Jump to content


Borko

Članovi
  • Posts

    405
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Borko

  1. Ja nisam napisao da fali visokih ? Ovde ovako kažu: "Yamaha ima otvoren i za mrvicu svetliji zvuk..." Nisam doduše slušao A-S1100. https://www.hi-files.com/yamaha-a-s1100/ To da zvuk podseća na cevni ima na mnogo mesta, na primer: https://audiokarma.org/forums/index.php?threads/yamaha-a-s1100-owners.760716/ "To me it sounds like a really great tube amp, without having to deal with tubes....
  2. Treba voditi računa da ta serija Yamahe ima topao, tube-like sound, neko bi rekao možda i previše bassa. Ne znam za A-S1100, ali kući slušam A-S2100 i mislim da je to isti zvuk.
  3. Borko

    John Coltrane

    Ne idem na Facebook tako da mi nije poznato. Mislio sam na nešto drugo.
  4. Borko

    John Coltrane

    Šta ovaj post sa slikama Coltraneovih albuma znači ? Njegovu diskografiju ili lični izbor ? Bilo bi daleko interesantnije napisati po kom kriterijumu su birani albumi, kako se doživljava njegova muzika iz različitih perioda, koje su omiljene ploče i zbog čega, osvrt na snimke i muziku, dati neku preporuku i slično. Ovako liči na nešto drugo.
  5. Maximum input level @ 1kHz: 45 mV (MM)??? Pa ovaj overload margin nije ni 20 dB iznad nominalnog outputa MM zvučnica (5 mV, 5 cm/s). U vintage dobu kad su gramofoni bili jedini izvor, skoro svaki phono stepen u integralcima je imao 180 mV i više.
  6. Milka Stojanović, piše i u linku. Ne mogu da prećutim iako je očigledan lapsus. Upoznao sam je, divna žena. Poslednjih godina je ponekad pevala na priredbama u Ruskom domu, ali za to je malo ko znao. Posebno je interesantna priča o njenoj audiciji za Metropoliten operu i o životu sa Živanom Saramandićem.
  7. Nisam siguran ali mislim da su RIAA standardi definisani još šezdesetih ili ranije tako da ovaj rad (iz 1995.) baš i nije mogao da tome doprinese. Kao objašnjenje za standard da. Poenta onoga što sam napisao je da je 0.3 % jako strogo kao uostalom sve ispod 1 %. Nisam muzičar i nemam potrebno znanje (pismenost) o muzičkim skalama i lestvicama, ali na mnogo mesta sam nailazio podatak da je za manje od 1 % potreban skoro apsolutni sluh, koji nemaju ni svi muzičari. Izračunajte koliko polutonova u muzici je promena intonacije od 0.3 % pa pitajte muzičare da li bi to čuli. Što se tiče primera sa filmom od 24 sličice u sekundi vs 25 sličica u sekundi tog istog filma na TV neposredno iskustvo je nemoguće. To bi značilo gledati isti film u bioskopu, pa otrčati kući i odmah ga pogledati na TV. Akustička memorija kratko traje.
  8. Još jedan primer uticaja brzine na percepciju visine tona. Holywoodski filmovi snimljeni Panavision kamerom sa 24 sličice u sekundi, prikazuju se na televiziji sa 25 sličica u sekundi da bi se uklopili u PAL standard. To je ubrzanje od oko 4 %. Da li se iko žalio da glasovi glumaca zvuče piskavo ? Promena je manja od jednog polutona. Međutim promena brzine kod gramofona utiče na tempo kod reprodukcije pa to može da zasmeta na klasičnoj muzici i jazz-u. Na rock muzici se to teško može primetiti.
  9. Pogledah taj rad na PubMedu. Nije dostupan .pdf, a u rezimeu ne pominju 0.3 % već 0.6 %, ali za eksperimentalne parametre tog rada ? Ono što je poznato je da je promena visine od jednog polutona oko 6 % (2 exp (1/12) -1 = 0.0595). Jedna oktava ima 12 polutonova. Smatra se da ispod 1% teško čuti promenu intonacije (potreban je maltene apsolutni sluh). Ne znam koliko muzičara može da čuje tu promenu. Sami izračunajte koliko polutonova je promena od 0.3 %. Naravno ovo je za konstantno promenjenu brzinu, a ne za Wow & Flutter za koji je sluh osetljiviji.
  10. U toj klasi (cenovno) su i Cambridge Audio Alva Solo i Duo. Testirani su kod Amira (Audio Science Review) i po merenjima (SINAD) su i dalje na vrhu. Međutim, Amira kritikuju da samo meri a ništa ne sluša.
  11. Borko

    Phono preamp

    Pa i Macura koristi chip ? Ne znam napamet koji, ali ima pravo napajanje.
  12. Borko

    Šta se sluša ?

