Jump to content


Stefan Denić

Članovi
  • Posts

    61
  • Joined

  • Last visited

Posts posted by Stefan Denić

  1. 2 sati ranije, somilenko said:

    Devialet ima PEQ, ne treba linijski preamp, ima u njemu i hi i low pass filter mogućnost (biraš od I do IV reda), treba ti 2 "monobloka", jedan podesiš na hi pass i vozi par širokopojasnih a drugi na low pass i vozi bass jedinice, oni u DSP domenu formiraju skretnicu i EQ, sve drugo sem samog gramofona postaje višak i nema potrebe za tim, u ta dva monobloka bude i DSP skretnica i PEQ i streamer i DAC i preamp i gramofonski preamp i snagaš, a možeš da priključiš još transporta/ulaza, pa i više ručica ili gramofona sa različitim podešavanjima za svaki ulaz u zavisnosti od glave. Pre 3-4 godine je bio u ponudi D400 (2xD200) za 4.500 e polovan i taj par monoblokova bi ti mogao završiti sve, mislim da je to, kada se sagledaju mogućnosti primene, jaaaako povoljno. Jedan od njih bude master a drugi tkz "companion". Postoji mogućnost i priključivanja više gramofona i izmene RIAA krivih.

    No, kao što rekoh, samo ideja...

    Da, to izgleda sve funkcioniše preko roona. To bi bilo dobro rešenje, posebno ako se nađu polovni. 

    Ima i jeftiniji pristup, napraviti dva raspberry strimera sa DAC pločom, te ih povezati na pojačala. Mogu se povezati preko roona ili volumia, ali bez gramofona. 

  2. 18 sati ranije, somilenko said:

    Ubi me to što ne može gramofon na OB... Jesi li razmišljao o 2 Devialet-a u biamping konfiguraciji, ima dobar DSP i ima odličan gramofonski preamp (ako je to pravi izraz...). Za tu osetljivost i 120 ili noviji 140-ka bi završili posao samo tako...

    U tom slučaju ti ni aktivna skretnica ne treba a ni Roon-ov eq...

    Već koristiš ROON, tako da će ti i Expert serija raditi kao da imaš streamer...

    Nisam, preskupi su. Problem je i uzeti signal iz preamp sekcije.

    Trebalo bi  u tom slučaju uzeti poseban preamp i odvojene monoblokove.

    Kako god da se okrene, ili je potrebno napraviti filter sekciju u elektronskoj varijanti (još jedna ploča sa op ampovima, kondenzatorima i otpornicima) te vezati ispred skretnice, ili ubaciti analogno digitalni konverter posle gramofona (što devialet radi?)

  3. On 11. 1. 2024. at 12:26, somilenko said:

    Naravno, opaska je više u pravcu da se u konkretnom slučaju nebi nešto posebno dobilo, kao što si i napisao u startu. Ovo je više u cilju da se malo pojasni ono što si napisao.

    Nije opaska, već dobar pristup problemu. Možda bi mana bila potencijalna cena tog filtera, obzirom da bi bio na niskim frekvencijama. 

    On 10. 1. 2024. at 12:29, prophet said:

    Znacajan je pad efikasnosti i posle peglanja DSP-om. Grafik u gornjem postu to lepo prikazuje.

    Ne prikazuje. To je nivelisano parametrijskim ekvilajzerom, gde sam spuštao sve frekvencije na isti nivo. Gubitak u tome je neznatan. 

    Pravi gubitak je na pojačavaju niskih frekvencija, posebno kod drajvera sa velikim magnetima (nizak qts).

    Da bi se dobila ravna ekstenzija do 40 Hz u konkretnom slučaju, izgubi se 12 dB osetljivosti, iliti niskopojasni zvučnik zahteva 16 puta više snage od pojačala. Osetljivost je, grubo računato, u opsegu 80-85 dB.

