Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Alo ljudi, ovo je tema za vlasnike odredjenog tipa uredjaja. Kome se ne svidja, nek otvori drugu a ne da ovde pocinje flame. Znaci, zvuci kako zvuci, kosta koliko kosta, ako vam se ne svidja, molim lepo. Bez trovanja teme.

Ovo je pre svega za ljude kao zexx koji dodju pa nesto pitaju, a mi se kao potrudimo da im pomognemo (koliko mozemo) - a ne za one koji sve znaju pa bi nesto da pljunu. Molim lepo, otvorite temu "zasto mi se ne svidja X", pa pisite.

Link to comment
Share on other sites

Kad smo kod dodatnih napajanja za NAIM, zna li neko nesto o ovome, kazu da je bolje od originala, a ne kosta ruku i nogu?

http://www.teddypardo.com/

Postoje dobri razlozi da se veruje da ta napajanja sviraju bolje od originalnih Naim u odgovarajucoj klasi. Nisam medjutim slusao te Teddy Regs pa ne mogu to i da potvrdim. Trebalo bi neko da kupi pa da proba ... Ili sam da napravi posto postoji kompletna dokumentacija na netu. Bilo je likova ranije koji su menjali regulatore u Naim napajanjima i umesto njih stavljali Jungov regulator i onda pricali da se cula osetna razlika u odnosu na originalna Naim napajanja.

Teoretski posmatrano ova napajanja imaju prednost jer nemaju velike elektrolite pa teoretski duze traju bez ikakvih izmena (kod Naim napajanja treba zameniti elektrolite svakih 15 do 20 godina :cheers ). Takodje ovakva napajanja bi trebalo da imaju nizi nivo pozadinskog suma kao i bolje ponasanje u odnosu na harmonike. A manje i kosta ....

Link to comment
Share on other sites

Sve je to OK.Šta onda to ljudi plaćaju/dobijaju kupujući Naim? :cheers

1.) Na Naim uredjaje se dobija garancija od 5 godina - cak i na CD playere. Doduse garanciju daje lokalni distributer pa ne znam kakva je situacija u Srbiji ali u Nemackoj/Austriji/Svajcarskoj ona iznosi 5 godina.

2.) Naim uredjaji su izuzetno kvalitetno napravljeni. Traju jako dugo i slabo se kvare.

3.) Zbog visokog kvaliteta izrade Naim uredjaji drze cenu i kada su polovni. Polovni Naim je relativno lako prodati i to za sasvim pristojnu kintu, jer uzivaju izvanredan ugled po pitanju dugovecnosti i kvaliteta izrade.

4.) Naim customer support (u Engleskoj) je primer kako treba da izgleda podrska svojim musterijama. Imao sam jedno pitanje proslog decembra i poslao sam mail sa pitanjem. Pri tome sam potpuno smetnuo sa uma da je bio katolicki/protestantski Bozic. Odgovor mi je trebao hitno sto sam i naglasio u mailu. Odjavio mi se lik sa objasnjenjem ali i sa izvinjenjem sto ne moze da mi pruzi punu informaciju jer se javlja od kuce odakle nema pristup svim firminim informacijama. Izvinio sam se coveku ali je i ono sto mi je rekao bilo dovoljno ...

5.) O zvuku Naim uredjaja se moze diskutovati ali pri tome treba imati na umu da ima boljih i losijih Naim modela. Ja recimo nikada nisam voleo Naim zvucnike - cak i DBL mi nikada nije svirao nesto posebno. Zato treba biti konkretan u kritici ili pohvalama i takodje voditi racuna u kakvim kombinacijama se slusaju njihove komponente - ali to vazi i za svakog drugog proizvodjaca HiFi. Kada cujes u dobrom sistemu Naim NAT05, NAP300, stari CD3 ili recimo Naim Headline 2 sa dobrim eksternim napajanjem, ne mozes a da sebi ne postavis pitanje: "A koji ce mi * nesto bolje ... " ... :D

