Jump to content


AMAZON


boskogit

Recommended Posts

Zna li neko nesto o ovom? http://blog.b92.net/arhiva/node/5006.html

Pismo, a i tema stari su ihahaj.

I na ovom se forumu diskutovalo oko ovoga - ne koristite UPS, Fedex i sl., jer će se pojaviti troÅ¡kovi Å¡pedicije i carinjenja sliÄni opisanim u tom tekstu.

Koristite obiÄnu poÅ¡tu (airmail).

Iskustva od zadnjih par sedmica su da su poÅ¡iljke (vrednosti 20-30 evra) uglavnom prolazile bez carine. Carina ih je otvarala, lupila peÄat 'ne podleže carinjenju' i vraćala u poÅ¡tanske tokove.

Znate kako Amazon nezgrapno pakuje vinile u one ogromne kutije (vojniÄki paket).

Carina ih otvori, naruÅ¡i pakovanje (onu artiju unutra), ovlaÅ¡ zatvori lepljivom trakom (ili Äak i vrati onu koja je bila) i poÅ¡iljka stiže raskupusana. Da vas nisam Äuo da kakite po PoÅ¡ti Srbije!

Dalje, nije istina da sve poÅ¡iljke sa raznih Amazona stižu iz NemaÄke - podvlaÄim razliku: iz nije isto Å¡to i preko (ili uz posredovanje) nemaÄke poÅ¡te.

Na pošiljci stoji adresa pošiljaoca, nekada je to UK, nekada Deutchland, a nekada US. Da li do Srbije stiže preko Trinidada, Tobaga, ili neke druge zemlje nije vaše da znate, niti taj trag vidite na pošiljci.

PoÅ¡iljke iz USA putuju duže - taÄka.

PoÅ¡iljke iz UK i NemaÄke (ili drugih evropskih zemalja), ako se ne zadrže na carini stižu za 7-8 dana.

Koliko se pošiljke zadržavaju na carini - sveti Bog zna!

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo za procitati... i istinito na zalost. Imao sam dosta narudzbi u poslednje tri godine sa Amazon.co.uk i amazon.com.... Nikada se nije desilo da mi ne stigne posiljka, jedina zamerka je bila sto u zimsko vreme po jakim mrazevima kutije diskova stignu iskrckane jer se mnogo lakse lome na nizoj temperaturi tako da sam posle prve zime ucestalo kupovao leti, a zimi manje. Carinu su mi naplacivali ako su porudzbine bile vece od 20e i to samo na posiljke iz US, iz UK nisu nijednom. Redovno pratim kretanje cena diskova pa se desi da prodjem jeftinije kad naidje neka akcija tako da je dobra ideja da ako neko naleti na slicno to podeli i sa ostalima ovde :)

Sto se tice rokova isporuke, iz US kad salju u proseku treba 13 - 16 dana (sa naglaskom da amerikanci imaju vece pakovanje sa airbag varijantom gde su mi svi diskovi stizali nekatkuti), a iz Britanije su posiljke stizale u 80% slucajeva cetvrti radni dan od dana narucivanja, ostalih 20% se desavalo da bude peti ili sesti dan, a danas mi je stigla posiljka tek deveti dan... vrlo verovatno zbog otezanog saobracaja po Evropi zbog vremena...

Link to comment
Share on other sites

Danas su mi stigla dva diska sa Amazon.com.

Proslo je 18 dana od kada su poslati iz USA.

Na kartonskom omotu se nalazi nalepnica da su diskovi poslati iz Phoenix-a u Arizoni.

Pored ove nalepnice se nalazi i nalepnica od Deutsche Post iz Frankfurt-a.

Diskovi sa Amazon.com do nas dakle stižu iz USA, ali uvek preko centrale u Frankfurt-u.

InaÄe, diskovi su stigli potpuno oÄuvani, ukljuÄujići i plastiÄne kutije.

Još ni jednom mi carina nije ocarinila diskove, a bilo je pošiljki koje su bile skuplje od 20 eura.

Link to comment
Share on other sites

Pa da, nisu ni meni sve ocarinjene iako su bile oko ili nekada i po 30 eura, ali dva puta kada su bile po 50 dolara jesu, i to sa amazon.com. To sto je stiglo preko Franfurta je zato sto nije islo direktno, pa naravno da i nemci moraju da lupe svoj pecat, ali sve je OK, pogotovu sto rekoh da amerikanci salju takvo pakovanje da diskovi ne stignu osteceni! Verovatno je i tebi stiglo u kutiji sa airbag-om da se ne lupaju...