  4. 1 sat ranije, prophet said:

    U konkretnom slucaju, najverovatnije ne bi. Pitanje je bilo vise zbog pokrenute diskusije vezane za Spatial i slicne sisteme sa upper-mid/high u horni. Tu bi dobio na direktivnosti u celom opsegu. I dodatni plus - mid bi uhvatio i sam koren zvuka. Ali tu mora da ide aktiva ili dobrana atenuacija horne.
    Za pasivnu varijantu ide koncept slican tvom ili jos bolje 3-way, uz nesto veci promer zvucnickih jedinica. Mada i 2-way zvuci odlicno. Jos jednom, pohvale za rad.

    Mislite da se širina disperzije velikog drajvera na višoj frekvenciji poklopi sa hornom? Teško da će preklop opsega oba drajvera biti dovoljan, čak i za 24 dB/oct bi trebalo biti po jedna oktava preklopa obostrano. 

    Iz mojeg ugla, idealna varijanta za OB bi bila trosistemac, i to dve velike membrane (12, ili poželjno 15 inča), širokopojasni od 7-8 inča, te drugi širokopojasni od 2-3 inča. Markaudio proizvodi obe dimenzije u istoj varijanti (isti materijal, magneti...) i oba su otvorena ka nazad. 

     

  5. 2 sati ranije, somilenko said:

    Sonido je meni jako zanimljiv i dopisivao sam se sa njim u nekoliko navrata (čini mi se da je u pitanju "one man show", možda grešim), ali mi je onda iskočio na oglasima set Saba greencone drajvera, pa sam išao na njih, inače, sam srednjak i visokotonac menjao 3 puta (nisam bio preterano zadovoljan sa prve dve kombinacije, pogotovo sa prvom...) ali sam sa bass drajverom zadovoljan od starta (nije bilo u pitanju neko veliko umeće, više je malo umeće i puno sreće...).

    Tebi je dipolni pik negde na 70-80 Hz ako se ne varam, možda dodati iza krila da se to spusti negde iza 50-ak Hz ili potražiti položaj zvučnika malo bliže uglovima, tačnije bočnim zidovima sobe da se dobije malo room gain-a u željenom području...

    Generalno je in room response sasvim ok, obzirom da je dipol u pitanju... Svaka čast, verujem da jako lepo rade.

    Dizajn me podseća na Spatial Audio, tj na modele koje je Cayton Shaw dizajnirao, jedan od retkih OB koji imaju visok WAF.

     

    Pik je oko 200-300 Hz, sto se tice velikih vufera. Vidi se bolje na slici u prilogu. Ekvilajzerom skidam oko 6-7 dB iz te regije. Pik na 80 Hz je verovatno izazvan od strane sobe, obzirom da se povremeno javi u merenju, povremeno ne.

    Da, spatial audio ima slicne dizajne, ali smatram da je los izbor drajvera. Drajveri u mom sistemu se preklapaju u regiji izmedju 200 - 800 Hz. Odnosno, ispod 250 Hz, mali drajver ima strm roll off. Veliki vuferi preko 800-1000 Hz imaju velike oscilacije u merenju, jednostavno nije predvidjeno da rade u toj regiji. Skretnica izmedju toliko velikih drajvera i visokotonca je potpuna glupost, narocito pasivna drugoredna. 

     

    Edit - zahvaljujem na cestitkama i komentarima 🙂

    Edit 2 - Mislim da je sef Sonida Istvan, da radi sa sinom. Vrlo slabo smo se sporazumeli, ne znam da li je gori njigov engleski, ili moj madjarski. Caletova preporuka, kaze da ih je slusao negde u Senti. 

    inace, kad se mere drajveri izbliza pojedinacno, merenja su potpuno identicna. Odlicna izrada.

    skretnica.png

  6. 1 sat ranije, Xtreamer said:

    Svaka čast, Stefane ! 👏😀

    Rešio da menjaš profesiju? 😄

    Slične su profesije, i jedna i druga, kad ne ide, uzmu se klešta i počupa se sve 😂 mada slabo ljudi daju zube. 

