Jump to content


Entuzijazam - ezoterija - egzibicionizam


iva

Recommended Posts

Kao i veliki broj Äitalaca i poÅ¡tovalaca tematike kojom se Äaspis bavi, kupih ga i ja posle dužeg vremena. Kao Å¡to sam i naveo u naslovu teme od poÄetnog entuzijama u prvim brojevima Äasopisa, pa preko ezoterije zvuka u narednim ( pri tome mislim na zvuk kao Äulnu senzaciju, na lepotu i kvalitet muiÄke umetnosti, a ne na ezoteriju u smislu vrhunskog kvaliteta), doÅ¡lo se do sadaÅ¡njeg egzibicionizma.

Ako se osvrnemo na testove u ovom broju, biće jasno o Äemu govorim. Testirani uredjaji su u cenovnom rangu od 1000 – 3000 evra. To će reći da celokupan sistem sastavljen od uredjaja u toj klasi treba da koÅ¡ta najmanje 3000, a može i 10 000 i viÅ¡e evra. Ako malo proÄeÅ¡ljamo po forumu takvin nije ni 5 %. Iz ovoga sledi pitanje kome se obraća ovaj Äasopis. Izgleda jedino onim skorojevićima koji jedva i da znaju da Äitaju, a voleli bi da kupe neÅ¡to skupo i egzotiÄno. U prilog ovome idu i slike kojima je primarna funkcija estetski dojam uredjaja, dok se realni prikaz uredjaja stavlja u drugi plan. Za svaki uredjaj postavljeno je dve – tri slike delova prednjeg strane uredjaja slikano da bude mutno ili hi - tech i da govori „kupi me“, zatim, daljinski upravljaÄ u prirodnoj veliÄini pod obavezno, a zadnja strana uredjaja, koja o ovome govori veÅ¡e nego prednja se može videti samo sa većom lupom. Toliko nahvaliste hladnjake na jednom pojaÄalu a na slikama samo VU metri koji „niÅ¡ta ne valjaju“.

Sam kvalitet tekstova je na zavidnom nivou struÄnog znanja i kvaliteta, ali ne i za proseÄnog Äitaoca, koji ako nije zavrÅ¡io ETF može samo da sanja Å¡ta znaÄe pojedine reÄenice (ovde implicitno polazim od toga da većina onih koji ulaze ili su već u hi fi zvuku raumeju pojmove tipa sladak, taman, otvoren...). Sa druge strane ako podjemo da je doživljaj zvuka subjektivna kategorija koja teži da bude objektivizirana, test jednog uredjaja ili zvuÄnika moraju imati ekvivalente i u drugim uredjajima, npr. dubok bas, precizan, hladan.... u odnosu na koji uredjaj, sa kojom vrstom muzike?

Ja vaše novine, uz svo dužno poštovanje, skorije neću kupiti.

Link to comment
Share on other sites

Kao i veliki broj Äitalaca i poÅ¡tovalaca tematike kojom se Äaspis bavi, kupih ga i ja posle dužeg vremena. Kao Å¡to sam i naveo u naslovu teme od poÄetnog entuzijama u prvim brojevima Äasopisa, pa preko ezoterije zvuka u narednim ( pri tome mislim na zvuk kao Äulnu senzaciju, na lepotu i kvalitet muiÄke umetnosti, a ne na ezoteriju u smislu vrhunskog kvaliteta), doÅ¡lo se do sadaÅ¡njeg egzibicionizma.

Ako se osvrnemo na testove u ovom broju, biće jasno o Äemu govorim. Testirani uredjaji su u cenovnom rangu od 1000 – 3000 evra. To će reći da celokupan sistem sastavljen od uredjaja u toj klasi treba da koÅ¡ta najmanje 3000, a može i 10 000 i viÅ¡e evra. Ako malo proÄeÅ¡ljamo po forumu takvin nije ni 5 %. Iz ovoga sledi pitanje kome se obraća ovaj Äasopis. Izgleda jedino onim skorojevićima koji jedva i da znaju da Äitaju, a voleli bi da kupe neÅ¡to skupo i egzotiÄno. U prilog ovome idu i slike kojima je primarna funkcija estetski dojam uredjaja, dok se realni prikaz uredjaja stavlja u drugi plan. Za svaki uredjaj postavljeno je dve – tri slike delova prednjeg strane uredjaja slikano da bude mutno ili hi - tech i da govori „kupi me“, zatim, daljinski upravljaÄ u prirodnoj veliÄini pod obavezno, a zadnja strana uredjaja, koja o ovome govori veÅ¡e nego prednja se može videti samo sa većom lupom. Toliko nahvaliste hladnjake na jednom pojaÄalu a na slikama samo VU metri koji „niÅ¡ta ne valjaju“.

