Jump to content


Audio Kasete, za kaset-dekove naravno!


accuphase

Recommended Posts

Lep ti je film, al' ajd sad malo reklame, da oduvamo... Mada, ja sam zasad skroz "cool" B), posle NenÄijeve revije 46-ica naÅ¡ao sam foru, sad kad najavite nove kasete ja odma pustim neku ekstra ploÄu, evo sad upravo ide A Passion Play, tako da mi odvlaÄi pažnju od kaseta i tako Äuva zdravlje... Nego, at the moment of speaking/typing, dotiÄni album se snima na upravo jednu takvu SA 90 kasetu... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

Samo jedna primedba, nema veze sa Profom kome zelim da uziva u svojim kaseticama...

 

Meni su se te XLII S pokazale ocajno, jos iz vremena kada su bile aktuelne u ponudi Hitachi/Maxell-a. Kuciste je od masivne antirezonantne plastike i izgleda nesalomivo, ali su posle nekog vremena koriscenja jako pruzale otpor prilikom premotavanja. Imam ih nekoliko sa oznakom "izguzvana - za probu" upravo zbog tog problema koji sam naveo. Za razliku od njih, klasicne XLII mi nisu pravile nikakav problem.

 

Ja ne kupujem neku egzotiku od kaseta, mnogo su mi skupe ove sto derikoze prodaju po oglasima na KP a ima i veoma nesimpaticnih cena u okolini. Kupiti i platiti masno kasetu i nikada je ne snimiti je za mene potpuno bezveze, ukoliko nemate vise komada pa cete neku od njih ostaviti za uspomenu. Tokom upotrebe, kvalitet kasete pored same konstrukcije kucista zavisi i od stanja mehanizma koji je ostecuje vremenom, a ostecena traka je ostecena bila skupa ili jevtina. Usled toga je cist marketinski trik prodaja kaseta "jednom snimljenih" jer one mogu biti propustene stotine puta kroz ko zna kakve mehanizme i biti u ocajnom stanju, prakticno neupotrebljive. "Jednom snimljena" ne govori bas nista o stanju same trake u kaseti.

 

Obzirom na moje odbijanje egzoticnih kaseta koje su mi i pre neki dan nudili, nabavio sam 140 komada BASF Record II od 60 i 90 minuta, odlicno su mi se pokazale, sto nije cudo jer bi trebalo da je u njima traka prakticno iste formulacije kao u nekadasnjim CR-E i CR-S BASF kasetama, ali sa kvalitetnijim kucistem. Evo i slicice sa neta, mrzelo me je da slikam.

post-9475-0-54923000-1364545136_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Zorane te BASF i ja koristim, zaista je skroz dobra kaseta, ostalo mi je nekih 30 komada, verovatno ću uskoro uzeti joÅ¡, samo da nalete povoljno. Btw., proÄitah jutros nove tekstove, klasika, nemam Å¡ta drugo reći, samo teraj tako!

A za problematiÄne Maxellke, meni je samo jedna XLII-S postala neupotrebljiva na goreopisan naÄin (ali ta je baÅ¡ islužena, njakali smo je i ja i ćale u kolima na +40 'C) inaÄe Å¡ljakaju sve bez problema.

Link to comment
Share on other sites

Srle, hvala :)

 

Meni je tako otkazala skoro svaka od desetak koje sam imao. A zbog izgleda mi je bila najomiljenija traka, Maxell posebno volim.

 

Ove BASF sam prvi put uzeo posle nekoliko meseci i neocekivano dobro su se pokazale. Odnosno, BASF kasete su oduvek bile vrh, ali su u poslednje vreme TDK i ostale japanske marke vise cenjene.

Link to comment
Share on other sites

Srle, hvala :)

 

Meni je tako otkazala skoro svaka od desetak koje sam imao. A zbog izgleda mi je bila najomiljenija traka, Maxell posebno volim.

 

Ove BASF sam prvi put uzeo posle nekoliko meseci i neocekivano dobro su se pokazale. Odnosno, BASF kasete su oduvek bile vrh, ali su u poslednje vreme TDK i ostale japanske marke vise cenjene.

 

Ove nove TDK Chrom,  mislim da su u plavom omotu su krs  po meni. Od tih novijih ove BASF by  EMTEC Chrom super quality II SU DO MINDZITIS KAKO PRIMAJU SNIMAK. Prezadovoljan sam sa BASF i gledam samo njih da kupujem. Ne pada mi na pamet da dajem za matore  kasete koje su u ko zna kakvom stanju od starosti  po 10 - 15 eura a  koje nisu bolje od ovih koje sam naveo . Sve sam detaljno isprobao i testirao. Maxell Metal cd ona novija providna u zelenom pakovanju   odlicno prima snimak a moze da se nadje za 5-6 eurica. TDK Metal cd ing je vrh, Sony nova ux - s u zelenom pakovanju made in Mexico i cdit II CHROM SU NAJEFTINIJE  i najbolja su kupovina . Revox i Nak.. lx - 5 ih buse samo tako i snimak je odlican 