     

    10 sati ranije, somilenko said:

    Ovde bi moglo delimično pomoći current source pojačalo, ili amp sa malim damping faktorom, ja sam sa First Watt F3 dobio znatno više bass-a iz OB nego sa Aleph 3 ampom, naravno, sve ovo podrazumeva relativno osetljiv zvučnik sa stabilnom impedansom, što bi rekao da su tvoji, pogotovo što nemaš pasivnu skretnicu, no ako si rešio sa dsp-om, i to je po meni sasvim ok, jedino gramofon kao izvor otpada, što je šteta...

    Imao sam prilike da čujem jednu izvedbu OB sa Sonido full range drajverom, blago modifikovanim i korišćenim kao srednjetonac i to je stvarno jako lepo radilo...

    Zvuči kao zanimljiv nastavak projekta 🙂 obzirom da su dosta jaki magneti, bez dsp-a, mislim da bi im bilo sasvim dovoljno i 3-5w po kanalu. 

    Htedoh da uzmem sve drajvere kod istog proizvođača, što zbog toga da se uklope što bolje, što zbog toga što me zaista mrzelo juriti način da dopremim sa zapada, to je gabaritna roba. 

     

    Nisu podešeni na 1w i proizvoljno su podešene glasnoće. Smoothing je 1/3, mereno u sobi, bez bilo kakvog gatinga, te je ispod 200 Hz diskutabilno koliko je merodavno. No, za direktnu komparaciju će poslužiti. 

    oba_rew.png

    usher_rew.png

    sonido_rew.png

  7. 3 sati ranije, somilenko said:

    Svaka čast, odlično izgleda.

    Prema mom iskustvu sa OB zvučnicima, bilo bi dobro skloniti drugi par zvučnika od njih (pretpostavljam da ti je to u planu i da si svestan toga, ali čisto da napomenem) i OB-u, zbog brzine i holografije jako komplementira lampa negde na putu signala (dac, preamp ili možda čak snagaš na širokopojasnom), kao i pojačala sa nižim damping faktorom (ili čak current source amp budući da ti je Qts bass drajvera 0.3, za OB se preporučuje 0.7, sa 0.3 bass može biti "previše brz"...) na bass-u, dobije se malo bolji volumen na bass-u (ima i drugih trikova da se to postigne ako je to nešto što ti treba...).

    Jeste, ukupan damping je nizak, što prouzrokuje izražen 'roll-off' basa (već od 100 Hz u mom slučaju), ali odlične performanse po pitanju kontrole i zaustavljanja membrane (impulse response zvučnika). 

    Problem je rešen pomoću strimera (dsp) - parametrijski ekvijalzer, uz dodatak fazne kompenzacije skretnice ubačen u convolution filter. 

    E sad i glavna mana, sistem je osuđen na digitalni izvor zvuka. 

    Nisam siguran da bi lampe dovoljno podigle damping faktor, da u značajnoj meri to isprave, ali nisam imao prilike da probam. 

     

    3 sati ranije, Father said:

    Kako izgledaju merenja A i B sistema?

     

    3 sati ranije, ab said:

    снимиш прво А систем (старе звучнике), па након тога Б систем са новим звучницима ... или је сада већ А систем са новим зв.

    Питање за влсника, да ли сте екпериментисали са одређеним нагибима у поставци звучника?

    Biće okačeno, samo da nađem ponovo vremena za to. 

    Usheri veoma dobru sliku daju relativno paralelni. Što se tiče open baffle, nisam stigao da se zadubim u to, završeno je lemljenje pre nekih mesec dana tek. 

    imate neki predlog?

    1 sat ranije, Krca44 said:

    Sjajno uradjeno.

    Tranzistore regulatora hladis preko bakarne ploce ?

    Da, termalna pasta je i između regulatora i ploče, i između ploče i kućišta, da bi dobio veću masu za akumulaciju toplote. Međutim, ispade da se slabo tu šta greje, okvirno je na 40 stepeni i posle dužeg rada. 

