Jump to content


Audio Kasete, za kaset-dekove naravno!


accuphase

Recommended Posts

Imam PC server ali iskljucivo za lossless, wav i hirez (uglavnom 96/24) ali vise volim gramofone. CD plejer vise nemam. (imam multi DVD ali ne slusam vise CD-je na njemu) jer sam CD sahranio kao nezrelu tehnologiju.

Cek , lossles 16/44.1 , sta je to nego CD format? Da l' ga vrteo na CD-u ili PC-u manje vise isti ........

Da je CD dosao samo 10 godina kasnije, imali bismo vrhunske dekove i jos ludje gramofone. Nikad vise toga nece biti jer se izgubila kriticna masa.

Ne bi .Sve sto je na polju dekova uradjeno do daske je u periodu do 1985 manje vise. ZXL 1000 , onaj gore Tandberg sve je to rani pocetak 80tih, kada je Cd bio jos u fazi razvoja a gramofon glavni izvor. Sto se tice gramofona i danas se tesko nalazi nesto sto se moze nositi sa ovim- godina proizvodnje 1981 :screwy Ko je imao para i znanja vec je pocetkom 80 tih mogao imati sistem koji bi i danas imao vrlo malo konkurencije.

post-1917-128510958505_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cek , lossles 16/44.1 , sta je to nego CD format? Da l' ga vrteo na CD-u ili PC-u manje vise isti ........

Manje - vise, ali nije isto. Lossless 16/44.1 NIJE CD format. Cak ni 16/44.1 WAV ili AIFF nisu CD format -CD format nije uopste kompjuterski format.

Zbog toga recimo pucka CD koji se samo iskopira sa copy paste, a ne ripuje EAC-om ili nekim drugim rip softverom. Lossless 16/44.1, wav 16/44.1 i CD sadrze istu informaciju "u mirovanju". Kad sviraju, to nije isto. Cd u plejeru je podlozan elektromehanickim uticajima, a ripovani lossless ili wav je podlozan elektromagnetim procesima

unutar PC-ja o kojima znamo jos uvek malo a koji se razlikuju. Idealno, ne bi trebalo koristiti lossless formate u PC serveru, osim za lagerovanje ili backup. Razlika ne dolazi od sadrzine fajle nego od procesa koji se aktiviraju dok taj fajl svira.

Sto se analogije tice, vrhunac i jeste bio 1985 zato sto je prestalo dalje ulaganje zbog pojave CD-a na trzistu. Uzmi recimo

ZX-9 i CR-7. Za Cr-7 je referentna tacka vec bio CD a ne gramofon, samim tim rampa je vec spustena.

Slusao sam skoro Alpine AD-7200, prva generacija CD-a iz 1985 koji je kostao oko $1000. I njemu je referenca bila gramofon. Onim posle je referenca bio raniji CD. Znaci, opet spustena rampa.

Oko 1989 vise niko nije ni pomisljao o superkvalitetnim gramofonima, radiodifuzne stanice su listom presle na CD-je i presahnulo je trziste za Technics SP-10 i EMT. Samim tim, nije ni doslo do SP10 MKIV nego se i MKIII ugasio. Zato kazem da je CD dosao 1993 izvukli bi jos ohoho toga. Bar tako ja to vidim.

Link to comment
Share on other sites

Zbog toga recimo pucka CD koji se samo iskopira sa copy paste, a ne ripuje EAC-om ili nekim drugim rip softverom.

Kako mislis copy-paste, audio disk se ne moze iskopirati na taj nacin, ipak mora biti pokrenut neki dekoder kako bi se to uradilo u suprotnom ces dobiti fajl od 44 bajta na kome nema nista osim naziva pesme tj track xx.

Evo ga link iz Blica

http://www.blic.rs/blic_it.php?id=125587

E bas mi je drago da nas ima jos.

Link to comment
Share on other sites

Kako mislis copy-paste, audio disk se ne moze iskopirati na taj nacin, ipak mora biti pokrenut neki dekoder kako bi se to uradilo u suprotnom ces dobiti fajl od 44 bajta na kome nema nista osim naziva pesme tj track xx.

Evo ga link iz Blica

http://www.blic.rs/blic_it.php?id=125587

E bas mi je drago da nas ima jos.

