Jump to content


Preporuke za dobre i jeftine dekove


PrekoBare

Recommended Posts

U moru lose i osrednje polovne robe, tesko je naci nesto sto je dobro i jeftino. Engleski termin "sleeper" oznacava odlican proizvod koji moze da se nabavi za malo para jer nema prodju.

Dekovi predstavljaju najlosiju i najriskantniju investiciju. Za razliku od drugih delova sistema koji rade i radice godinama, za dek se to nikad ne moze znati unapred, a delova i majstora nema. Alternativa je kupovina dekova koji nisu na glasu a odlicno sviraju, i koji se kupuju u paru, jedan da radi, jedan za delove.

Samo, sta kupiti, i na sta obratiti paznju? Izvikani modeli nikad nisu jeftini.

Mislim da bismo mogli da formiramo hit listu "spavaca" a lose i izvikane modele da stavimo na shitlistu.

Ja kad naletim na nesto sto znam da dobro svira a nema komercijalnu prodju, obavezno kupim, malo se poigram, sredim i dam kao poklon kad idem u goste umesto flase vina. Naravno, ubacim i dobro snimljenu kasetu sa vinila. Uzivanje mi je da gledam kako se ljudi izbece na zvuk.

Evo nekih mojih predloga:

Hitlista (5-50eura)

1. Harman Kardon CD 201, 191, 292. Ruzan k'o djavo ali svira.

2. Nakamichi 600.

3. JVC TD-V6, V6xx V7xx. Izuzetno snima, pristojno reprodukuje

4. Onkyo Integra TA-2070, 2600, 2700, 2800

5. pojedini Sony TCK-xx, TCK-X i TCK-xxx

Nastavite sa vasim iskustvima. Nikad se ne zna ko ce na sta da naleti.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Mislim da su Braun dekovi slabo cenjeni kod nas a dosta su dobre masine. Mislim na C2/3 ili C4...

Sto se Akai-ja GX75/95 tice, imao sam ih tri: sjajno sviraju ali los kvalitet komponenti, nezna mehanika, nikad nisam video nijedan koji je mogao da uradi kalibraciju a da ne mora pre toga da se zestoko "prekopa". Logicno je da je proizvodjac morao negde da ustedi. Kao da ih je pravio da traju samo nekoliko godina.

Onkyo TA2070 sam imao i jako se razocarao - po meni nista posebno.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da su Braun dekovi slabo cenjeni kod nas a dosta su dobre masine. Mislim na C2/3 ili C4...

Sto se Akai-ja GX75/95 tice, imao sam ih tri: sjajno sviraju ali los kvalitet komponenti, nezna mehanika, nikad nisam video nijedan koji je mogao da uradi kalibraciju a da ne mora pre toga da se zestoko "prekopa". Logicno je da je proizvodjac morao negde da ustedi. Kao da ih je pravio da traju samo nekoliko godina.

Onkyo TA2070 sam imao i jako se razocarao - po meni nista posebno.

Link to comment
Share on other sites

Ovde treba rascistiti samo jednu stvar: do kog nivoa kvaliteta zvuka se ide? Sta znaci potcenjeni? Neko isti dek plati 50 a neko 100 evra...

Kenwood KX-1100 i njegova verzija sa HX-Pro sistemom su sasvim osrednji dekovi, solidni, nista vise. Da bi bili dobra kupovina, ne smeju biti vise od 50-60 EUR. A 1100 ima i problem sa sitnim elektrolitima...

Evo nekih predloga:

Vrhunska klasa:

- Kod nas nisu posebno cenjeni Sony serija devet ES. Inace su veoma dobri. Najveca mana im je potenciometar za snimanje koji pocne da krcka kada se ne koristi dugo (ciscenje resava problem na neko vreme).

- Aiwa AD-F990 - eno je na oglasu. Odmah bi je kupio (ionako je bivsa moja) samo kad bih znao gde da je stavim.

- Nakamichi 580M

Od onih srednje klase:

- Braun, nemaju veze sa Nemackom, cisti Japanci. Posedovao sam C1, C2 mk3 i C4. Svi solidni.

