Jump to content


DAYENS ECSTASY IV


borjan

Recommended Posts

Pozdrav svima. Evo, reshio sam da dam prve ocene i kritike u vezi sa ovim amp+ preamp kombinacijom.MF X-RAY V3 mi stize u nedelju, pa cu sledece nedelje dati nove impresije.

Na prvi pogled, ECST IV deluje zaista mocno.Mada, vec se mogu dati neke prve primedbe u vezi sa kombinacijom, crno i zuto, koja neodoljivo podseca na neka starija audiofilska pojacala. U dobu kada i zuto zlato svge vishe izlazi iz mode, ova kombinacija moze delovati prenapadno.Mislim da bi kombinacija sa mesingastim potenciometrima i prekidacima bila josh interesantnija.

Dok se ECST II pravi sa daljinski upravljacem, IV se pravi bez. Ja verujem da g-din Dejan nije hteo da uradi neki prejeftin daljinski upravljac poput nekih koji nam se nude uz DVD plejere za 80-ak Eura i koji se mogu slomiti jednom rukom bez problema,a da bi pravljenje iolekvalitetnijeg bitno promenilo cenu i da se zato ne isplati. Ali mi bash zato i nije jasno zasto je onda stavljeno na slabijem modelu, jer je logicnije da kad imate pojacalo od 150wsin/8Ohm da cete ga slushati u ogromnoj prostoriji i da za daljinskim ima potrebe, makar samo da poseduje 2 tastera za jacinu zvuka. Ovako vam samo ostaje da trcite sa jednog na drugi kraj prostorije da smanjujete ton, mada je olaksavajuca okolnost to sto ga verovatno necete ni cuti :D

Samo predjenje sto se tice kontrukccije moze biti interesantno. Ja bih poredio pojacalo sa KORATO KTA100 konstrukcijom. Koliko god da je Dayens lepsi, bar meni, jer me KTA 100 podseca na neke mini radijatore i sl. KTA 100 je ipak malo robusnije izgradnjen, tj. ojacan i ucvrscen. Inbusi na DAYENS ECST IV su malko problematicniji i mogu da stvaraju male neprilike, jer se deshava da ne hvataju dobro.

WBT pozlaceni terminali na predpojacalu su zaista kvalitetni i cinjenica je da bitno uticu na kvalitet zvuka, pa ih preporucujem u svakoj varijanti.

Mislim da bi diodice za power i na ampu i na preampu mogle biti malo vece i uocljivije,jer se slabo vide sa vece udaljenosti.

Imam josh jednu primedbu sto se tice same konstrukcije. Znam da ako bi se stavio switcher za on/off A/B zvucnika da bi sve moralo da ide preko releja i da bi to kvarilo kvalitet zvuka. ALi ovako se onda uopste i dovodi u pitanje razlog postojanja mogucnosti prikljucivanja drugog para zvucnika,a ko ne postoji takav prekidac, ako ne mozete da iskljucujete i ukljucujete zvucnike po svojoj zelji.Taj relej imaju cak i budzetska pojacala.

Mislim i da bi dzek za slusalice mogao da bude u standardnoj ponudi ,jer svaki dobar audiofil bi voleo da ima takvu mogucnost josh u standardnoj varijanti pojachala.

A, sad, malo o zvuku. Samo pojacalo radi u varijanti DUAL MONO sa 2 transormatora od 600W,znaci za svki kanal posebno, sa citavih 80.000 uF . Sam taj podatak je impresivan,a posebno vam moze biti zanimljivo kad iskljucite amp i gledate koliko dugo moze da svira zvucnik samo na preampu. NEcete verovati, citavih 30s. WOW 8)

VEc na prvo slushanje, Ecatsy IV pleni svojom melodicnoscu, ritmikom, detaljima.Zvuk je dinamican, prostoran, zaista se cuje svaki moguci detalj.Solo deonica SLIDE gitare u numeri Dire Straits-a >> You and your friend<< je zaista nesto neponovljivo, u isto vreme cujete svu ostrinu prelaska preko zice,ali sam zvuk ima neku umilnost,mekocu,smek. Ko god je cuo ovaj solo, bukvalno se najezio.

