Jump to content


AMAZON


boskogit

Recommended Posts

  • 1 month later...

Nisam mogao pronaći ovakvu temu ovde, pa ajd da je pokrenemo...

 

Da li neko ima iskustva sa naruÄivanjem ploÄa iz inostranstva?

primetio sam da se može pronaći povoljih stvari, ali i da su poštarine dosta skupe.

na primer; na discogsu sam pronašao prodavca koji ima dosta stvari koje me interesuju po sjajnim cenama, ali kad je došlo do poštanskih troškova, ispade da na sumu od 36 funti, za petnaestak 12'' , poštarina izađe isto toliko, otprilike...

 

takoÄ‘e sam naÄuo da su nekim ljudima naplaćivali pdv na robu kupljenu preko interneta..

 

i još bi pitao kako se određuje vrednost robe za carinu? ako na primer, meni prijatelj pošalje recimo 10 vinila u paketu, i majmuni to otvore, vide i roknu mi neku carinu na to.

 

zaista me zanimaju dosadaÅ¡nja iskustva Älanova i voleo bi da se informiÅ¡em ''do daske'' , jer muzika koju ja sluÅ¡am u Srbiji baÅ¡ i nema da se kupi, pa je stoga jedno od reÅ¡enja internet.

 

možda ova tema može dovesti do nekog zajedniÄkog naruÄivanja u cilju deljenja poÅ¡tarine, i sliÄno tome (zajedno smo jaÄi)

u svakom sluÄaju, ne može da Å¡kodi...

 

;-)

 

Link to comment
Share on other sites

ja sam unazad 3-4 godine redovno narucivao sa amazona... ploce i diskove u rasponu 3-30$.. postarina je bila do 4$ po komadu... tako uzevsi u obzir kurs dolara u to vreme to mi je bilo jako povoljno.. ploce su uglavnom stizale iz nemacke i uk iako je sve narucivano sa. com.... sve je stizalo uredno i u roku 10-20 dana, kako kad... osim jedne ploce koja se iskrvila, ali me mrzelo da se cimam sa postarima i da vracam... ukupno naruceno 40tak ploca.... sad mi je zao jer mi se bas slusa, plasim se da ne ostetim iglu ili sta vec.... inace je preslusana 10tak puta....

e poslednji put kada sam hteo da narucim video sam da postarina iznosi oko 12$ po komadu i batalio za sad, takodje sam se licno uverio da su kolegi naplatili pdv na ceo iznos znaci roba+postarina... popizdeo sam.... to su otprklike poceli od kako radi paypal..

tako da ja do dalje ne narucujem... inace carina se valjda ne naplacuje do 75evra...

Link to comment
Share on other sites

Pravilo je da nema pravila.prosli mesec porucim dve ploce sa Amazona.Za jednu mi prodje sve ok za drugu posalju poruku da nesto nije ok sa karticom.posaljem im mail da sam ih porucio zajedno i da je ista kartica,a oni meni jos dva takva obavestenja pa odlucim da ih malo ignorisem...posalju samo jednu plocu sa pola postarine I to stigne bez carine ili pdv,ne secam se.Za par dana potvrde i posalju drugu plocu i platim 540din carine,pdv-a itd.shipping je dosta skup,iz USA toliko da iako su ploce jeftinije ispadne cesto neisplativo.

P.s.O Amazonu ima tema.

Link to comment
Share on other sites

U poslednje vreme (nakon Å¡to PayPal radi i u Srbiji) redovno mi zaraÄunavaju PDV. Skoro da mogu reći da je pravilo (recimo, 9 od 10 narudžbina).

Carinu obraÄunavaju samo za poÅ¡iljke preko 50€. 

Dobra praksa je dogovoriti se s prodavcem (važi za Discogs "prodavnice", "fiziÄka lica") da vrednost poÅ¡iljke umanji na iznos koji je safely ispod tih 50€. Koliko shvatam, to je (umanjivanje vrednosti) manje-viÅ¡e normalna stvar i svi prodavci će to bez problema uraditi. 

Nisam imao sluÄaj da se vrednost paketa procenjuje na carini. Možda zato Å¡to su uvek polovne ploÄe bile u pitanju. 

Link to comment
Share on other sites

Ofkors :banana

 

A sad ozbiljno... Å to se tiÄe poruÄivanja preko razliÄitih internet shop-ova i troÅ¡kova koji su oÄekivani, sve je manje-viÅ¡e stvar sreće.

Naravno, postoje neka pravila kojih se treba držati kako bi se smanjila verovatnoća visokih troškova, ali ništa nije garancija.

Dakle, carina se naplaćuje na vrednost preko 50 eura, ostale cifre zaboravite. Ako je ukupna vrednost paketa, zajedno sa shippingom 50 i više eura, naplaćuje se carina i iznosi 10%.

Druga dažbina je pdv koji po pravilu ide na bilo koju vrednost i iznosi 20%. Ako je naplaćena carina pdv se obraÄunava na ukupnu vrednost u koju ulazi i iznos za koji je paket ocarinjen.

 

Primer:

vrednost paketa 90 eura + shipping 10 eura

carinska osnovica 100 eura - iznos carine 10 eura

pdv osnovica 110 eura - iznos pdv-a 22 eura

ukupni troškovi 10 + 22 eura - 32 eura

finalna vrednost robe 90 +10 +10 +22 - 132 eura

 

Ovo je raÄun po ps-u, tako bi trebao da proÄ‘e svaki paket vrednosti veće od 50 eura.

Ipak, ne prolazi svaki ovako, već postoji bezbroj varijacija na temu, nemam živaca da navodim sve primere na koje sam naišao.

 

I nemojte da brkate carinu i pdv... Ako neÅ¡to nije ocarinjeno ne znaÄi da vam neće naplatiti pdv, tako da sa troÅ¡kovima u svakom sluÄaju treba raÄunati (ako se ne dese, super).

 

I na kraju jedan info... Ne znam da li ste znali, ali po zakonu (koji izgleda retko ko poÅ¡tuje) zabranjen je uvoz (poÅ¡to se i ovo kada mi kupujemo online vodi kao uvoz) od strane fiziÄkih lica polovne robe. Dakle, sve Å¡to je polovno kupljeno napolju niko od nas ne bi mogao da dobije, poÅ¡to bi moralo da bude vraćeno od strane carine. MeÄ‘utim, niti carina ima resure da svaki paket pregleda kako treba, niti ih je briga da li se to poÅ¡tuje ili ne, sve dok nekome odozgo ne padne na pamet da zatalasa.

Link to comment
Share on other sites

Najvece poverenje na vrednost posiljke je prema DHL-u.To sam najbolje proverio porucujuci bar deset paketa iz uk sa pravom vrednoscu od 49.9 i sl.-nikad otvaranje i nikad carina.Roba nekad stize i za manje od 24h,avion ide svakodnevno(nije amazon vec uglavnom garderoba sa sportsdirect.com).Najmanje ocigledno muvaju i upitanju su realne fakture koje to pokrivaju.Sto se tice kineza izacice u susret i navikli su i bez da ih pitas da smanjuju vrednost.Drugar koji je poslom vezan za kinu i stalno porucuje nesto redovno stice nove i nove rodjake po kini sa njegovim prezimenom,iako to nije trazio.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...