Link to comment
Share on other sites

Ova zadnja pošiljka je bila zajedno sa poštarinom vredna nešto preko 57 US dolara. Kao ni ranije pošiljke, ni ova nije bila ocarinjena.

U ovoj poÅ¡iljci nije bilo airbag-a, ali su diskovi i plastiÄne kutije potpuno neoÅ¡tećeni.

Diskovi su bili spakovani u jednom pakovanju, mislim na dva diska sa kutijama, iako sam jedan disk kupio direktno od amazon.com, a drugi od prodavca betamusic. Doduše kod prodavca betamusic piše FULFILLMENT BY AMAZON.

Link to comment
Share on other sites

Pa verovatno imaju dobru komunikaciju i organizaciju sto i nije cudno za firmu koja radi na globalnom nivou. Meni sledeca tura ide ponovo iz Britanije, pa u januaru jedna iz Amerike.

Da napomenem samo za ljude koji mozda redje kupuju na ovaj nacin... cesto cene diskova variraju na amazonu i nekada ako imate vise naslova koje bi narucili ne uspevate da ispratite promene kako treba. Da bi prosli jeftinije, naslove koje hocete ubacite u korpu i svaki put za promenu cene bice obavestenje kad otvorite korpu da li je cena otisla gore ili dole. Jako dobar nacin da se ustedi ponekada i par desetina eura uz mnogo manje manuelnog pracenja cena....

Link to comment
Share on other sites

Ne kazem da treba, ali sam primetio da je meni tako lakse da pratim mada mozda neko ima i neki jos bolji nacin. Konkretno, ubacio sam u korpu 3 CD-a prosle nedelje, jedan od tih je poskupeo prvo za 3 funte, pa pojeftinio, a drugi je pojeftinio jednom za 1,5 funti i ostao tako za sada. Trecem se cena nije menjala... konkretno, mnogo mi je lakse na jednom mestu da imam odvojene artikle koje hocu da kupim nego da listam svaki put i da ih trazim jer onda mogu i da previdim neku promenu, u korpi ti daju vidljivo obavestenje crvenim slovima da se cena artikla koju si ubacio promenila...

Link to comment
Share on other sites

Moraću da probam to sa ubacivanjem u korpu, i zatim praćenjem cena diskova u korpi.

Mislim da sada treba preskoÄiti poruÄivanje diskova dok ne proÄ‘e nova godina. Pretpostavljam da su u poÅ¡tanskom saobraćaju sada oko nove godine gužve.

InaÄe u novinama sam proÄitao da će verovatno iduće godine u Srbiju ući Pay Pal, a to znaÄi da će se možda moći kupovati i sa eBay-a.

Naravno da će carina i dalje predstavljati problem, ali bar ćemo moći da pazarimo neke jeftinije stvari.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zahvaljujuci paprenim cenama po prodavnicama, svi smo manje vise prinudjeni da se okrenemo online kupovini. Naravno jer je jeftinije.

Dosta ljudi je zainteresovano za ovu temu, medjutim o tome se prica kao offtopic po drugim temama, koje nemaju mnogo veze sa time, pa eto resio sam da napravim temu koja ce da obuvhata tu tematiku.

VAÄENJE KARTICE:

Prvo malo da ispricam o vadjenju kartice. Za one koji vec nemaju visa electron, master ili neku drugu jaku karticu vec samo kes, malo je problem placati preko amazona. Do nedavno i ja sam pripadao tu. Malo sam se raspitivao i dosao do ifnormacije da banka intesa nudi internet karticu, za koju vam ne treba niti radni odnos, novac, nista sem licne karte. Ono sto je najlepse u prici je da je to i dalje debitna kartica, znaci ne placate karticu, niti transakcije pri kupovini. Znaci i dalje usluga je potpuno besplatna sto se banke tice, ne uzima se nikakva provizija. Jedinu zaradu koju sam primetio je naplata kvote funta - evro 1,25 a amazon naplacuje 1,19. Tu razliku uzima banka sebi.

Znaci odete do bilo koje ekspoziture sa licnom kartom i kazete da hoceste da otvorite internet racuna radi placanja online. Uzmu vase podatke, potpisete neke silne formulare, i sacekate da vas pozovu da preuzmete karticu. Kartica je u stvari devizni racun preko koje vrsite uplate.

Jako je bitno da kada narucujete neÅ¡to uvek imate bar 5e viÅ¡e na kartici. Jer amazon uvek uzme viÅ¡e para od narudžbine, nekih par evra viÅ¡e, koje posle transakcije vrati na raÄun. To su me isto savetovali i u banci intesi. Da ako je neÅ¡to 11e da bar imam 15e na raÄunu.