Slusajuci numeru >> Manha de Carnaval << u izvodjenju gitarskog trija ( McLaughlin/De Lucia/Di Meola ) me je uverilo u moje pretpostavke sto se tice same dinamike pojacala. Brze i esktremne solo deonice je bez problema savladjivalo, sa karakteristicnom finocom i mekocom u tonu, bez ikakvih izoblicenja u tonu. Prirodnost visokotonskog i srednjeg spektra je zaista nesto sto se samo moze pozeleti,a toga ovde ima na pretek.To se narocito moglo primetiti u numerama >> Melinda<<, >> Girl from Ipanema<<, >> Corcovado >> legendarnog Sten Getz-a. Zvuk saksofona je nesto sto zaista treba doziveti i sto pleni svojom nekom posebnom toplinom i tera vas na ponovna preslushavanja. BRAVO ! :D

Onda prelazim na malo drugacije i jace vokale i preslushavam numere >> Just friend of mine<<, >> Something Got A Hold on me <<, >> Neh neh nah << grupe Vaya Con Dios i ostajem zapnjem. Vokal uzasno cist i prirodan, bez koloracija, o detaljima ne smem ni da pricam. Cuje se svaki uzdiusaj i izdisaj ove vrhunske pevacice, cak sam opisao ranije da sam prvi put u zivotu saznao kako zvuci njena pljuvacka, jer je osecaj kao da se sprema da vam "zavali slajmaricu" posred chela. Mozda i previshe detalja za neciji ukus, ali za mene je to WOW :listen:listen

Posto sam i pravi zvucnike jer slusham gotovo sve vrste muzike, reshio sam da predjem na malo jacu muziku. Prva numera bash i nije toliko jaka, ali je utisak koje je ostavila na mene impresivan. Ne znam da li vishe da hvalim rusko licencirano izdanje S.R.Vaughana ili pojacalo, ali su zajedno impresivni. Numera " Tin Pen Alley " ne moze nikog da ostavi ravnodusnim, gotovo svaku dlaku vam jezi na telu, jer kombinacija jakog i dobrog vokala ovog majstora bluza i njegovih bravuroznih gitarskih deonica je nesto sto se pamti.A onda sledi malo jaca intepretacija Jimmy Hendrixa u vudi " Voodoo Chile-Slight return " od strane pomenutog izvodjaca. Iako mi se cini da je ovo originalno CD izdanje EPIC-a malko, za nijansu, ostrije nego sto bi trabalo biti, sam kvalitet reprodukcije je sjajan, pun detalja, dinamike. Ja gitaru sviaram vishe od 12 god. i zaista mogu da potvrdim da imate osecaj kao da bend svira u vasem stanu.

Reshih da nastavim i dalje da plivam u rok vodama pa sam pustio numeru >> Calling Elvis << od Dire Straits grupe kao i >>Sultans of swing<<. Radi se o ruskom licencnom CD-u a smeshne pare, nekih 400 din. WOW 8):D8):D:listen:listen:lol:

Kakav je to zvuk, pun,detaljan,a za basove cu opet reci BRAVO g-dine Dejane :lol::lol::listen Udarac basa je vrhubac, jak, definisan :D

Sa kolikom lakocom ECST IV puni moje TIW-ove to je prosto nemoguce.Zapanjujuca je dataljnost i punoca, udarac basa i na sasvim malim snagama, od npr. 10W. Deralji koji se cuju na malim snagama su za prepricavanje.Bora Dugic sa novijim CD-om na tim jacinama zvuci neponovljivo.

Resih josh malo da eskperimentishem pa pustih " Giljan dade" od Shabana i grupe Cubismo. Kakav vokal :D:D:D

Ovo je jako interesantna kombinacija, gde se preko neponovljivog Shabanovog klasa prelivaju timpani, pa je utisak zaista da ste na koncertu kubanske muzike i samo sto mozete pozeleti je neki dobar koktelcic za uzivanje :D Ali da ne bude de propagiram alkohol :D

Posto sam bio zapanjen brzinom samog pojacala, resio sam da ga malo vishe namucim. Pustio sam koncertnu verziju Steve VAI-ja >> For the Love of God << sa G3 turneje, posebno slusajuci glavnu solo deonicu. Svaki ton je odviran kako treba, sto znaci da se i u ekstremnim situacijama i brzim promenama opsega, samo pojacalo sjajno snaslo.

