Yamaha u Hamburgu

Krajem maja japanska kompanija Yamaha pozvala je relevantne novinare i distributere na veliku konferenciju u Hamburgu. Ovo je bila odlična prilika da se detaljno upoznamo sa novitetima u segmentu AV i Hi-Fi opreme.

_DSC0522sml

Yamaha je svetski poznat brend čije polje interesovanja pokriva muziku od početka do kraja. Činjenica da ova kompanija proizvodi i muzičke instrumente vrhunskog kvaliteta, svakako samo može da pomogne njenim inžinjerima da još bolje razumeju muziku, kao i vernu reprodukciju zvuka. Na konferenciji je bilo veoma primetno da su japanski inžinjeri veoma ponosni na to. Inače, Yamaha je proslavila 125 godina svog postojanja, čime se retko koji proizvođač može pohvaliti. Prvi Yamaha Hi-Fi proizvodi su bili i ostali legendarni – čuveni zvučnik NS-1000M lansiran je 1974. godine, a proizvodio se neverovatnih 23 godina. Tada se prvi put koristio berilijum za izradu membrana. Nešto kasnije (1977) u Yamahi su konstruisali gramofon visoke klase, koji je po prvi put imao ručicu koja se pomerala linearno. Već 1986. godine napravljene su komponente serije 1000 koje su po prvi put imale DSP procesiranje. Pre nekoliko godina Yamaha je predstavila nove serije 1000 i 2000 koje su razdrmale Hi-Fi scenu, ali nakon toga je usledilo pitanje: “Šta je sledeće?”. Konačno, Yamaha ima odgovor na ovo pitanje – u pitanju su CD plejer i integrisano pojačalo serije S3000 koji su nam predstavljeni u Hamburgu.

Pojačalo A-S3000
Obe komponente su izrađene u retro dizajnu, sa prepoznatljivim komandama i VU metrima na pojačalu. Pojačalo A-S3000 poseduje dvostruku konstrukciju kako bi se eliminisale neželjene vibracije, a unutrašnja konstrukcija je izrađena od bakra, dok je sama osnova izrađena od mesinga. Gornja ploča je napravljena od aluminijuma debljine šest milimetara. I kod ovog uređaja je implementirana peta nožica na sredini, kao kod Aventage AV risivera. Pojačalo ima simetričan dizajn, te je praktično sve duplirano. Inžinjeri su veoma dobro osmislili celokupan unutrašnji dizajn jer je unutrašnje ožičenje sakriveno, a sve veze su najkraće moguće. Zanimljivo je i da su veze na torusnom transformatoru, kao i na kondenzatorima pričvršćene šrafovima, a nisu lemljene, što je po rečima inžinjera iz Yamahe velika prednost zbog smanjivanja gubitaka energije. Izlazni elementi su bazirani na MOSFET tehnologiji, a zanimljivo je rešen i sistem kontrole glasnoće – naime, upotrebljen je digitalni sistem kontrole koji je napravila kompanija New Japan Radio, koji omogućava stepenasto smanjivanje impedanse. U odnosu na konvencionalni sistem potenciometra, smanjeno je bojenje zvuka. Pojačalo A-S3000 poseduje i diskretno gramofonsko pretpojačalo i za MM i za MC glave. Konstruisani su i novi zvučnički terminali koji su izrađeni od mesinga. Na kraju, pomenimo još predivne VU metre, proizvedene u Japanu, koje su blago osvetljene LE diodama koje daju poseban topao izgled pojačalu.

_DSC0576sml

CD plejer CD-S3000
Drugi uređaj je CD plejer CD-S3000 koji je izrađen po istim principima i konceptu kao i pojačalo. Vizuelno se savršeno uklapaju, dok je konstrukcija kućišta na vrhunskom nivou, jer je smanjivanje vibracija kod CD plejera od velike važnosti. Inače, ovaj plejer čita i SACD diskove, a sam transport je konstruisan u Yamahi i napravljen je od veoma čvrstog aluminijuma. Kod CD plejera su analogna i digitalna sekcija na maksimalnoj udaljenosti, a oba segmenta poseduju samostalni torusni transformator. Oba trafoa su postavljena simetrično, odnosno levo i desno od transporta. U plejer je ugrađen D/A konverter ES9018 kompanije ESS Technology. U pitanju je konverter koji radi sa 32 bita, a koji ima interni master klok kako bi se smanjio problem džitera. Kako je reprodukcija sa računara sve popularnija, tako su u Yamahi ovom plejeru dali mogućnost povezivanja sa USB vezom. Upravo zbog pomenutog internog kloka u samom konverteru, signal ne zavisi od kloka PC računara te veza može biti asinhrona. Podržana je rezolucija od 192 kiloherca i 24 bita. Inače, upotrebljen je ASIO 2.0 Yamaha Steinberg USB drajver, koji se može besplatno preuzeti sa Yamaha sajta. I CD plejer i pojačalo imaju balansirane veze, tako da ih svakako treba povezati na ovaj način.

_DSC0570sml

Muzika
Nakon upoznavanja sa tehničkim detaljima, novinari su imali prilike da poslušaju ove komponente povezane na fantastične KEF Blade zvučnike, a za ozvučenje su korišćeni Audioquest kablovi. Od muzike smo poslušali klasiku, džez i nešto “audiofilskih” snimaka, te je sveukupan utisak koji je Yamaha S3000 ostavila na nas bio veoma snažan i uzbudljiv. Ove komponente bi mogle da se pojave i na našem tržištu tokom leta, te se nadamo da ćemo moći da ih detaljnije testiramo.
Inače, Yamaha nam je predstavila još dva uređaja visoke klase, ali smo ljubazno zamoljeni da ne objavljujemo informacije o njima do kraja avgusta, te ćemo više detalja objaviti u narednom, septembarskom izdanju.