Kada na amazonu popunjavate podatke vaÅ¡e kartice dobro pazite da taÄno unesete ono Å¡to vam piÅ¡e na kartici. Na primer ja sam imao probleme jer je na mojoj kartici zadnje slovo mog prezimena bilo malo, a sva ostala slova velika. Ja to nisam uuneo i nisu mogli da pristupe kartici. Takodje broj na kartici tipa 5/11 obavezno uneti na sajtu - a odnosi se na datume vazenja kartice u ovom slucaju to je jun 2011 godine.

Po narucivanju dobijate informaciju dispatched Å¡to znaÄi da su diskovi poslati preko neke poÅ¡te za vaÅ¡u zemlju. Od tog momenta Äeka se od 5-10 dana ne viÅ¡e. Diskovi stižu upakiovani u kartonsku ambalažu, unutar ambalaže nalazi se faktura sa taÄnim cenovnikom diskova, svaki posebno, cenom poÅ¡tarine, obraÄunom valute na dan slanja itd.

KUPOVINA I NARUÄŒIVANJE

Prva stvar kod kupovine na koju bi trebalo obratiti pažnju je odakle naruÄiti. Postoje nekoliko amazona i svako ima svoje cene i troÅ¡kove slanja. U većini sluÄajeva amazon.co.uk ubedljivo ima najbolje cene, u odnosu na ameriÄki i nemaÄki. Kod nekih izdanja Äak i preko funte razlike u ceni. I Ima jeftiniju cenu poÅ¡tarine.

Na samom sajtu postoje razne cene istih albuma sa razlikama i po nekoliko evra. Za inostransvo mogu se naruÄivati samo diskovi koji su u zalihama ili IN STOCK. Nemožete kupiti diskove koje prodaju druge kompanije, i ne možete narucivati polovne diskove sem ako ih nema amazon u zalihama (IN STOCK), a razlog za to je reklamacija. Da se ne bi amazon cimao kome sta i kako, on jednostavno ne dozvoljava prodaju preko drugih kompanija ukoliko ta roba ide van zemlje.

Pošto diskovi idu van zemlje, oslobođeni su poreza, tako da se prilikom ubacivanja nekog albuma u korpu skida pdv, jer ide van zemlje, a vama se skida cena naprimer sa 4,99 na 4,60funti. Na svaki disk se dodaje poštarina za transport koja iznosi između 2 i 3.5funte po disku.

Sve dokle god ne piše dispatched u vašem nalogu možete menjati, brisati porudžbine. Posle toga diskovi su već poslati pošti i izmena više nema.

Čim paket bude dispatched vi na mail dobijate fakturu sa detlaljnim cenama i spiskom diskova, cenom troškova, datumom itd.

We are writing to let you know that the following items have been sent

to:

using Royal Mail.

For more information about delivery estimates and any open orders, please visit: http://www.amazon.co.uk/your-account

Your order #202-8850824-4951555 (received December 22, 2010)

-------------------------------------------------------------------------

Qty Item Price Delivery Subtotal

-------------------------------------------------------------------------

Amazon.co.uk items (Sold by Amazon EU S.a.r.L.):

1 Rapture £5.11 1 £5.11

1 The Look Of Love £5.95 1 £5.95

1 Piece By Piece £4.25 1 £4.25

Dispatched via Royal Mail (estimated arrival date: January 17, 2011).

-------------------------------------------------------------------------

Item Subtotal: £15.31

Delivery and handling: £6.86

Promotion Applied: £0.00

Total: £22.17

Naravno sve to može da se pogleda na samom amazonu u vašem nalogu.

Sve do 25e po paketu ne podleže našoj carini, tako da ne plaćate carinu. Carina je 20% na ukupnu sumu, + carinski pregled + 18% pdv na sve to. Pa to izađe dosta skuplje.

Međutim amazon vašu narudžbinu razbija na više delova i šalje u manjim paketima. Tako da je moguće da ne platite carinu uopšte.

*Pojedini Älanovi su mi se žalili da nisu dobili porudžbine uopÅ¡te, a neki su kukali da su im diskovi stigli razbijeni. Naravno samo kutije oÅ¡tećene, diskovi i dalje u dobrom stanju.

Ja sam uvek dobijao diskove, i u savrÅ¡enom stanju, nisu Äak ni ogrebani bili.

amazon se isplati jer su naši diskovi preskupi, i bukvalno uštedite i do 1000 dinara po disku kupovinom preko amazona.