Sam kvalitet tekstova je na zavidnom nivou struÄnog znanja i kvaliteta, ali ne i za proseÄnog Äitaoca, koji ako nije zavrÅ¡io ETF može samo da sanja Å¡ta znaÄe pojedine reÄenice (ovde implicitno polazim od toga da većina onih koji ulaze ili su već u hi fi zvuku raumeju pojmove tipa sladak, taman, otvoren...). Sa druge strane ako podjemo da je doživljaj zvuka subjektivna kategorija koja teži da bude objektivizirana, test jednog uredjaja ili zvuÄnika moraju imati ekvivalente i u drugim uredjajima, npr. dubok bas, precizan, hladan.... u odnosu na koji uredjaj, sa kojom vrstom muzike?

Ja vaše novine, uz svo dužno poštovanje, skorije neću kupiti.

Link to comment
Share on other sites

Zaprepastio bi se koliko ljudi digne kredit za uredjaj. A meni npr uopste ne bi bilo zanimljivo da citam o komponentama cije ekvivalente u polovnom obliku mogu da kupim za 100e. Da li bi ti u novinama pre procitao test o majbahu ili suzuki maruti-ju?

Link to comment
Share on other sites

evo i moj "opinion" - Ljubo - pretpostavimo da su bar 80% ljudi koji kupe/Äitaju Hi Files i Älanovi ovog foruma. Ti znaÅ¡ broj aktivnih Älanova foruma i, naravno, tiraž HF, Å¡to na kraju da reprezentativni uzorak ispitanika za pitanje DA LI IMATE AUDIO(AV) UREÄAJ KUPLJEN U ZADNJE 3 (5) GODINA, AKO DA - DODAJ PAR CENOVNIH RANGOVA! zaÅ¡to 3 ev.5 godina? Zato Å¡to je poenta svake industrije da ubedi kupca da ono Å¡to ima nije dovoljno dobro kao proizvod koji je upravo stigao na tržiÅ¡te, ili odosmo u krizu, ne daj bože :D

neko je neÅ¡to sliÄno radio pre godinu - 2, al se neÅ¡to ne sećam taÄno da li je to bilo to, da li je to bilo ovde na kraju krajeva a i ovo sve radim sa mobilnog pa nisam toliki mizantrop da pretražujem teme ali bi na kraju mogao da ukaže na budući sadržaj HF, jer je i njegova poenta, pretpostavljam, da se održi u pristojnom tiražu meÄ‘u mainstreem konkurencijom.

p.s. ako ništa drugo treba pogledati zadnje strane HF - šta je bilo, makar na naslovnim stranama, brojeva koji su rasprodati?

Link to comment
Share on other sites

Da bi bilo koji casopis tog tipa bio potpun treba da sadrzi prikaze i budget uredjaja,ali i neke srednje pa i visoke klase.Obzirom da sam i licno izdavao strucni casopis(kinologija),znam koliko je tesko napraviti zanimljiv,kvalitetan originalan proizvod.Ja volim tekstove koji nisu stereotipni,nego daju subjektivnu ocenu autora,narocito ako je on strucan(ako nije ne bi ni trebao da savetuje druge)

Moja zamerka HF bi bila to sto on meni vise lici na Liflet namenjen reklami nasih distributera,nego na ozbiljan proizvod.Verujem da se on njimna isplati cak i kada bi ga delili na ulici.

Link to comment
Share on other sites

A zasto ne napravite taj poll? Mislim, mogu i ja da ga napravim, ali nekako mi je logicnije da to uradi pokretac teme, ili Ljuba.... To je 10 minuta posla, sa phpBB-om. Evo, pitanja:

Da li ste, u zadnje tri godine kupili bar jednu novu Hi-Fi komponentu:

- Nisam

- Jesam, vrednosti do 500 EUR (za najskuplju komponentu)

- Jesam, vrednosti do 1000 EUR (za najskuplju komponentu)

- Jesam, vrednosti preko 1000 EUR (za najskuplju komponentu)

Link to comment
Share on other sites

iva, pa ti onda kupuj "What HiFi", tu imas svega i svacega na gomili.

Potpuno razumem neciju ozlojedjenost sto (mozda) ne moze ili (verovatnije) nece da kupi nesto od testiranih komponenti. Ali to ne umanjuje sjaj i glamur tih uredjaja; oni su sami po sebi dovoljan razlog da budu tema ovog (i mnogih drugih) audio casopisa.

Sta hocu da kazem? Jednostavno je. Zamislimo potrosaca koji vozi auto star desetak godina; auto ga sluzi, nema nikakvih problema s njim. Ne razmislja o kupovini novog, mada bi to mogao sebi (uz povuci-potegni) da priusti. Ali redovno kupuje auto casopis koji objavljuje testove i prikaze definitivno (cenovno) nedostupnih automobila. Zasto? Prosto zato sto voli automobile :klanjanje . Voleti nesto ne znaci automatski biti i potrosacki ovisnik; bar ja to tako kapiram.

