sam takvu ostrinu imao sa SBL i 32/160 dok se zamenom 32 za 72 stavilo sve na svoje mesto.Slusajuci sa starim zvucnicima sa istim ampom toga nije bilo ni najmanje.Ocigledno da tu dosta toga treba da legne,inace bi hifa bila mnogo jednostavnija zabava.Zato je na slepo nikad ne treba kupovati,7 dana probe bi bilo idealno.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ne znam ko je sve bio na proslom hifiles show-u u naim sobi ,a da je bio i prosli put kad se mogao poslusati supernait/ovator kombinacija.Kako to da je po mnogima zvuk bio losiji ovog puta sa boljim izvorom(N-dac).Da li vam je palo napamet koriscenje strujnog filtera,procitah bas u novom hifilesu da je koriscen.

Procitajmo sta na tu temu ima da kaze Naim North America:

POWER CONDITIONERS

Our customers often inquire about the purchase of a power conditioner suitable for a Naim Audio system.

You absolutely do not need one--every power conditioner we know of reduces musical performance dramatically.

Do not be fooled--power conditioners will make your system worse in every case. (A few will make one area a little better while ruining fifty other areas--that is the best case we have seen!)

If the power is dirty, you can't improve it with a power conditioner without taking away some of the remaining quality and punch.

LIGHTNING

No power strip or conditioner can protect your system from lightning, your system's worst enemy.

Lightning raises the voltage on the ground side of the line, and can not be protected against--except by unplugging the system during a storm.

DISCLAIMER

We will not guarantee the performance of the system with any power conditioner, line conditioner or computer-grade outlet strip.

O ovome treba informisati One-hifi,kad je Naim u pitanju strujni filter je NO,NO :nono

P.S.I naravno jedan pravi nac/nap za te zvucnike.

Link to comment
Share on other sites

POWER CONDITIONERS

Our customers often inquire about the purchase of a power conditioner suitable for a Naim Audio system.

You absolutely do not need one--every power conditioner we know of reduces musical performance dramatically.

Do not be fooled--power conditioners will make your system worse in every case. (A few will make one area a little better while ruining fifty other areas--that is the best case we have seen!)

If the power is dirty, you can't improve it with a power conditioner without taking away some of the remaining quality and punch.

Moram da izrazim svoje neslaganje sa ovom konstatacijom. Kao neko ko koristi PS Audio PPP na koji je zakacen Naim Flatcap 2X kojim napajam i CD 5X i Headline 2 head Amp, mogu da kazem da razlika u pozitivnom smislu postoji kada se koristi strujni regenerator. Zvuk preko malog Naim ampa za slusalice je postao cujno bolji nakon kacenja na PPP. Cak sta vise - mogao bih samo da preporucim ovu kombinaciju.

Takodje stavljanje boljih strujnih kablova je popravilo sound CD 5X - pa ako mogu strujni kablovi (a Naim je od skoro takodje poceo da pravi i strujne kablove) zasto onda ne bi na zvuk njihovih uredjaja uticali i strujni filteri/regeneratori ?

DISCLAIMER

We will not guarantee the performance of the system with any power conditioner, line conditioner or computer-grade outlet strip.

Ovo je ono sto brine proizvodjace HiFi opreme. Stavljanje raznoraznih, problematicnih, filtera moze da dovede do krajnje nepredvidljivih rezultata. Onda dolaze zahtevi Naim servicu za resavanje problema, na koji oni nemaju i ne mogu da imaju uticaj - ako neki filter ispred Naim uredjaja "brlja" po struji, onda tu Naim ne moze puno da uradi. Ali moze da dovede do nesporazuma, protesta pa cak i gubljenja posla ...

Link to comment
Share on other sites

Na dosta mesta se moze procitati da strujni filteri lose uticu na rad tj. sound naim elektronike,pre svega PFM,ali i drugde.Na ovom konkretnom mestu firma koja to potvrdjuje ih i prodaje i tvrdi da je to tako kad je naim u pitanju te ih za njih ne preporucuje,a ne preporucujue ih ni naim.Jedan od ucesnika u diskusiji tvrdi da je takav slucaj bio i sa njegovim Krell-om.Naim je firma koja od svog pocetka obraca paznju na napajanja i drzi ih podalje od preamp dela,u snagasu ili u ovojenim napajanjima.Ta napajanja su sasvim dovoljna.

Ono sto ja iz svog iskustva mogu da kazem da je uticaj HICAP napajanja na zvuk preampa veoma velik i lako cujan.Imam trenutno dva njihova preampa i mogu to zainteresovanim prezentovati za 5 min.Napominjem jos da je za to potrebno imati preamp nakon .5 upgrade,tj nakon 32.5 preampa jer je to u stvari funkcija predpojacala da ima Dual napajanje 2x 24v za razlicite sekcije predpojacala.Neka novija imaju i 4x24v (2xHicap ili supercap),to je visa klasa od nac 82 pa na dalje.

