Jump to content


NAK 680ZX


PrimozS

Recommended Posts

Bok,

nova igraÄka :oops:

DoÅ¡ao uÄer. Na Ebay je bio opisan kao stestirane sve main funkcije i radi BP - ali jer u posljednih 10g ni puno radio - sold as faulty ...

Malo riskantno se Äuje al neka ...

U stvari - kozmetiÄki nije tako loÅ¡; no mehaniÄki sam najprvo dobro oÄistio transport path i onda test ..

Jedna SA-X stara nekih 14g.

Nema visokih :wave2

Ista kaseta na NAK 581 i GX-95mkII radi BP.

Ajde, da stestiram REC - neÄe da uradi auto-azimuth ... :lol:

Ajde, bez toga - posneo je super i PB je bio odliÄan. Ali sad ta kaseta u 581 i GX-95mkII nije imala visokih ...

Ajde, nema se kaj izgubiti.

Prijatelj ima 3kHz test kasetu snimljeno na sklaibriranom NAKu.

Ajde, probava, na izlaz osciloskop i gledava - kanala totalno iz faze ... Premaknemo azimuth tako, da je bila suma L i D kanala što bliže 0 i opet test sa onom SA-X.

RADI 8)

Probam uraditi kalibraciju - sada i auto-azimuth radi :oops:

Opet snimak napravimo na 680ZX i stestriamo u 581 i GX-95mkII - sadi radi priliÄno OK kaseta.

:wave2)

Tak da - trebat Äe mu jedna dobra kalibracija, to je sad sigurno.

K sreÄi mi ovaj moj prijatelj znaje lika koji ima T-100 analyzator + calibration cassetes za NAKove- tak da se nadam da Äemo uspjeti da ga podesimo kak mora biti :lol:

Malo vizuelnih impresija:

5NbL1DOeP9ddgC9r.v.jpg

ZGHmtCnnpJuzSdMi.v.jpg

9q9nTTPGk_fIopNQ.v.jpg

bG3cvBu0iCBCGsWk.v.jpg

TFhjRbXrAJhv0vBm.v.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Hvala svima.

Kak rekoh - zasada valjda, da je tu i da mislim da jeste dobra osnova za jedan dober refreš i dobro odradeno kalibracijo ...

OK, playback mislim da mu veÄ sada radi OK - ali svejedno - budem ja to pokuÅ¡ao joÅ¡ malo bolje podesiti sa pomoÄom spomenutih ljudi - pa da bude snimao i predvajao tak kak mora ...

Link to comment
Share on other sites

Primoz,

ono sto si me upitao za glave - nemoj da se brines. Ove stare su vrlo izdrzljive i tesko da je bilo gde ostecena. Da se sastoji od razlicitih maerijala je normalna stvar.

Vidi ovako , ovih par zadnjih nakova sam nabavio u studiju gde su ove masine vrtele non stop. Na svim BX i CR dekovima se vide tragovi urezani u glavu ( ostecenja od upotrebe ) dok na 480 nema ni traga. Stare serije su daleko kvalitetnije od novih po ovom pitanju ( malo lice na Sansui- produkcija 70 vs 80tih).

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

OK, sada je za mnome resnije slušanje par kaseta ... malo na random ..

Sada mi nekaj nije baÅ¡ jasno - mislim da su bile snimljene sa 4 ili Äak 5 razliÄita decka ... (jedan od toga je neki Samsung stolp). No neke stvari sviraju ne samo dobro, nego IZVANREDNO! Nikad Äuo tolko detalja na snimki, tako superiornega basa, ipd ... Ali neke (mislim da upravo ove snimane na Samsungu) igraju porazno ...

Jer to sad znaÄi da sam sa azimuthom joÅ¡ daleko od optimuma; ili da jednostavno su decki meÄ‘usobno tolko razliÄito podeÅ¡eni da nemaÅ¡ kaj ...ÄŒujem i nekompatibilnost izmeÄ‘u jednog od 2 mojih GX-75mkII i 680ZX. a snimka sa drugog radi BP. savrÅ¡eno.

interesantno.

Link to comment
Share on other sites

OK, sada je za mnome resnije slušanje par kaseta ... malo na random ..

Sada mi nekaj nije baÅ¡ jasno - mislim da su bile snimljene sa 4 ili Äak 5 razliÄita decka ... (jedan od toga je neki Samsung stolp). No neke stvari sviraju ne samo dobro, nego IZVANREDNO! Nikad Äuo tolko detalja na snimki, tako superiornega basa, ipd ... Ali neke (mislim da upravo ove snimane na Samsungu) igraju porazno ...

