Jump to content


Pun presek ili licna


pdragon

Recommended Posts

Pa posto nisam dobio odgovor evo mojih utisaka.

Bi-wire kabl koji sam imao je bio punog preseka. Zvuk je bio agresivniji, bas utegnutiji ali... Klasican licnasti kabl veceg precnika davao je lepsi mirniji zvuk.

Na zalost nisam jos isprobao licnasti bi-wire kabl, pa kad i to budem testirao pisacu o razlikama.

Link to comment
Share on other sites

Na prvo pitanje odgovor je ima, itekako. Signal uglavnom putuje po povrsini kabla a ne tece kroz njega kao voda kroz cev. Ukupna povrsina licni mnogo veca nego povrsina debele zice. Tesla je to znao pa je zato i smislio litzendraht, da dobije vecu povrsinu u odnosu na precnik.

Ovo je uobicajena zabluda audiofila. Svi pricaju o tom famoznom "skin efektu", kao da se desava vec na 3Hz. Realno, cak i na 20kHz, zona koju skin efekat izuzima iz kabla je ispod milimetra oko jezgra. Daleko od toga da taj efekat ne postoji, ali necete ga puno primetiti na zvucnom signalu, ako vec koristite pun bakar debeo vise milimetara.

Glavni razlog zasto je uputno uzeti licnast kabl su prekidi. Ako se jedna od licni prekine razlika nije velika. Ako se i sve licne prekinu, ali na razlicitim mestima, opet razlika nije velika, jer se licne dodiruju, pa se signal i dalje prenosi. Sve dok nema visestrukih prekida na istom mestu, prekidi nisu problem u licnastom kablu. S'druge strane, jedan prekid punog kabla je - prekid. Dodaj tome da je bakar relativno krt i shvatices da pun kabl nije za bilo kakvo pomeranje.

Iz licnog iskustva verujem da ako zvucnik ima opciju za biwiring da je treba koristiti. U protivnom, uzeti 10 cm zvucnickog kabla i prespojiti terminale i izbaciti one jezive mesingane plehove.

Ovde se vec slazem. Ma kako cudno zvucalo, razlika je cujna, mada mislim da je najveci efekat upravo ovo sto PrekoBare predlaze - zameniti plehove. U svakom drugom slucaju, mislim da je bolje uzeti bolji kabl, a ne dva losija.

Kabl je opterecenje za pojacalo i moze na njega delovati pozitivno ili negativno. Dobar kabl olaksava rad pojacala, a los ga otezava. Ovo pre svega zavisi od konstrukcije pojacala, a zatim i do zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

Brko, iznenađujuće neprecizan i neopredeljen odgovor od tebe - verovatno zato što ne držite kablove?

Conventional wisdom kaže: puni provodnik za nisko područje, licne za srednji i/ili visoki. Naravno, to nije jedini kriterijum ali ovde je pitanje jedno ili drugo.

NKrgovic je u pravu ako je mislio na lomove u kristalnim rešetkama.

Link to comment
Share on other sites

Brko, iznenađujuće neprecizan i neopredeljen odgovor od tebe - verovatno zato što ne držite kablove?

Conventional wisdom kaže: puni provodnik za nisko podruÄje, licne za srednji i/ili visoki. Naravno, to nije jedini kriterijum ali ovde je pitanje jedno ili drugo.

NKrgovic je u pravu ako je mislio na lomove u kristalnim rešetkama.

Link to comment
Share on other sites

NKrgovic je u pravu ako je mislio na lomove u kristalnim rešetkama.

Mislio sam na prost lom. :D Onaj, seljacki - polomio se kabl :DKabl od punog bakra zna da dozivi prekid samog sebe, tj. celog kabla. Ne desava se odmah, ali se desava ako se kabl cesto pomera ili savija. Bakar je krt, posebno cist bakar. Osim ako neko nije u stanju da polozi zvucnicki kabl i ne dira ga, ne bi se igrao punim bakrom.

Ovo sve iz iskustva sa kilometrima mreznog kabla, bas u varijantama pun bakar i licnast kabl. Pun jeste dobar, ali samo ako se totalno imobilise.

BTW, trosim licnast bakar, 4mm2. Nisam primetio problem sa basovima. I dalje mislim da kabl treba jednostavno izabrati prema pojacalu, tako da ukupno opterecenje (kabl+zvucnici) bude sto lakse za samo pojacalo.

Link to comment
Share on other sites

Glavni razlog zasto je uputno uzeti licnast kabl su prekidi. Ako se jedna od licni prekine razlika nije velika. Ako se i sve licne prekinu, ali na razlicitim mestima, opet razlika nije velika, jer se licne dodiruju, pa se signal i dalje prenosi. Sve dok nema visestrukih prekida na istom mestu, prekidi nisu problem u licnastom kablu. S'druge strane, jedan prekid punog kabla je - prekid. Dodaj tome da je bakar relativno krt i shvatices da pun kabl nije za bilo kakvo pomeranje.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...