6.) Naim ima jedan od najboljih marketinga koji sam ikada video bez obzira na industriju. Kratko budi receno on se zasniva na prici: mi imamo tradiciju, mi znamo, mi cemo postojati i u buducnosti i mi svoje musterije ne ostavljamo na cedilu. Zadnjih nekoliko godina je Naim recimo u Engleskoj imao Marketing akciju koja je ostala unikatna u HiFi industriji. Svakome ko je pokazao zelju, Naim tehnicari bi doneli kompletan Naim sistem kuci u petak, instalirali ga i otisli. U ponedeljak dodju, raspakuju i odnesu. Pri tome ne postavljaju nikakva pitanja i ne nude nista. Onda se posle javi neko iz Naim Sales i pita o utiscima ... kako sam cuo, diskretno, nenametljivo i krajnje ljubazno ... Vrlo inteligentno smisljeno. Jos jedna pricica: Naim je drzao prezentaciju na jednom HiFi sajmu. Posle prezentacije su me zamolili da popunim nekakav upitnik sa pricom da ce mi poslati najnoviji Naim Sampler ako to uradim. Ja sam to uradio i Naim Sampler 07 je zbilja stigao postom na moju kucnu adresu. Marketinska poruka je jasna: Naim ne zaboravlja ono sto obeca. Zato postoji toliko ljudi kolji naprosto veruju ovoj firmi ... ne samo u Engleskoj.

7.) Naim je uspeo tokom nekoliko decenija da odrzi i dalje razvije neke tehnicke koncepte, koji bi se mogli nazvati inovativnim. U HiFi uvek postoje dileme da li je odredjeni koncept stvarno ono pravo i da li nije neki drugi pristup ipak bolji .... takve diskusije mogu beskrajno dugo da se vode. Ali Naim je uspeo te osnovne koncepte koje je imao dalje da razvija a da je pri tom prenosio znanje sa jedne generacije svojih inzinjera na sledecu. To nije ni malo jednostavno izvesti i podrazumeva ne samo dobru unutrasnju politiku i organizaciju, neko i jednu posebnu kulturu firme. Svako ko je radio u nekoj firmi duze od 10 godina zna o cemu pricam. Ta solidnost u organizaciji posla, kvalitetu proizvodnje, inovativnosti razvoja, jeste ono sto firma Naim kao brand zraci prema spolja - prema trzistu i potencijalnim musterijama.

Eto ... mozda nekoliko razloga koji bacaju bar malo svetla na poseban status koji firma Naim uziva na HiFi trzistu ...

Link to comment
Share on other sites

Drago mi da malo ozive tema.video sam da nema nekog oziva pa skoro odustadoh od sektasenja.

Za sve "sektase'' saljem jednu slicicu linnovog Cd-a koji se zove: STRATOSFERIC FRONTIERS i jednu kartu na koju se moze racunati.

P.S. Jako bih voleo cuti novi Naim DAC,ako je poceo da se proizvodi video sam prototip,kazem nazalost video.

Voleo bi uporediti moj Numeric sa naimovim suprnait konverterom.Tesko bi preboleo rastanak sa numerikom,narocito sto neisprobah karik/numerik supertandem napravljen pre 20 godina da zvuci kao Sondek lp12 sa vrhunskim MC-om.

post-4863-128510863668_thumb.jpg

post-4863-128510863676_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Esteticari...I jos da mi neko kaze da ovo na slici nije lep zvucnik,ljubi ga majka(a mozda ni majka).

Al' zato je zvuk ...

...Ma ne zvuk, ma to je kao kad bi Donald Fagen-u i Marcus Miller-u posle par piva rekao:

Jel' kako dati sviram?

...E tako mi (bre) sviraj!!! i ... daj jos piva,i sviraj to ponovo Sem tj. Saro!

P.S.Dakle kome nije lep British design,par piva pa...

post-4863-128510863682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da li se mozda neko od starijih seca vremena kada su Slovenci jedno kratko vreme prodavali "republikance" u staroj Jugoslavji? Bilo je to negde oko 1987. godine. Pocelo je prvo vestima o celoj prici i Branko Bozic je najavio konsignacionu prodaju, ali pod strogim nadzorom Linn-ovih menadzera. Posto je trebalo da sve bude organizovano onako kako se radi u UK, a za detalje pogledajte sta kaze DejamM, samim tim su i cene trebale da budu prilicno visoke i nepristupacne. Posao im, izgleda, nije procvetao, pa su se uskoro izgubili sa nasih prostora.