Jer to sad znaÄi da sam sa azimuthom joÅ¡ daleko od optimuma; ili da jednostavno su decki meÄ‘usobno tolko razliÄito podeÅ¡eni da nemaÅ¡ kaj ...ÄŒujem i nekompatibilnost izmeÄ‘u jednog od 2 mojih GX-75mkII i 680ZX. a snimka sa drugog radi BP. savrÅ¡eno.

interesantno.

Link to comment
Share on other sites

@Alex - na testu kako reproducira svoj recording - proÅ¡ao bi veÄ zasada sa 9,5/10. A svakako Äujno mnogo bolje od Akai GX-75mkII.

Idler mi kod Play i FWD malo podrhtava a kod REW ne ... vjerojatno bude svejednio trebalo u bližnoj buduÄnosti promjeniti gumene djelove ... (?)

@DEON - zam isto vizuelno najljepÅ¡i NAK - to je i bio jedan od argumenta, da sam se odluÄio zanjega :lol:

Link to comment
Share on other sites

Primoz, cestitam Vam na nabavci sjajnog uredjaja. Preporucujem da ga posteno "protresete" kad budete imali vremena (mehanika, preklopnici, potenciometri, narandzasti kondenzatori ako treba itd.).

Uspeo sam da pronadjem temu gde sam detaljno opisao rad na ovom deku... mozda ce Vam biti od pomoci :lol: .

viewtopic.php?f=29&t=5967&hilit=680zx

Link to comment
Share on other sites

Joj molim - nemojte me vikati. Neugodno se osjeÄam :lol:

680ZX Äe dobiti Å¡to bolji servis kaj mu budem mogao nuditi uz pomoÄ spomenutih ljudi ...

InaÄ upravo sada sa kolegom popravljava NAK 480 .... desni arm je totalno zaglavio ... sa spajkalom sva ga tolko zagrijala da je barem poÄeo muvati - ali vidi se da je mehaniÄki totalno van smjeri ... TAk da je sada kad se poÄeo muvati poÄeo blokirati mehanizam ...

No naglumit Äemo neÅ¡to ... zasada je stvar taka, da kad sva demontirala arm - ispulila se i osovina na kojoj bi se morao muvati ... tak da je istinuto zaglavio ...

Link to comment
Share on other sites

Evo mali update oko 480 - arm se sada lijepo muva i to ... Radi tak ko treba ... upravo se trudim podesiti height da bude Å¡to bolje ... malo improviziram ...

Ali opet ista priÄa - kaj je snimljeno na njemu - predvaje izvrsno. Ali sve ostalo (2 razliÄita GX-75mkII, Äak i 680ZX) magla ... tama ... bez visokih ... Ali svejedno - snimak iz 680 svira bolje nego snimci iz GXova ... sveje to na jednoj i isti kaseti ...

Link to comment
Share on other sites

Naveden ovom Primozevom mukom sa 480 , danas zakacih sve kablove za moj 480 i .. i....i ...ljudi , ljudi ne mogu da verujem da dvoglava masina ovako svira . Bez ikakvog predhodnog podesavanja biasa na TDK SA , snimak odlican ( malo viska visokih , ali nije strasno ). Dosada nisam imao obicaj dvoglavase da uopste i testiram kako snimaju , ali posle ovoga moram da se preispitam . Kad nadjem malo volje moracu da ga prestelujem na Maxell pa da vidim.

Snimak sa 480 pustan na zx7 isto tako odlicno.

Link to comment
Share on other sites

Uff,

naposled 480 mehaniÄki radi tak kak bi morao ...

Sada je vreme za fine tuning ... al trebat Äe mi kasete ... Vjerojatno Äu se poslužiti Luis Peromarta calibration tapes ... No to Äe biti projekat od prijatelja i mene da skalibriramo sledeÄe NAKove:

480, 581 i 680ZX. BuduÄi da veÄ svata bilokoji od ovih tri svoje snimka reproducira vanredno - mislim da si zasluže, da postane malo viÅ¡e "univerzalni" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Cestitam Primoz!

Ja sam nedavno kupio 660zx - isto sve kao i kod tvog 680zx-a, samo sto nisu LED VUmetri, vec klasicni 'sa kazaljkama'. Iz USA sam nabavio sve kaiseve i idler radjeni po originalnim specifikacijama i bla, bla,...) - top sto danas za NAK mozes da kupis - za oko 40$ pismom stiglo u Novi Sad. ZoranBG je iskusniji sa dekovima, pa on ove gumice nabavlja znatno jeftinije, a ume i da ih pravi. Ja sam svoj NAK pretresao (Velja ga sredio) i trebalo mu je par kaseta da premota da dodje do svog izrazaja...

