Jump to content


NAK 680ZX


PrimozS

Recommended Posts

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Znas na sta mi ova rupica lici?

Kao da je u procesu izrade u lepku sa strane ( plastika ili sta vec) nastao mehuric vazduha koji je prilikom uklanjanja viska materijala i poliranja povrsine glave postao vidljiv. Ne verujem da se neko igrao busilicom ovde - uostalom nema nikakvih drugih ostecenja.

Vidim da si zavrsio 717 :cheers

Zaboravih - lep primerak , neka te u zdravlju sluzi :cheers

Link to comment
Share on other sites

Bok,

e možda. Izgleda "interesantno" ... mada imam u memoriji, da sam jednom veÄ vidio neke fotografije neke glave sa takvom "rupom" ... tak da ... Ma važno mi je da radi i da radi vrlo dobro. Sada Äe mi biti za model za podesiti joÅ¡ prvog 680ZX koji ima sigurno razÅ¡telan barem azimuth ...

E pa da- 717 sam svrÅ¡io - pa Äak sam na ovom forumu dao nekaj fotka ... Kaj nisi tada vidio ... sada sve radi; radi i phono BP :cheers

Link to comment
Share on other sites

Ma prvi je doÅ¡ao priliÄno razdeÅ¡en ... i tako sam reskirao joÅ¡ 2. put - i mislim, da sam proÅ¡ao bolje. ÄŒak tolko bolje, da Äu poksuaÅ¡ti pomoÄu no2 podesiti i no1. :cheers

InaÄe mi je serija 670/68x najljepÅ¡a od svih NAKova ... tak da mislim, da Äe obadvojivca ostati kod kuÄe :cheers

A ima joÅ¡ neki NAK na putu :( Ovaj put - profi serija :D OÄito polako ispunjavam dugogodiÅ¡nji sen, imati NAKa :D

Link to comment
Share on other sites

Nisam imao prilike da sam probam... Äisto da pitam, koliko je u praksi problem prilikom snimanja na 680zx Å¡to nema kalibraciju biasa, već samo osetljivosti ???

Kako se to odražava na kvalitet reprodukcije sa kaseta snimljenih na njemu, s obzirom na Äinjenicu da se kasete možda najviÅ¡e razlikuju baÅ¡ po bias-u, koji im je potreban, Äak i okviru istog tipa...

S druge strane, znam da ima snimanje na duplo manjoj brzini, i da su tu bez obzira na prirodne limite rezultati priliÄno zadovoljavajući(bar po testovima), a kako je uživo, kada se proba ???

Na kraju, od cele serije 680/681/682... koji je model najbolja kupovina, možda poslednji i najnoviji 682zx ???

Link to comment
Share on other sites

Bok,

na žalost odgovor na tvije pitanje morat Äu prepustiti iskusnijima ... Prvi 680ZX joÅ¡ uvjek Äeka, da ga podesimo, jer je priliÄno razÅ¡telan; a no2 je doÅ¡ao tek juÄer pa tako nisam uspio puno da stestiram ...

A upravo sluÅ¡am 480. I to je zaista odliÄan deck za vrlo povoljne pare ...

Link to comment
Share on other sites

Nisam imao prilike da sam probam... Äisto da pitam, koliko je u praksi problem prilikom snimanja na 680zx Å¡to nema kalibraciju biasa, već samo osetljivosti ???

Kako se to odražava na kvalitet reprodukcije sa kaseta snimljenih na njemu, s obzirom na Äinjenicu da se kasete možda najviÅ¡e razlikuju baÅ¡ po bias-u, koji im je potreban, Äak i okviru istog tipa...

S druge strane, znam da ima snimanje na duplo manjoj brzini, i da su tu bez obzira na prirodne limite rezultati priliÄno zadovoljavajući(bar po testovima), a kako je uživo, kada se proba ???

Na kraju, od cele serije 680/681/682... koji je model najbolja kupovina, možda poslednji i najnoviji 682zx ???

Link to comment
Share on other sites

Jedan na drugome i power ON :screwy

no2 ima i osvetljenje kasete plavo, a no1 ima bijelo ... vjerojatno je netko veÄ nekaj dirao no1 (?)

yxVDgJPh3R6Cb8EE.v.jpg

o0RPYf1oyksqR1Dx.v.jpg

wNfEc3OC30kybm7T.v.jpg

pAOHBhsCF2t_rbnc.v.jpg

A viÅ¡e ju gledam -viÅ¡e sam uvjeren, da sta 680ZX najlijepÅ¡i dio moje HiFi linije ... Ajde, 707DR jeste vrlo markantno pojaÄalo, ali detajli fronte kod 680 se mi (joÅ¡) viÅ¡e sviÄ‘aju ...

I potpuno priznam - taj deck se isplati imati veÄ samo za gledati :listen:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Svaka cast Primoz , jako lepi primerci.

Meni je na zalost u maju pobegao jedan zx682 na oglasima , isao sam na odmor i nisam mogao pratiti kako se krecu licitacije a nisam hteo da postavljam bezvezne cifre jer je bio neispravan. 682 je jako retka zverka.....

Primoz za No1 imas i ovu soluciju ako bas hoces da ga sredjujes za sebe......

http://www.eskonline.nl/v5/index.html

Za sve ostale , imaju lepe dokumentacije pod ,, download'

De praktijk heeft inmiddels aangetoond dat de cassettedecks van Nakamichi in de meeste gevallen nog 100% van hun specificaties kunnen halen.
Link to comment
Share on other sites

Par dana posle moga no2 - na Ebay je prodat jedan 682 za 150EUR - sa poÅ¡tarinom bi me doÅ¡ao par Eur viÅ¡e od no2, ali jer sam veÄ zbidao no2 - nisam viÅ¡e iÅ¡ao u igru ... izgledao je OK, opis je bio dobar, no nije imajo rack ruÄka (kaj je, iskreno priznam, zame veÄ vizuelni hendikap za to seriju).

