Jump to content


Polovne plazme prodaju kao nove!


Arty

Recommended Posts

http://www.mtu.sr.gov.yu/cms/?page_id=145

po onome što se vidi, u pitanju je model Samsung PS-42Q7HDX. da li su i drugi modeli Samsunga u pitanju, i koji, trebalo bi proveriti. posto je kod nas Tehmomarket Evropa najveći uvoznik Samsunga nekako su oni prvi sumnjivci. ko zna nešto više, neka javi na ovom mestu!

evo i texta iz Politike na tu temu:

POLITIKA

Plazma televizore za otpad prodavali kao nove

Na tržiÅ¡tu Srbije inspekcija zaplenila kontingent skupih polovnih TV aparata. – Etiketa firme „Koambraâ€, koja je radila osvežavanje već korišćenih TV-a, pokrivena etiketom sa tehniÄkim karakteristikama

PotroÅ¡aÄi koji su prethodnih meseci odluÄili da se Äaste plazma ili LCD televizorima, ovih dana imaju razloga za brigu. Jer, skupi ureÄ‘aji koji su se naÅ¡li na primamljivim sniženjima tokom praznika, nisu novi, nego su na tržiÅ¡te Srbije stigli iako su već korišćeni. Ipak, polovni televizori su uvezeni kao novi, a graÄ‘ani su dovedeni u zabludu, jer su ove skupe igraÄke i te kako preplatili. TržiÅ¡na inspekcija je tokom dvonedeljne akcije ustanovila da je jedan pozamaÅ¡an kontingent ove robe poznate marke i uvoznika, koji će posle ovog sluÄaja verovatno na sud, zavrÅ¡io u većim gradovima Srbije.

U NiÅ¡u, PanÄevu i Novom Sadu izvesne koliÄine su zaplenjene, dok su ih u Beogradu prodavci na vreme sklonili. Pretpostavlja se da je veća koliÄina zavrÅ¡ila kod potroÅ¡aÄa.

Kako da graÄ‘ani utvrde da li su prevareni? Kupci ovih televizora bi trebalo da provere etiketu koja je nalepljena na pozadini i na kojoj se nalaze tehniÄke karakteristike i ime proizvoÄ‘aÄa. Ukoliko ispod te etikete pronaÄ‘u joÅ¡ jednu, na kojoj stoji obaveÅ¡tenje firme „Koambra†da je proizvod obnovljen i da servis posle prodaje obavlja prodavac, utoliko imaju nekoliko mogućnosti da ostvare potroÅ¡aÄka prava. U inspekciji kažu da prevareni graÄ‘ani odmah mogu da reklamiraju proizvod i traže nov televizor istih karakteristika.

Ako im prodavac ne izaÄ‘e u susret onda bi trebalo da se žale inspekciji. TržiÅ¡na inspekcija je u akciju kontrole ovih ureÄ‘aja krenula po prijavi jednog kupca, da bi se kasnije, poÅ¡to se ustanovilo da su televizori zavrÅ¡ili Å¡irom Srbije, ispostavilo da je sluÄaj ozbiljniji, zbog Äega su se u ovaj postupak ukljuÄile i carina i policija.

– Prijave potroÅ¡aÄa ukazale su na to da se u prometu nalaze televizori koji su „osveženiâ€, odnosno da je njima prodata roba sa kompletnom dokumentacijom kao da je nova, a da se na njima nalazi oznaka da su televizori već korišćeni. Po Zakonu o zaÅ¡titi životne sredine i Uputstvom za prekograniÄno kretanje pojedinih vrsta korišćene tehniÄke robe, ovi ureÄ‘aji su svrstani u otpad te se za njih ne daju dozvole za uvoz – kaže SlaviÅ¡a Petković, rukovodilac Grupe za koordiniranu kontrolu kvaliteta industrijski neprehrambene robe.

