Jump to content


Audio Kasete, za kaset-dekove naravno!


accuphase

Recommended Posts

Che, evo za pocetak supertest kaaseta iz americkog Consumers Report. Njihov sistem testiranja je vise onako odokativan, ali daje ipak neku prilicno dobru opstu sliku.

Tape/Brand / Score / mid / treble / distort / dropouts

=========================================================

High Bias Tapes:

TDK SA-X 87 2 1 1 1

Fuju DR-II 84 1 1 1 1

BASF Chrome

Maxima II 83 2 1 0 2

Maxell XLII-S 83 1 1 1 2

Sony ES II 83 1 1 1 2

Sony UX Turbo 82 1 1 1 2

Sony UX Pro 81 1 1 1 2

BASF Chrome

Super II 79 1 1 0 1

Maxell XLII 79 1 1 0 2

Fuji FR-IIx 78 1 1 0 2

Maxell UDII 78 1 1 0 2

TDK SD 0 78 1 1 0 1

Fuji FR-IIxPro 76 1 0 0 1

TDK SA 0 76 1 1 0 -1

Denon HD6 75 1 1 0 1

RS Supertape MII 75 0 1 0 2

Denon S-Port

High (C-100) 74 0 0 0 2

RS Supertape HD 74 0 1 0 2

Sony ES II

(C-100) 74 1 0 1

TDK-SA (C100) 74 1 0 0 1

3M Black Watch

2020 0 73 0 1 0 1

Denon HD8 72 0 1

Sony CDit II

(C-94) 72 0 1 0 1

Sony UX 0 71 0 1 -1 2

Denon HD7 69 0 0 -1 2

Memorex HBSII 68 0 1 -1 -1

Type IV (metal) tapes

Sony Metal-ES 94 2 2 2 1

Sony Metal Master 93 2 2 2 0

TDK MA-XG 93 2 2 2 1

Fuji FR Metal 92 2 2 1 1

Maxell MX-S 89 2 2 1 1

Maxell Metal

Vertex 89 2 1 1 2

TDK MA-X 88 2 1 1 1

RS Supertape

M-IV 0 86 2 1 0 2

Sony CDit IV 86 2 1 0 2

Sony Metal-SR 86 2 2 1 2

TDK MA 0 86 2 1 1 0

Denon S-Port

Metal (C-100) 83 1 1 0 2

Maxell MX 83 2 1 1 0

3M Black

Watch 4040 82 1 1 0 1

Denon HD-M 82 1 1 0 0

Memorex CDX-IV 82 2 1 0 0

Denon MG-X

(C-100) 81 1 1 0 1

Link to comment
Share on other sites

@PrimozS

@Dacho

Da li postoji mogućnost da jedan od vas dvojice skenira tih 23 stranice za nas smrtnike

koji ne možemo sa ebaya da se dokopamo iÄega :cheers

Eh kad bi imao scaner bar, da ih fotkam s digitalcem neznam kak bude ispalo, jedino da ti fotokopiram pa poÅ¡aljem poÅ¡tom, neznam koliko to bu koÅ¡talo preko grane..... Ako ti primož nemože pomoći javi se pa ćemo neÅ¡to organizirati. Morao bih prekopati mislim da imam joÅ¡ toga i u drugim Äasopisima.

Link to comment
Share on other sites

Pogledat ću i ja po tim starim Stereoplayevima, samo će malo potrajat....

Kod mene su uglavnom brojevi iz 80-tih godina, (proÅ¡log stoljeća, kako to staro zvuÄi!), znam da je bio jedan veliki test kazetofona, raj za oÄi! (klase oko 700-1000 dm), a bilo je i testova kazeta, pa Å¡to naÄ‘em probat ću nekako uslikat pa postavit na rapid.