- Mozda Denon DRM33/44 mada nisu nesto bas ekstra.

- JVC TD-V621

Od jevtinih:

- Nekada skup Technics RS-276 US - prvi Technics sa DD motorom i to od magnetofona, precnika zamajca nekih 10 cm...

- Technics RS-B78R.

- Technics RS-AZ6 na hrom i metal trakama, ko moze da zivi sa mehanizmom koji lupa kao kanta...

- Telefunken RC-300 - sjajna dvobrzinska sprava sa izvanrednom Papst mehanikom.

- Neki Dual modeli, posebno matori C939.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Upravo sam prelistao Nemacki ,,Audio,, za 1/1989 u kojem je test 3 lepe masine:

Akai gx-95(1300 dm)

Aiwa excelia xk-009(1500 dm)

Nakamichi cr-4e(2000 dm)

Akai i Aiwa imaju po 80 poena,a Nakamichi 85.

Inace su testirali 6/1986 Nakamichi dragon(90 poena) i Revox b-215(85 poena).

,,Audio,, nikada nije menjao svoj nacin ocenjivanja a ovi brojevi su i dan danas veliki i hvale vredni poeni !!!

Uzgred,ne secam se da je neko pominjao Nakamichi cr-4e,kakva su iskustva sa tom masinom...kvalitet cr-7e za skoro duplo manje para predpostavljam ???

Link to comment
Share on other sites

Imao sam AKAI GX 95Mk2 i mogu reci da kod sebe nisam imao losiji dek. Svi Pioneer-ovi dekovi CT-959; CT-93 i CT 95 koji su posle njega dosli najmanje su za klasu ako ne i za dve bolji od njega.

AKAI-a sam kupio davne 1994. godine i za pare koje sam tada dao mogu reci da je bio potpuni promasaj. Nikome nikada ne bih preporucio taj dek. AKAI GX 95MK2 izgleda mozda robusno ali zvuk mu je u odnosu na dekove koje sam naveo blago receno katastrofalan.

Licno bih uvek preporucio Pioneer CT939Mk2 ili CT959 nekome ko zeli da ima dobar dek po povoljnoj ceni 75-100E.

Link to comment
Share on other sites

Hmm...

imao sam i ja Akai gx-75mk2,sa kojim sam bio izuzetno zadovoljan i koristio ga ekstenzivno dugo vremena,pa se bas i ne bih slozio sa tobom,mozda jedina ,,nezgodacija,, je sto su njihovi modeli imali relativno mali izlazni napon pa su shodno tome bili relativno tihi,sto je stvaralo privid da imaju malo vise suma od druguh dekova...

S druge strane Akai gx-9 mi je bio ipak bolji,ali on je vec pandan modelu gx-95/gx-95mk2...

Link to comment
Share on other sites

Pioneer CT-939 mkII,vrlo solidna maÅ¡ina,a posle "uÅ¡telavanja",svira kao zmaj.Snimci napravljeni na Akai GX-95 su :cheers u odnosu na njegove snimke,na metalki naravno!PosluÅ¡ao sam savet drugara koji ima isti samo bez mkII,i nisam uopÅ¡te pogreÅ¡io,Äak Å¡ta viÅ¡e :P:oops::)

Link to comment
Share on other sites

Na Akai-u GX 95Mk2 sam posle svake trece stvari na kaseti morao da cistim glave, jer bi visoki tonovi potpuno nestali a na niskim ovaj dek je imao jak i nedefinisan bas. Od topline za kojom toliko svi zudimo nije ostalo nista. To je moje desetogodisnje iskustvo sa ovim dekom.

Moguce je da su moja ocekivanja od ovog deka bila prevelika...................

Link to comment
Share on other sites

Ne bih bih da se pravim pametan,ali...

ne razumem zasto bi MORAO da cistis glave tako cesto...koje i u kakvom su stanju kasete koje koristis ???

Simptomi koje opisujes savrseno odgovaraju namagnetisanim glavama...ja koristim Tdk kasetni demagnetizator posle svakih 20-30 sati upotrebe u proseku...!!!