Iako tržiÅ¡na inspekcija ima kompletne podatke o uvozniku ove robe, oni ih neće obelodaniti, jer na to po zakonu ima pravo iskljuÄivo sud. SlaviÅ¡a Petković kaže da je ovaj kontingent polovne robe, koja se u Srbiji prodaje kao nova, pratila carinska dokumentacija, meÄ‘utim ona nije odgovarajuća, te će se ubuduće ovim sluÄajem baviti MUP i carina.

– Televizori koje smo zatekli na tržiÅ¡tu koÅ¡taju od 40.000 do 100.000 dinara. Treba li uopÅ¡te pominjati koliko su kupci time oÅ¡tećeni. Kupite skupu stvar i mislite da je nova, a u stvari je polovna. Na beogradskom tržiÅ¡tu nismo uspeli da naÄ‘emo ove televizore, jer su ih prodavci, valjda, poÅ¡to je akcija poÄela u PanÄevu, NiÅ¡u i Novom Sadu, na vreme obavestili, a postoji verovatnoća i da su prodati. Zato nam je i cilj da informiÅ¡emo kupce – kaže Petković.

Kompanija „Koambraâ€, sa sediÅ¡tem u Long BiÄu, u Kaliforniji radi od 1988. godine i bavi se reparacijom polovnih tehniÄkih ureÄ‘aja. Iako zvaniÄni sajt, kako se može pronaći na Internetu, trenutno nije u funkciji, poznato je da ova firma na globalnom nivou saraÄ‘uje sa Samsung elektroniksom, kao i da radi u mnogim zemljama sveta.

Jelica Antelj

[objavljeno]

Link to comment
Share on other sites

pošto je moj prijatelj kupio nedavno Samsung plazmu u Tehnomarketu, zanima me da li neko zna sledece: moze li naime firma koja radi refurbished da resetuje broj sati koliko je panel radio? naime, ulaskom u servisni meni moze da se vidi broj sati koje je panel proveo u radu. zanima me dakle moze li to da se resetuje na nulu ili ne? i da li se to radi kad se aparat reparira?

on je proverio i kaze da stoji oko 300 sati, sto je po njemu upravo toliko koliko procenjuje da ga je gledao do sada. nema takodje nikakve nalepnice o repariranju.

inace, ko hoce da proveri, u servisni meni se kod Samsunga ulazi kad je TV ugaÅ¡en i to na sledeći naÄin:

sledeći tasteri ovim redom:

INFO-MENU-MUTE-POWER

NE DIRAJTE NIÅ TA DALJE!!! drugar mi kaze da prvi red pokazuje broj sati rada panela! iz toga izadjete gasenjem TV-a, i da znate da ce se postavke modova slike i zvuka vratiti na fabricke! zato zapisite podesavanja.

Link to comment
Share on other sites

Nista novo to svi ovde rade ,svi uredjaji koji su izlozeni i koji u proseku rade po 13-14 sati dnevno prodaju se na Sold-ovima pa ko nezna o cemu se radi ,a mnogi neznaju jurisaju na takve uredjaje i jos su srecni sto su jeftino prosli :D Svi ti uredjaji imaju garanciju od 2 godine a posle toga sta se kome zalomi :D

Link to comment
Share on other sites

pošto je moj prijatelj kupio nedavno Samsung plazmu u Tehnomarketu, zanima me da li neko zna sledece: moze li naime firma koja radi refurbished da resetuje broj sati koliko je panel radio? naime, ulaskom u servisni meni moze da se vidi broj sati koje je panel proveo u radu. zanima me dakle moze li to da se resetuje na nulu ili ne? i da li se to radi kad se aparat reparira?

on je proverio i kaze da stoji oko 300 sati, sto je po njemu upravo toliko koliko procenjuje da ga je gledao do sada. nema takodje nikakve nalepnice o repariranju.

inace, ko hoce da proveri, u servisni meni se kod Samsunga ulazi kad je TV ugaÅ¡en i to na sledeći naÄin:

sledeći tasteri ovim redom:

INFO-MENU-MUTE-POWER

NE DIRAJTE NIÅ TA DALJE!!! drugar mi kaze da prvi red pokazuje broj sati rada panela! iz toga izadjete gasenjem TV-a, i da znate da ce se postavke modova slike i zvuka vratiti na fabricke! zato zapisite podesavanja.

