Jump to content


Ispravlja�ka jedinica za Pass poja�ala


stein

Recommended Posts

  • Replies 320
  • Created
  • Last Reply

Da probam da doprinesem projektu kao i da postavim pitanje.

Zivim u Petrovaradinu gde je i radionica Edelinski za trafoe pa ako ima interesenata, mogu u ponedeljak da svratim da pitam za cenu (naravno i da pitam ako bi bila veca kolicina ima li popusta itd) sve ako ima jos zainteresovanih.

pitanje:

Ja imam zelju da ovo pojacalo napravim sa sto manje kompromisa a opet po preporuci iskusnih clanova sa ovog foruma. Imam ideju da stavim po trafo za svaki kanal, znaci dva komuda i po cetiri 33mF kondenzatora, takodje po kanalu. Buni me na semi gore postovanoj od strane ZenMod-a spajanje izlaza ispravljenog napona i to sto tada kanali ne bi imali zajednicku masu, ka kucistu. Da li smem te dve mase spojiti preko termistora u jednu tacku pa na kuciste ili ako ne, kako onda?

Mozda je glupo pitanje nemam pojma, zato i pitam.

pozdrav

Sandro

Link to comment
Share on other sites

Da probam da doprinesem projektu kao i da postavim pitanje.

Zivim u Petrovaradinu gde je i radionica Edelinski za trafoe pa ako ima interesenata, mogu u ponedeljak da svratim da pitam za cenu (naravno i da pitam ako bi bila veca kolicina ima li popusta itd) sve ako ima jos zainteresovanih.

...

Link to comment
Share on other sites

Prva varijanta pcb-a za napajanje (biće još dve) po Zen Modovoj preporuci:

Ovo je verzija za jedan trafo i dva odvojena sekundara.

Ja bih radio dual mono varijantu sa istim brojem kondenzatora (osam), dodao bih još dva greca (oni bar nisu skupi), sve na jednom pcb-u ili da se i to odvoji kao što sam radio za KSA50 (slike su negde ispred u ovoj temi).

Ovde su predviÄ‘eno elkosi preÄnika 30mm, ako se ne varam, sa njima će se praviti napajanje.

post-286-128510768827_thumb.gif

post-286-128510768844_thumb.gif

post-286-128510768857_thumb.gif

post-286-128510768807_thumb.gif

post-286-128510768827_thumb.gif

post-286-128510768844_thumb.gif

post-286-128510768857_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

koliki je uprojektovani (realni) preÄnik kondova?

kolika je rupa iznad montažne od greca?

prostor oko izlaznih prikljuÄaka je je dosta prazan i ako se prikljuÄci zgusnu eto mesta da se kondovi pomalo razmaknu a za istu dimenziju pcb. nek je i milimetar, bolje je (ako je ovo uprojektovanmo 30mm). nije veliki posao a spreÄava eventualne kasnije frustracije ako je elko "malo deblji"

Link to comment
Share on other sites

1. koliki je uprojektovani (realni) preÄnik kondova?

2. kolika je rupa iznad montažne od greca?

3. prostor oko izlaznih prikljuÄaka je je dosta prazan i ako se prikljuÄci zgusnu eto mesta da se kondovi pomalo razmaknu a za istu dimenziju pcb. nek je i milimetar, bolje je (ako je ovo uprojektovanmo 30mm). nije veliki posao a spreÄava eventualne kasnije frustracije ako je elko "malo deblji"

Link to comment
Share on other sites

Ovo je varijacija prethodnog napajanja.

Po meni, ovo je funkcionalniji raspored. Možda bi se u ovom sluÄaju moglo igrati sa onim feritnim Å¡pulnama iz PC napajanja i dobili bi neko LCRC napajanje.

PloÄica je jednostrana i u tom sluÄaju su neizbežni kratkospojnici, umesto njih bi se mogli ubaciti Äokovi.

Sledeća verzija bi bila sa dva greca viÅ¡e, potpuni dual mono i iÅ¡lo bi se na dve iste ploÄice.

