Jump to content


Stereo sistem


Golum

Recommended Posts

Gospodine Delija bilo bi lepo kada završite sa podesavanjem sistema i naravno ako budete imali vremena, otvorite temu i napišete detaljnije (ne samo za znalce i ljude koji već poseduju Devialet) šta ste dobili u odnosu na prethodnu postavku (Parasound, Anthem .....) i šta su po Vama prednosti i mane jednog takvog pristupa-Devialet.
Zahvaljujem unapred!

Link to comment
Share on other sites

On 1/24/2020 at 7:03 AM, golum said:

E sada da se ne bi zahebavali sa mini linijama evo nesto i za maxi liniju...sitno, a dosta retko zacinsko bilje..Tesla RD27AS i Tesla AD1n DHTs

12A7C527-2043-4F40-BB48-7F89422E23F2.jpeg

32DF6240-09EC-4113-B8EE-4E276FCBD28F.jpeg

41FC30E0-D453-44F2-8CEC-475BFE0AF41D.jpeg

BC5D9B77-52A3-467D-BA52-F15B142A654A.jpeg

Ne mogu da verujem da o ovim cevima nema nijedan dodatni post? Ovo "bilje" odmah kod Tobiana da uradi custom dual mono Single ended. Driver AD1 izlazne ove vece RD27AS izlazni stepen. Ostaje da dodate ulazne cevi, izlazne i interstage trafoe :)

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

Sigurno zavisi od konkretnog modela zvucnika, ali sa mojim ima ozbiljnih benefita. Vecih nego sto sam ocekivao. Na ceo spektar, a ne samo na bas. Inicijalno sam imao predrasudu da je u pitanju samo jos jedan EQ koji nesto popravi, a mnogo vise toga pokvari, pa se u startu i nisam mnogo igrao time.

Zavisi od toga koliko kvalitetno su zvučnici projektovani. Koliko sam razumeo SAM nema veze sa sobnom akustikom. Da ima veze sa akustikom sobe bila bi potrebna povratna informacija iz mernog mikrofona. SAM najverovatnije koristi presete izrađene na osnovu mernih podataka za same zvučnike i rešava problematiku vezanu za impedantne i fazne oscilacije odnosno pomeraje. Kod dobro projektovanih zvučnika za ovim nema potrebe.

Link to comment
Share on other sites

A kako se ovo objašnjava?

 

https://www.devialet.com/en-eu/expert-pro-sam-ready-speakers/harbeth/super-hl5-plus/

 

Specifikacija Harbeth Super HL5 Plus same kompanije Harbeth je znatno inferiornija od ovoga sto piše da SAM-u uspeva.

 

Da li ovo znaci da su Harbeth Super HL5 Plus loše projektovani zvucnici?

Nisam maliciozan (recimo da sam “duduk”) pa molim za razjašnjenje jer verujem da popriličan broj članova foruma razmišlja o Devialet-u u perspektivi.

Link to comment
Share on other sites

Gospodine prophet pratio sam Vaše diskusije na Majdinoj temi i koliko god da malo znam o ovome bilo mi je dovoljno da zaključim da ste izuzetan znalac i poznavalac dizajna zvučnika (verovatno i ostalih komponenata).

Moram da priznam da bas i nisam shvatio šta ste mi odgovorili (no ni ne treba da shvatim i da odvlačim temu u off).

Nekako rezonujem ako gospodi Deliji i InSides treba “toliko vremena” (i još uvek otkrivaju mogucnosti Devialeta) da podese Devialet na optimum njihovih sistema, ja kada ga budem kupio; za mene bi verovatno bilo jedino racionalno da nazovem navedeni telefon Devialet podrske i da uz njihovu pomoć pokušam nešto da uradim.

Iz svega sto sam procitao (gde stignem) izgleda da Devialet pruža mnogo mogucnosti a zamislite pri tome još i lepo svira.

 

PS: imam Harbeth Super HL5 Plus i neverovatno mi se dopadaju u mojoj sobi (Quad ESL 63 sam prebacio u drugu sobu).

Moguće je da i nisu dobro projektovane (potpuno sam ubeđen da Vi ništa ne kazete bez objektivnog razloga) ali zvuk im je naprosto “zavodljiv” (nisam rekao dobar jer ja stvarno neznam šta je dobar zvuk) i ni od celodnevnog slušanja “ne boli me glava”.

