Jump to content


UPS...ili ne?


robespierre

Recommended Posts

http://www.itsvet.com/proizvod/apc-back-ups-es-be400-gr/comp_comp_ups/106/83

Da li se isplati uzeti ovako nesto? Da li uredjaj osim sto drzi napon isti i ispravlja? Da li ce to negativno (i koliko) uticati na zvuk?

Razlog UPSa je sto mi se desava,a pogotovo u poslednje vreme da mi struja samo strecne,nestane na sekund i odmah se vrati,bojim se da mi uredjaji u kuci ne polude. Na njega bih kacio PC (mislim da je napajanje 500w) ,monitor i pojacalo (napajanje 230w).

Ako postoji bolji predlog,otvoren sam za razmatranja.

Link to comment
Share on other sites

Ako ćeš za audio onda umesto ovog upsa za pc može smart ups. Imaš na KP par polovnjaka, trebalo bi da su dobri ...

Opet, ovo je jako uopšteno što sam ja napisao, imaš ovde na forumu jako lepih objašnjenja ima još, potraži ...

Link to comment
Share on other sites

Znam,citao sam teme,ali moja nedoumica ostaje ista...cak i da uzmem AVR onda moram da se petljam sa kablovima posto pojacalo nema ECI utikac,nego onaj dvoglavi (nemam pojma strucan naziv,ali to se kacilo svojevremeno na tranzistore i sl. ako se dobro secam). Onda mi je opet trosak da nabavim to,MDS ima integrisan kabl,znaci opet intervencija,a novac naravno nije problem,njega nema..nemam pojma sta mi je ciniti...bukvalno mi fali jedna kap da oglasim sve na KP i zavrsim pricu dok ne skupim novac za nove stvari :)

...ili mozda da batalim celu pricu i kao kratkorocno resenje uzmem ovo: http://www.gigatronshop.com/elektro_zastita/mge_protection_strip_6_din-11755 ?

Link to comment
Share on other sites

Pedja,

UPS da ili ne? U tvom slučaju da. Poslušaj Vlaja i Den!sa. Ako imaš nešto keša viška, još bolja varijanta je da razmisliš o nekom od modela koji mogu da obezbede rad uređaja na par minuta po nestanku napajanja, dok ne stigenš da ih propisno poisključuješ.

Link to comment
Share on other sites

I ja isto mislim da moras da imas UPS za racunar , ja imam http://www.itsvet.com/proizvod/apc-back-ups-be700g-gr/comp_comp_ups/106/249 , on je malo jaci model od onog koji si ti postavio ali vredi svaki dinar pogotovo ako mislis da kacis na njega pojacalo jaci je i duze ce da drzi baterjia kako vec rece Chowek , ovaj UPS ne ispravlja napon ali zato APC Line-R 1200 spusta i dize napon i ja isto mislim da je on bolji za muziku tako da je najbolje oboje UPS - COMP , APC Line-R 1200 - POJACALO , ja tako koristim i nemam nikakvih problema i da sto se tice kratkih strujnih sekundarnih nestanaka meni ih Line-R veoma dobro odradjuje BEZ GASENJA UREDJAJA !!! Nadam se da sam i ja bar malo pomogao ! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Sto se pojacavaca tice, tu je situacija malo nezgodnija, jer osim skokova napona, takav uredjaj moze da „ispegla“ i dinamicke pikove u samom muzickom materijalu, ako me razumes :)

Zato ako slucajno imas neke jace potrosace, treba i veci trafo unutra... x 3 minimum, kako su meni rekli…

Link to comment
Share on other sites

Sto se pojacavaca tice, tu je situacija malo nezgodnija, jer osim skokova napona, takav uredjaj moze da „ispegla“ i dinamicke pikove u samom muzickom materijalu, ako me razumes :)

Zato ako slucajno imas neke jace potrosace, treba i veci trafo unutra... x 3 minimum, kako su meni rekli…

Link to comment
Share on other sites

Mislim da nije do brzine punjenja, tu i onako valjda tece konstantna struja, nego valjda fora kod pikova koji izbijaju i vise od 400 W.