Link to comment
Share on other sites

AKAI GX95Mk2 dek je radio sa TDK MA-XG; TDK MA; TDK SAX; TDK-SA; SONY Super Metal Master; MAXELL XLIIS i MAXELL XLII trake. Poslednjih desetak SONY Super Metal Master C60 kaseta sam kupio u Eltimu na Novom Beogradu.

Nije bilo neke razlike izmedju novih tek otvorenih i starih traka.

Razlika u zvuku pre i posle ciscenja je bila kao da slusate muziku sa ukljucenim Dolby B sistemom i bez njega.

Polovni Pioneer-i koji su ga nasledili u potpunosti me zadovoljavaju i imaju bolji zvuk od novog AKAI-a.

Link to comment
Share on other sites

Evo i ja da dam doprinos temi, ja sam dugo godina imao Akai GX75 i radio mi je stvarno perfektno, bez greske, placen 1100 Dm, bogatstvo u to vreme ali posto sam shvatio da je mnoooogo kvalitetniji zvuk snimljen na VHS traci, posle par godina prodao sam Akai i nabavio Panasonic NVF 65, stereo video rikorder, zasto bi placao automatski azimut kod Nakamichija kad imate digitalni tracking kod stereo videa?!? cini mi se potpuno logicno i dan danas!? i zvuk je bio....stvarno neuporediv sa bilo kojim dekom koji sam do tada slusao. Ko je imao prilike da to oslusne, zna o cemu pricam!? Ipak na kraju nisam mogao da odolim a da ne pazarim Sony TCK 415, prelep uredjaj, 3 glave, vizuelna kalibracija....imam ga i danas ali mi sakuplja prasinu i verovatno cu ga zameniti za neki tuner ili bilo sta jer najiskrenije apsolutno ne shvatam cemu sluzi dek u danasnje vreme, mogu da razumem ljubav prema starim trakasima, to je nesto drugo, ali dek....cini mise da je to najlosiji medij ikad izmisljen, vremenom podlozan gubljenju i kvaliteta zvuka i karakteristika same trake....

Link to comment
Share on other sites

Evo i ja da dam doprinos temi, ja sam dugo godina imao Akai GX75 i radio mi je stvarno perfektno, bez greske, placen 1100 Dm, bogatstvo u to vreme ali posto sam shvatio da je mnoooogo kvalitetniji zvuk snimljen na VHS traci, posle par godina prodao sam Akai i nabavio Panasonic NVF 65, stereo video rikorder, zasto bi placao automatski azimut kod Nakamichija kad imate digitalni tracking kod stereo videa?!? cini mi se potpuno logicno i dan danas!? i zvuk je bio....stvarno neuporediv sa bilo kojim dekom koji sam do tada slusao. Ko je imao prilike da to oslusne, zna o cemu pricam!? Ipak na kraju nisam mogao da odolim a da ne pazarim Sony TCK 415, prelep uredjaj, 3 glave, vizuelna kalibracija....imam ga i danas ali mi sakuplja prasinu i verovatno cu ga zameniti za neki tuner ili bilo sta jer najiskrenije apsolutno ne shvatam cemu sluzi dek u danasnje vreme, mogu da razumem ljubav prema starim trakasima, to je nesto drugo, ali dek....cini mise da je to najlosiji medij ikad izmisljen, vremenom podlozan gubljenju i kvaliteta zvuka i karakteristika same trake....
Link to comment
Share on other sites

aiwa adf 850

jedan od poslednjih serija aiwe. Bila u mom posedu. nazalost tada, silom prilika sam morao da ga prodam :oops:

iako na prvi pogled izgleda plasticno i konfekcijski uradjen dek, veoma lepo snima i daje jako lep zvuk, klasicni aiwin.

kad sam sa cd-a snimao na nju, zvuk je cak po malo bio i bolji nego na cd-u. Vracao je prirodni duh muzike.

kad bi naisao na ocuvan primerak rado bi ga uzeo ponovo. Na zalost to je kod nas malo tesko jer su taj dek ranije masovno koristili pirati za stancovanje kaseta..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...