Kad su se tamo neke 1994 pojavili prvi masovniji CD rezaci, nije bilo rasprostranjeno znanje kako se CD ripuje, pa smo se snalazili kako smo znali i umeli. Veruj mi zaboravio sam kako smo to radili, ali nismo ripovali. Po neki cd bi se iskopirao kako treba, vecina ne bi, javljalo bi se karakteristicno tc-tc-tc suskanje. Ako neko ima bolju memoriju, neka uskoci.

Link to comment
Share on other sites

A tek kada se pojavi tekst u Kuriru. Senzacionalno. Skandalozno. Vratile se kasete! Ko to u Srbiji slusa kasete! Dinkic u aferi sa audio kasetama! :wink:

A Tutti taj li si! Javi Dinkicu da brzo spremi par kontejnera kazeta za uvoz! Trebace pare za kampanju a i inace! :screwy

Tako ce svi kazetofili glasati za njega. :screwy

Tebe predlazem za novog ministra za kulturu. :screwy

Link to comment
Share on other sites

Poznavaoci, da vas pitam: da li neko zna za coveka po imenu Dan Lampinski? Da li neko poznaje njegov rad? Ja sam vec nekoliko meseci fasciniran dostignucima tog ljubitelja muzike (i dekova) i marljivo sakupljam njegova sabrana dela, doduse digitalizovana, ali, kada pomislim da je presnimavanje kaseta od nekoga sa druge strane Zemljine kugle pusti san, onda je bolje i digitalizovano nego nikako. Molim da posteno priznaju oni koji su na moje pitanje guglovali. Bice im oprosteno!

Scepanu i Zokiju svaka cast na transakciji :screwy

Link to comment
Share on other sites

Poznavaoci, da vas pitam: da li neko zna za coveka po imenu Dan Lampinski? Da li neko poznaje njegov rad? Ja sam vec nekoliko meseci fasciniran dostignucima tog ljubitelja muzike (i dekova) i marljivo sakupljam njegova sabrana dela, doduse digitalizovana, ali, kada pomislim da je presnimavanje kaseta od nekoga sa druge strane Zemljine kugle pusti san, onda je bolje i digitalizovano nego nikako. Molim da posteno priznaju oni koji su na moje pitanje guglovali. Bice im oprosteno!

Scepanu i Zokiju svaka cast na transakciji :screwy

Andrija, evo ja prvi priznajem da nisam cuo za njega, a mozda imam neku njegovu traku. Naime, naleteo sam jednom i pazario nekih 100 Maxell XL-IIS traka sa koncertima Grateful Dead. Ja nisam DeadHead, ali mi je zao da trake obrisem,

ipak je to slika vremena.

Da li mozes na PM da mi posaljes uputstvo "lampinski for dummies" gde ima da se skida i sta najvise valja?

Slusao sam neke koncerte gde su umesto mikrofona koriscene adaptirane sluske za vokmen, to je cisto ludilo, cujes ono sto je cuo covek koji je na koncertu snimao.

Link to comment
Share on other sites

Pozz svim Älanovima HiFi-foruma.

Registrovao sam se, kako bi se i ja malo družio sa vama.

Jedini oblik vintage nosaÄa zvuka koji mi stvarno nedostaje su

kasete, jer sam ja odrastao uz njih.

Postavio sam vam dole link, da vidite i kažete mi misljenje o

kasetama koje sam ja najvise koristio dok sam imao dekove

http://www.tapedeck.org/400/Sony_Pure_G ... 071128.php

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Ja sam bio dijete kad sam koristio kazete i to mi je ostalo u sjećanju kao najljepše doba. Bolje reci da kazete nisu za svakoga.

Kad je Tutti rekao:"Dolazi brat iz Beograda i ujutu uz kafu i kaze: "Pusti neku muziku".

Naravno, ja ponesem kasetu da stavim u dek.

Brat: "Sta ti je to, hahahaha, hihihihihhii, hohohohohoh, huhuhuhuhuh."

