Jump to content


Jos jedan Sansui Alpha u nasim krajevima...


空也

Recommended Posts

............Ma ne, nisu...u stvari su principi za sva pojaÄala isti , nijanse su uglavnom po pitanju koriÅ¡tenih tranzistora i stupnju njihove uparenosti, itd. Ono Å¡to je, meÄ‘utim, glavni zez kod Sansuija u biti je notorno poznata Äinjenica da imaju puno greÅ¡aka u servisnim manualima, pa to Å¡to piÅ¡e nekada nije toÄno. Nevjerojatno, ali istinito - vrlo Äesto su podaci u shemi drukÄiji od onih na PCB-u

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

@Kuja

:lol::order

Ajmo obrnutim redom, možda je lakše;-)

1. (naravno, prvo odÅ¡rafiÅ¡ sve te silne Å¡rafove) i zagrijeÅ¡ pojaÄalo; lijepo ga jedne nedjelje (sutra? :lol: ) pustiÅ¡ od ranog jutra na B92 (ili Å¡ta je već popularno sada), pa recimo sve do podne

2. smanjiÅ¡ pot voumena na minimum, diskonektiraÅ¡ zvuÄnike; jednostavno makneÅ¡ žice

3. ideš štelovati bias: spojiš DMM između pinova 1 i 2 te 4 i 5 i naštimaš na 10mV, prvo jednim, pa onda DRUGIM crnim trimerom. DMM će ti (ovisno o tome kako si spojio crveno-crvno ili obrnuto) pokazati vrijednost koja je "+" ili "-". Ne zamaraj se time, svejedno koji je polaritet, ti nastoj dobiti 10mV kao apsolutnu vrijednost

5. Isto ponoviš za drugi kanal

E sad, DC možeÅ¡ isto podeÅ¡avati preko pinova na konektoru (1 i 3 te 5 i 3), ali ja ti iz ove toÄke preporuÄujem da ideÅ¡ "klasiÄno", preko terminala za zvuÄnike (koje si, je li, već diskonektirao Å¡to se tiÄe kabela, ali je selector "A" ukljuÄen). ZaÅ¡to? Pinovi 1 i 5 služe za grubo podeÅ¡avanje HOT/COLD i HOT/GND balansa u sluÄajevima kada se ukljuÄila zaÅ¡tita (onaj relej kojeg ÄekaÅ¡ kod svakog paljenja pojaÄala da "klikne"), pa nemaÅ¡ nikakvog signala na terminalima za zvuÄnike. U ovom tvom sluÄaju, pojaÄalo uredno radi, pa se ne moraÅ¡ petljati s pinovima koji su nezgodni za doći do njih, već lijepo ideÅ¡ na zvuÄniÄke terminale.

Dakle...

-------

6. crveni izvod DMM-a staviÅ¡ (blago zategneÅ¡) na crveni (HOT) zvuÄniÄki terminal, a crni na sivi; trimerom pored kojeg piÅ¡e hot-cold balance, podesiÅ¡ na vrijednost Å¡to bližoj nuli; do 10mV je sasvim OK, i ne trebaÅ¡ dirati; pored njega piÅ¡e hot-cold.

To je za hot-cold balance

7. crveni izvod DMM-a staviÅ¡ (blago zategneÅ¡) na crveni (HOT) zvuÄniÄki terminal, a crni na bilo koji metalni dio pojaÄala. Trimerom pored kojeg piÅ¡e hot-gnd, podesiÅ¡ na Å¡to moguću vrijednost; imaj na umu da je ovo teže nego hot-cold, i da je sasvim OK ako dobijeÅ¡ vrijednost oko 30-50mV; problem je u tome Å¡to se stalno te vrijednosti mijenjaju te u jednom, te u drugom pravcu.

