Jump to content


Audio Kasete, za kaset-dekove naravno!


accuphase

Recommended Posts

Drugari, nemojte loÅ¡e suditi o fabriÄki snimljenim kompakt - kasetama, a da se pre toga ne upoznate sa nekim izdanjima koja su bila sasvim pristojno uraÄ‘ena."

Moje iskustvo sa americkim i kanadskim trakama obicnih proizvodjaca je sledece:

1. skoro sve fabricke proizvedene 1970-tih su za djubre.

2.Iz osamdesetih, generalno, pop je katastrofa, jazz i ozbiljna muzika kako sta naleti, ima tu i tamo dobrih. Pri tome ne mislim na MOFI, NAkAMICHI

i ostale butik proizvodjace.

3. Iz devedesetih, ima izuzetnih snimaka, narocito country i jazz. Proizvodjaci su imali ozbiljnu konkurenciju CD-a

a veliki broj automobila je jos uvek imao instalirane dekove i to vrlo kvalitetne pa je trziste bilo veliko.

Recimo, kaseta Mi Tierra Glorije Estefan je ludilo, zvuci bolje nego CD.

4b09c34523734_25172n.jpg

Original je toliko pun detalja da je skoro nemoguce napraviti identicnu kopiju na SA-X traku. Stvarno nemam pojma sta su radili, ali

radi neverovatno. Verujem da su tada uveliko snimali sa HX Pro a postoje i drugi metodi cijih akronima trenutno ne mogu da se setim.

Fabricke kasete sa ozbiljnom muzikom takodje mogu da budu cudo, narocito DG i Denon.

Jos nesto. Tu do izrazaja dolazi i koji dek se koristi. Dugo sam imao Denon 44 bas zbog reprodukovanja snimljenih kaseta sa ozbiljnom muzikom jer je postojala neverovatna sinergija. Ja inace sa tim dekom nisam bio zadovoljan za bilo sta drugo. Onkyo Integra serija 2x00 je takodje fenomenalna za

kupovne trake.

Sto se tice nasih kaseta, jedino iskustvo mi je je sto sam ih kupovao na djuture i snimao programe za ZX Spectrum na njih :wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Maxell Metal Vertex je kostala kataloski 35 dm i predstavljala je Maxell-ov vrh ponude sto se audio kaseta tice.'90-ih je bila najskuplja kaseta,skuplja i od Sony Super Metal Master(30 dm) i TDK Ma-xg(20 dm).Ove 3 kasete su bile najbolje od ove 3 firme i samim tim najbolje kasete na svetu,tako da njihove cene ne treba da cude(iako su visoke).Ipak su to najvece legende sto se kaseta tice i na njima se moze napraviti najbolji moguci snimak,te kasete su uglavnom predvidjene za vrhunske kaset dekove(najbolje modele) koji mogu iz njih da izvuku maksimum.U Stereo-u je Maxell bila ocenjena kao najbolja u ovoj konkurenciji,dok je u Stereoplay-u to bila Sony.Treba pomenuti jos i That's Suono(19 dm) i Denon Mg-x(13 dm).

Link to comment
Share on other sites

Gospodo pozdrav! Imam preko 60 metal kaseta ,ali bez premca mi je TDK -MAR .Na jednoj imam snimak iz 1989 i jos zvuci fenomenalno .Po meni je to No.1 kaseta svih vremena .

ТДК-ÐœÐР Ñам још давно Ñнимио на Драгону, и дан Ð´Ð°Ð½Ð°Ñ Ñ˜Ðµ Ñнимак одличан!!

:bounce зеоÐ_Ридер

Link to comment
Share on other sites

ТДК-ÐœÐР Ñам још давно Ñнимио на Драгону, и дан Ð´Ð°Ð½Ð°Ñ Ñ˜Ðµ Ñнимак одличан!!

