Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Nije tacno....pali ste na ispitu - evo kako je sve pocelo :)

http://www.bedini.com/amplifiers.htm

Pogotovo kad vidite ovo!!!!

http://www.bedini.com/oldamps.htm

Sta to pricas, kolega? Ja sam par puta bio u Tehnoprometu na tim subotnjim prezentacijma polovinom osamdesetih godina i licno su Kosta i Radovan (koji odavno nije u firmi i u zemlji) donosili ta pojacala da bi ih uporedjivali sa daleko snaznijim modelima pojacala Heybrook koje je potpisao Paraviccini. Mnogo godina posle sam sa Kostom razgovarao o tome u nekoliko navrata. Mislim, nisam senilan da bih takve stvari pomesao.

Cini mi se, ali nisam siguran, da je njihov prvi Korato snagas stigao par godina kasnije i o tome sam prvi put nesto saznao u zagrebackom AV Trendu.

Link to comment
Share on other sites

Imao jedan primerak u svojoj kolekciji,Radovana vulkanizera znao od ranije a i kad se uporede sheme njihovih snagasa(a tako su poceli) koji su bili tranzistorski a predpojacala cevna.

U svakom slucaju napredak im je izuzetan ali to sa Naim-om veze nema! :)

Ja sam pominjao replike Naim koje nemaju veze sa kasnijim Korato pojacalima. Dopustam su te replike pravili pre nego sto su osnovali firmu pod imenom kako ih danas znamo, ali jesu ih pravili u nekom periodu u nekom izvesnom, malom broju. Eto, ako bi te ovo zadovoljlo: mozda je Korato One zaista prvi proizvod firme Korato, a ovo sto su pravili po semama Naim-a je prethodilo proizvodnom programu ili, da se drugacije izrazim, sluzilo za zagrevanje lemilica.

Vise ne bih nista imao da dodam po ovom pitanju, jer drugih informacija nemam. Ako neko zeli neka dalje proverava.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pominjao replike Naim koje nemaju veze sa kasnijim Korato pojacalima. Dopustam su te replike pravili pre nego sto su osnovali firmu pod imenom kako ih danas znamo, ali jesu ih pravili u nekom periodu u nekom izvesnom, malom broju. Eto, ako bi te ovo zadovoljlo: mozda je Korato One zaista prvi proizvod firme Korato, a ovo sto su pravili po semama Naim-a je prethodilo proizvodnom programu ili, da se drugacije izrazim, sluzilo za zagrevanje lemilica.

Vise ne bih nista imao da dodam po ovom pitanju, jer drugih informacija nemam. Ako neko zeli neka dalje proverava.

Da li misliš da bi to bilo po zakonu bili gde u Evropi sem u Srbijici?

Link to comment
Share on other sites

Izvinte, uz duzno postovanje ali te Bedini sprave nisu bile za bacanje, daleko od toga. Ne razumem sta pokusavate da kazete ali ako je Korato stigao dotle, onda super, sto se mene tice. Jedan od boljih zvukova koji sam cuo u Beogradu je u sistemu imao Bedini tranzistorac. Original, doduse.

Napredak=ostvarivanje svog brenda i svoje filozofije zvuka (a ne na lovorikama tudjeg rada)!

Nema razloga za provere :) ionako je to istorija proslog veka :)

Link to comment
Share on other sites

Da li misliš da bi to bilo po zakonu bili gde u Evropi sem u Srbijici?

Da, posto je materijal uredno i po propisima nabavljan iz Zap. Evrope, gde se sve proizvodilo u nekoj varijanti kita (citaj: stampa sa osnovim delovima na njoj). Glomazniji delovi, kao sto su trafoi i kucista su, pretpostavljam, bili odavde, ali me nemojte drzati za rec, jer nisam bio involviran u taj posao na bilo koji nacin.

I naravno, kome je ovde u interesu da raspravlja o zakonima, ako se sve dogadjalo davno u proslosti? Ako neko hoce time da se bavi, cisto teorijski, onda neka izvore trazi u nasim i medjunarodnim propisima o zastiti intelektualnog vlasnistva kao sto su patenti (ovo npr. za elektronska kola) ili zasticene topografije IC.

Link to comment
Share on other sites

Andrija,

Naim nikada nije prodavao svoje uredjaje u kitu niti je imao takav program - bar meni to nije poznato. Oni cak nisu voljni da kazu ni koji OPA ili kondenzator se nalazi u nekom njihovom uredjaju.