--------

Sve navedeno je Å¡to se tiÄe izlaznog pojaÄala; preamp se Å¡tma tako da se zadrže sve navedene postavke gore, osim jedne:

1. pot za jaÄinu (volumen): sada ide na maksimum

2. skine se prednja ploÄa pojaÄala; s lijeve strane (kada amp "gleda" u tebe), boÄno, nalazi se otvor u kojemu se vide joÅ¡ dva trimera.

3. postaviÅ¡ DMM na zvuÄniÄke terminale

4. Popdesiš treimere na što moguću manju voltažu

Ovo do sada nisam morao štimati na niti jednom ampu - valjda jer su t trimeri duboko zaštićeno i ne pada prašina (taj dio je dosta dobro zatovren), i DC od preampa je uvijek bio sasvim OK

Eto, Kuja, nadam se je sada jasnije

Å to se tiÄe Service manuala, ja sam za 907MRX dobio papir puno prije nego sam kupio pojaÄalo; greÅ¡kom mi je tip s ebaya, poslao umjesto za 907DR, ovaj, u kojemu su u stvari manuali za sva tri modela: 907;RX, 707MRX i 607MRX.

U medjuvremenu sam uspio nabaviti za 907DR i vidio da nema razlike s 907MRX, pa prema tome, ne bi smjelo biti bitne niti razlike izmedju 707DR i 707MRX, logiÄno, kad su iste ploÄe, isti tranzistori, i mnogo toga nepromijenjeno. Glavna razlika je ionako u front-endu, te u bypass kondenzatorima, a to je nebitno za ovu priÄu. Ostalo Å¡to ti piÅ¡em je liÄno iskustvo :order

Pokušat ću ti pomoći i s time...

Link to comment
Share on other sites

3. ideš štelovati bias: spojiš DMM između pinova 1 i 2 te 4 i 5 i naštimaš na 10mV, prvo jednim, pa onda DRUGIM crnim trimerom. DMM će ti (ovisno o tome kako si spojio crveno-crvno ili obrnuto) pokazati vrijednost koja je "+" ili "-". Ne zamaraj se time, svejedno koji je polaritet, ti nastoj dobiti 10mV kao apsolutnu vrijednost

Link to comment
Share on other sites

Hvala do neba!!! :order

Ipak ovako kasno nocu (mozak mi vec spava), potrebno mi je jos zrno razjasnjenja vezano za levu i desnu poziciju ta dva bias trimera...

Ako sam dobro razumeo, prvo povezem DMM izmedju pinova 1 i 2, pa namestim 10 mV okrecuci levi trimer (broj 3 na slici),

pa onda povezem DMM izmedju pinova 3 i 4, te namestim 10 mV okrecuci desni trimer (broj 4 na slici).

Nadam se da sam ovoga puta sve shvatio! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ja zakljucio iz prvo navedenog podesavanja radi se o bridge pojacalu. Znaci svaki kanal ima 2 pojacala a izmedju njihovih izlaza se spaja zvucnik. U tom slucaju na konektoru O-E-G-E-O su sledece tacke. Minus unimera treba staviti na G jer je to masa. Na O se podesava oV na jednom i drugom pojacalu a E pinovi su za podesavanje mirne struje, odnosno to je izvod sa emitera tranzistora.

Ako su moji zakljucci tacni prvo treba podesiti nulu na izlazu a zatim bias na E.

Link to comment
Share on other sites

Слажем Ñе Ñа ИмпулÑом, мада ми нешто није јаÑно, ако Ñу два појачавача везана у моÑтну везу( бриџ )како онда Ñа Ñамо 2 тримера по каналу,

подешава мирна Ñтруја и офÑет на излазу,ОСИМ ако на Ñлици није приказан Ñамо један канал, онда је Ñве ОК.

Могао би неко и да окачи шему тог појачавача :order , бар излазног Ñтепена.

Alpha907 , где Ñе Ñети Б92 :order

Мирна Ñтруја Ñе подешава кад је појачавач прилично загрејан, и то треба што брже урадити да Ñе не би охладио.

Ðко ти треба вештачко оптерећење,јави Ñе.