  8. 19 sati ranije, somilenko said:

    Ima li nekih fotografija celog sistema, tj zvučnika postavljenih u sobi, kao i nekakvih zvučnih utisaka?

    Inače, visine su gotovo metar. Jedna od slika je poleđina uređaja, možda bude prethodni opis povezivanja jasniji. 

     

    Zvuk je 'širi', ima se utisak da ne izvire iz zvučnika, već iza njih. Neki tonovi i vokali zvuče mnogo prirodnije, u poređenju sa zvučnicima do. Bas je precizniji, ne odzvanja, ali manje voluminozan. Okvirno se pruža do 40 Hz. 

     

    Probaću da snimim A/B sistem mikrofonom za merenje zvučnika, možda se i bude čula neka razlika. 

    3 sati ranije, zoranzu said:

    Svaka cast za ideju i rad,da li postoji posebna pred regulacija za 12ice i siroko pojasni ili je fixna?
    Pitam,kod tihog slusanja,kako je to reseno

    U elektronskoj skretnici su Dale otpornici

    :cheers

    Nisam siguran da ću dati traženi odgovor na pitanje. Preamp (iz integralca) je pre skretnice, te se njegovim podešavanjem glasnoće zajedno pojačavaju/utišavaju oba pojačala snage. 

    Pojedinačna regulacija gaina (unutar skretnice) je moguća za niskopojasne membrane (+/- 6 dB), te dizajn zahteva da one budu osetljivije od širokopojasnog, što je često u ovog tipa zvučnika (ima više velikih vufera). Regulaciju za širokopojasni sam izbacio, da eliminišem varijabilni otpornik i dodatni op amp na putu signala. 

    Jeste, dale otpornici i wima polipropilenski kondenzatori, nisam mogao da odolim kad sam ih video na mouseru 😁

     

    20240106_183017.jpg

    20240106_183030.jpg

    20240106_183100.jpg

    20240106_183039.jpg

  9. Već neko vreme planiram da se pohvalim konačno završenim projektom, ali uvek izleti još par sitnica da se doradi. Dve godine i nebrojeno sati čitanja i rada kasnije, prezentujem svoj pristup open baffle zvuku. 

    Obzirom da ih u poslednje vreme svi prave, nadam se da će biti korisnih ideja za pozajmicu. 

     

    Dvosistemski monitori se sastoje od dve 12 inčne membrane i 4 inčnog širokopojasnog drajvera. Proizvođač je Sonido, lociran u Budimpešti. Membrane su izrađene od papira. Magneti su alnico, sa qts oko 0.3, montirani na livenu šasiju. Širokopojasni drajver ima kaptonov former, dok je na veće drajvere postavljen standardni, aluminijumski. Drveni konus izrađen od bukve. 

    Ideja je bila da se upotrebe drajveri identičnih materijala, tipa magneta i izrade, kako bi se idealno uklopili zajedno. 

    Zvučnike je, po nacrtu, izradio Sava Velikinac iz Ravnog Sela. Konstrukcija je MDF, debljine 5 cm, sa furnirom domaćeg oraha. Kablove za ožičenje širokopojasnog drajvera je sproveo unutar panela.

    Zaista topla preporuka za saradnju. 

     

    Zvučnike pogoni naimova elektronika, i to integralac supernait (povezan na niskopojasne membrane) i pojačalo snage nap100 (povezan na širokopojasni drajver). 

    Naimovi integralci imaju zanimljivu mogućnost unapređenja napajanja pretpojačalske sekcije, prilikom čega je na zadnji panel sprovedeno, ne samo priključenje napajanja, već i izlazni signal iz preampa. Petožilni kabl povezuje preamp sekciju sa napajanjem (dve grane 24V, dve grane za signal i poslednja žica za uzemljenje). Ovim putem postižu uzemljenje kompletne elektronike isključivo na jednom mestu u kompletnom sistemu. 