Prosecna cena polovnog hicapa je 300-400funti,Tomtomaudio daje 12 meseci garanciju,vrede svaku paru.Flatcap sam preskocio,pre toga bih isao i na teddycap,ima ih i koji zamenjuju 3 napajanja pa je tu dosta velika usteda(samo jos nikako da ga "cujem").

Postoji i preporuka da se poweramp ukljucije direktno u zid,bez razdelnika i sl.Ja mislim da objedinim sve naim uredjaje jednom graham hidrom od naim strujnih kablova i da zavrsim tako sa strujom,svidjaju mi se jednostavna i logicna resenja(pritom ne preskupa-oko 100 funti za 6 kablova).

Link to comment
Share on other sites

Sve ovo za Naim stoji, OSIM ako struja nije totalni krs. Naime (pun intended) Naim napajanja su obicno debelo predimenzionisana, pa u skladu sa pojacalima koja lako podnose velike dinamicke udare (nap 250 koji sondek meraci je 80W pojacalo, koje ide do 400VA u udarima) znaju da povuku, kratkotrajno, velike kolicine struje iz uticnice. E sad, filter je super sprava da vam da finih 230V, ali kad zatreba dati veliku struju - vecina filtera tu "posrne" i zato degradira zvuk. E sad, tu dodje onaj "osim" deo - ako je strujna totalno ocajna, onda filter zapravo pomaze - ne zato sto je filter dobar, nego sto je struja losa.

Zakljucak? Filter pomaze i za Naim - ali samo ako je struja totlani krs. Plan B je neki koji daje, npr. 2-3kW, taj bi verovatno lepo poterao i Naim od 80W. :) Mada, opet stoji ono od gore - nesto ce biti bolje, a nesto drugo gore. Ovo posebno vazi za pojacala....

Link to comment
Share on other sites

Koga briga za tvoj Krell i IsoTek u Naim & Linn temi

Spomenuo je Sondek iskustva nekih vlasnika Krell-ova sa strujnim filterima pa samo da dodam svoja iskustva da ne ispadne da je to za Krell pravilo. Mislio sam da ce nekoga mozda interesovati...

Link to comment
Share on other sites

Spomenuo je Sondek iskustva nekih vlasnika Krell-ova sa strujnim filterima pa samo da dodam svoja iskustva da ne ispadne da je to za Krell pravilo. Mislio sam da ce nekoga mozda interesovati...

Можда и 'оће!

:wave2

Link to comment
Share on other sites

man'te struju odosmo u cveno-sad ce naim policija,uzece nam ovo malo sprava sto imamo i poslati ne razvijenim trzistima(eto kako ja dolazim do sprava).Evo nasao sam gde sam citao o strujnim filterima(mada sam i ranije) http://forums.audior...?t=24487&page=2

Nego jel' bio neko do onehifi otkad zastupaju LINN :facehearts .Imam neki poziv da ne obavezno svratim,sta moje slabo srce ceka tamo :loveface:loveface :loveface ? Digitalija me sve manje zanima,jedan dan posle vise od mesec dana ne paljenja CD-a sam hteo da okrenem stranu :screwy -sta ti je moc navuke , al bi voleo da cujem vec taj famozni DS.

P.S.Nikola ovaj nap 250 sto meni treba u zivotu ima 70W,necu nista iz ovog veka,neki naopak Äoek,nece ni kako on oce-tako kazu u Banatu. :ruganje

Link to comment
Share on other sites

man'te struju odosmo u cveno-sad ce naim policija,uzece nam ovo malo sprava sto imamo i poslati ne razvijenim trzistima(eto kako ja dolazim do sprava).Evo nasao sam gde sam citao o strujnim filterima(mada sam i ranije) http://forums.audior...?t=24487&page=2

Na ovom linku ima svega i svacega ali bih vam skrenuo paznju na par stvari. Prvo, ono sto se i pominje na ovom linku, da na power amps ne treba stavljati filtere, ima svoje opravdanje ako se radi o serijskim, pasivnim filterima. Oni imaju prigusnice na putu struje i kod pojave jakih peakova, a sva pojacala ih proizvode, ove prigusnice ih peglaju i to ubija dinamiku. Zato su pojacala poseban slucaj i sa njima treba biti jako oprezan. Ako se na njih stavljaju pasivni filteri, onda treba gledati u pravcu paralelnih filtera. Ili ici po odgovarajuce velike aktivne.

Za ove manje uredjaje (manje u smislu da trose manje struje od pojacala) i serijski pasivni filteri mogu da budu korisni. Mogu - ali i ne moraju ... Aktivni filteri su tu svakako najbolje resenje.

Naim uredjaji su dosta osetljivi na kvalitet struje, cak i kada imaju posebna napajanja. Zato treba probati sa kvalitetnim filterima ... Kod pojacala, kao sto rekoh, treba biti medjutim oprezniji i imati u vidu da ona mogu da budu veoma zahtevna po pitanju uzimanja velikih struja u kratkim vremenskim intervalima. Dobar filter mora da bude u stanju da takva opterecenja bez suzbijanja propusti ...