InaÄe, nikad se nisam snalazio s njemaÄkim jezikom, pa sam samo prouÄavao slike, i tehniÄke podatke :cheers

Link to comment
Share on other sites

Svi se hvale sa svojim zalihama, pa ću i ja :cheers

Moja zadnja akvizicija, Sony EF!

MeksiÄka proizvodnja, (ne znam jel to oni samo sastavljaju kazetu, ili i proizvode traku?), kućiÅ¡te je zaljepljeno, (pretpostavljam da vijci nisu tolko skupi, nego im je to preveliki gubitak vremena u proizvodnji, a joÅ¡ uvijek ne mogu dostići cijenu praznih CD-a).

Kazeta se kod mene pokazala kao idealna za svakodnevna koriÅ¡tenja, vrlo su ujednaÄene kvalitete, nema onih groznih zvukova cviljenja trake Å¡to mi se dogodilo kod viÅ¡e komada Sony UX.

Zvukovno je drugaÄija od recimo TDK D, koja je klasik za type 1 traku, sa neÅ¡to slabije naglaÅ¡enim niskim spektrom, sa lagano uzdignutim visokotonskim podruÄjem.

To joj daje jedan prozraÄniji i otvoreniji zvuk, prilagoÄ‘eniji danaÅ¡njoj produkciji muzike.

Jedna od Äari analognih snimaÄa je i to Å¡to se moglo beskrajno eksperimentirati s trakama i recorderima, a danas nema nikakve zvuÄne razlike izmeÄ‘u praznih CD-a......

post-3721-128510770296_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

U kom smislu mislite ,,razlika''? Da malo otupi ostrinu zvuka sa SACD-a ili CD-a?

Za ovo nemam potrebe , jer ni SACD ni modifikovani 620 ne zvuce ostro vec su vrlo blizu onome sto dobijam sa gramofona sa Grado zvucnicom. Izuzetno sam zadovoljan sa oba plejera i ne menjam bilo sta po pitanju digitalije u skoro vreme. Trake uglavnom koristim za muziku sa kompa jer mi se CDR-i nisu dopali kao stabilan nosac zvuka ( vracam u bob da li cu moci da ga citam za 5-6 godina) .

Link to comment
Share on other sites

Jedino na ZX7 - on jedini sacuva kompletnu trodimenzionalnu sliku koja je bila u originalnom snimku.

BX 300 je vec dvodimenzionalan po tom pitanju- nestane dubina i preskoci po neki detalj .

1250 vec ima problema da sacuva i izvorni tonalitet snimka ( mislim da bas, srednji , visoki ne budu prenaglaseni ili potisnuti u odnosu na original) .

480 nisam probao .

Akai 75 je imao malo naglasenije srednje podrucije u mom slucaju .

Sony 505 nisam probao , mrzi me da ga izvlacim iz police i kacim.

Ovo je bar neki pregled od dekova koji su u zadnje vreme bili u sistemu.

Link to comment
Share on other sites

Eto, danas doÅ¡le SOny UX-PRO. Izgleda priliÄno OK - priliÄno bolje nego UX-S iz onog vremena (a kamoli joÅ¡ sadaÅ¡nja UX-S made in MExico)

Ima li tko iskustva sa dotiÄnom verzijom UX-PRO? Naime prodavaÄ je u oglasu napisao da ima ceramick guide - ali na samoj kaseti nigdje to ne piÅ¡e. Samo da ima "guide block"

ixytcav2HpfWnD0l.v.jpg

GzHld_8EA4rjXIlO.v.jpg

DLiFqOvhkhm40wxj.v.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja imam starije verzije,ali po ,,preseku,, na slici bih rekao da je to to...

Trebalo bi da kaseta sa donje strane gde idu kapstani i glave deka ima umetak od bele keramike...

Sony metal master i Sony super metal master su cele napravljene od takvog materijala.

Inace kaseta je odlicna...po meni bolja od Tdk sa-x ili Maxell xl-ll s...