    Volim Cliforda, ali interesantno da ovde niko ne pominje još jednu legendu jazz trubača koji je takođe završio nasilnom smrću. To je Lee Morgan koji je ubijen. On je imao baš hitove u pravom smislu reči i van jazza. Vedi pogledati film: "I called him Morgan"
  13. Niska kapacitivnost kabla je bitna za MM zvučnice ? MC generalno, a pogotovo ove sa jako malim izlaznim naponom imaju mali broj namotaja i zbog toga nisku induktivnost, pa je uticaj kapacitivnosti kabla kod njih zanemariv, i oseti se tek u MHz.
  14. Znaš kako prijatelju, ja se plašim ljudi koji sve znaju. Ti si jedan od njih.
  15. To svi kažu a da niko nije ponudio objašnjenje.
  16. Mislim da ovo treba da se malo razjasni. Naime, opšte je prihvaćeno da istrošena ili oštećena (slomljena) igla nepovratno oštećuje brazde vinilne ploče. Ali da li važi i obratno tj. da izgrebane ploče i oštećene brazde mogu da oštete iglu ? Kako je moguće da mekši materijal (vinil) ošteti tvrdi dijamant ? Ne izgleda mi logično.
  17. Ja imam isti gramofon i VdH D-502H kabl. Kabl ima i žicu za uzemljenje između. Kada sam ja kupio kabl, ispričao sam Kosti u Koratu način kako Van den Hul preporučuje, tj. da se širm veže na masu na strani predpojačala. Rekao mi je i da probam tako, ali imaću brum i da je bolje da se širm veže na masu na oba kraja da bi radio kao oklop. Ako se veže samo na jednom kraju, to je onda antena. To isto preporučuje i Graham Slee Mogu ti poslati link.
  18. Ima više načina vođenja mase. Ovde (u prilogu) je to lepo dato. 5_Audiomods wiringschematic.pdf
  19. Znam da Grado MM (MI) zvučnice nemaju taj interni spoj oklopa generatora na zeleni pin tj. R-. Baš zato su veoma podložne smetnjama koje ulaze na nivou cartridgea. To je čuveni "Grado hum". Ako se ovo ukuca u Google, dobije se bar stotinak referenci. Ali Grado MM i nisu baš standardne, jer imaju vrlo malu induktivnost (zbog čega nisu osetljive na kapacitivnost) i po tome liče na MC. Verovatno imaju manji broj navoja u kalemima, ali opet daju standardni izlaz od 4 mV. Kako to postižu, nije mi jasno.
  20. Prvo da dam referencu gde piše o tome da MM glave nisu baš pogodne za balansiranu vezu. Piše u .pdf u prilogu. Drugo, to ne treba bukvalno shvatiti. Balansirana veza skida smetnje i "radi" i kod MM zvučnica. Za sve smetnje koje ulaze putem glave (catridgea) i kabla (RF, EMI, leakage current, ground loop....). Razlika je u tome što ne može da "skine" ono što pokupi oklop generatora zvučnice (koji je interno vezan za R-, tj. green) jer nema svoj counter part u + verziji na R+. Za toliko je lošije od MC, ali sve ostalo radi kao i na MC. true-balanced-technical-booklet_RZ.pdf
  21. Nije mi ovo bilo jasno pa sam malo googlao i našao ovo objašnjenje: "This is because the internal generator of an MM cartridge needs to be shielded due to its high internal impedance. For this reason, the generator shield is connected with the right channel ground (= inverted signal). This needs to be done in order to minimize noise in singled ended RCA connections. On the other hand, because of their low internal impedance, MC cartridges do not need this, meaning the left and right channels and their inverted counterparts carry audio signal only" If MM cartridges are used you’d end up with increased noise on the right channel."
  22. Pošto se sad koristi balansirana veza da li se primeti poboljšanje u smislu tišeg backgrounda (manje smetnji tipa hum/buzz) u odnosu na chincheve (na znam da li si ranije koristio balansirani ili običan koaksijalni kabl).
  23. Moguće, ali daj malo detaljnije na šta misliš.
  24. Pored toga ostaje nejasno kako su uzemljeni metalni delovi gramofona (šasija, motor, aluminijumsko kućište). Ispitano je i nije u galvanskom spoju sa šrafom za uzemljenje. Gramofon ima regularni IEC sa tri pina. Znači nije Class II uređaj i nije plivajuća masa.
  25. I onda nema potrebe da se "uzemljuje" tj. da se poveže sa šrafom (Ground Post) i dalje sa phono preampom ? Ili zato što je taj deo ručke ionako u kontaktu sa cevi (pipe) ? Ako je ovo drugo onda je nepotrebno ? Jedino ako su ležajevi mala kontaktna površina.
×
×
  • Create New...