    Signal je uzet upravo na tom mestu, ubačen u elektronsku skretnicu, te dalje vraćen u sekciju pojačala snage integralca i drugo pojačalo snage. 

     

    Izrada skretnice je oduzela najviše vremena. U njoj je smešteno i kompletno napajanje skretnice, pretpojačalske sekcije integralca i dela raspberry strimera (odvojeno napajanje za transport). 

    Pet grana napajanja je odvojeno od samog starta, poseduju svoj sekundar (preamp je čak odvojen na zaseban trafo), diode, kondenzatore, RC filtere i, konačno, zaseban regulator voltaže. 

    Aktivna skretnica je dizajnirana na osnovu Linkwitz-riley topologije, četvrtog "reda" (24 dB/oktavi), podešena na 300 Hz. 

    Sve ploče sam dizajnirao u Kicadu, izrađeni su prototipi u JLCPCB u Kini. Delovi su pretežno iz SAD, preko mousera. Polipropilenski kondenzatori skretnice, military grade vishay otpornici, lme49720 op ampovi. Trafoi su poručeno, po specifikaciji, iz Mladenovca, iz Trafomatica. Diskretni regulatori su jedini deo, što nije moj dizajn, poručeni iz Izraela, od Teddy Pardo-a.

    Uzemljenje svih komponenti (grana napajanja, elektrostatičkog štita trafoa), te uzemljenje poreklom preampa i dva snagaša su spojena sve na jedno mesto, na šasiji skretnice. 

     

    Strimer je zapravo Raspberry pi4, sa transport hat-om, gde su napajanja potpuno odvojena, kako bi se izbeglo upadanje svičerskog napajanja u signal. 

     

     

    20240105_175858.jpg

    20240105_180220.jpg

    20240105_180359.jpg

    20240105_180439.jpg

    20240105_180633.jpg

    20240105_180140.jpg

    20240105_175608.jpg

    20240105_175715.jpg

    IMG_20210911_151356.jpg

    IMG_20210911_151417.jpg

  10. Mini DSP nano Digi je aktivna skretnica, koja funkcioniše u digitalnom domenu. I ulazni i izlazni signal su digitalni, te se u potpunosti izbegava upotreba analogno digitalnih i jeftinih digitalno analognih konvertera. Shodno tome, nema degradiranja audio signala i omogućena je upotreba značajno kvalitetnijih standardnih DACova.

     

    Ulazni signal se doprema optičkim, ili koaksilnim digitalnim kablom. Izlazni signal se prenosi digitalnim koaksilnim kablom. Poseduje 4 zasebna audio izlaza, koji se mogu programirati nezavisno jedan od drugog. USB ulaz služi za povezivanje sa računarom radi učitavanja podešavanja skretnice. Jednom podešena skretnica ne zahteva dalju konekciju sa računarom, programiranje ili slično.

     

     

    Praktične primene digitalne skretnice:

     

    - podešavanje frekvencije skretnice multisistemskih zvučnika (moguće je nezavisno kontrolisati sve drajvere, od dvosistemaca, do četvorosistemskih kutija) u rasponu od 6 db/oct do 48 dB/Oct, u svim Q topologijama.

    - time delay drajvera

    - parametric equalizer u neograničenom opsegu podešavanja

    - adicija subwoofera, dodatnih zvučnika, supertweetera. . .

    - room correction

    - podešavanje dva audio ulaza u isto vreme (npr digitalni signal iz audio streamera i optički izlaz iz televizora).

     

    Performanse se dodatno mogu poboljšati linearnim 5v / 1amp napajanjem.

     

    Uređaj je kupljen sredinom 2021. godine i korišten vrlo kratko. Potpuno je ispravan i nema tragova upotrebe. Navedena cena je fiksna i daleko manja od ukupne sume sa dostavom, porezima, carinom . . .

