Jump to content


Audio Kasete, za kaset-dekove naravno!


accuphase

Recommended Posts

Izvinjavam se na komentaru, ali RSB-305 i RSB 100 su dva deka ko nebo i zemlja ( u krajnjoj liniji ovaj drugi je bio 3-4 puta skuplji). Ako su ga u StereoPlay svrstali u gornju srednju klasu onda cu da prestanem da i taj jedan put godisnje kupujem napred navedeni casopis. RSB 305 je treci odozdo dek u seriji, pravio se veoma kratko i iznad njega je citav niz dekova od kojih tek RSB 905 moze da se svrsta u klasu RSB 100

Stereoplay iz 1987. Evo dokaza da su Rs-B305 svrstali iznad Nak BX-100

post-3753-128510736562_thumb.jpg

post-3753-128510736582_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vabe,veliki pozdrav pre svega.Djole i Petar je komentarisao rsb-305 i rsb-100(Technics rsb-100,a ne Nakamichi bx-100),a ti si mislio da komentarise bx-100(ustvari je komentarisao rsb-100 i mislio da njega porede sa rsb-305).Znaci doslo je do zabune sa obe strane,prvo od strane Djole i Petra,a onda od tebe.Ako se komentari procitaju precizno(oznake dekova),videces da sam u pravu.Nadam se da mi ne zameras na ovom komentaru ni ti ni Djole i Petar,zivi bili :thumbsup2 .

Link to comment
Share on other sites

Dva test-a :wink:

Maxell UDS-II , Maxell UDXL-II , Sony UX-S

http://f1.grp.yahoofs.com/v1/ELRMSU92Lo ... rt2006.pdf

Super test , samo linkovi ne rade :) .

Ajd sad one koji rade :lol:

Meni se tokom godina Maxell pokazao kao najpouzdanija traka a prema TDK sam imao blagu odbojnost ( valjda zato sto su ih drugari stalno koristili). Vremenom su uvek nekako vise gubile na visokim u poredjenju sa Maxell-icama.

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se svima :wink:

Link nekada radi , nekad ne .

Ko god zeli , mogu poslati na mail.

Molim te, posalji meni na [email protected]

Probao sam juce i danas i nece da radi, ni preko Firefox-a, niti preko Explorer-a, a imam neke od tih kasetica, pa bi bilo interesantno imati jedan ovakav tekst u kolekciji.

Da pitam nesto: da li se neko seca da su u magazinu Trend, koji je izlazio u Zagrebu, jednom uradili test velikog broja kaseta koje su tada mogle da se nadju na trzistu? Mislim da je bilo veoma profesionalno uradjeno. Nazalost, nemam sacuvane te casopise da bih mogao da postujem skenove.

Link to comment
Share on other sites

Evo sta sam imao pre otprilike godinu dana neotpakovano. U medjuvremenu se nakupilo jos par slicnih....

Imam ruzno iskustvo sa zelenim metal Maxell trakama na slici. Sve su pomoalo poguzvane na pocetku i bile su namotane par krugova, kao da kutijica ne blokira tockice trake...

Probao sam ih kod mene u radnji gde sam ih prodavao, cela serija sto se zadesila u radnji je imala taj feler.

Inace, naj bolje mi se svidja gornji red na slici.

pozdrav i uzivaj u rabljenju istih

Link to comment
Share on other sites

Recite mi, "stari znalci", molim nekaj o dužini kaseta - kad sam ja kupovao kasete u mid 90ies - a imao sam jedan "niÅ¡ta posebno" Onkyo za oko 400DEM - svi su mi prigovarali, neka ne kupujem niÅ¡ta duže od 60min - jer da to je joÅ¡ maksimalna dužina, da neÄe bit nikakvih problema i sa trakom a i sa kasetaÅ¡em ...

A sa vidim na netu, da puno ljudi ima kolekcije NOS kaseta - a skoro svi viÅ¡a manje samo 90min ... gdje je sad tu "fora"? Odnosno - kaj je sad sa 90min - jel to OK kaseta na dugo rok ili možeÅ¡ oÄekivat viÅ¡e problema neka sa 60min.

(imam Akai GX-75mkII; i mislim, da Äu kupiti joÅ¡ koji DirectDrive kasetaÅ¡ ak bude prilika)

@Alex - ove Maxell XL II S - po kolko si kaj paltio ove, koje su ti još na putu? Jer si jih kupio u EU ili iz USA?