Malo joj doduse treba pooovelika varijacija biasa,zavisno od deka na kome se snima,ali to je cest slucaj sa dobrm kasetama...

Javite nam rezultate kad je budete probali !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

U posljednih 10 dana dobio sam nekoliko kuverti sa kasetama - viÅ¡e manje NOS, a jedna kupnja bile su 2nd hand (al barem vizuelni mi se Äini su možda bile malo promaÅ¡aj) ....

"THE" kupnja je svakako bila ova ljepotica - doÅ¡la je lijpa NOS - ali jer samo toliko Äitao o njoj - nisam mogao odljeti pa sam je odmah otvarao. Zaista je izradena FENOMENALNO!!!

7Q5v160pCkHS74Od.v.jpg

R9RQvBQvWm05FYEK.v.jpg

A danas najprvo ovih 5 ljepotana:

y8h_tlyLVc1SX3Zj.v.jpg

Fuji:

0BIvwECIurTtMHM8.v.jpg

A i najlepša kaseta koju sam ikada imao priliku vidjeti u živo. Sada mi je jasno da ove Maxellke i izgledaju perfektno. Tak da je i to pogotovo dio one mistike koja kruži oko njih :thumbsup2

9fz3QZCABZoFqaDn.v.jpg

ScIlt4v1wqQ8RKaz.v.jpg

Za ove sam se odluÄio da zasada ostane zapakirane - jer sam juÄer pobjedio joÅ¡ za 21kom 2nd hand XL II iste serije (samo se nadam da Äe bit u boljem stanju nego ovo, kaj Äete sad vidjeti ... no prodavaÄ mi se Äinio pouzdan pa vjerujem da su trake u dobrome stanju ...

Eto o Äemu priÄam - 2 koma SA '86 (2nd hand) - sama kaseta i ne izgleda loÅ¡a:

n9QnbaAKGNEKSBYI.v.jpg

no ali traka je veÄ vizuelno priliÄno "izgurana":

1r0f6A2HANLRBCgg.v.jpg

No al ovaj je joÅ¡ OK - jer ovaj sledeÄi je doÅ¡ao bez boxova:

fQjj1CTwtal4ixQz.v.jpg

Ali ajde - jedna je negdje usporedljiva sa SAjevkama ...

Ali druga jeste veÄ vidjela svoj klimax pa je sada joÅ¡ samo na putu dole ...

gj_2imyQDbDwypo0.v.jpg

No ali OK, to je riziko sa 2nd hand nabavko kaset ... barem nisu bile drage. No i prijatelj kupuje bulk eraser tak da Äu svejedno stestirati jel to joÅ¡ kaj OK ili joÅ¡ samo za vizuelni utisak ...

Link to comment
Share on other sites

Uzmem nazad.

Prvo sam testirao ono najloÅ¡ije kozmetiÄki ohranjenu XL II S - gore je veÄ sniman Bowie i Police(sve sa LPjeva) ... i to svira puuuuno bolje nego sam oÄekivao. OK, u visokima je veÄ malo "zatvorena" - ali ak na selektoru odaberem NORMAL umjesto HIGH (mada znam da jeste to chromoxidka) onda reprodukcija dobije i OK visoke.

Ali stage, i dubina basa i topli srednji jesu me iznenadili. A i sluÅ¡ao sam sa Sansui D-550 koji mi nije main deck. Tak da - u stavri nije tak loÅ¡a kaseta nego sam oÄekivao po vizuelnom dojmu.

No posle iznenaÄ‘enja odluÄio san da ju temeljito oÄistim - pa sam jo zato razklopio:

9PhNyAs46A2Q847D.v.jpg

I nazad u akciji:

LFLzIIXZsBcUjEmz.v.jpg

w0x8wTPFlfxSerE_.v.jpg

Jer mi se i Bowie i the Police sviÄ‘aju - je vjerojatno neÄu izbrisati ...