:bounce зеоÐ_Ридер

Iz mog ugla insistiranje na metal trakama je preterano jer ne opravdavaju odnos ulozeno / dobijeno. Najbolja iskustva su mi sa Maxell XL II S trakama - odlican snimak , perfektno zadrzava snimak tokom godina . Govorim o onoj zutoj gore levo, snimljena negde 1985 , 1986 , uvek kada ih pustim iznenadim se kako se jos dobro cuje. Radije bih nju kupio nego TDK MAXG , ali ih je tesko naci. Poticu iz 1983 ili 4 i mislim da Maxell nikad bolju traku nije napravio. TDK MA na slici nije losa ali vremenom gubi visoke ( kao i vecina TDK traka koje sam do sada isprobao iako su lakse za snimanje na dekovima bez detaljne kalibracije (BX 300 npr) u odnosu na Maxell).

post-1917-12851099694_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kao i kod svega gde je prestiz u pitanju nema gledanja koliko se placa za mali napredak .Uvek se placa nesrazmerno vise u svim kategorijama :automobili,nakit ,hi-fi uredjaji sa oznakama mk2 ( tu tek ima prevara ) ,tako da mali napredak u kvaliteti tih istih kaseta trebalo je dodatno i to pozamasno platiti u odnosu na chrom ( ovde je rec samo o najboljim metal trakama )

Link to comment
Share on other sites

Za mene je, drugari, MA-R bila i ostala neprevaziđena, ali ne toliko po zvuku, već više po pojavi - kada se moćno zavrti na otvorenoj palubi deka :bounce

Na moju žalost, imao sam je samo jednu - kupio u Londonu '81, jer sam uvek gledao sa kupujem best-buy (Äitaj: SA, XLII ... ), a ona je koÅ¡tala ko Svetog Petra kajgana! I, Å¡to je najgore, pre desetak godina me je neki lik namoljakao da mu je pozajmim da Äuje na nekom krÅ¡u ... ja pogreÅ¡im i dam mu, a zlotvor je vrati iskidanu :D

SliÄno je bilo i sa prvim izdanjem XLIIS (to je ona zlatna sa tankom, crvenom linijom) koja je hronoloÅ¡ki prethodila ovoj koju je Alex fotografisao. Kupih onomad samo jednu tu i joÅ¡ dve XLIS (one su srebrne), za viÅ¡e nije bilo para, ali njih imam i dan-danas i volim da ih ponekad pustim.

Alex, kako te služi ta Sony Metal Master? Da li je to model sa keramiÄkim kućiÅ¡tem i alu-kutijicom?

Link to comment
Share on other sites

Alex, kako te služi ta Sony Metal Master? Da li je to model sa keramiÄkim kućiÅ¡tem i alu-kutijicom?

Iskreno , ne znam zasto ali nije mi skrenula paznju na sebe , iako kada sam je kupio negde pocetkom 90tih nije bila ni malo jeftina. Radi dobro , ali valjda covek ne ocekuje od ovakvih traka nista drugo. Moj nacin ocenjivanja traka nije da li su dobro snimljene onog trenutka kada su snimljene , ja ih uporedjujem 1 , 5 , 10 godina od dana kada su snimljene. I upravo to je polje gde me ove skupe metalke ne ostavljaju u ubedjenju da su one prava stvar. To je ono gde me ona gore navedena Maxell serija obara s nogu , po pitanju cuvanja snimka bar od onog sto sam imao prilike da probam . Ima tu dosta onoga sto ste gore naveli , ime , izgled , cena , osecaj u ruci kada je uhvatite posebno TDK MAXG sa alu profilom iznutra i kada se ubaci u dek - uvek se plasim da ce da slomi nesto u deku :bounce . Imam par SONY metal S kaseta ali ih treba izbegavati - vremenom pogube visoke.

Ovo nije model sa alu kucistem , ovo je prethodnik te na koju mislite . Na slici je iz perioda 90 -92 , a sa alu kucistem 92-94.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...