Link to comment
Share on other sites

OdliÄan potez Suco, sad će sve te povoljne kasete preko noći postati VRH sa novim, REALNIM cenama... :P

 

Nece jer toga ima za sad u dovoljnim kolicinama na trzistu.  Samo sam ja  od Kotora nedavno u cugu kupio 100 komada ux - s i cdit ii slide. Ne brini bice kod mene po istoj ceni   :)  ,   ja cu sad  lepo one od 10 - 15 - 20 - 30  eura   -  neotpakovane  sto svrsavaju  na njih   da isprodajem i da kupim jos onih novih jeftinih od 1 - 2 eura jer se isto cuju kao i ove skupe  ;-)

Link to comment
Share on other sites

Daleka je ta 85' ili neka druga godina ej bre to je 28 godina. A sa druge strane nevalja za traku da dugo stoji na koturu trebalo bi povremeno premotavati istu i sada zamislite neotpakovanu traku koja ÄuÄi 28 godina.

To je maÄ sa dve oÅ¡trice.

 

:wave2 

Link to comment
Share on other sites

SUCA 77....hvala na reklami.grabite ljudi,jer ih nemam tako mnogo kao prije.ja sam na par dekova testirao ove sony ux-s i sony cdtii...priznajem,mislim da je za nijansu bolja sony cdtii.SUCA77,spremi mi koju tu skupu za kolekciju...lako cemo se dogovorit za ,,prebijanje,,u kasete. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Moje iskustvo sa Sony UX-S (poslednjim serijama koje su mogle da se nadju kod nas - "Tempo" i sl.) je dvojako: sasvim solidna i dugotrajna kaseta ali je bilo i fals primeraka koji nisu dobro radili.

 

Sa TDK SA iz "Antike" u Zemunu (neke od njih su vracane od strane grupe forumasa koja je kupila vcu kolicinu) nikada nisam imao nikakav problem.

 

Problemi, naravno, nastaju ukoliko jedan dek osteti traku, pa se kasnije ona ponasa neodgovarajuce.

 

U Grckoj sam kupio TDK D iz osamdesetih koje su najgora kopija kakvu sam ikada video, prema kojima kopija TDK D sa beogradskog buvljaka u vreme hiperinflacije zvuci kao Sony Metal Master. Mozete li zamisliti da na tu "grcku" TDK D dekovi ne mogu da snimaju, nema zvuka, samo sustanje, pomislite da je dek crkao - a nije :) A posle sta ostane na glavi i rolerima, Bog da vas sacuva.

 

Teorija i praksa o kasetama su prilicno slozene: tu se ne radi samo o PET (polietilen terefalat) i sl nosacu sa slojem magnetnog materijala i veziva na sebi i kako je to formirano, materijal itd. Radi se o sklopu u kojem je kuciste kasete izuzetno bitan faktor, a ono samo poseduje vise drugih veoma bitnih elemenata koji uticu na krajnji rezultat, od kojih neki uopste ne zavise od kvaliteta mehanizma samog deka, vec iskljucivo kasete, iako na prvi pogled deluje drugacije.

 

Ali... o ovome bi se moglo pisati i pisati...

 

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa tvojom konstatacijom u vezi SONY UX-S kaseta novije generacije .Kod njih se desava nesto cudno da ih poneki dek u startu odmah pocne da guzva,sto se sa drugim kasetama ne dogadja.Sledeca stvar koja mi se kod novih kaseta ne dopada je slepljena plastika,,deluju mi jadno u odnosu na starije kasete,i kao da im je amputiran deo tela. .Kada je rec o kasetama starijim vise od 20 godina,mogu da kazem da nisam imao losa iskustva,cak mogu da kazem da imaju bolju kalibraciju od novih kaseta.i licno vise volim da imam jednu TDK SA 90 iz 1988 godine nego 10 komada ovih novih plastikanera.Sto setice novijih TDK SA kaseta,to su one famozne plave za koje kazu da su krs ili djubr ja nemam takva iskustva.TDK SA 100 koje sam nabavio u Grckoj perfektno snimaju i odlicno se kalibrisu.O BASF kasetama kasnije.

Link to comment
Share on other sites

Malo o BASF kasetama koje sam koristio,TP 2 i TP 4 su nesto najbolje sto su napravilii sjajna je kalibracija i snimak.Losa stvar je sto su relativno skupe i  tesko se nabavljaju.Zbog visoke cene pre se ljudi odlucuju za neke druge kasete iste cene.BASF chrom maxima  imaju drugi problem,kalibracija moze da se izvrsi povecanjem svih parametara, tj.traka u startu ima slab odziv.To je generalno osobina BASF kaseta koje sam ja koristio.Inace ove novije BASF kasete ne gotivim , malo ih koristim a mislim i da ih dekofili u sirokom luku izbegavaju.To je moje subjektivno misljenje,a da bismo dosli do objektivnog bilo bi dobro da cujemo jos necije misljenje i iskustvo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...