Link to comment
Share on other sites

Recite mi, "stari znalci", molim nekaj o dužini kaseta - kad sam ja kupovao kasete u mid 90ies - a imao sam jedan "niÅ¡ta posebno" Onkyo za oko 400DEM - svi su mi prigovarali, neka ne kupujem niÅ¡ta duže od 60min - jer da to je joÅ¡ maksimalna dužina, da neÄe bit nikakvih problema i sa trakom a i sa kasetaÅ¡em ...

A sa vidim na netu, da puno ljudi ima kolekcije NOS kaseta - a skoro svi viÅ¡a manje samo 90min ... gdje je sad tu "fora"? Odnosno - kaj je sad sa 90min - jel to OK kaseta na dugo rok ili možeÅ¡ oÄekivat viÅ¡e problema neka sa 60min.

(imam Akai GX-75mkII; i mislim, da Äu kupiti joÅ¡ koji DirectDrive kasetaÅ¡ ak bude prilika)

@Alex - ove Maxell XL II S - po kolko si kaj paltio ove, koje su ti još na putu? Jer si jih kupio u EU ili iz USA?

Trake od 60 min. imaju deblju traku tako da su nesto izdrzljivije i manja je opasnost kidanja , uvijanja u poredjenju sa onim od 90 min , iso tako ,, preslusavanje '' ili ,kopiranje sa sloja na sloj bi trebalo bit manje zbog deblje trake. Moje iskustvo - vise gledaj da je traka od kvalitetnog proizvodjaca i kvalitetna serija nego koja je duzina ( sve ovo pod uslovom da je mehanika na deku u redu , da su sile zatezanja izmedju pogonskih osovina propisanih vrednosti) , lose trake godinama ,, izgube '' zvuk bez obzira da li je 90 ili 60 minuta , isto tako one gore trake za koje si pitao sviraju fenomenalno i dan danas bez obzira sto su 90 min verzje. Isto tako gledaj za sta ces da ih upotrebljavas- 60 min je prilicno nezgodan format - predugacka je za snimanje materijala sa LP-a ( 30 min. po strani u odnosu na 20 min .po strani materijala na LP-u) a prekratka je za CD. Imao sam u proslost trake od 45 min. - fenomenalna duzina za presnimavanje LP-a - voleo bih da se i danas mogu naci jer bi uglavnom njih kupovao .

One trake sa slike su sa lokalnih oglasa , dobijam jos jedno onakvo pakovanje i to je to. Cena je bila prilicno povoljna u odnosu na e-bay - 70e za kutiju od 12 kom.

Link to comment
Share on other sites

Vidim da se ,,kasetaski,, post rasirio po svim osnovama,uzduz i popreko...

Do sada nije bilo polemike o nr sistemima za redukciju suma(dolby b.c,s) i naravno cuveni dbx.Kakva su vasa misljenja o njima,dobre i lose strane,bolje sa njima ili bez njih...

Licno mislim da je dolby s nekako ako ne najefikasniji(ima i jace,sto ne znaci i bolje jasno) nekako najuspeliji,u smislu da zvuku najmanje smeta a najvise dodaje.

Ako se ne varam,prvi dek sa dolby s nr sistemom je bio Teac/Esoteric v-10000,koji nikada nisam video cak ni na slici,da li je to samo v-9000 sa dodatim dolby s-om ili pak nesto vrlo posebno?

Link to comment
Share on other sites

Kakav god Dolby da upotrebiÅ¡,to je kompresovano u startu,pa dekompresovano na izlazu!!!Snimak se uvek gubi na onim najfinijim detaljima,tako da sam ja odustao od njegove upotrebe.Sve snimam bez njega i vinil i sa CD-a,i ne fali ni najmanje dinamike,Äak Å¡ta viÅ¡e uÄini mi se da je snimak i ponekad bolji od izvora kada se dek dobro naÅ¡teluje(bias u dlaku),tako da mnogo bolje izaÄ‘e napolje zvuk iz deka nego iz CD-a.To je moj liÄni utisak,ne znaÄi da je uvek tako,ali mom uhu i te kako prija analogija... :):):):)

Link to comment
Share on other sites

Vidim da se ,,kasetaski,, post rasirio po svim osnovama,uzduz i popreko...

Do sada nije bilo polemike o nr sistemima za redukciju suma(dolby b.c,s) i naravno cuveni dbx.Kakva su vasa misljenja o njima,dobre i lose strane,bolje sa njima ili bez njih...