Ali ono sto me je definitivno dotuklo je zvuk duvalji Ennio Morricone, Cuje se svaki mogu pokret, udisaj, izdisaj, gong...toliko datalja na malom mestu, uhh...

Sam NAD C521 BEE cd je dosta detaljan, posebno za svoju klasu, ali mu nedostaje dinamika kad se radi o ekstemnim promenama i prelazima.Zato jedva cekam da prikacim MF,pa cu vas onda obavestiti o novim utiscima.Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

A, ne sekiraj se Bojane, to sledi u delu br.2 kad dobijem MF X-RAY V3, tacnije negde u ponedeljak, utorak :listen I naravno, "Shine on your crazy Diamond" i josh mnoge stvari koje su nam najezile kozzu.Pozdrav i planiraj da svratish sledece nedelje do mene da cujesh jos novih detalja i novi sound

Link to comment
Share on other sites

Odakle ECTASY, tj. sinteticka droga u "High end" rubrici? Ja mislim da postoji i nesto jace od doticne.

Da bi se nesto svrstalo u "High end", trebalo bi uraditi mnogo opseznih testova i uporedjivanja, pa tek onda doneti zakljucke, koji imaju tezinu. Neka neko organizuje ozbiljan slusni test. Ja cu biti prvi dobrovoljac, koji ce dati svoje skromno i nadasve licno misljenje. Mislim da ovde ima jos zainteresovanih.

Gde se dede onaj Hi-Fi klub?

Link to comment
Share on other sites

Odakle ECTASY, tj. sinteticka droga u "High end" rubrici? Ja mislim da postoji i nesto jace od doticne.

Da bi se nesto svrstalo u "High end", trebalo bi uraditi mnogo opseznih testova i uporedjivanja, pa tek onda doneti zakljucke, koji imaju tezinu. Neka neko organizuje ozbiljan slusni test. Ja cu biti prvi dobrovoljac, koji ce dati svoje skromno i nadasve licno misljenje. Mislim da ovde ima jos zainteresovanih.

Gde se dede onaj Hi-Fi klub?[

Bas gledam neki italijanski HIFI STEREO, iz '95.E tada se znalo sta je hi-end! Tamo su, sto je normalno, uredjaji tipa Arcam delta 290,Audio inovations 300,MF A1-isli u entry level, a Magnum, Cary,Copland,zatim razni Electrocompanieti,Brystoni- u srednju klasu hi-fija.Dok je u hi-end, stvarno islo ono sto bi svako ocekivao da se moze nazvati hi-endom-sve sto je tada kostalo preko 5 soma.

Meni je ta podela skroz ok, dok je vecina stvari o kojima mi ovde zborimo hi-fi, cak su neke firme i to prestale da budu.

Link to comment
Share on other sites

Gledano VAN nekog standarda po kome je valjda ustanovljena kategorizacija uredjaja na hi-fi, hi-end, i vodjeno licnim dozivljajima sopstvenih sistema od strane njihovih vlasnika, za mene prvog je moj uredjaj-moj licni Hi-end! Znajuci kako sam ga sklepao, i koliko ljubavi je ulozeno u njega, on meni svira i bolje nego sto on realno svira, ali je sve to moj licni dozivljaj,koji nije autoritativan apsolutno nikome! Stoga, da bi se odredio stepenik gde se neki uredjaj nalazi u odnosu na neki drugi je pitanje koje se resava na malo visoj instanci nego sto je ova nasa ovde. A i kao sto se renome stice, tako je isto i sa titulom koju moze da ponese neka audio kompanija, pa da bude hi-end. Za to je potrebna tradicija, i to dugogodisnja, koja je garancija da je nesto -upravo to za sta se i prodaje. Danas se prodaju i kineski cd plejeri nekih firmi, koje su juce ugledale trziste, za po 2000 evra i kao hi-end!!! E to nije hi-end, ma koliko dobri bili.Vreme ce pokazati da li ce to postati, ili ce te firme ubrzo nestati...A sto se konkretno ove teme tice, ma bitno je da covek uziva u kupljenom, sto se vidi iz njegovog obimnog teksta, a to da li je -fi ili -end, to ne sme da mu pokvari uzitak.