Teddy Pardo regulatori (i uopste dobri shunt regulatori) bi trebalo da imaju prednost nad Naim napajanjima. Nivo regulacije je bolji. Ali kako se to odrazava na kraju po kvalitet reprodukcije - to treba proveriti ...

Link to comment
Share on other sites

Nego jel' bio neko do onehifi otkad zastupaju LINN :facehearts .Imam neki poziv da ne obavezno svratim,sta moje slabo srce ceka tamo :loveface:loveface :loveface ? Digitalija me sve manje zanima,jedan dan posle vise od mesec dana ne paljenja CD-a sam hteo da okrenem stranu :screwy -sta ti je moc navuke , al bi voleo da cujem vec taj famozni DS.

Bio ja proÅ¡le nedelje. SluÅ¡ao Majik DS-I sa (mislim) Majik 140 zvuÄnicima. I to je sviralo onako, niÅ¡ta specijalno, mada mora da kažem da smo sluÅ¡ali mp3.

Sondek im još nije bio povezan, pa zvrcni proveri da li je sad i on u funkciji.

Link to comment
Share on other sites

Ipak nisam bio danas lenj , pa postavih na pravom mestu pitanje Da li preporucujete i koji bi to model power condicionera uz vase uredjaje.Brz i jasan odgovor kao i uvek.

Hello

No we do not recommend power conditioners

Regards

Steven Hopkins Customer Relations Manager Tel : +44 (0) 1722 426604 Fax: +44 (0) 871 230 1022

www.naimaudio.com email : [email protected] ______________________________________________________________________________________

Do you recommend use of power conditioners with your equipment?What model will be your recommendation.Regards Milan ,Serbia

Link to comment
Share on other sites

To nije nikakvo iznenadjenje. Isti odgovor ces dobiti i od Nelson Passa ali i od mnogih drugih proizvodjaca HiFi opreme. Probao sam i sam ... Razloga za takav stav ima vise.

Prvi je, kao sto rekoh, sto neki filteri i kondicioneri mogu da naprave probleme u radu, narocito pojacala, a to onda stvara dodatne probleme service line-u proizvodjaca HiFi uredjaja. U stvari to su dodatni troskovi za service. Narocito sto neki od problema koji se pri tom javljaju mogu da budu jako teski za odgonetanje i traze vreme i trud. Najgora stvar koja moze da se desi proizvodjacu pojacala npr. jeste da mu kupac vrati proizvod jer ne radi dobro sa njegovim strujnim filterom, koji medjutim dobro radi sa nekim drugim uredjajem.

Drugi je vise tehnicke prirode. Ako posmatrate na osciloskopu ponasanje ispravljenog napona iza elektrolita za filtriranje (ili iza regulatora ako ga ima), vrlo je velika verovatnoca da necete videti nikakvu razliku kada stavite filter i kada ga nema. Ali tu razliku necete videti niti kada promenite strujni kabl, a Naim ih ipak proizvodi ...

Medjutim probajte ... To je najbolje sto mozete da uradite. Na primer, kune mi se poznanik da kada je stavio Pass Labs X-250.5 na PS Audio PPP, da je pojacalo prosviralo u jednoj sasvim drugoj ligi.

Ja licno sledim (za sada) sledecu strategiju: sve manje potrosace: CD player, predpojacalo, tuner, itd. sam stavio na aktivni strujni regenerator. Moje mono blokove kao i AVR (koji je prilicno veliki) sam prikljucio direktno na uticnice u zidu. Razlog: nisam imao petlju da ih kacim na PPP, iako ima izvestaja na internetu da Pass XA60.5 odlicno radi sa PSA PPP, i ako me je Gowan licno uveravao da ovi Pass-ovi nisu ozbiljno opterecenje za PPP. Jednostavno mi se nije rizikovalo iako sam svestan da sam opteretio PSA PPP sa mozda svega nekih 30-tak %.

Kao sto rekoh: probajte. Ali imajte jednu stvar u vidu. Ima puno djubreta od strujnih filtera, koje kruzi unaokolo. Razne male firme ili DIY-eri pokusavaju da na jednostavan nacin nesto zarade (postoje standardne seme za strujne filtere, koje su odavno dobro poznate). Budite oprezni sa takvim stvarima. Ja ne kazem da po definiciji mali proizvodjaci ili DIY-eri prave lose strujne filtere ali to je jako specificna oblast, u kojoj ima jako puno nepredvidljivih pojava. Potrebno je veliko iskustvo i znanje da bi se napravio ne samo dobar, nego i pouzdan (mnogo teze postici) strujni filter. Kada kupite djubre HiFi uredjaj, on ce lose da svira ili ce mozda da se pokvari i to ce mozda da vas kosta malo zivaca i malo novca. Ali ako kupite djubre filter za struju, mozete da ostanete bez kuce ili cak, u najgorem slucaju, i bez zivota. Vidjao sam svakakve stvari a najomiljenija tema priucenih majstora jeste otkacivanje mase. Zato - probajte svakako razne filtere, ali vodite racuna da to sto stavljate u mrezu zadovoljava odredjene standarde, da ima garanciju i da ima odredjenu reputaciju, koja se stekla nakon godina koriscenja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...