Разлика имеђу 40мРи 65мРје мала да би Ñе чула разлика, Ñтави 80-100мРи више ако Ñу хладњаци довољно димензиониÑани!

:lol: зеоÐ_Ридер

Link to comment
Share on other sites

Kod 90tke ako nekom treba obratiti paznju kod stelovanja DC-a . Ovi plavi na maloj plocici su za fino stelovanje dole pri dnu plocice sa druge strane - ne vide se na slici - su za grubo stelovanje.

Sve u svemu posle 20set i kusur godina mu i nije trebalo preveliko stelovanje. Zvucno ne primecujem neku razliku.............

Link to comment
Share on other sites

Слажем Ñе Ñа ИмпулÑом, мада ми нешто није јаÑно, ако Ñу два појачавача везана у моÑтну везу( бриџ )како онда Ñа Ñамо 2 тримера по каналу подешава мирна Ñтруја и офÑет на излазу,ОСИМ ако на Ñлици није приказан Ñамо један канал, онда је Ñве ОК.

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ja zakljucio iz prvo navedenog podesavanja radi se o bridge pojacalu. Znaci svaki kanal ima 2 pojacala a izmedju njihovih izlaza se spaja zvucnik. U tom slucaju na konektoru O-E-G-E-O su sledece tacke. Minus unimera treba staviti na G jer je to masa. Na O se podesava oV na jednom i drugom pojacalu a E pinovi su za podesavanje mirne struje, odnosno to je izvod sa emitera tranzistora.

Ako su moji zakljucci tacni prvo treba podesiti nulu na izlazu a zatim bias na E.

Link to comment
Share on other sites

202 Ок, али Б92 :order .

Бар напиши одакле Ñи?, имаш КориÑнички Контролни Панел

:order зеоÐ_Ридер

Link to comment
Share on other sites

202 Ок, али Б92 :order .

Бар напиши одакле Ñи?, имаш КориÑнички Контролни Панел

:order зеоÐ_Ридер

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ja zakljucio iz prvo navedenog podesavanja radi se o bridge pojacalu. Znaci svaki kanal ima 2 pojacala a izmedju njihovih izlaza se spaja zvucnik. U tom slucaju na konektoru O-E-G-E-O su sledece tacke. Minus unimera treba staviti na G jer je to masa. Na O se podesava oV na jednom i drugom pojacalu a E pinovi su za podesavanje mirne struje, odnosno to je izvod sa emitera tranzistora.

Ako su moji zakljucci tacni prvo treba podesiti nulu na izlazu a zatim bias na E.

Link to comment
Share on other sites

Za setovanja bias-a kacim DMM zice prvo na pinove O i E sa jedne strane i sa te strane vrtim bias trimer,

pa onda kacim DMM na pinove O i E sa druge strane i sa te druge strane vrtim pripadajuci bias trimer.

Zbunilo me je to sto sam (pogresno?) Impulsa (i Zeon_Ridera ?) razumeo da se bias ne setuje preko O i E pinova, vec treba zice DMM-a povezati na E i G pinove!?

Link to comment
Share on other sites

Aleksandre ( nadam se da sam ti dobro zapamtio ime),

ne znam da li je uputno uopste dirati bilo sta , posebno sto je mogucnost da zeznes stvar prilicno velika. Naime , ovo pojacalo je novo i ne odstupa bog zna sta od fabrickih vrednosti. Ja sam moj danas stelovao ( a nije nikad bilo sta radjeno na njemu , imam ga negde od kraja 80tih) i odstupanja su bila minimalna . Ono sto sam uradio je bilo vise kozmeticke prirode i nikakve promene u zvuku nije bilo.

Ako svira kako treba , ja ga ne bih dirao...........