Prema tome, iva, moj zakljucak je da ti zapravo ne volis toliko HiFi kao hobi. Imati hobi znaci baviti se necim bez iole smislenog razloga - samo tako. Ako tebi zapravo treba katalog za kupovinu (jer si strastan potrosac), pa imas gore pomenuti casopis, koji je upravo TO. Ne zameri na iskrenosti, i slobodno me ispravi ako gresim...

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Crni, call me crazy, ali eto volim da odgovorim na sva pitanja.

Iz Ivine poruke zakljucujem nekoliko stvari, ali mislim da nijedna nije tacna.

1. Sto se tice cene uredjaja, postoji i Marantz od 850e, LG za 260, Dayens za 290. Priznajem da su sprave malo skuplje za nase prosecne uslove, ali ipak hajfajisti i nisu prosecni ljudi :wink:

Uredjajima u ovom broju malo "nabijaju" prosek lampasi, ali hteli smo malo ezoterije.

Danas smo na uredjivackom kolegijumu doneli odluku da se naredni grupni test rade bookshelf zvucnici od 500 do 1000 evra, tako ipak pazimo na cenovni rang uredjaja.

2. Forum nije isto sto i citaoci magazina, mislim da ni cifra od 80% nije ni priblizna. Verovali ili ne, u Srbiji se prodaje dovoljno skup hi-fi da ipak postoji interesovanje. Nazalost, imamo nizak standard i prece stvari u zivotu od hife, ali tu smo gde smo.

3. Fotografije i treba da docaraju estetski dojam uredjaja i da ujedno prikazu sve bitne stvari vezane za funkcionalnost uredjaja. To ne znaci da fotografije treba da budu ruzne, ali bas da govore govore "kupi me" :klanjanje

Zadnja strana uredjaja je informativnog karaktera. Nekada, kada je potrebno postavljamo i vecu fotografiju.

Slike nisu mutne, to je tehnika isticanja odredjenog detalja, uz malo umetnickog dojma.

4. Hvala za kritike da je kvalitet tekstova na zavidnom nivou, ali mislim da je sve napisano veoma razumljivim jezikom. Poznajem ljude koje su zavrsili raznorazne skole i svi razumeju sta pise u tekstovima. Naravno, pojedini tehnicki delovi ipak jesu sci-fi, ali nekada se mora objasniti princip rada lampasa, plejera...

5. Sto se tice da li cete kupiti casopis ili ne, to je stvar vaseg izbora. Nije na nama da se ljutimo, vec da radimo ovaj posao najbolje sto znamo.

Sve najbolje

Ljuba

Link to comment
Share on other sites

Crni, call me crazy, ali eto volim da odgovorim na sva pitanja.

Iz Ivine poruke zakljucujem nekoliko stvari, ali mislim da nijedna nije tacna.

1. Sto se tice cene uredjaja, postoji i Marantz od 850e, LG za 260, Dayens za 290. Priznajem da su sprave malo skuplje za nase prosecne uslove, ali ipak hajfajisti i nisu prosecni ljudi :wink:

Uredjajima u ovom broju malo "nabijaju" prosek lampasi, ali hteli smo malo ezoterije.

Danas smo na uredjivackom kolegijumu doneli odluku da se naredni grupni test rade bookshelf zvucnici od 500 do 1000 evra, tako ipak pazimo na cenovni rang uredjaja.

2. Forum nije isto sto i citaoci magazina, mislim da ni cifra od 80% nije ni priblizna. Verovali ili ne, u Srbiji se prodaje dovoljno skup hi-fi da ipak postoji interesovanje. Nazalost, imamo nizak standard i prece stvari u zivotu od hife, ali tu smo gde smo.

3. Fotografije i treba da docaraju estetski dojam uredjaja i da ujedno prikazu sve bitne stvari vezane za funkcionalnost uredjaja. To ne znaci da fotografije treba da budu ruzne, ali bas da govore govore "kupi me" :klanjanje

Zadnja strana uredjaja je informativnog karaktera. Nekada, kada je potrebno postavljamo i vecu fotografiju.

Slike nisu mutne, to je tehnika isticanja odredjenog detalja, uz malo umetnickog dojma.

4. Hvala za kritike da je kvalitet tekstova na zavidnom nivou, ali mislim da je sve napisano veoma razumljivim jezikom. Poznajem ljude koje su zavrsili raznorazne skole i svi razumeju sta pise u tekstovima. Naravno, pojedini tehnicki delovi ipak jesu sci-fi, ali nekada se mora objasniti princip rada lampasa, plejera...

5. Sto se tice da li cete kupiti casopis ili ne, to je stvar vaseg izbora. Nije na nama da se ljutimo, vec da radimo ovaj posao najbolje sto znamo.

Sve najbolje

Ljuba

Link to comment
Share on other sites

Svaka shast za odluku da se organizuje grupni test! Mislim da je to prava stvar.

Meni u chasopisu jedino smeta shto ne mogu da se setim kada sam procitao negativnu ili prosechnu kritiku. Razumem da je to malo pipav teren i da mnoge stvari pisu izmedju redova... Ali sonoro cubo, eee to ne mogu da razumem...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...