Jump to content


Audio Kasete, za kaset-dekove naravno!


accuphase

Recommended Posts

Pozdrav!

Posto sam zeleo da procitam naveden tekst, a nisam uspeo, pretpostavljam da ima jos zainteresovanih, morace mala korekcija, tako da je ovaj link ok:

http://www.popmatters.com/pm/feature/11 ... e-culture/

:lol::thumbsup2.

Vrlo zanimljivo.

Moj prilog diskusiji:

- Tacno, kasete nisu nastale sa HiFi prioritetom (nego sa prioritetim prakticnosti) ali je vremenom ovaj medijum tako usavrsen da po zvuku ne zaostaje ili malo zaostaje za drugim HiFi formatima.

- Definitivno su i kasete deo otpora digitalizaciji i I-phonizaciji svega i ta potreba (za otporom) mi je licno potpuno razumljiva.

- Kasete (osim retro i romanticnog faktora) stvarno jesu Cool, ko to ume da vidi. Taj Cool faktor, vrlo neuhvatljiv i cesto neobjasnjiv, je vazan u svemu a u popularnoj muzici posebno. Digitalno nije Cool, sada vise ne sigurno (sredovecne domacice kuvaju sa mp3, nikada nisu koristile kasete jer su previse komlikovane, samo radio :wave2 ).

- Zanimljivo i zbunjujuce je da autor cak smatra opasnom ovu (ove) regresiju! Regresija nije po defaultu losa, bar to znamo.

Zanimljivi su i komentari na tekst.

Eto, par razmisljanja na temu. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Uff,

juÄer nije bio moj dan ... neki lik je prodavao NOS MAxell XLII-S i XLII (i to od zlatnih pa do onih iz kraja 80ih) - po 20kom/aukciju ... ali kakve cjene na kraju :thumbsup2

Po 90-160EUR/pack sa 20kom :cheers (a za 90EUR bio je mix 10kom crno zlatnih XLII (kaj je odliÄna kaseta) i 10kom nekih XLII-S iz poÄetka 90ih --> kaj i ne vrijedi viÅ¡e od 2EUR/kom)

A vidio sam da je barem 3x20kom kupio isti lik ... skeširao se oko 400EUR za 60 kaseta :wave2

Btw - usred tjedna 10kom zlatnih XLII NOS pošo za 30EUR ... a onda razumi logiku ...

Link to comment
Share on other sites

Moj prilog diskusiji:

- Kasete (osim retro i romanticnog faktora) stvarno jesu Cool, ko to ume da vidi. Taj Cool faktor, vrlo neuhvatljiv i cesto neobjasnjiv, je vazan u svemu a u popularnoj muzici posebno. Digitalno nije Cool, sada vise ne sigurno (sredovecne domacice kuvaju sa mp3, nikada nisu koristile kasete jer su previse komlikovane, samo radio :thumbsup2 ).

Moj prilog prilogu diskusiji :cheers:

Drugar, dugogodišnji zaljubljenik u ovaj sport, koji je i mene zarazio pre više godina, svratio na čašicu razgovora. Na polasku primeti štek neraspakovanih kaseta, uzima Maxellovu MS-90 Pro Studio Tape, prevrće po rukama, zagleda i zamišljeno je vraćajući na mesto komentariše: "Tako dobro izgleda, da mi dođe da kupim dek..."

Link to comment
Share on other sites

Daj boze da kasete ponovo zazive kao nekad i da dekovi pocnu opet da se prave,da se na scenu opet vrate veliki igraci(za dekove i kasete) i pokazu u najboljem izdanju.Sto se kaseta tice skoro sam nabavio 36 Maxell ur-60 kaseta,nadam se da cu uskoro naici i na hromke i metalke po nekoj razumnoj ceni.

Link to comment
Share on other sites

Ne bih da kvarim veselje, ali meni ova vest baš i ne deluje kao veliki comeback. Više kao nešto u stilu: "Drago nam je da ljudi sve više kupuju kasete, jer sada ne moramo naša basnoslovno skupa postrojenja da rashodujemo i/ili prodamo nekom ekscentriku budzašto...". Ne kažem da ovo nije lepa vest*, samo da nije ni blizu onoga što se dogodilo sa vinilom, a što predstavlja pravi pravcati comeback i to na velika vrata. IMO, veliki comeback u slučaju kaseta bila bi vest da je neki gigant zbog povećane potražnje odlučio da obnovi proizvodnju svoje top linije, a u utopijskoj verziji čak i da je neki proizvođač obelodanio da obnovlja proizvodnju dekova... :cheers

*Štaviše, iz momenta sam je natrljao na nos devojci jer mi se smejala kada sam (posle višegodišnje pauze) dek uneo u stan... :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

I ja sam kupio u poslednje vreme 40 Maxell ur-60 i 90. Njih na trzistu ima najvise. Od hromiranih 10-tak TD SA100 i 15-tak Sony CDIt90, da i par TDK FE60. U poslednjih godinu dana prebaceno je na tape 60-tak albuma. Muzika se uglavnom slusa sa Sony TCK-770ES. Sto se mene tice ja sam se totalno vratio na taj medij, a ostatak sveta kako god hoce. Ko nije preziveo slatke muke pravljenja savrsene kompilacije na kaseti ne zna sta je propustio u zivotu.

