Jump to content


Audio Kasete, za kaset-dekove naravno!


accuphase

Recommended Posts

Sony Metal Master(sa 2x magnetnim layer-om), kao i Sony Super Metal Master(sa Äak 5x magnetnim layer-om), su po svoj prilici neÅ¡to najbolje, Å¡to je ikada proizvedeno u svetu kompaktnih audio kaseta...

Ali, sve ima svoje mane i nedostatke...

Naime, oba modela imaju ubedljivo najveće parametre za SOL(nivo zasićenja visokih tonova), ali je izgleda cena toga vrlo nezgodna Äinjenica, da bias na deku, na kome se snima mora toliko mnogo da se "odvrne" u desno, da mnogo maÅ¡ine nemaju toliki opseg podeÅ¡avanja... ili da pride imaju i EQ podeÅ¡avanja !!!

Link to comment
Share on other sites

Iz mog ugla insistiranje na metal trakama je preterano jer ne opravdavaju odnos ulozeno / dobijeno. Najbolja iskustva su mi sa Maxell XL II S trakama - odlican snimak , perfektno zadrzava snimak tokom godina . Govorim o onoj zutoj gore levo, snimljena negde 1985 , 1986 , uvek kada ih pustim iznenadim se kako se jos dobro cuje. Radije bih nju kupio nego TDK MAXG , ali ih je tesko naci. Poticu iz 1983 ili 4 i mislim da Maxell nikad bolju traku nije napravio. TDK MA na slici nije losa ali vremenom gubi visoke ( kao i vecina TDK traka koje sam do sada isprobao iako su lakse za snimanje na dekovima bez detaljne kalibracije (BX 300 npr) u odnosu na Maxell).

Alex, XL-IIS je bio perfektan dok nisu presli na blackmagneshit formulu koja je muljava u visokima. To je prakticno druga losija kaseta pod istom etiketom

Nikad nisam voleo MA. MA-X je neuporedivo bolja. Danas mislim da je najbolje praviti zalihu SA-X jer su skoro sve serije odlicne a jos ih ima po razumnoj ceni.

Pre neki dan naletim na traku koju nikada ranije nisam video. TDK AR-X. Fenomenalna normal traka.

Link to comment
Share on other sites

TDK AR

Magnetic Particle: NP Avylin

Coercivity: 380 Oe

Remanence: 1800 Gauss

Squareness Ratio: 0.86

Operating Bias: 0.0dB

MOL 315Hz: +6.5dB

MOL 10kHz: -6.0dB

Sensitivity at 315Hz: +1.0dB

Sensitivity at 3.15kHz: +1.0dB

Sensitivity at 10kHz: +1.0dB

Sensitivity at 16kHz: +1.0dB

Bias Noise: -56.0dB

TDK AR was a top type I cassette. Known for good bass performance. :wink:

http://vintagecassettes.com/tdk/tdk_files/tdk_type/tdk_ar.htm

Link to comment
Share on other sites

Njanoviji find u duÄanu:

Akcija 3pack za 1,99EUR pa sam tako uzeo 3x5kom:

audio-cassettes-foto_6450754_14778713_zoom_17661721.jpg

audio-cassettes-foto_6450754_14778713_zoom_17661724.jpg

A za test uzeo sam još par kom ovih:

audio-cassettes-foto_6450754_14778713_zoom_17661726.jpg

audio-cassettes-foto_6450754_14778713_zoom_17661730.jpg

JoÅ¡ najviÅ¡e mi se sviÄ‘a, kaj na oba dva modela piÅ¡e "Made in Japan", kaj mislim da je dandanas sve manje za dobiti u duÄanima a da nije NOS ...

Jel tko ima bilokakva iskustva sa bilokojim od tih dvih modela kaseta?

Link to comment
Share on other sites

Gde si bre Tutti, sunce ti kalajisano!

Ovaj brat Primoz ima vise kaseta nego celi Priboj, o brate moj. :lol:

Eeee...

a ovde se priÄalo, kako će ljudi in SLO skapati od gladi, poÅ¡to su nas svojedobno napustili !!!

Samo se zaboravili jedna malu, malecku sitnicu... da tamo in SLO, vredno rade, i nekada, i tada, i sada...

