Jump to content


Osvrt na poslednji Hi-Files broj 27


Borko

Recommended Posts

Posto imam sve brojeve pocev od prvog vidim da casopis postaje sve bolji. Poslednji broj 27, je daleko najbolji do sada i pocinje da se prepoznaje po specificnom stilu pisanja pojedinih njegovih novinara. To je veoma vazno za svaki casopis, a posebno u ovoj oblasti i pravi kvalitativnu razliku u odnosu sarene kataloge kao sto je npr. What hi-fi. Stariji ljubitelji ove tehnike se secaju da u vreme 70 i 80-tih godina nije bilo lako doci ni do tehnickih podataka i kataloga pa su se i oni skupljali. Nije bilo interneta pa je kupovanje casopisa bilo obavezno da se saznaju i osnovni podaci. U vreme 70-tih je kod nas u prodaji bio npr. Italijanski Suono koji nije bio los. Sada je lako doci do svih informacija, ali ja casopis kupujem zbog kvalitetnih tekstova njegovih novinara iz istog razloga zbog koga sam kupovao NIN kada je uvodnik pisao Glisic.

U zelji da casopis bude jos bolji hteo sam da sa vama podelim neka zapazanja.

Meni se cini da su tekstovi Nikole Stojanovica i Zorana Karapandzica daleko kvalitetniji od onih koje pise Milan Milosevic. Kvalitetniji su sa aspekta vestine pisanja, potpuniji, detaljniji, jednom recju bolji. Milosevic je u poslednjem broju napisao dosta tekstova koji su nedoreceni, nepotpuni i nejasni cak i onima koji nesto znaju o ovoj oblasti. Naprimer u testovima cevnih pojacala nigde nije naveo sa kojim zvucnicima je to slusao. Da li on misli da je njegov setup na kome testira opste poznata cinjenica pa to treba svi da znaju ? Takodje, sta znaci sledece: "...ne pokazuje zavisnost ni uzmicanje pri angazovanim deonicama, niti tendenciju ka presviravanju" (test Isem Audio CD Playera). Da li urednik cita sta mu novinari predaju ? U istom testu na str. 33 je slika Philips daljinskog upravljaca koji uopste nije pomenut u tekstu. Na istoj strani imate jednu rec viska "jer nas na cuva od....." Koji je to nativni disbalans 24 bitnog formata ? Meni iz teksta nije bilo jasno.

Jedan predlog za cenovnik uredjaja na kraju. Izbacite u delu o integrisanim pojacavacima kolonu tuner. Ustedecete nesto prostora za vaznije stvari.

Sto se tice tekstova Milosevica, mozda nesto nisam zapazio, naprimer nisam nisam video popis CD-ova koje je koristio ?

Na kraju pitanje za Ljubu. Kako casopis Men koji izlazi na znatno vecem broju strana i na boljem papiru, sa boljom stampom moze da se prodaje za 100 Din. To jeste promotivna cena, neka komercijalna bude i 2.5 puta veca to je 250 Din i opet budu jeftiniji od Hi-Files. Da li za njih vaze zakoni trzista ili je razlika u tome sto oni nemaju autorske tekstove svojih novinara pa nemaju te izdatke?

Link to comment
Share on other sites

Postovani Borko,sa Vasim navodima u ovom postu se u potpunosti slazem(sam pripadam toj starijoj generaciji);ali bi kada je rec o g-dinu Milosevicu bio daleko blazi.Ovoga puta jednostavno,imam takav osecaj,covek je imao prevelik zalogaj da se raspise o tri cevna pojacala u relativno kratkom vremenskom roku.Tri ubedljiva teksta ,ujednacenog kvaliteta ,zanimljiva i stilski razlicita,prilicno je tesko ostvariti. U ogromnoj meri g.Milosevicu je to i poslo za rukom..Primedbe za sistem,svakako stoje.Inace,sam stil pisanja pomenutog gospodina naginje pomalo skoli hrvatskog hi-fi novinarstva(sto smatram komplimentom).Licno mislim,da potencijal g.Milosevica uz malo licne hrabrosti, moze dobaciti do nivoa ,autoritativnih tekstova,jednog Nevena Kosa.

Link to comment
Share on other sites

Na kraju pitanje za Ljubu. Kako casopis Men koji izlazi na znatno vecem broju strana i na boljem papiru, sa boljom stampom moze da se prodaje za 100 Din. To jeste promotivna cena, neka komercijalna bude i 2.5 puta veca to je 250 Din i opet budu jeftiniji od Hi-Files. Da li za njih vaze zakoni trzista ili je razlika u tome sto oni nemaju autorske tekstove svojih novinara pa nemaju te izdatke?

Pozdrav Borko,

sve sto se tice tekstova Milana M Milosevica, ostavicu njemu da ti odgovori. Siguran sam da ce naci uskoro vremena da ti napise adekvatan i argumentovan odgovor.

Pitanje koje si meni uputio ima vise slojeva, sa kojima prosecan kupac razlicitih magazina nije upoznat, niti moze da bude.

Recimo ovako, na krajnju cenu casopisa uticu sledeci faktori:

- tiraz, magazini sa vecim tirazom mogu da budu poprilicno jeftiniji

- marketing, pojedinim casopisima je dovoljno da zive samo od reklama, a novac od prodaje predstavlja manje bitan segment u poslovanju (npr. bez uvrede Lepota&Zdravlje)

- politika, iza nekih magazina stoje razliciti ljudi kojima zarada od medija je sekundardna, a primaran je politicki ili neki drugi uticaj

Ako te detaljnije zanima konkretan casopis, pogledaj koja ga firma izdaje, raspitaj se ko stoji iza odredjenog medija, i sve se ti se samo kasti :cheers

Sto se tice Hi-Filesa, mislim da je cena adekvatna casopisima slicne tematike na trzistu.

Casopisi poput Digitala, PC Pressa, Mikra, pa i What HiFi-ja kostaju oko 300 dinara.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Na kraju pitanje za Ljubu. Kako casopis Men koji izlazi na znatno vecem broju strana i na boljem papiru, sa boljom stampom moze da se prodaje za 100 Din. To jeste promotivna cena, neka komercijalna bude i 2.5 puta veca to je 250 Din i opet budu jeftiniji od Hi-Files. Da li za njih vaze zakoni trzista ili je razlika u tome sto oni nemaju autorske tekstove svojih novinara pa nemaju te izdatke?

Evo odgovora na prethodno postavljeno pitanje

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...