@stein

U sledećih par dana ću zavrÅ¡iti KSA50 clone, pokuÅ¡aću da ti prenesem utiske o zvuku ali, znaÅ¡ i sam da je mala fajda od toga, niÄim se ne može zameniti proba ureÄ‘aja u vlastitom prostoru :-?

post-286-128510769459_thumb.gif

post-286-128510769459_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

sajt je jedno a priÄa uživo druga stvar. bar kad si mu u komÅ¡iluku najavi (mu) se i svrati.

te celobrojne vrednosti su standardna ponuda, (kao Å¡to i Å¡ild nije u standardnoj ponudi).

za razumnu koliÄinu možeÅ¡ dobiti i nestandardne snage kao i drugaÄije jezgro oblikom (mislim na željeni preÄnik/visinu),

Å¡ild, motanje (npr kvadrifilarno) itd..

Link to comment
Share on other sites

Svoj prvi F5 sam skockao sa već postojećim 500VA trafoom koji je izvorno bio naruÄen za repliku Quad 405 pojaÄala koje traži +/-50V napajanje. Primerak koji sam oÄistio od izolacije je bio naruÄen u Trafomatic-u i uspeo sam da izbockam sredine dva sekundara i tamo dolemio izvode i tako dobio približno željenih 18VAC, mada zapravo malo manje. 17.8 ili tako neÅ¡to. Sada razmiÅ¡ljam o optimalnom reÅ¡enju u smislu rasterećivanja od inicijalnog udarca. Staviću NTC kao neku vrstu "soft starta" a poÅ¡to pripremam 4 kanala za aktivu, pitam se da li ići na 4 kompletno mono izvedbe sa recimo 4 komada od 180-200VA i na svakom 18-0-18VAC ili se poigrati sa dva komada od 350-400VA koji imaju dva puta po 2x18VAC... Ono Å¡to je u mom sluÄaju specifiÄno je razliÄita impedantna karakteristika samih potroÅ¡aÄa jer elektrostatski paneli neće ići posebno frekventno nisko, ali su niske impedanse u delu gde treba da emituju. S druge strane, Line Array sa po 8kom. 6" drivera će zbirno pokazivati stabilnih 4 oma, otprilike ovako:

8+8(p)=4

-----------4+4®=8

8+8(p)=4

---------------------8+8(p)=4

8+8(p)=4

-----------4+4®=8

8+8=(p)4

A ovih 4 oma treba da rade na nižim frekvencijama, a za sam poÄetak celog projekta, idem na open baffle. TrenutaÄno sam neopredeljen da li da zbog relativno niske impedanse trpam Å¡to viÅ¡e u oba pojaÄala (mislim sad na high pass/low pass) ili da po pitanju filtracije dam neÅ¡to viÅ¡e filtracije niskim ili visokim...

Za prvih nekoliko nedelja inicijalnog testiranja veoma izvesno je da će u igri biti Behringerova aktivna skretnica sa podesivim frekvencijama i strminom reza, a posle ili neka prosta aktivna skretnica ili pasivna skretnica koja će za svaki pojedinaÄni fr pojas biti uvezana na izlaz pripadajućeg mu pojaÄala. Prosta logika nalaže da se sva Äetiri pojaÄala izvedu da budu identiÄna pa kako god ispadne, ali iskustvo govori da je možda kudikamo svrsishodnije blago usmeriti pojaÄala, svako za svoj deo fr opsega da se izvuÄe maksimum... Upravo sam zato i stavio 24 konda na spisak, 4 sigurno po kanalu, Å¡to je 16 i joÅ¡ ili po dva extra po kanalu, za identiÄne izvedbe, ili po 4 komada za kanale kojima to samo može olakÅ¡ati i poboljÅ¡ati performanse. PoÅ¡to unutar samog pojaÄala neću vrÅ¡iti nikakve topoloÅ¡ko-konstrukcijske promene, onda u suÅ¡tini ako stavim na dva pojaÄala dvostruku koliÄinu kondenzatora, uvek mogu da prevežem ulaze i izlaze i posluÅ¡am kako se to eventualno Äuje u upotrebi a ako procenim da razlika ide u korist viÅ¡e kapaciteta u obe varijante, kompromisno dodam po dva u sva Äetiri kanala pa gotovo... Hm?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...