Tip za veceras:

http://www.imdb.com/title/tt0146882/

Link to comment
Share on other sites

Scepan: respect za dobar vibe (i inace)! :thumbsup2

Chowek: objasni devojci da je samo na probi, kao i svaka devojka ( :cheers ) i da mora bolje da prati trendove !

Ali, imam utisak da je nesto pocelo da se desava (ne moramo uvek poslednji da ukapiramo mi u Srbiji!) a posebno ovaj tekst na Popmatters na tragu globalno/lokalno, digitalno/analogno, mainstream/underground ... zasluzuje malo razmisljanja...

Link to comment
Share on other sites

I ja sam kupio u poslednje vreme 40 Maxell ur-60 i 90. Njih na trzistu ima najvise. Od hromiranih 10-tak TD SA100 i 15-tak Sony CDIt90, da i par TDK FE60. U poslednjih godinu dana prebaceno je na tape 60-tak albuma. Muzika se uglavnom slusa sa Sony TCK-770ES. Sto se mene tice ja sam se totalno vratio na taj medij, a ostatak sveta kako god hoce. Ko nije preziveo slatke muke pravljenja savrsene kompilacije na kaseti ne zna sta je propustio u zivotu.

Tip za veceras:

http://www.imdb.com/title/tt0146882/

Tutti ti si moj idol.

I dokaz moje tvrdnje da sve zanimljivo, vazno, drugacije i autenticno u Srbiji doslo iz provincije.

BG je mrtav duhom, posebno njegov centar i nouveau riche naselja.

Da ne bi bio offtopic: sta mislite da li se na Dedinju slusaju kazete?

Koliko imas godina, gde si rodjen (moze i na pp) ?

Link to comment
Share on other sites

Ko nije preziveo slatke muke pravljenja savrsene kompilacije na kaseti ne zna sta je propustio u zivotu.

Pa još ako je perfekcionista (picajzla, što bi rekao moj ćale) :cheers. Eh, za sve je kriv onaj njegov matori M215.

Neke stvari mi sa protokom godina polako počinju delovati mazohistički. :thumbsup2:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ma nije da ja to ne želem, daleko od toga... skoro sve meni, onako baš drage cd/sacd diskove sam prebacio na kasete, pa kad me stigne :thumbsup2:cheers:wave2 ... slušam njih...

Ali, razmislite malo... ko bi, ako ih bude pravio, pravio nove dekove... Sony ???

Oni su opasno uprskali stvar, te izgubili poštovanje poštovalaca...

Sem toga ima da koštaju, ako ih bude(a neće...)... od 5000 $ ili tako nešto, pa nagore...

Link to comment
Share on other sites

Ma nije da ja to ne želem, daleko od toga... skoro sve meni, onako baš drage cd/sacd diskove sam prebacio na kasete, pa kad me stigne :thumbsup2:cheers:wave2 ... slušam njih...

Ali, razmislite malo... ko bi, ako ih bude pravio, pravio nove dekove... Sony ???

Oni su opasno uprskali stvar, te izgubili poštovanje poštovalaca...

Sem toga ima da koštaju, ako ih bude(a neće...)... od 5000 $ ili tako nešto, pa nagore...

Accuphase, kod Scepana na seansu. Pesimizam nije zdrav. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tutti ti si moj idol.

I dokaz moje tvrdnje da sve zanimljivo, vazno, drugacije i autenticno u Srbiji doslo iz provincije.

BG je mrtav duhom, posebno njegov centar i nouveau riche naselja.

Da ne bi bio offtopic: sta mislite da li se na Dedinju slusaju kazete?

Koliko imas godina, gde si rodjen (moze i na pp) ?

Rodjen sam 1971. god. u Priboju, gradic poznat po FAP-u, u siromasnoj radnickoj porodici tako da sam dugo caleta molio za prvi kasetas :thumbsup2

Zavrsio ekonomski fakultet u Kragujevcu (takodje provincija)

Trenutno radim u uspesnoj lokalnoj firmi uglavnom IT sektor, implementacija ERP-a

Ostali zanimljivi detalji:

- sa jos dva druga osnovao lokalni caspis "Prica" i uredjivao ga 3 godine, nazalost vise ne izlazi.