Na zalost, nisam dovoljno strucan da objasnim, mada mislim da tu imaju veze osim wati i amperi. Imala je jedna tema gde su neki to lepo objasnili. Pokusacu da je nadjem.

Link to comment
Share on other sites

Ok,onda cu pogledati AVRove,mada je i njima skocila cena...sad su oko 6900. Nema sansi da kupim i ispravljac i UPS,pa je zato ovo postavljeno kao dilema.

@den!s zasto mislis da je u pitanju pad napona? Uredjaji izgube struju,racunar se restartuje,pojacalo prestane da svetli pa se vrati isto i sa ostalim uredjajima,telefon strecne,npr i sl. Nisam tehnicar,ali mi dodje nekako logicno da pretpostavim da je struja apsolutno nestala nego da je doslo do pada..sve se ovo izdesava za 2-3sec i onda se vrati u normalu..

Link to comment
Share on other sites

Hajde pokusaj ako ti nije tesko, bas me zanima problematika.. :thumbsup2

Pitanje bi onda bilo, za slucaj da neko strucniji zna da odgovori, da li je deklarisana potrosnja pojacala ona koju moze max da isporuci u piku, ili se misli na neku prosecnu potrosnju? Tj, ako je u User Manual-u npr naveden podatak "Power Consumption 200W", da li to znaci da je trafo u uredjaju 200W, ili ne? Nije mi logicno da uredjaj u trenutku moze da povuce vise struje iz mreze od one koliko mu trafo dozvoli, tj kolika je max potrosnja samog trafoa?

Link to comment
Share on other sites

…@den!s zasto mislis da je u pitanju pad napona? Uredjaji izgube struju,racunar se restartuje,pojacalo prestane da svetli pa se vrati isto i sa ostalim uredjajima,telefon strecne,npr i sl. Nisam tehnicar,ali mi dodje nekako logicno da pretpostavim da je struja apsolutno nestala nego da je doslo do pada..sve se ovo izdesava za 2-3sec i onda se vrati u normalu..

Link to comment
Share on other sites

Izvini, tek sada videh konkretno pitanje.

Ja sam mislio da ti prekida na delice sekunde, a ne na 2-3. Onako mi je licilo na pad napona, pa bi tu AVR odlicno odradio posao.

A ovo je ipak nestanak struje i mislim da bi taj problem trebao da resis drugacije jer je to ozbiljan kvar, pre svega.

Link to comment
Share on other sites

Cudno. Da li ste pitali Elektrodistribuciju o tome?

Meni su govorili da kod nestanka i ponovnog dolaska struje, ono sto je nezgodno je upravo skok napona prilikom ponovnog dolaska do njegovog nivoa od ~230 V.

Tu uredjaj, tipa pomenuti APC-ov AVR, ima prednost jer ne dozvoljava da iz sebe pusti vecu voltazu.

Ja kod mene u sistemu koristim jedan takav APC-ov AVR Lline1200 i jedan nas, industrijski (da tako kazem) regulator napona, Inomag ERN-2000, koji u sebi ima trafo od 2 kVA.

+ imam i klasican linijski filter, nesto slicno kao DeZorel, koji je trenutno u fazi neke tehnicke prerade.

APC mi stiti predpojacalo, CD player i pojacalo za slusalice (na njima ce biti i taj filter), a taj veliki regulator napona mi stiti mono blokove koji imaju po 500 VA trafoe, svaki…

Sve to imam, jer imam padove napona i smatram da mi je struja nestabilna.

Link to comment
Share on other sites

Nema potrebe za persiranjem,ipak sam mladji :)

Elektrodistribuciju boli uvo,kazu nije njihov problem sto uredjaji crkavaju,a mi,gradjani koji posteno i uredno placamo struju smo na vetrometini i nemamo kome da se obratimo.

Znaci AVR je i pored svega prava stvar za mene? Onda cu gledati da skupim pare za to.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...