Jump to content


...o carinama


vbraca

Recommended Posts

Danas sam dobio informaciju u jednoj od prodavnica elektronskih delova, da je carina na elektronske komponente 1%.Koliko sam cuo od ljudi, koji su narucivali preko interneta iz inostranstva, naplacena im je carina od 20% za iznose preko 20 eur.

Ne znam ko je lud, a kome noge smrde?

Ima li neko tacne informacije? Da li ce se od Nove godine, nesto promeniti po tom pitanju?

Link to comment
Share on other sites

na sta si mislio kada si rekao elektronske komponente? Da li na gotove proizvode, pojacala, cd plejere i slicno, ili pak na elemente kao sto su kondenzatori, otprnici, diode...ili na transformatore, ili na elektronske komponente koje se koriste u naucne svrhe....sirok je pojam odredjivanja carinskih stopa pri uvozu bilo cega, pa i "elektronskih komponenti".

Link to comment
Share on other sites

Sa carinama ima jedna kvaka 22. Naime sama carina nije velika i ide od 1% do 10% za elektronske delove, ali ono sto se jos mora platiti je porez na promet i razne takse npr. obrada zahteva??. Porez na promet (PDV) se placa na iznos koji se dobije zbirom cene robe, troskova prevoza iste, obracunate carine, pa se na sve to primeni 18%

Pozdrav Misa

Link to comment
Share on other sites

Nije elektronika ali... mi na cevi koje uvozimo plaćamo 1% carine. Na obruÄe plaćamo 4% carine, na odreÄ‘ene delove kao Å¡to su disk koÄnice plaćamo 10% carine a na robu iz Tajvana na osnovnu carinsku stopu plaćamo extra 70%. (npr: xy glava za toÄak bicikla iz Kine 10% carine, iz Tajvana 10+70%=17%)... SuÅ¡tina se svodi da carinska stopa prati svrhu robe: ako je u pitanju neÅ¡to za dalju preradu (cevi) onda je 1% carine, ako je za prvu ugradnju u proizvod (bez suÅ¡tinskih izmena, onda po katalogu ide od 1 do 10% a ako je kompletan sklop, ureÄ‘aj (bicikl, motocikl, dvd player, whatever) onda od 10 pa i do 20% osim jel' ako je iz Tajvana, onda osnovna stopa carine plus 70%...

Link to comment
Share on other sites

Nisi u pravu. carinske stope nece biti iste za svu robi iste zemlje porekla bez obzira na tarifni broj iz Carinske tarife. Sva roba koja se proizvodi u Srbiji ima veci stopu kao i roba koja se kod nas svrstava u luksuznu robu.

Stop carine ce biti manje u 2009-oj godini. ali ne toliko uposteno.

Link to comment
Share on other sites

Nisi u pravu. carinske stope nece biti iste za svu robi iste zemlje porekla bez obzira na tarifni broj iz Carinske tarife. Sva roba koja se proizvodi u Srbiji ima veci stopu kao i roba koja se kod nas svrstava u luksuznu robu.

Stop carine ce biti manje u 2009-oj godini. ali ne toliko uposteno.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ZnaÄi za neverovati...

stiže mi danas poÅ¡tom(srećem poÅ¡tara i daje mi u ruke) obaveÅ¡tenje da se javim u roku od 8 dana u carinu sa dokumentima ili će roba biti vraćena. Okrenem ja odma navedeni telefon, kad posle moljakanja od 25 min. da mi ne Å¡alju dotiÄne strujne filtere nazad za nemaÄku jer nisu za preprodaju nego hobi, teta proveri i kaže: eeee pa zakasnio si oni su poslati nazad pre 2 dana... :thumbsup2

U paketu su bili schaffner filteri za struju pa im je verovatno težina bila presudna za zakljuÄak

Link to comment
Share on other sites

ZnaÄi za neverovati...

stiže mi danas poÅ¡tom(srećem poÅ¡tara i daje mi u ruke) obaveÅ¡tenje da se javim u roku od 8 dana u carinu sa dokumentima ili će roba biti vraćena. Okrenem ja odma navedeni telefon, kad posle moljakanja od 25 min. da mi ne Å¡alju dotiÄne strujne filtere nazad za nemaÄku jer nisu za preprodaju nego hobi, teta proveri i kaže: eeee pa zakasnio si oni su poslati nazad pre 2 dana... :thumbsup2

U paketu su bili schaffner filteri za struju pa im je verovatno težina bila presudna za zakljuÄak

Link to comment
Share on other sites

... i posluÅ¡aj dobro savet Å¡to ću ti reći: koristi internet, jer internet je Äudo. Sprijatelji se sa nekim ko putuje Äesto preko ili je naÅ¡e gore list pa dolazi povremeno u domovinu. Na taj naÄin ćeÅ¡ možda ponekad Äekati malkice duže ali će ti sve stići...
Link to comment
Share on other sites

ZnaÄi za neverovati...

stiže mi danas poÅ¡tom(srećem poÅ¡tara i daje mi u ruke) obaveÅ¡tenje da se javim u roku od 8 dana u carinu sa dokumentima ili će roba biti vraćena. Okrenem ja odma navedeni telefon, kad posle moljakanja od 25 min. da mi ne Å¡alju dotiÄne strujne filtere nazad za nemaÄku jer nisu za preprodaju nego hobi, teta proveri i kaže: eeee pa zakasnio si oni su poslati nazad pre 2 dana... :D

U paketu su bili schaffner filteri za struju pa im je verovatno težina bila presudna za zakljuÄak

Link to comment
Share on other sites

Знаш како је, немој брата да Ñмараш, Ñамо га лепо замоли и одужи му Ñе, ако има децу, мало пажње за њих, Ñитнице, битно је Ñетити Ñе. Ðа крају крајева, твој је брат, најбоље га знаш од Ñвих наÑ. Учини у неку Ñитну уÑлугу, Ñети га Ñе и када ти ништа не треба донети... Ма знаш како то иде, вероватно немаш никог рођенијег па... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...