Sto se tice zakona - ovi momci sto su pravili kopije Naima pa ih prodavali, mogu da dodju pod udar zakona samo ako su lepili Naim etikete na te svoje rukotvorine. Sve ostalo je jako tesko dokazati i jedan sposoban advokat bi bio u stanju da dokaze da su oni zapravo vrsili inovaciju Naim designa ... ili da to zapravo i nema nikakve veze sa Naimom ....

Link to comment
Share on other sites

Kosta je pravio naim replike,ali je to davna proslost,20-tak god,a narocito je isplativ hi cap.I sam imam DIY repliku hi capa na slusanju-popravio je zvuk ali neznatno,bas bi voleo da uporedim sa originalom(inace je izrada odlicna)mozda i kupim.Dosta ljudi je bilo zainteresovano za odvojenu kupovinu 32, ali prica propadne zbog napajanja-sad moze sve i odvojeno.

Pre 15-tak g. odprilike sam imao priliku da cujem DIY varijantu pojacala u svom sistemu zvuk nije licio na naim-drugar hteo da kupi,pa smo vratili. Otvorio sam mu nac32(original) koji izgleda kao apoteka iznutra "Dozivotno sam ti zahvalan sto ne kupi onaj budz " to mu je bio komentar (ne verujem da je to bio Kostin rad).Drugar mi je doslovno iskopirao moj nap 160,stavio ekstra kvalitetne delove i ispalo je nesto sto nije naim po zvuku.Na kraju je zakljucio da unutrasnje ozicenje,konektori i ko zna sta jos utice na zvuk i digao je ruke.

Poslacu par slika izbliza -ima slika u oglasu "bez haube" viewtopic.php?f=21&t=14300 ali cu poslati nac 32 izblica konstukcija za gledanje i uzivanje.

Alen tvoj trud izgleda predivno,ne daj se obeshrabriti i drzim fige. :) Taj Nait je za A 1 sistem.Englezi tvrde da je to idealan partner za QUAD elektrostatike(Stare ESL 57).Svojevremeno je oduvao jednu odvojenu pre/power kombinaciju od 5000DM ovde u N.sadu!Za mnoge naim fanove to je najbolj nait.Jednom sam ga cuo sa nekim velikim Bowersima bruka sta im je radio.

P.S.Prodaj mi ovaj moj naim i Linn tamo u Sloveniji. Na vasem forumu za 72/140 traze 1200E,za 82/250(stari tip)2600E,Linn Sara 1000E a ovde 750E i 650E ispade Too much

Link to comment
Share on other sites

Andrija,

Naim nikada nije prodavao svoje uredjaje u kitu niti je imao takav program - bar meni to nije poznato. Oni cak nisu voljni da kazu ni koji OPA ili kondenzator se nalazi u nekom njihovom uredjaju.

Sto se tice zakona - ovi momci sto su pravili kopije Naima pa ih prodavali, mogu da dodju pod udar zakona samo ako su lepili Naim etikete na te svoje rukotvorine. Sve ostalo je jako tesko dokazati i jedan sposoban advokat bi bio u stanju da dokaze da su oni zapravo vrsili inovaciju Naim designa ... ili da to zapravo i nema nikakve veze sa Naimom ....

Slažem se u potpunosti i zato sam sam naveo par argumenata kako ne bi doÅ¡lo do rasprave o intelektualnoj svojini. InaÄe, ja sam pre možda godinu dana video na e-bay da neki na dalekom istoku prodaju sliÄne stvari. Naravno, o korišćenju naziva ureÄ‘aja ni govora.

Cela priÄica je bila viÅ¡e kao anegdota, a ispade naveliko.

InaÄe, u svetu, i to recimo u NemaÄkoj, Engleskoj, Americi, se prave replike sportskih automobila kao Å¡to su Bugati, Jaguar, Kobra, Mercedes SSK ... NajÄešće se koristi Å¡asija stare Bube ili nekog sliÄnog auta i to su automobili koji samo podsećaju na original. SumnjiÄavim savetujem da proguglaju i pronaći će slike, cene, adrese i tsl. Nikome ne pada na pamet da tuži proizvoÄ‘aÄa koji to radi i prodaje repliku za 5-10 posto cene originala.

A Å¡to se tiÄe Naim-a i sliÄnih firmi, oni svakako dobro poznaju instituciju tajnog know-how.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se u potpunosti i zato sam sam naveo par argumenata kako ne bi doÅ¡lo do rasprave o intelektualnoj svojini. InaÄe, ja sam pre možda godinu dana video na e-bay da neki na dalekom istoku prodaju sliÄne stvari. Naravno, o korišćenju naziva ureÄ‘aja ni govora.