A tako izgleda TDK SA u akciji. No jer je bilo prekasno jesam preostalu XL II S i obadvije SA samo prevrtio ... tak da joÅ¡ ne znam kak Äe igrat ... i dali Äi jih brisati ili pustiti snimke ...

g7arF4SRfHOuEU6O.v.jpg

L5f2Npheo1QUau5V.v.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ne secam se odakle mi jedan komad Sony Metal-XR kasete, iskreno, mada nije tako stara.

Danas sam malo podesavao Dragona a i ostale dekove u kolekciji ( hvala ZoranBG-u i Koko Bil-u ) i otpakujem ovu Sony i imam sta da vidim i cujem...

Traka izgleda ok, nema nekih vidljivih devijacija, nema strafti, nista, ali kad je ubacim u Dragona i pocnem kalibraciju tzv pikovi stalno beze, gore-dole, snimak je isto takav, varira.

Okrenem stranu B kad ono sve ok :loveface

Ok, ajd, Dragon je mator, mislim ja :cheers ubacim u JVC TD-V1050, inace dek sa stvarno odlicnom mehanikom, bez idlera itd, ista prica, A strana nit` snima nit` moze da se kalibrise, B strana sve ok.

Akai GX-95, ista prica.

Ubacim u deda Technics-a 641, matorog dvoglavog, da zanemarimo da ima normal, FeCr i CrO2 poziciju a na metalki malo prste visoki i na njemu se jos nekako i moglo snimiti na A stranu dok B radi ok kao i kod ostalih.

Eto, bogu `fala pa ih nemam deset do stosesdeset vec jednu i cisto da upozorim da ako neko naleti na njih u radnji ipak kupi jednu dve za probu, da se ne zalece, mozda je jedna felericna, ova moja a mozda imaju generalno problem. Inace traka je Made in E.C.

Pozdrav

Sandro :cheers

post-1846-128510793716_thumb.jpg

post-1846-12851079373_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ne secam se odakle mi jedan komad Sony Metal-XR kasete, iskreno, mada nije tako stara.

Danas sam malo podesavao Dragona a i ostale dekove u kolekciji ( hvala ZoranBG-u i Koko Bil-u ) i otpakujem ovu Sony i imam sta da vidim i cujem...

Traka izgleda ok, nema nekih vidljivih devijacija, nema strafti, nista, ali kad je ubacim u Dragona i pocnem kalibraciju tzv pikovi stalno beze, gore-dole, snimak je isto takav, varira.

Okrenem stranu B kad ono sve ok :loveface

Ok, ajd, Dragon je mator, mislim ja :cheers ubacim u JVC TD-V1050, inace dek sa stvarno odlicnom mehanikom, bez idlera itd, ista prica, A strana nit` snima nit` moze da se kalibrise, B strana sve ok.

Akai GX-95, ista prica.

Ubacim u deda Technics-a 641, matorog dvoglavog, da zanemarimo da ima normal, FeCr i CrO2 poziciju a na metalki malo prste visoki i na njemu se jos nekako i moglo snimiti na A stranu dok B radi ok kao i kod ostalih.

Eto, bogu `fala pa ih nemam deset do stosesdeset vec jednu i cisto da upozorim da ako neko naleti na njih u radnji ipak kupi jednu dve za probu, da se ne zalece, mozda je jedna felericna, ova moja a mozda imaju generalno problem. Inace traka je Made in E.C.

[attachment=1]Sony MetalXR 1.jpg[/attachment]

[attachment=0]Sony MetalXR 2.jpg[/attachment]

Pozdrav

Sandro :cheers

Ja sam imao par komada , djubre belosvetsko. OK , kod mene je snimanje i islo kako tako ali posle 2 meseca snimak uzas ( znate ono - visoki malo jaci , malo slabiji na pocetku trake) . Zavrsile su u kanti za smece. Inace ove poticu s pocetka 90tih , koliko se secam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...