**Odnos funte i evra je 1,19 toliko naplacuje amazon prilikom naplate.

Bitno je reći da banka transakciju naplaćuje 1,25 i tu razliku uzima sebi.

Mislim da je bolje da se uplati na raÄun direktno u funtama time bi se izbegla kvota od 1,25 i malo uÅ¡tedelo.

TakoÄ‘e ne preporuÄujem uplatu dinarima na raÄun jer banke imaju visok gornji kurs i tu se dosta para izgubi.

Najbolja je varijanta menjacnica pa u banku sa evrima, ili funtama jos bolje.

SREĆNA KUPOVINA!!!!

Link to comment
Share on other sites

Može li mi neko pomoći u vezi sledećeg...

Prodavcu koji kao naÄin plaćanja prihvata samo Paypal sam poslao pitanje postoji li kakva mogućnost da mu platim kreditnom karticom.

Odgovorio mi je:

I cant take Credit cards directly but it is possible to pay with your credit cad via paypal (you dont have to have an account)

Da li neko zna kako se ovo radi ili je neko to već koristio?

Može li iz Srbije?

hvala

Link to comment
Share on other sites

Kvota funte? :klanjanje Ti bas obitavas u kladionici. Toliko da mi dodje da pitam je'l zivis tamo :D

Kursna razlika. Da, banka je zaracunava sebi, tj. naplacuje trosak konverzije. Sve banke to rade. Da si kupio na amazon.de ne bi to radili, tj. da je racun u EUR, ne bi imalo konverzije.

Inace, za debitnu karticu, za internet ili nesto drugo, ti ni u jednoj banci ne treba "radni odnos". Sve dok nemas kredit, banka nema rezona da ti ne da karticu koja sluzi samo tome da ne nosis gotovinu i gde mozes da potrosis samo onoliko koliko si vec uplatio u banci i gde novac stoji u banci sve vreme, bez ikakve kamate u tvoju korist, dok ga ne potrosis :). Naravno, postoje neki troskovi izdavanja. I naravno, naplacuje se provizija od onoga ko dobija pare - ali to se tebe ne tice.

Konacno, nasa carina, diskreciono, ne zaracunava carinu na negde do oko 20-25EUR. Ali, po zakonu, ako kupujes od pravnog lica (a Amazon to jeste) ti bi trebalo da platis carinu na BILO KOJU sumu. Izuzimanje od carinjenja vazi samo na posiljke od fizickih lica. Cesto ne naplate, ali da mogu - mogu.

Link to comment
Share on other sites

Može li mi neko pomoći u vezi sledećeg...

Prodavcu koji kao naÄin plaćanja prihvata samo Paypal sam poslao pitanje postoji li kakva mogućnost da mu platim kreditnom karticom.

Odgovorio mi je:

I cant take Credit cards directly but it is possible to pay with your credit cad via paypal (you dont have to have an account)

Da li neko zna kako se ovo radi ili je neko to već koristio?

Može li iz Srbije?

hvala

Ne, ovo prvi put vidim-Äujem.

Otvori PayPal kao Slovenac.

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje vezano za placanje.

Pitali su me na koji nacin cu da platim i rekao sam Visa Virtuon karticom. Uneo podatke itd, itd...

Jos uvek mi nista nije skinuto sa te kartice?

Zasto?

Pise tamo sve. Novac skidaju kad posalju, tj. kad roba ode na pakovanje. Ako ti je nesto na cekanju, ili treba par dana, skinuce ti novac tek kad bude spremna posiljka.

Link to comment
Share on other sites

Zbrujić, prodavcima uslugu procesuiranja kartica daju razne kompanije specijalizovane za to. Možda si već primetio pri dosadaÅ¡njim plaćanjima neki logo tipa "secure payments by...".Takvu uslugu nudi i PayPal. Nažalost, verovatno iz istih razloga zbog kojih nije moguće registrovati account iz Srbije, Srbiju nema ni na listi kod checkout-a onog prodavca koji procesuira kartice ovim sistemom. Za svaki sluÄaj proveri, ali 99% sam siguran da je tako.

Link to comment
Share on other sites

Zbrujić, prodavcima uslugu procesuiranja kartica daju razne kompanije specijalizovane za to. Možda si već primetio pri dosadaÅ¡njim plaćanjima neki logo tipa "secure payments by...".Takvu uslugu nudi i PayPal. Nažalost, verovatno iz istih razloga zbog kojih nije moguće registrovati account iz Srbije, Srbiju nema ni na listi kod checkout-a onog prodavca koji procesuira kartice ovim sistemom. Za svaki sluÄaj proveri, ali 99% sam siguran da je tako.

thanks :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...