Cela priÄica je bila viÅ¡e kao anegdota, a ispade naveliko.

InaÄe, u svetu, i to recimo u NemaÄkoj, Engleskoj, Americi, se prave replike sportskih automobila kao Å¡to su Bugati, Jaguar, Kobra, Mercedes SSK ... NajÄešće se koristi Å¡asija stare Bube ili nekog sliÄnog auta i to su automobili koji samo podsećaju na original. SumnjiÄavim savetujem da proguglaju i pronaći će slike, cene, adrese i tsl. Nikome ne pada na pamet da tuži proizvoÄ‘aÄa koji to radi i prodaje repliku za 5-10 posto cene originala.

A Å¡to se tiÄe Naim-a i sliÄnih firmi, oni svakako dobro poznaju instituciju tajnog know-how.

Ako ima neka replika Bentley da mogu da se uklopim u sumu prodajom polovnog Megana bez klime odmah uzimam.Samo jedan uslov:da ima Naim muziku sa 15 zvucnika i skromnih 1100w.Moze da dodje i Aston Martinu obzir (u njemu je Linn). :D

Baj d vej,upravo porucujem naim nac 72.Nasao sam "noviji" primerak sa K mc ulazom idealnim za moj Supex sdx 1000.Ustedjena lova od nac 82 ode pravo na S O N D E K !!! :)

:):)

Link to comment
Share on other sites

Ako ima neka replika Bentley da mogu da se uklopim u sumu prodajom polovnog Megana bez klime odmah uzimam.Samo jedan uslov:da ima Naim muziku sa 15 zvucnika i skromnih 1100w.Moze da dodje i Aston Martinu obzir (u njemu je Linn). :D

Baj d vej,upravo porucujem naim nac 72.Nasao sam "noviji" primerak sa K mc ulazom idealnim za moj Supex sdx 1000.Ustedjena lova od nac 82 ode pravo na S O N D E K !!! :)

:):)

Ma ima sve da se nadje, samo treba para. Gledaj, ako novi Bentley kosta 200-300 k evra sjajna replika moze da izadje dvadesetak hiljada. Bugati, koji kosta milion, moze sigurno da se kao replika uzme za 50-100 k. Ali, to su replike koje izgledaju kao original i imaju mocne makine koje idu k'o lude! A recimo, moze da se uzme fiberglas skoljka za Bugati, Jag., Mecku ili Porsea i da se prodje sa par hiljada evra. Onda sam radis na sasiji neke stare Bube koju platis jos par stotina evra, pronadjes polovna sedista, volan, ... i sve izadje kao stari, polovan Megan bez klime. Ima po svetu, na zapadu, istoku, u Rusiji fake Ferarija, Lamboa i svega ostalog sto ti padne na pamet.

Ako neko misli da se zezam grdrno gresi. Pogledajte, raspitajte se. Svi koji su gledali film Munje secaju se da je Dule Savic u par kadrova provozao crvenog Jaguara. E, pa to je laznjak Jag; znam, jer sam do skoro vidjao njegove sinove kako ga voze po komsiluku. I to je odlican auto, ne bih se bunio da mi jedan takav padne saka. Problem s tim kolima moze biti jedino ako se nema garaza.

Radujem se sto si pronasao odgovarajuci primerak predpojacala za svoj sistem. Pretpostavljam da je iz olive faze. Kako se on kotira u odnosu na 82-ojku?

Link to comment
Share on other sites

Naim nac 72 je zapravo krajnja inkarnacija nac 32 u olive izdanju,nakon toga se preslo na 43cm standard.Nac 72 Ima ikonicni status medju naim vinilasima i danas.Bio je top of the range.Zamenuo ga je nac 102 (danasnji 202) koji je kod mnogih fanova docekan na noz(pogledajte na naim forumu: 72 vs 102,naravno pobednika nema),pa je prvi "omiljeni" olivas bio je i ostao nac 82 koji je uz 250 :) .Nisam odustao od 82,pare su u pitanju.Oko njegove se prodaje jednog dana ne brinem imam ovde dugogodisnjeg prijatelja kome je taj nac kraj u naim prici i rado ce ga isplatiti kad bude trebalo.Poslacu sliku spolja i iznutra za DIY,razumem te izazove ali,ali su mnogi zakljucili da izgleda ima neka Vudu vracka unutra.Ponekad se na Ebay mogu naci trafoi iz originalnih naim (Holden&fisher),to olaksava posao kod snagasa.Licno nikad nebih imao pravljeni naim,ali mi je interesantno da vidim i podrzavam kao nacin da se u teska vremena nesto pristedi.Ovaj hi cap na slusanju kod mene je vrhunska kopija.