I tako dva-tri minuta." ; onda sam se sjetio kad sam prije par godina doÅ¡ao kod kolege da mi presnimi neku sliku ili tako neÅ¡to. Kaže on da dadnem na Å¡ta da snimi, a kad je vidio disketu prasne u smijeh. Uzme cd i držeći ga za oba kraja jednom rukom tako da mu prsti budu na prostoru za zapisivanje, kaže (...)- ovo ću izbaciti Å¡ta je rekao. Smijali se i ostali, a nakon nekoliko minuta dok su doÅ¡li k sebi od ismijavanja, pitam ja njih da kako mogu snimiti 500 kilobajta na jedan prazan cd ako on snima najmanje 5 megabajta?! Onda su par minuta bili u tiÅ¡ini dok nisu shvatili... Ahaa...pa ja sam mislio...ajd daj... Dadnem ja disketu, uzme on i stavi u otvor za diskete i Äeka, Äeka pomakne par puta miÅ¡a i niÅ¡ta... Bulji u monitor... Kaže da se neće pokrenuti i da nije ispravna. Na to ja pritisnem disketu do kraja da uÄ‘e dok se ne Äuje Å¡kljocanje i izbaci gumb za izbacivanje diskete. Primim miÅ¡ i odem na pokretanje disketnog pogona i obavim posao. Jeste shvatili Å¡ta sam ovime htio reći, jer se odnosi na ono Å¡ta sam na poÄetku rekao.

Cd se može ripat i bez ovih programa, neznam detaljnije o tome, jer kad sam imao priliku nauÄiti, to me nije interesiralo jer sam kupovao samo originale, a sad me poÄinje interesirati kako bih spasio te iste originale....

Link to comment
Share on other sites

Poznavaoci, da vas pitam: da li neko zna za coveka po imenu Dan Lampinski? Da li neko poznaje njegov rad? Ja sam vec nekoliko meseci fasciniran dostignucima tog ljubitelja muzike (i dekova) i marljivo sakupljam njegova sabrana dela, doduse digitalizovana, ali, kada pomislim da je presnimavanje kaseta od nekoga sa druge strane Zemljine kugle pusti san, onda je bolje i digitalizovano nego nikako. Molim da posteno priznaju oni koji su na moje pitanje guglovali. Bice im oprosteno!

Scepanu i Zokiju svaka cast na transakciji 8)

Za Lampinskog sam cuo posle par bootlega skinutih sa dimeadozen-a.. Fantasticno je snimio Floyd-e u Bostonu 1975!

Link to comment
Share on other sites

8)

Sledeće rečenice su u sekundi evocirale neka davna sećanja:

- "File sharing is utterly unsexy. It takes no time at all to knock up a playlist from your iTunes folder and give it to someone."

- Moore compares DIY compilations to scrimshaws — pieces of whalebone on which voyaging sailors would make ornate carvings.

Istina, ploča je imala ono čuveno: "Dođi kod mene da slušamo ploče", ali kaseta je definitivno "the most personal of all formats", kao što reče Moore. Ploča je mogla da se kupi i pokloni, ali jedino je kaseta mogla da bude "skrojena po meri", bilo za sebe bilo za nekog drugog, i baš zbog toga je imala šmek. Nosila je nešto lično u sebi, a ako je osoba koja ju je snimala imala dovoljno kreativnosti, mogla je celu priču da ispriča dobrim kombinovanjem pesama. Ploča je imala i ograničenje samog uređaja za reprodukciju koji nije baš bio pristupačan kao kasnije komercijalni kasetofoni (doduše, i to je imalo prednost - ko ima gramofon, taj je glavni baja :D). No, zahvaljujući pristupačnosti kasetofona, kaseta je mnogo lakše mogla biti poklonjena i preslušana. To je nosilo sa sobom i faktor snimanja - nisu svi imali kasetofon koji mođe da snima, a pogotovo je bio dobar posao imati dupli dek/kasetofon što je značajno ubrzavalo ceo proces. Poenta je zapravo lakša "cirkulacija" i druženje uz ovaj medij.

Sve u svemu kaseta je pogodila pravi trenutak da se pojavi na tržištu. Vesele sedamdesete i lude osamdesete, raskid sa konzervativnom prošlošću, sve brži tempo života, mladalački bunt, novi talas slobode uma... Sve ovo je tražilo i medij koji bi mogao da podrži ovaj tempo i prenese ideju. I bi kaseta. Jedini žal koji imam u vezi sa svim ovim je što nisam rođen 10 godina ranije. Devedesete su došle prerano...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...