Link to comment
Share on other sites

Piše da koriste matematičke modele za zvučnike. Recimo za kontrolu ekskurzije bas drajvera. Malo kontradiktorno obzirom da navode da SAM radi taj monitoring real-time. Za tako nešto bi pretpostavljam bio potreban senzor ugrađen u sam drajver, nešto slično kao kod bas servo-a. Kako god, matematika im dobro ide.

Link to comment
Share on other sites

Moram da priznam da bas i nisam shvatio šta ste mi odgovorili (no ni ne treba da shvatim i da odvlačim temu u off).

Malo kontempliramo na temu SAM, čisto kako bi smo shvatili šta se tu konkretno dešava. Pomalo šturo daju informacije. Tako da bez brige. Moguće je i da sam  malo precenio mogućnost Devialeta, tačnije da SAM dejstvuje samo na bas jedinice,  odnosno kontrolu istih.  Malo mi je odvuklo pažnju to što je Delija napisao da deluje na ceo opseg. Sigurno da se subjektivno bolja kontrola odražava i na ostatak opsega. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da se sve odigrava na freq. ispod 200Hz. Kao sto sam predpostavljao, SAM uposljava i neku vrstu low shelvinga koja se moze podesavati od 0 do 100 posto, u plusu. Zato svi komentari na Devialet forumu o efektima SAM-a isticu "bolji bas".

Interesantntno, Sam povecava group delay, na koje ljudsko uho na niskim freq., nije toliko osetljivo.

 

devSAM-freq

devSAM-groupdelay

https://darko.audio/2016/06/a-measured-response-the-kef-ls50-devialets-sam/

Link to comment
Share on other sites

Hajde da ne ulazim u to podešavanje na slepo, vodi računa, postoji mogućnost da oštetiš bas drajver.

U Devialetu ističu da SAM nema uticaj na group delay, a u  linku koji je postovao @damic vidimo da ima.

A izgleda i da radi faznu korekciju, barem tako tvrde.

Inače, dosta pre Devialeta postojao (mislim da još uvek postoji) DEQX. Kii Three  takođe ima dosta toga implementiranog i da ne nabrajam dalje.

A može i bez DSP kad se ljudski projektuje. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, prophet said:

a u  linku koji je postovao @damic vidimo da ima.

Pa naravno da ima. Sve je povezano i nije moguce to razdvojiti i "posebno" "korigovati" group delay je direktno povezan sa fazom, a razlicite korekcije nivoa i filtera takodje su povezane sa fazom i sa group delayom...

Nemoguce je te fizicke parametre razdvojiti to mora da se shvati. Ni u jednom domenu ni u digitalnom a ne daj boze u analognom.

Real time korekcija u digitalnom sistemu ne postoji i inije je moguce uraditi nikakvim "senzorima"...

(Profesor Malcolm Hagsworth je vrsio eksperimente na tu temu ali sa dodatim kalemom koji reguje u real time-u sa voice coilom i dalje je u sprezi sa ampom - pre jedno 30-40 godina...)

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, prophet said:

[mention=10679]Majda[/mention] zato sam i napisao da bi to bilo moguće jedino uz pomoć senzora, slično kao kod bas servo kontrole. Dakle analogno. Ali rešili smo tu dilemu. Evo ga video:

 

 

 

 

Za te korelacije izgleda da nikome nije validno sta mi pisemo, zbog toga i uputih na nezavisno merenje u damicevom linku.

Ima jos jedna nemoguca stvar na ovim grafovima gore na kraju visokog opsega gde postoji promena u nivoima od oko 15db p-p. Tu je promena faze enormna preko 45deg sigurno. Na osnovu toga trebalo bi i da je group delay na tom opsegu promenljiv. Medjutim na grafu time delay-a tu nema nikakve promene vec je ravan. Mislim da je to jednostavno nemoguce?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 30.1.2020. at 18:23, Majda said:

Ne mogu da verujem da o ovim cevima nema nijedan dodatni post? Ovo "bilje" odmah kod Tobiana da uradi custom dual mono Single ended. Driver AD1 izlazne ove vece RD27AS izlazni stepen. Ostaje da dodate ulazne cevi, izlazne i interstage trafoe :)

Gosn Majda jel moze i ovo da se iskoristi za nesto polupametno? :D

 

7240F246-62E7-4AF4-86DA-01E3E76B4BA0.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...