Jump to content


Audio Kasete, za kaset-dekove naravno!


accuphase

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Oduvek sam znao da je Internet "zadjubren", kako bi rekao moj drugar, ali s vremenana vreme se opet iznenadim. Nisam verovao koliko se covek trudio da snimi nesto potpuno pogresno.

Odgovor je: nema, trake se nisu podmazivale fabricki, mehanizmi kaseta jesu. Ulje na traci ce dospeti na capstan (tonsku osovinu) i roler i napraviti problem. Pored toga, silikonsko ulje moze ostetiti gumu.

Postoje drugi nacini za proveru i resavanje problema sa kasetama ciji rad predstavlja problem za mehaniku deka. Ali prvo ih treba razdvojiti od mogucih problema sa mehanizmom uredjaja.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 10.6.2020. at 11:03, steva said:

Ovo na videu je glupost! Internet trpi sve.

 

On 10.6.2020. at 2:44, ZoranBG said:

Oduvek sam znao da je Internet "zadjubren", kako bi rekao moj drugar, ali s vremenana vreme se opet iznenadim. Nisam verovao koliko se covek trudio da snimi nesto potpuno pogresno.

Odgovor je: nema, trake se nisu podmazivale fabricki, mehanizmi kaseta jesu. Ulje na traci ce dospeti na capstan (tonsku osovinu) i roler i napraviti problem. Pored toga, silikonsko ulje moze ostetiti gumu.

Postoje drugi nacini za proveru i resavanje problema sa kasetama ciji rad predstavlja problem za mehaniku deka. Ali prvo ih treba razdvojiti od mogucih problema sa mehanizmom uredjaja.

Slazem se vama da je internet pun nelogicnosti, ali evo sad opet naleteo na jos jedan clanak koji cak ima i audio primere i razna istrazivanja frekventnog spektra same kasete pre i posle "podmazivanja" trake

http://tasso.cat/re-lubrication-of-compact-cassette-tapes-with-sbs/

Link to comment
Share on other sites

@Shon3i

Link koji ste nasli je veoma zanimljiv, moram samo detaljnije da ga proucim. 

Ono sto sam primetio na prvu loptu jeste ovo:

it travels in an external path around a rotating foam drum flooded with cyclomethicone, a volatile siloxane that completely evaporates with time. Playback equipment for the re-lubricated tapes (Nakamichi CR-7 and ZX-7) remained undamaged in the mid/long term.

Koliko razumem, ovde se vise radi o postupku ciscenja trake i nekakvom oporavku iste na hemijskom nivou koji utice na magnetni sloj nego o podmazivanju - autori kazu da supstanca potpuno ispari tokom vremena, dakle ne ostane nista. Nasuprot tome, koriscenje slilikonskog ulja u nekom obliku, koje ostaje na traci sigurno steti mehanizmu deka, prvenstveno rolerima, ciju gumu rastapa. Silikonsko ulje ume da bude toliko agresivno da moze da rastopu gumeni cep sprica u kojem se drzi - to mi se desilo par puta.

Dakle, po meni su ovo dva potpuno razlicita postupka. Ovaj drugi ne bih nazvao  "podmazivanje" i deluje mi daleko ozbiljnije nego prvi koji je "o ruk" metod.

Takodje sam primetio da niko nije radio merenja zavijanja i podrhtavanja dekova pre upotrebe i nakon visemesecne upotrebe ovako tretiranih kaseta. Po meni je to vazno merilo da li je mehanizam pod uticajem "lubrikanta" i kakvom.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Skoro sam kupio dek, Denon DRM 44, dek je lutkica 😍 ... najvise sam ga kupio da bih slusao stare kasete iz mladosti koje sam skoro iskopao, ali pada mi na pamet da mozda i snimim nesto, cisto iz fazona, da se igram malo. Pa me zanima sta da izbegavam na kupujem prodajem, kupio bih iskljucivo nove kasete na kojima bih snimao....normalke ne hih, jer ih pamtim kao znatno losiji snimak od hrom kaseta, imao sam nekada Denon DRM 24HX pa imam iskustva. E sad, brine me da ne kupim neke divce od kaseta, ili neke koje se trenutno prave, lepo izgledaju ali su krs. Sta je neka cena za pristojnu novu hrom kasetu, tipa SA90, UXS 90, XL II 90, i slicne kvalitetne iz tog doba, koliko novca to vredi platiti, i gde juriti osim na KP. ... a ako neko ima da ponudi nesto od vas, slobodno.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Jedan broj ljudi i dalje snima kasete i tako slusa muziku, e sad pitanje je koliki je taj broj ljudi tj potencijalni kupci novih praznih kaseta, da bi proizvodnja imala smisla. Bojim se samo da ne bude 25-30 eur cena nove kasete, jer ce trziste biti  malo, pa shodno tome cena kasete velika. Bilo bi super da nova hrom od 90 min kosta oko desetak eura. Videcemo sta ce biti, ja bih voleo povratak novih dekova i kaseta, ali kako da u danasnje vreme navuces nove generacije da slusaju kasete, da se sve to omasovi i bude povoljno sa cenom, nesto ne verujem u to.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
3 sati ranije, Father said:

Šta učini čoveče!? 😲 😄 

Meni je upečatljiv bio zvuk škripe jagodica prstiju na plastici kutije, odmah nakon otpakivanja iz celofana. Ništa slično tome nije bilo osamdesetih. 🤭

Pazi, kada naša generacija nestane, celo ovo ludilo sa kasetama i kasetofonima će nestati i postati bezvredno. Zašto ne uživati s vremena na vreme u otpakivanju kasete 😎

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...