Jump to content


Entuzijazam - ezoterija - egzibicionizam


iva

Recommended Posts

Ivin post je zanimljiv i drago mi je da ga je napisao. Uloga jednog časopisa između ostalog i jeste da bude vodič za kupovinu i mislim da je HF u velikoj meri i ispunjava predstavljajući isključivo one uređaje koji se prodaju kod nas (mislim da drugačije ne bi ni moglo) i dajući iscrpne i ažurirane cenovnike. Međutim, ovo nije jedina uloga časopisa: on pre svega služi da se čitaoci obaveste o jednoj oblasti i da saznaju nešto više. Mislim da je i u tome HF veoma dobar jer pokriva sve klase i cenovne razrede uređaja. Kada bi se pisalo isključivo o uređajima koji su po meri srpske potrošačke korpe, bojim se da bi HF ličio na katalog bele tehnike iz nedeljnih novina. Osim toga, bilo bi vrlo dosadno uvek i iznova čitati o ličnom svetu u kome živite - zato je uloga časopisa da te horizonte proširi i omogući pogled dalje i dublje. Ali tako je i sa drugim naslovima. Prosečan vozni park čitalaca auto-moto časopisa je sigurno daleko ispod prikazanih i testiranih limuzina. Ipak, među njima se uvek nađe po neki čitalac koji će tu limuzinu i da kupi. Znači - hepiend.

Što se tiče kritika i ocena u časopisu, ja ću ko zna koji put ponoviti da nikada nisam imao pritisak od strane glavnog urednika ili klijenta da recenzija bude pozitivna, niti su moji tekstovi ikada revidirani. Morate imati na umu da distirbuteri pažljivo odabiraju većinu uređaja koje daju na test i da su to uglavnom afirmisane komponente. Što se tiče jednakih ocena za jeftine i ezoterične uređaje - naravno, one su uvek u kontekstu cenovnog razreda uređaja.

Na kraju, da bi se bilo koji časopis u potpunosti razumeo, potreban je određeni kontinuitet u njegovom čitanju i praćenju. To se odnosi na nerazumevanje tehničke strane i terminologije u HF. Na primer, ko prati HF poslednja tri broja, više nema potrebe za objašnjenjem bim tetrode, ali će se kroz par brojeva, u nekom sledećem tekstu, ovo objašnjenje ponoviti za one koji su se kasnije uključili. O tome se veoma vodi računa, posebno u zaključku koji se uvek piše jasnim i ne-tehničkim jezikom.

Quod scripsi, scripsi.

Link to comment
Share on other sites

Ivin post je zanimljiv i drago mi je da ga je napisao. Uloga jednog Äasopisa izmeÄ‘u ostalog i jeste da bude vodiÄ za kupovinu i mislim da je HF u velikoj meri i ispunjava predstavljajući iskljuÄivo one ureÄ‘aje koji se prodaju kod nas (mislim da drugaÄije ne bi ni moglo) i dajući iscrpne i ažurirane cenovnike. MeÄ‘utim, ovo nije jedina uloga Äasopisa: on pre svega služi da se Äitaoci obaveste o jednoj oblasti i da saznaju neÅ¡to viÅ¡e. Mislim da je i u tome HF veoma dobar jer pokriva sve klase i cenovne razrede ureÄ‘aja. Kada bi se pisalo iskljuÄivo o ureÄ‘ajima koji su po meri srpske potroÅ¡aÄke korpe, bojim se da bi HF liÄio na katalog bele tehnike iz nedeljnih novina. Osim toga, bilo bi vrlo dosadno uvek i iznova Äitati o liÄnom svetu u kome živite - zato je uloga Äasopisa da te horizonte proÅ¡iri i omogući pogled dalje i dublje. Ali tako je i sa drugim naslovima. ProseÄan vozni park Äitalaca auto-moto Äasopisa je sigurno daleko ispod prikazanih i testiranih limuzina. Ipak, meÄ‘u njima se uvek naÄ‘e po neki Äitalac koji će tu limuzinu i da kupi. ZnaÄi - hepiend.

Å to se tiÄe kritika i ocena u Äasopisu, ja ću ko zna koji put ponoviti da nikada nisam imao pritisak od strane glavnog urednika ili klijenta da recenzija bude pozitivna, niti su moji tekstovi ikada revidirani. Morate imati na umu da distirbuteri pažljivo odabiraju većinu ureÄ‘aja koje daju na test i da su to uglavnom afirmisane komponente. Å to se tiÄe jednakih ocena za jeftine i ezoteriÄne ureÄ‘aje - naravno, one su uvek u kontekstu cenovnog razreda ureÄ‘aja.

Na kraju, da bi se bilo koji Äasopis u potpunosti razumeo, potreban je odreÄ‘eni kontinuitet u njegovom Äitanju i praćenju. To se odnosi na nerazumevanje tehniÄke strane i terminologije u HF. Na primer, ko prati HF poslednja tri broja, viÅ¡e nema potrebe za objaÅ¡njenjem bim tetrode, ali će se kroz par brojeva, u nekom sledećem tekstu, ovo objaÅ¡njenje ponoviti za one koji su se kasnije ukljuÄili. O tome se veoma vodi raÄuna, posebno u zakljuÄku koji se uvek piÅ¡e jasnim i ne-tehniÄkim jezikom.

Quod scripsi, scripsi.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...