Link to comment
Share on other sites

Mali UPD.

680ZX ima ko bog orange caps deseaze. VU meter u CAL poziciji crkuje ... UgasiÅ¡ deck, poÄekaÅ¡ 15min, i opet radi nekaj min.

Al dobro to sam oÄekivao i budem sve zamjenio.

@Jazzavac - remnove kupio kot Mars Comm? Si zamjenio i remen za auto azimuth?

A kolko je kaj dela sa zamenjavom? Jel treba onda kaj mehaniÄki podesiti? Ili se može do remnova priti bez toga da sa "uniÅ¡ti" mehaniÄke parametre ...

@Zoran - isto pitanje oko remnova.

A posebno joÅ¡ se pitam oko idlera? vidim da je priliÄno nekaj dela (a tak je i u opisu servisa tvoga 680ZX) da se pride do njega. Idler mi "podrhtava" - možda trda guma ... ali možda i desni reel - jer podrhtava samo u Play i FW.

Kako si uspio podesiti pincheve i sve to jer sam Äitao da je bio deck totalno rasklopljen, oÄiÅ¡ten i sklopljen nazad.

Link to comment
Share on other sites

Primoze,

ne menjajte sve kondenzatore ako Vam je to isuvise tesko!!! Imate dva u samoj sekciji displeja (tu su dve stampane ploce jedna iznad druge) - samo jedan od njih je verovatno crkao, zamenite oba.

Ja sam u jednoj radnji slucajno nasao rolere za njega - da ne veruje covek, slucajno su imali jedan par nije im ni samim jasno kako. Posle sam razvio tehniku: brusio sam ih pazljivo onom malom brusilicom sto ide do 30.000 obrtaja - isao sam na nekih 1.200 (Einhell, posle joj je crkao displej.... :thumbsup2). Guma koji koristi Nak je vrlo kvalitetna i posle brusenja je kao nova. Ovo radite uvek VAN deka i pazljivo - roler mora da se polako i konstantno (!!!) okrece - jedna sekunda brusenja na jednom mestu (ako se ne okrece) trajno ce ga ostetiti (upravo to mi se desilo sa jednim pre neki dan). Na kraju sam hteo da napravim masinicu za brusenje rolera i idlera ali nisam stigao, trebalo bi mi vremena i pomoc prijatelja.

Isto vazi i za gumu idlera - nasao sam jedan koji je malo visi (oko pola mm), pa sam ga brusio (samo brusilicom, smirgl papir i rucni rad ne vredi), izadje bas kao original, ne moze da se razlikuje. Najbolje je imati i nonijus (subler) ja sam koristio odlican digitalni.

Link to comment
Share on other sites

Zoran - elektronika mi je jaÄa strana. Tak da samo mijenjanje capova mi ne bi smilo biti preteÅ¡ko. ViÅ¡e imam pomisleka oko mehanike. Niakda nisam imao u lasti neke drage deckove. Tak da evo onda u jednom mjescu sam kupio Äak dva klasiÄka NAKa ... 480 i 680ZX. 480 treba sad joÅ¡ fine tuning samog transporta.

Mehanika radi OK. A i nije bila prljava - tako da nisam sve rasklopio. Samo jeb ilo trea desni rosker arm osvoboditi "zahrđane" masti ...

Ali 680ZX jeste svejedno viÅ¡e i "zaprljan" a i ima viÅ¡e issues ... tak da tu mi budem sigurno joÅ¡ kaj pitao vas ostale tu, koji veÄ imate bogata iskustva ...

Ajde, tipkamo se i hvala lijepa ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Bok,

danas mi doÅ¡ao moj 680ZX br2. Kupljen u CH. Izgleda lep; doÅ¡ao je bez jedne praÅ¡ine i vani i unutra - tako da ili ga je vlasnik pre prodaje dobro oÄistio ili su Å¡vajcari zaista pedantni :cheers

No svejedno sam ja to malo rasklopio i dodatno oprao ... a sada me Äeka test ... zasada veÄ vidim, da je malo quirky kad ga upaliÅ¡ - posle par sec on sam preide u PLAY - i da se to iskljuÄi - mopram držati par sec STOP; onda radi BP dalje ... No a ima i jedan quirkiness na PB glavi - ali to Äu poslat fotke ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...