     

    Cena - 200e

    0607118482 - Stefan

    minidsp-nanodigi-2x8-b-all-digital-processor.jpg

  11. Onda nisam upućen u cene sečenja, nemam predstavu koliki je posao za sve to.

    U svakom slučaju, cifra od 60 evra za kutiju po meri, unapred isečenu, jeste povoljno. Naročito ako se uzmu cene alternativa preko granice. 

    Ostaje samo da dođe. Postaviću sliku, dve ako nekog zanima.

  12. Varijanta od aluminijuma, sa oblim ćoškovima, što se mogu podesiti na dva načina, ima kod njih na sajtu.

    Cena im je pristojna - 40ak i kusur evra za kutiju 43x30x6 cm. Ono što jeste skupo, to je isecanje otvora po meri laserom - sečenje 1200 rsd i crtanje projekta za mašinu još 1000 rsd. 

  13. Prodajem odlično očuvan F3/Lyd (prethodni naziv firme) Audiovector 5. Mint stanje, bez bilo kakvih investicija. Sa mrežicama. Sve originalno na njima. 

    Tro i po sistemac,

    91 dB,

    35 kg po jedinici,

    Triwiring terminali.

     

    Razlog prodaje, prelazak u samogradnju. 

    Cena 800 evra.

    Slušanje u Beogradu, za forumaše bez covid propusnica 😂

     

    IMG_20210702_095019.jpg

  14. 28 minuta ranije, nkrgovic said:

    OK, optimizacija za postojece komponente... to kapiram.

     Ne kapiram zasto open baffle bez da prvo osmislis i skretnicu, to je prvo. Obicno je zvucnik projekat koji se radi kao komplet a ne "ja nabavio ovo, koja skretnica" :). Ajde, sta je tu je.

     A to "op-amp nema mesta u high-end primeni....". Prvo, koji op-amp. Drugo, gde? Trece, kakav crni high-end? Ovo je hobi projekat, ne "high-end" proizvod upakovan za prodaju.... A i te pausalne izjave... sta je uopste "high-end"? Sta, ako ima op-amp onda nije, jer je rekao Pera koji ima tacno koje iskustvo u tome? :D

     Po meni, ako vec hoces aktivnu skretnicu, treba da dobro razmislis gde zelis rez i kakav - frekvencija i slope. Onda, napravis nesto sto jednostavnije. Ako si zadovoljan, onda unapredjujes. OK, moze odma aktivna skretnica, ali zasto izbegavati standardna resenja kao prvi korak? Moza ne bude kako treba? Mozda nesto drugo bude usko grlo? Mozda... svasta.

     Ja bi, da sam vec na tom mestu i da vec hocu aktivnu skretnicu, nasao sto prakticnije resenje i stavise prvo isao na op-amp u podnozju. Onda bi probao par modela, mozda i neki Burson (njih cene za hifi primene). Pa onda video sta dalje - mozda bi isao na diskretnu implementaciju, mozda ne, mozda na nesto trece...

    Zvučnik jeste osmišljen zajedno sa skretnicom. Osnovna ideja je fazno koherentna reprodukcija, gde će se sve reprodukovati jednim drajverom - full rangeom. Obzirom da je to neizvodljivo, naročito u OB varijanti, dva 12 inčna vufera služe za asistenciju u bas područiju. Implementirana skretnica je  četvororedna (24 dB/oktavi) na svega 300 Hz. Alternativa o kojoj još razmišljam je drugoredna (12 dB/oktavi) na oko 500 Hz, ukoliko budu ista pojačala za oba sistema. Trebalo bi čuti obe varijante prvo. Uz parametric eq velikih vufera, dobija se skoro potpuno ravan odziv sve do 45-50 Hz. Full range i generalno preko 150 Hz nema preke potrebe ekvilizovati, osim u sklopu room corectiona.

     

    Ova filozofija o analognoj aktivnoj skretnici služi da se sistem malo pojednostavi i pojeftini. Malo je gnjavaža sve na kompu puštati, pojačavati, onde ne koristim pola upotrebljene elektronike... 

×
×
  • Create New...