Hvala na linku. Nekaj takvog bi ostavio za krajni izlaz - a to najviÅ¡e zato, jer bi morao deck preživjeti 2 puta sa poÅ¡tom - kaj je veÄ (pre)velik riziko. Barem sa iskustvima koje imam sa razliÄitim službama ...

Najprvo Äu pokuÅ¡at Å¡to viÅ¡e uraditi sam i onda sa pomoÄom jednom SLO Nakamichi poklonika podesiti radne parametre ... A onda Äemo Äuti ...

Link to comment
Share on other sites

Svaka cast Primoz , jako lepi primerci.

Meni je na zalost u maju pobegao jedan zx682 na oglasima , isao sam na odmor i nisam mogao pratiti kako se krecu licitacije a nisam hteo da postavljam bezvezne cifre jer je bio neispravan. 682 je jako retka zverka.....

Primoz za No1 imas i ovu soluciju ako bas hoces da ga sredjujes za sebe......

http://www.eskonline.nl/v5/index.html

Za sve ostale , imaju lepe dokumentacije pod ,, download'

Praksa je pokazala da Nakamichi-jevi kasetofoni u najvecem broju slucajeva jos uvek mogu dostici 100% specifikacije ( misle valjda posle kalibracije u servisu).

Link to comment
Share on other sites

Primoz za No1 imas i ovu soluciju ako bas hoces da ga sredjujes za sebe......

http://www.eskonline.nl/v5/index.html

Za sve ostale , imaju lepe dokumentacije pod ,, download'

Praksa je pokazala da Nakamichi-jevi kasetofoni u najvecem broju slucajeva jos uvek mogu dostici 100% specifikacije ( misle valjda posle kalibracije u servisu).

Link to comment
Share on other sites

Bok Kale, prijatelju!

Da veÄ sam malo gledao - kod no1 jeste na vrhu lampice joÅ¡ uvijek plava boja ali izgleda da je lampica sam izvuÄena iz sjediÅ¡ta ili nekaj tako - pa tako svijeti i bijeli dio ... Budem to popravio. Plavo osvetljenje kasete izgleda puuuunooo bolje.

E vidiÅ¡ - ja sam viÅ¡e za crni dizajn fronta. Srebrna mi nije loÅ¡a - no ali crna pobjeduje. OK, ne bih imao niÅ¡ta protiv kakvog NAK 700 (TT/TT II/a kamoli Äak ZXE/ZXL) ili LX-3/5. FantastiÄan dizajn, upravo po mome ukusu.

Tuner?

Hehe. NiÅ¡ta posebno. Od vintage jedna Optonica i Quad FM3. A inaÄe koristim joÅ¡ ovu Yamahu na kojima na fotografijama stoje NAKovi. Tu ima joÅ¡ mjesta za unaprijedenje :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Bok svima,

eto treba mi neka ideja. JuÄer sam konaÄno uspio provjeriti kako 680ZX no2 snima (btw - no1 ima 100% oranÄ‘astu bolest, jer mu u CAL poziciji VU metar radi Äak 1-2sec i onda crkne). Snima OK. :wave2

ALI - prije snimanja u procesu kalibracije - - owners manual kaže - najprov stavite stikalo Display na CAL i stikalo Monitor na Source - i mora se Äuti (i vidjeti na displayu) test tone - koji mora biti na 0dB.

No kod moga dođe do tu:

hrJLQUNO2xuoMxXD.v.jpg

(nekaj sliÄno pokaže i no1 prije crkne display)

No, kada startaš sa auto azimuth alignment - on ga podesi BP (mada opet na VU metru ne do 0dB), a onda se manualno još skalibrira trak - to nema problema ...

Jel tko zna - jel se to može nekak podesiti ili kako? Ili nema brige. Ili nekaj treÄe ...

Hvala puno

Link to comment
Share on other sites

Tu ti je najvjerojatnije problem u kalibraciji VU-metra; naime, kalibracija VU metra se isto mora napraviti; u servsnom manualu toÄno piÅ¡e kako se kalibrira, koji signal se aplicira (ako se dobro sjećam 400Hz na ulazu/source te zatim 20dB manje) i koji trimer se podesi da bi bio na "0" dB i -10dB. Ta procedura, mislim, ide Äak prva, prije ostalih (logiÄno, onda se FL/VU može koristiti i za većinu ostalih podeÅ¡avanja).

CAL mode je, pak, neovisan, i funkcionira po sistemu izjednaÄavanja linearnosti trake na dvije frekvencije (obiÄno 315-400Hz i 10/15 kHz); Å¡to je FL/VU preciznije podeÅ¡en, to je preciznije i to lineariziranje, jer se radi manualno, i to upravo dovodjenjem na "0"dB (iako je u tom modu FL/VU osjetljivij oko 10x ili viÅ¡e, iako pokazuje nominalnu "0", jer su kalibracijski signali uglavnom na -20 ili -10dB

Link to comment
Share on other sites

Da, postoji procedura za kalibraciju VU/Peak metra na 680ZX, mislim da su trimeri malo zavuceni na onoj vertikalnoj ploci skroz desno, ako me secanje ne vara. No, promena temperature dovodi do promena prikaza u malim granicama i korisnicko uputstvo kaze da je to normalno. Zato, najbolje je podesavanje vrsiti tako sto se dek prvo dobro ugreje radom sa zatvorenim poklopcem a zatim podesi VU.

VU sekcija se sastoji od dve zbijene ploce, na njima ima ukupno dva narandzasta kondenzatora - sigurno jedan od njih zeza kod 680ZX no. 1.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...