Link to comment
Share on other sites

Gledano VAN nekog standarda po kome je valjda ustanovljena kategorizacija uredjaja na hi-fi, hi-end, i vodjeno licnim dozivljajima sopstvenih sistema od strane njihovih vlasnika, za mene prvog je moj uredjaj- moj licni Hi-end! Znajuci kako sam ga sklepao, i koliko ljubavi je ulozeno u njega, on meni svira i bolje nego sto on realno svira, ali je sve to moj licni dozivljaj,koji nije autoritativan apsolutno nikome!
Link to comment
Share on other sites

zasto nije hi-end? zbog tvoje predrasude prema kinezima?

jedini kriterijum za hi end je kako nesto zvuci.

to sto su kinezi jeftini a zvuce kao mark levinson je samo veliki plus za hi end koji je ionako popriste nestvarne mistifikacije, precenjivanja, otimanja para, prljavog biznisa i marketinga na 1. mestu.

ispade da je veci problem za hi end to sto recimo kineski dizajneri sa univerziteta u shangaju napravise mega hi end pre-power kombinaciju 2x50w single end class A koja kosta 900USD u exportu, a krell inferiorne topografije i zvuka kosta 10x vise. dok se nesto prodavalo kao mark levinson bilo je hi end. a kada se prodaje kao korsun ili shing-ya onda vise nije. e trt, nece moci.

jel vi stvarno i dalje verujete da je hi end rocket science?

Link to comment
Share on other sites

A sto se Krella tice, covek koji je ovlasceni serviser pomenutog kod nas, na moju tvrdnju da je meni Krell vrh, je rekao da je Krell BIO zestok HI-FI, ali da je i tada bio i ostao hi-fi sprava, i jedan medju najboljim hi-fi uredjajima. :listen Bar je on oslobodjen svega toga od cega mi mozda patimo, i tu za njega nema mistifikacije, sve gleda kao elektroniku, te je njegovo glediste veoma realno i stoga -strogo.

Link to comment
Share on other sites

Odakle ECTASY, tj. sinteticka droga u "High end" rubrici? Ja mislim da postoji i nesto jace od doticne.

Da bi se nesto svrstalo u "High end", trebalo bi uraditi mnogo opseznih testova i uporedjivanja, pa tek onda doneti zakljucke, koji imaju tezinu. Neka neko organizuje ozbiljan slusni test. Ja cu biti prvi dobrovoljac, koji ce dati svoje skromno i nadasve licno misljenje. Mislim da ovde ima jos zainteresovanih.

Link to comment
Share on other sites

Uzivaj u muzici! Drago mi je da je sve napokon spakovano! Pa jos kad neka polica sedne... Ali mi nesto nije jasno, sta je to taktican cd plejer? I podatak da ima koloracije preko 20khz! Mislim da ta informacija ne treba da te zaokupljuje, pa ko to cuje??? Pusti te podatke...

A sto se tice opaske vezane za Bryston, samo sam preneo procitanu klasifikaciju u starijem italijanskom magazinu, i dao joj simpatije, jer je totalni antipod danasnjoj "hi-end hiper produkciji". Tadasnje revije, koje tek sada gleduckam su po meni bas imale smisla u odnosu na vecinu danasnjih.Skoro citam u nekom Stereophilu, tekst o mojim kutijama, i da sam ga citao pre nego sto sam dotine uneo u kucu, pomislio bih da mi stize zlatno tele, pa bih malko promenio misljenje po slusanju.(Da ne bude zabune, ja i dalje uzivam u svim revijama koje mi padnu saka, jer su mi kao album u kome uzivam gledajuci slike)

Link to comment
Share on other sites

Znaci nista od slusanja. Prepiracemo se recima, i tako u nedogled. Kod mene SVAKO moze da dodje, bez ikakve zelje da kupi bilo sta i da poslusa bilo koji uredjaj, jer ja sam pravi zaljubljenik u visoku vernost reprodukcije zvuka i samo to. Nisam trgovac niti mislim da zaradim na bilo kome, niti na reklami bilo cega. Neki moji uredjaji su u malim oglasima. Dovoljno je da se najavite i sigurno cemo se dogovoriti da se sve to cuje, bez ikakvih obaveza. Nekada necije misljenje vredi vise od novca.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...