Link to comment
Share on other sites

Eeee...

a ovde se priÄalo, kako će ljudi in SLO skapati od gladi, poÅ¡to su nas svojedobno napustili !!!

Samo se zaboravili jedna malu, malecku sitnicu... da tamo in SLO, vredno rade, i nekada, i tada, i sada...

Pa propali su, brat Primoz je izuzetak.

Propao je ceo liberalni kapitalisticki svet, o braco moja.

Back to the roots!

Link to comment
Share on other sites

Nedam se ja, kupujem. Neke nisu NOS, ali boze moj.

Nekada sam imao maniju da kupujem modele kaseta koje nemam, pa sad bas zavidim Primozu sto je naleteo na ovu ezoteriju.

Sto se Slovenije tice - sve najbolje. Nigde nisam sreo predusretljivijih ljudi.

Napravio sam i dokumentarac u trajanju od pola sata, cisto da se vidi kako pametni ljudi rade.

Ma nisu propali daleko od toga, u ekonomiji su sasvim prirodne recesije koje se javljaju periodicno, ali "truli" kapitalizam uvek nadje nacin da prezivi.

Link to comment
Share on other sites

@Tutti - sa ezoterijom misliš na Konico? Skoro ništa ne nađem na netu ifnormacijo o toj kaseti ... Znaš kaj više?

Ma ajmo, nije sve tako lijepo tu kod nas ... Sve polako ide u ...

EUR je donesao samo veliki porast cjena (a vidi, plate ostale su praktiÄki na isti razini, samo su jih prekonvertirali u novu valutu). A Å¡to me najviÅ¡e nervira - sve manje je domaÄih proizvoda u duÄanima - pa kako je moguÄe, da se trgovcima viÅ¡e isplati kupovati luk u Kini a ne da ga kupe od domaÄeg kmeta :-S Itd.

A Å¡to se kaseta tiÄe - pravi raj su SAD (kao i za npr vintage sprave od NAKa ili Sansui). Samo kaj kad je tu carina i priliÄno visoka poÅ¡tarina i tako ... pa se onda totalno ne isplati.

MA da ne odemo preduboko u neke rasprave.

Samo da nađem malo vremena, da:

- poservisiram ZX-7

- s njime stestiram neke od ovih kaseta

- pa da napišem neke utiske

Ali kad Äe bit to? Bbb. Nadam se da Å¡to prije ...

Link to comment
Share on other sites

A Å¡to se kaseta tiÄe - pravi raj su SAD (kao i za npr vintage sprave od NAKa ili Sansui). Samo kaj kad je tu carina i priliÄno visoka poÅ¡tarina i tako ... pa se onda totalno ne isplati.

Primoz, predlazem ti da potrazis nekog prodavca u NYC koji prodaje na veliko i da kupis 200 kaseta odjednom. Em ces dobiti kolicinski popust, em kad podelis shipping po kaseti izadje beznacajno. 200 kaseta = 20kg. Nek je shipping i $100

(a nije) to mu dodje $1.5 za kasetu i $0.5 za shipping.

Nemoj samo da guglas, koristi i Yahoo i bing.com da nadjes prodavca.

Moja preporuka za Nak je SA-X. To je ista traka koju je i Nakamichi prodavao pod svojim imenom (doduse sa boljom kontrolom kvaliteta) i neznatno je losija od MA-X. U Torontu vise SA-X nema, mislim da sam pokupovao sve sto je preostalo po kojekakvim opskurnim mestima.

Maxell XL-IIS Made in England je onako, nikad ne znas sta si kupio dok ne probas. Medju onima koje sam kupio pre dve-tri godine bilo je dosta felericnih. Kad sam skoro naleteo na specijalna pakovanja u celofanu (7xXL-IIS C-90 + jedna C100 poklon) dogovorio sam se sa prodavcem da mi sacuva lot dok ne isprobam. Uzeo sam dva paketa nasumce, snimio i sve su bile dobre. Opet, macka u dzaku.

Sony metal su takodje neujednacenog kvaliteta, UX nista ne valjaju a drugih Sony vise nigde i nema.

Maxel XL_II i UR (mexico), TDK D, B, i slicne ne preporucujem.

Kupovanje na parce se ne isplati, das vise para za postarinu nego za trake.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...