Link to comment
Share on other sites

Ih, pa otqd ja znam da vi to ne znate :D a kao kroz maglu mi se chini da je i ovde pomenuta ta tema pre nekih 2 meseca...A o tome se na benchmarku prichalo tad, ali nishta spektakularno. Fazon, tehnomarketu nije radio sajt jedno 15ak dana, koliko sam cuo zatvorili su i prodavnice. Sad cujem, da su tad promenili brojeve telefona, otpustili neke radnike, zatvorili prodavnice na neko vreme i sl... Kontao sam, tad je bila cistka, nekie radnje su se oprzile, toga vise nece biti...Da sam znao da se nisu oprzili, naravno da bih laj`o na sav glas :D Ali nikako ne mogu da verujem da su nadlezni organi uzeli metlu u ruke tek 2 meseca posto se prasina digla...

Izgleda da je stoka nashla jaku vezu da malo smiri strasti u upravnim organima, kako bi rasprodali celu seriju...

sad se setih, pre jedno mesec dana, bio u tmevropa, b62, pitam prodavca "a ovaj model nije jedan od onih refublished", sa blagim osmehom, a on se tu ziv istripova "a molim, ne ne, to nema, nego vidis ovaj ovde sto je dobar"...

Evo, moje iskreno izvinjenje, da sam znao da vi ne znate, kucao bih BOLDOVANIM VELIKIM SLOVIMA :D

Link to comment
Share on other sites

Nisu samo plazme vec i LCD ekrani pomenute kompanije!

To mi je otkrio jedna od momaka koji radi u Tehnomarketu u Delta City-ju i tacno se zna sa koje su serije kako oni kazu "osvezavane" :wink:

Ako primetite dobar LCD Samsung ekran recimo 81cm i pitate se zasto je jeftiniji od nekog slicnog,eto vam odgovora...

Koliko sam uspeo da saberem sve tamo,od 10 Samsung LCD ekrana bar 6 su reparirani! :order

Toliko...

Link to comment
Share on other sites

Pitanje koliko je novi tv zaista "nov" je veoma kompleksno. Na primer, moj lcd sony 32d3000, za koji verujem da je trenutno najbolji tv od 32 inca na nasem trzistu, dobio sam sa pogresnim daljinskim upravljacem! Daljinski je radio naravno, ali nije bio onaj koji je trebalo da bude. Jos gore - nazovem coveka koga tamo znam, i pozalim se, a on kaze oke, dodjite i dacu vam pravi! Kao da je to uobicajena stvar, ko primeti, daju mu, a ko ne, proso voz. Da ne kazem da nije bilo uputstva ni na engleskom ni na srpskom. Englesko sam skinuo sa neta, a srpsko sam dobio u potpuno drugoj radnji (istog lanca). To znaci da oni tamo muvaju mnogo vise nego sto mi mozemo da zamislimo. Da ne ulazimo u pshihologiju, i razloge za tako nesto.

Pitanje dakle ostaje - ko nam i na koji nacin garantuje da nas novi tv nije radio recimo 100 ili 3000 sati u nekom izlogu, a zatim lepo spakovan i prodat upravo nekom od nas. Odgovor je - niko. Opet tu radi psihologija onih prodavaca sa malim platama - svoj drustveni status svako na svoj nacin unovci (ne mislim naravno bukvalno) tako da ko ima "vezu", a to su pretpostavljam rodjaci, prijatelji itd. moze i da dobije nov, neraspakovan tv.

Te stvari bi trebalo da regulise neka zajednica potrosaca, koja bi regulisala broj tv aparata koji rade po radnjama (verovatno ti standardi postoje, ali ko to postuje?) i nacin njihovog hendlovanja posle toga. Po mom misljenju, ne radi se o nedostatku propisa, vec o njihovom nepostovanju. A za to nisu krivi prodavci, nego inspekcija, za koju sam

siguran da ima mnogo vecu ulogu u ovoj prici, nego sto se to moze pretpostaviti.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...