Nap 250 i hicap se podrazmevaju kad se proda 32/160 komplet.

P.S.Toliko sam pozurio sa ovom pricom da se bojim da nesto ne izbaksuziram.Sta ti je nestrpljenje

post-4863-128510923787_thumb.jpg

post-4863-128510923795_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo malo pomoci za one koji kupuju secondhand naim proizvode,serijski brojevi i godina proizvodnje,a tu je i cenovnik za fabricki servis( ovlasceni servis u Shefildu).Videcu sa Acom kakva je situacija da se to uradi uz posredovanje naseg ovlascenog dilera One-hifi.Naim od skoro fabricki servis radi samo preko svojih dilera.Svaki naim proizvod star i 30g ima u naim fabrici sve potrebne rezervne delove.

Naim Audio Serial Numbers

Serial Number Year Of Manufacture

000016 – 006933 1982

006944 – 011998 1983

011999 – 019752 1984

019753 – 026689 1985

026690 – 031999 1986

032000 – 041484 1987

041485 – 049945 1988

049946 – 060867 1989

060868 – 069924 1990

069925 – 076367 1991

076368 – 083272 1992

083273 – 093739 1993

093740 – 105143 1994

105144 – 117211 1995

117212 – 128626 1996

128627 – 139322 1997

139323 – 150454 1998

150455 – 161170 1999

161171 – 170622 2000

170623 – 180714 2001

180715 – 191709 2002

191710 - 201343

2003

201344 - 213180

2004

213181 - 227530

2005

227531 - 241340

2006

241341 - 252990 2007

Cenovnik uobicajenog Servisa:

Pre-amps

Nac 12, 32, 42.

£95 - £149

Nac 62, 72. £95 - £139

Nac 82. £205

Nac 52 £285

Power amps

Nap 135

£259

Nap 250 £259

Nap 110, 140, 180 £99 - £189

Nap 160 £215

Power Supplies Hi Cap £164

Super Cap £264

Integrated Amps Nait 1, 2, 3 Please ask

for a quote .

We can also offer an upgrade service for the following:

nap 110 power amp upgrade to nap 140 power amp £264 (to include full service )

Parts and labour are guaranteed for 12 months.

Ko sta ima da doda ili oduzme-slobodno.Bice nam od zajednicke koristi :)

Link to comment
Share on other sites

Opet ja sa novostima.

Kolega se slaže da postujem njegovo delo. Dobio sam novi mail, i sada ga C/P

Sam se ne usuÄ‘uje pisati, jer po njegovim reÄima, ne zna srbski. :heat

PCB - na slici. Lepo se vidi, da je obnovljen bistveni materijal - zamenjani kondenzatori, i to sa BC, Elna Silmic II, Wima,... Nije izbran tek tako, nego bazira na raznim testovima/preradama, koje su veÄ radili na tim Naithima ( Naitih 2).

STR - na slici je SuperTeddyReg. Ovaj gadget zamjenjuje napajaÄki sklop sa kvalitetnijim.

NOGICE - su nogice!

VC - je originalno dugme za volume control. Tu je jedna caka - originalni Naiti su uglavnom imali neko takvo narebrano dugme... Na žalost takvo nije uspeo dobiti. Na net-u je dobio ovakav na slici.

Trafo - je originalni Holden & Fisher transformator. Vrlo kvalitetan, ali se nažalost ne proizvodi viÅ¡e (negde u 90-tim su ih pri Naimu zamenjali sa Nytech-i). Jednake H&F trafoe so imali i Exposure pojaÄala iz t.z.v. "Farlowog" perioda.

post-4988-128510925344_thumb.jpg

post-4988-128510925353_thumb.jpg

post-4988-12851092536_thumb.jpg

post-4988-128510925368_thumb.jpg

post-4988-128510925378_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Opet ja sa novostima.

Kolega se slaže da postujem njegovo delo. Dobio sam novi mail, i sada ga C/P

Sam se ne usuđuje pisati, jer po njegovim rečima, ne zna srbski. :listen

Pozdravi kolegu, kazi mu da mu je trud super, i poruci mu da se ne brine, srBski ne znamo ni mi :). To znaju samo ovi sto i u krivini zanose u desno... :heat S'druge strane, natucamo dovoljno slovenacki, da je u republiku dobrodosao :heat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...