Erden bese brzi sa postom :order

Link to comment
Share on other sites

Evo malo jednostavnije objasnjenje. Na osnovu navedenog podesavanja zakljucio sam da se radi o bridge pojacalu. To znaci sledece: i plus zvucnika i minus zvucnika ima svoje pojacalo. Tj. minus zvucnika nije na masi pa varijanta da na izlazu za zvucnike podesavas pojacalo otpada jer meris razliku potencijala izmedju jednog i drugog pojacala. Najjednostavniji nacin je koji sam prethodno naveo a to je: minus unimera na tacku G(gnd) a plus unimera na O(out) i podesis na ugrejano pojacalo 0(nula)V. Zatim bi trebao prebaciti unimer na tacke 1 i 2 odnosno 3 i 4 za drugi pojacavac i podesiti mirnu struju. Posto si prethodno podesio izlaz na nulu, mozes odmah podesiti mirnu struju jer ce greska biti minimalna posto si prethodno podesio da je izlaz 0(nula)V. Potvrdjujem tacnije bi bilo da je unimer na tackama 1 i 2.

Isto se uradi za drugo pojacalo na istom kanalu a to su pinovi 3, 4 i 5. Ako su jednako podasena oba kanala, tada ce na prikljuccima za zvucnike biti 0(nula)V

Link to comment
Share on other sites

A sada ozbiljno... :order

Uzeo sam da izmerim DC offset.

Prvo sam ga izmerio na klasicni nacin, izmedju (+) i (-) zvucnickih terminala:

DC offset, levi kanal = 6.8 mV

DC offset, desni kanal = 15.3 mV

Ovako mereno, na desnom kanalu DC nije bas najidealniji, ali nije tako strasno.

Iz raznih informacija koje sam usput pokupio, dalo bi se zakljuciti da je ipak u prihvatljivom opsegu.

E sada dolazimo do onih merenja izmedju (+) zvucnickog terminala i mase kucista

i istog takvog merenja izmedju (-) terminala i mase kucista,

koja su navedena u servisnom uputstvu.

Brojke dobijene merenjem na ovaj nacin, izgledaju dosta losije.

Cak sam na mernom uredjaju morao da sa 200mV skale predjem na 2V.

Levi kanal:

DC offset meren izmedju HOT (+) i GND = 377 mV

DC offset meren izmedju COLD (-) i GND = 384 mV

Desni kanal:

DC offset meren izmedju HOT (+) i GND = 243 mV

DC offset meren izmedju COLD (-) i GND = 226 mV

Veoma mi je neobicno sto je DC offset meren na prvi nacin veci na DESNOM kanalu,

dok je meren na drugi nacin (izmedju zvucnickih terminala i sasije) veci na LEVOM!!!

Prvo sam pomislio na sam napravio gresku pri zapisivanju rezultata, pa sam ponovio merenje.

Ipak nisam pogresio.

Zvucne kutije su mi zakacene na A terminale. Kabl je Kimber 8TC bez ikakve terminacije, samo su licne umotane i gurnute kroz rupe na terminalima.

Posto mi je svaki put muka da vadim i ponovo guram te sitne licne (pa mi onda neke pobegnu sa strane :order ),

samo sam na prednjoj ploci iskljucio terminale A i aktivirao terminale B na kojima sam izvrsio merenje.

Pretpostavljam da su na taj nacin terminali A sa prikopcanim kutijama van kola i da nisu uticali na rezultat merenja.

Ili jesu?

Kada je pojacalo tek stiglo, izmerio sam mu DC offset na brzinu, samo izmedju zvucnickih terminala.

Tada kutije nisu bile prikacene i merio sam sa terminala A.

Tadasnji rezultati merenja su bili vrlo slicni ovima koje sam upravo dobio.

Zato sam danas i pretpostavio da nema veze da li merim sa terminala A ili B.

Link to comment
Share on other sites

Hm...odstupanje je odprilike simetriÄno. MEdjutim, HOT/GND (važnije) je relativno blizu okidanja zaÅ¡tite (ako se ne varam, negdje na 500mV se ukljuÄuje - to joÅ¡ nisam iskusio :order)

Nego, oko ovog Å¡to se razlikuje llijevo i desno - da nisi zaboravio volumen smanjiti na nulu?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...