Ipak, mene vezu veoma lepe uspomene za jednu njihovu prezentaciju na kojoj sam prisustvovao. Sve je bilo na vrhunskom nivou. Zakupili su par sala u beogradskom Interkontinentalu i tamo su potencijalni kupci dolazili u zakazano vreme, i to u grupama od 3-4 coveka. Prezentacije su trajale, Boga mi, oko sat vremena i za to vreme su se mogla cuti dva sistema. Prvo se slusao jeftiniji koji se sastojao iz Axis gramofona sa nekom od mm glava tipa K9 ili K18 (ne secam se tacno), integralca Naim Nait i zvucnika Linn Nexus (naravno, sve sa Naim kablovima). Drugi sistem je bio u to vreme najjaca kombinacija napravljena od cisto Linn komponenata sa Sondekom, Itokom i Troikom, odgovarajucim pojacalima i Isobarik kutijama. Secam se da je bila prava uzivancija kada smo sa malog sistema presli na veliki! Od tada mi je ostala zelja za Isobarik-ima, nazalost, neostvarena. Mozda ima neceg i u tome sto sam kod kuce koristio jedan veliki Kef sistem sa istim basovcima i srednjacima koji su se stavljali u ove Linn kutije. Naravno, ona cuvena sinergija izmedju komponenti je u oba sistema dosla do punog izrazaja, a to je nesto sto se retko srece u nasem hobiju i od "obicnih" komponenti moze da se napravi samo ako je onaj ko sastavlja sistem izuzetno iskusan.

Pozdrav svim postovaocima Republike od jednog koji nikad nije imao nista njihovo u sistemu (ako se ne racunaju lp i cd ploce kojih imam desetak komada), ali ... nikad ne reci nikad :cheers

Link to comment
Share on other sites

.

I ja sam to isto rekao sto i g.First kad sam svoj thorens 160b+sme zamenio Sondekom.Onda mi je dosao drugar-pa smo se siti zajedno nacutali.

...Posle nekog vremena poceli smo ziveti normalno kao da se nista nije dogodilo,ponekad se samo malo mazemo krvlju,nosimo crno ,sve stekere za stuju u kuci zamenili smo kudikamo kvalitetnijim DIN konektorima,zene nam ves suse na kablovima drugih brendova,sta vec mora kad se udje u...

da izvines... sektu.

...Ziv se covek na sve navikne,ili bolje reci... navukne!

Nego idem ja sad malo na more,a vi: cuvate mi Republiku.Dizanje zastave i sve ostalo po ustaljenom redu,a ja sam u mislima s vama.

Pozdrav

Sondek

Link to comment
Share on other sites

DejanM :cheers .ZakoraÄih u tu priÄu,pa Äitajući neke komentare pomislih da nisam na pogreÅ¡nom putu? Sada je već lakÅ¡e :D

Paja959:Sjajna fotografija!

Sondek:Å alji Sare ovamo :D

Srele slikaj ti meni 800E digitalnim aparatom pa posalji na pp,a ja cu tebi sliku Sara u svim pozama pustiti na pp.Na taj nacin cemo objica imati i 800E i Sare.

:D Sala-mala uvek si dobrodosao da dodjes,poslusas,pomazis po membranama... :D

Link to comment
Share on other sites

Ako spajas dva Naim uredjaja doci ce ti interkonekt u kutiji ;). Prilicno pristojan, stavise dosta dobar, sa sve DIN konektorima. Postoji upgrade opcija jos boljeg DIN kabla, ali to ima smisla samo u skupljim varijantama....

Za RCA->DIN ili RCA interkonekt ka novijem Naim uredjaju obicno preporucuju Chord. Jako dobro radi Cobra 3, koja nije skup kabl.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kupio bih taj obiÄan Naimov kabal,ali ne znam gde.

Nisam bas skroz pri sebi(stigao sam juros s mora),ali da pokusam pomoci:za polovno e bay,ili neki ok diler iz UK,meni je audio-T. poslao neke stvari i bilo je sve ok.Novo znas gde( One-hifi ).

Ja sam pokusavao sto-sta sa zamenama kablova-nije lose za igranje,ali naim kablom ces kupiti dusevni mir znaces da ti je i kabl onakav kakav je naim tu zamislio i uglavnom to i radi objektivno najbolje,slicna prica kao i sa zvucnickim.

Ja licno koristim Linn koji sam dobio uz linnov konverter ili Vandenhull( i to kabel predvidjen za gramofonski signal nabudzen na stari naim DIN konektor- kakvo svetogrdje!), kad pomislim da pri konekciji CD-KONVERTER-PREAMP koristim DIN.RCA i BNC,a zvucnike XLR jasno je da sve te ostale kablove treba dati zeni za sirenje vesa ili u sektu ni ne ulaziti!

Ranije ti je naim uz uputsvo slao i crtez tipa koji "pogresnim" kablovima dize pojacalo u vazduh,naci cu taj crtez negde dobio sam ga uz nap 160,pa cu ovde poslati-kol'ko da vidis naimovo misljenje o ovome.

pozdrav

Sondek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...