- predsednik sam lokalnog odbora politicke partije i odbornik u lokalnoj skupstini

- trenutno radim na programu ekonomskih mera za loklanu zajednicu gde ce posebno biti obradjen odnos Bg i ostatka Srbije. :cheers

(zasnovano delom na Strategiji odrzivog razvoja opstine Priboj u cijem sam pisanju u najvecem delu ucestvovao)

- volim naucnu fantastiku

Druga bozija zapovest:

Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti.

Dolazi brat iz Beograda i ujutu uz kafu i kaze: "Pusti neku muziku".

Naravno, ja ponesem kasetu da stavim u dek.

Brat: "Sta ti je to, hahahaha, hihihihihhii, hohohohohoh, huhuhuhuhuh."

I tako dva-tri minuta.

Link to comment
Share on other sites

Lakedemon, nema nista od comeback-a dekova. Nema metal i premium pseudohrom kaseta, nema vrhunskih novih dekova. A nema ni interesovanja.

Vrhunski dek bi kostao verovatno oko $5000 a metalka kao 1 TB hard drajv. Ni najludji medju nama to ne bi kupovali.

Skoro je neki tip iz amerike pravio anketu koliko bismo placali metalku, on bi da pokrene proizvodnju, kupio je posledjnju zalihu Maxelovih metalnih traka na koturu (pancake) pa bi da pakuje. odziv- nikakav.

Vratice se mozda neke low-fi igracke ako bude mode, nesto a la rega gramofoni, ili nesto sa USB izlazom.

Lepota dekova i kaseta je upravo u retrofuturizmu, koristis nesto sto vise ne postoji a sto je bolje nego 90% postojeceg. Vrlo poucno za one koji veruju u progres.

Ja sam ove godine kupio oko 300 premium kaseta po smesnim cenama i molim boga da interesovanje i dalje bude malo da kupim jos ako se pojavi. Tamo gde kupujem ja sam malte ne jedini kupac.

Ali ni tamo vise nema vrhunskih traka, samo restlovi s kraja 80tih i 90-tih.

Nego, da li neko ima dobru ideju za skladistenje velikog broja kaseta? Ja neotpakovane drzim iza knjiga a otpakovane u ikea polici za CD-je i po kutijama a to je vrlo neprakticno.

Idealna bi bila ladica sa kasetama, ali se zbog tezine obicno dno izvali. Mozda bi neka metalna polica za alat za autoradionice bila najbolje resenje, ali jos nisam nasao ni jednu da pasuje visina.

Link to comment
Share on other sites

Accuphase, kod Scepana na seansu. Pesimizam nije zdrav. :thumbsup2

:cheers

Kome nešto i dalje nije jasno posle Šćepanovog tretmana sa ona dva čuda, taj je izgubljen slučaj. :wave2

Daklem, pročitah text. Autor se svojski potrudio da ga što manje ljudi razume - potpuno u duhu onoga o čemu je pisao. Preslušah dve kasete jurcajući prevode upotrebljenih fraza i izraza. :D

Sve je to lepo i fino, ali i autor podvlači činjenicu da se pre radi o nostalgiji i supkulturi koja i dalje tinja, pre nego suštinski opravdanoj potrebi. Parafraziraću koristeći palamudinov komentar nakon kupovine deka: "Da se razumemo, za ovo nema opravdanja - ovo je čist bes."

Prethodno pomenutoj devojci svojevremeno nisam uspeo objasniti potrebu za posedovanjem deka. Ona je pre svega - praktičar. Čemu onda komplikovanje života nabavkom tako zahtevnog uređaja kao što je kaset-dek? Na kraju je to sebi objasnila kao moju novu igračku i to je to. Džaba priča, džaba ubeđivanje. CD plejer je nekako i svarila, ali dek - yok. Sa jedne strane jeste u pravu. Sa druge nije. Znam da sam odrastao uz kasete i vinil. Znam da ću ih imati pored sebe dokle god sam u ovom sportu i pored činjenice da sam upravo dovršio pravljenje muzičkog servera kao ultimativnog džuboksa. Ali ništa ne može da zameni ritual. Ritual pažljivog vađenja ploče iz omota, spuštanja na plater, čišćenja prašine, laganog prinošenja i spuštanja igle... Vađenje kasete iz omota, pritisak Eject tastera praćenog dobro poznatim zujanjem mehanizma, ubacivanje kasete, zatvaranje vrata, pritisak play tastera, zahuktavanje mehanike, ples igli na VU metrima... Sumo rvanje. Ritual pre konačnog vrhunca.

E, čik objasni ekonomsku opravdanost toga nekome ko nije u ovoj priči. :lol:

P.S. A sve ovo može i daleko konkretnije i uprošćenije, kao što je PrekoBare napisao. Ali gde je tu ritual? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...