Licno mislim da je dolby s nekako ako ne najefikasniji(ima i jace,sto ne znaci i bolje jasno) nekako najuspeliji,u smislu da zvuku najmanje smeta a najvise dodaje.

Ako se ne varam,prvi dek sa dolby s nr sistemom je bio Teac/Esoteric v-10000,koji nikada nisam video cak ni na slici,da li je to samo v-9000 sa dodatim dolby s-om ili pak nesto vrlo posebno?

Koliko se ja secam,Teac v-10000 Esoteric je prvi dek sa dolby s sistemom,izgleda kao v-9000 koji nema dolby s.Inace na ovom deku(v-10000) na prednjoj ploci pise Esoteric(Teac-ova luksuzna divizija) a ne Teac.Koliko znam nikad se u Evropi nije pojavio u prodaji.On je bio prvi testirani dek sa dolby s sistemom poredjen naspram dolby b i dolby c sistema.Posle njega je izasao Harman/Kardon td-4800 koji je takodje imao dolby s(ali i visoku cenu usled pocetne pojave dolby s sistema od 2850 dm).Teac je za Evropsko trziste izbacio model v-8000s koji je imao dolby s(cena mu je bila 2000 dm).Ostali top modeli koji su tad imali dolby s su bili:Pioneer ct-93,Arcam Delta 100(koji je za svoj kvalitet snimka kad su ga testirali na sajmu u Cikagu doziveo prave ovacije od publike),Aiwa xks-9000,Kenwood kx-9050s...kasnije su njihovim stopama nastavili od najboljih modela Sony tck-909es,tcka-6es,Teac v-6030s/8030s,Pioneer ct-95,Harman/Kardon td-470...Zao mi je sto Nakamichi i Revox nisu ugradjivali dolby s u svoje modele i sto u tim godinama nisu napravili neku referentnu masinu poput legendi koje su imali.

Link to comment
Share on other sites

Koliko se ja secam,Teac v-10000 Esoteric je prvi dek sa dolby s sistemom,izgleda kao v-9000 koji nema dolby s.Inace na ovom deku(v-10000) na prednjoj ploci pise Esoteric(Teac-ova luksuzna divizija) a ne Teac.Koliko znam nikad se u Evropi nije pojavio u prodaji.On je bio prvi testirani dek sa dolby s sistemom poredjen naspram dolby b i dolby c sistema.Posle njega je izasao Harman/Kardon td-4800 koji je takodje imao dolby s(ali i visoku cenu usled pocetne pojave dolby s sistema od 2850 dm).Teac je za Evropsko trziste izbacio model v-8000s koji je imao dolby s(cena mu je bila 2000 dm).Ostali top modeli koji su tad imali dolby s su bili:Pioneer ct-93,Arcam Delta 100(koji je za svoj kvalitet snimka kad su ga testirali na sajmu u Cikagu doziveo prave ovacije od publike),Aiwa xks-9000,Kenwood kx-9050s...kasnije su njihovim stopama nastavili od najboljih modela Sony tck-909es,tcka-6es,Teac v-6030s/8030s,Pioneer ct-95,Harman/Kardon td-470...Zao mi je sto Nakamichi i Revox nisu ugradjivali dolby s u svoje modele i sto u tim godinama nisu napravili neku referentnu masinu poput legendi koje su imali.

Nakamiciju na vrhunskim dekovima nikad nisu ni trebale zezalice tipa DBX , Dolby S , jer sa pravilnom kalibracijom i u kombinaciji sa isto tako kvalitetnom mehanikom, gde visokotonski odziv ostaje u granicama -2 dB u odnosu na originalan signal ,Dolby B/C sistem daje sasvim dobre rezultate . Svi ovi sistemi nikad nisu ni bili losi , losa je bila njihova implementacija u dekovima - lose glave , mehanike , kalibracije itd. Prema tome , svaki dek gde je par osnovnih uslova ( ima dosta drugih dekova gde je ovo uradjeno kako treba da ne ispadnem jednostran) ispostovan za rad ugradjenih filtera , ovi imaju vise prednosti u upotrebi nego ih ne koristiti . Ja na mojim dekovima obavezno koristim Dolby C jer ne zelim sum trake u snimku bilo sa LP-a bilo sa CD-a , + odziv na visokim frekvencijama se poboljsava njegovim koriscenjem .

Primer odziva na 0 db nivou sa i bez Dolbi-ja

post-1917-128510742351_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...