Jump to content


Snagas polovan oko 1000e tranzistorac,


Mr.

Recommended Posts

Pa karakter kako sam ga opisao, Å¡to zapravo i ne bi trebao biti neki posebni karakter, ali sluÅ¡ah dosta ureÄ‘aja koji potpuno odudaraju od toga, a njihov zvuk bi se mogao oznaÄiti kao: povuÄen (laidback), (pre)ugodan, topao, bez smisla za ritam, pa bilo Å¡to brže ili žešće zvuÄi kao da se krive note sviraju, kao da ne može prenjeti energiju, barÅ¡unast, jednom rjeÄju kao da svira za sebe jednu jedinu ugodnu melodijicu.

Jedan zvuk za koji bi se reklo da ga možemo slušati satima, ali zapravo ne možemo jer je predosadan, kao da se ništa ne događa, već kao da svira jedna te ista dosadna pjesma, uz koju se bez problema zaspi.

Moj "karakteran" zvuk je suprotno od toga, tj. onako kako doživljavam zvuk na koncertu: neposredno, dinamiÄno, otvoreno, uvjetno reÄeno lagano i agresivno (ako se podiže glasnoća muziciranja), Äega je posljedica da ti toliko okupira pažnju (normalno, ako se ne svira neÅ¡to nama nezanimljivo), da traži od sluÅ¡atelja poveliki angažman i koncentraciju, i da takav zvuk zapravo ne možeÅ¡ sluÅ¡ati satima. Zato Å¡to je intenzivan, zaÅ¡to Å¡to je glazba osmiÅ¡ljena da komunicira, a kad komuciramo ne možemo zaspati, niti nas tjera na spavanje.

Jednom rjeÄju takav zvuk je - invigorativan. To ne bih nikako vezao za brendove, jer mislim da je nemoguće.

E sad, Classe ... Možda bi bilo zanmljivo u par rijeÄi navesti kako je doÅ¡ao do mene, par stvari bi možda bilo jasnije

Prvi put sam ga imao doma ljetos, i iako me nije u cijelosti oborio s nogu (pokazao mi se nekako nemuzikalan, to mi je bila glavna zamjerka, zato ga nisam uzeo odmah), ispoljio je nevjerojatnu rezoluciju, veliÄinu stagea, Äistoću, definiciju, uz takvu lakoću razluÄivanja muziÄkog zapisa na naÄin kako dotad nisam Äuo.

U lakÅ¡e negativnosti sam mogao ubrojati dojam kao da nema tih 250w, jer je MF sa 200w djelovao moćnije (iako se to osjećalo samo u dojmu miÅ¡ićavosti, ne i definicije, Äistoće i ostalih nabrojanih dobrih strana Classea), i kao da mu je zvuk malÄice suzdržan, kao da se boji graknuti, kao da je prellijepo odgojen. Nije imao dozu drskosti, koju ja volim.

A sad kas malo prisjetim ta nemuzikalnost je dolazila od nekakvog kao manjka koherentnosti, kao da je zvuk bio pretjerano analitiÄan, pa se gubila srediÅ¡nja kohezija.

Tada ga nisam uzeo, već sam zadržao postojeći MF F-16 koji je imao prednost u tom mišićavijem zvuku, i punoći kod udarca, kao da je imao više snage. Imao je on naravno i drugih dobrih strana (i loših, naravno), ali to je sad spooredno.

No, vrag nije dao mira, MF se ipak pokazao dosadnjikav sa svojim "sve lago pinky" karakterom, i kako sam u međuvremeno promijenio CD player, rekoh, ajde da ponovo probamo sa Classeom.

Drugi pokuÅ¡aj, drugi player, druga priÄa. Manjak muzikalnosti, moja glavna zamjerka, je nestao. Kako je sve ostalo bilo praktiÄno bez mane, ili barem vrlo, vrlo dobro, uzeh ureÄ‘aj i ... sad lagano pokuÅ¡avam ispolirati stvar do kraja tj. rijeÅ¡tii joÅ¡ ovih par problemÄiÄa.

Ako govorimo o dinamici mogu reÄi da Classe sigurno nije explozivan, dramatiÄan ureÄ‘aj, ala nekakav rokerski ureÄ‘aj, tipa Rotel, ili neki Krellovi koliko Äujem. Iskreno ne znam s Äime bih ga usporedio, a nije da mi je ovo drugo pojaÄalo u životu.

Ono Å¡to je možda najveći problem Classea kod mene je zapravo trenutno koriÅ¡tenje Äiste pasive kao preampa, dok se ne naÄ‘e neko primjereno rjeÅ¡enje. Nemojte odmah skoÄiti "da, to je krivac", jer je proban sa par ozbiljnijih preampova i ni jedan ga nije pogurao baÅ¡ neÅ¡to bolje od te pasive.

No, sliÄnu situaciju sam imao prije par godina sa Audiolab izlazom, kad mi je tek jedno 6,7 ili 8 pretpojaÄalo sjelo, baÅ¡ ga probudilo, dalo mu dodatnog života koji je ovaj Äekao cijelo vrijeme da zasja u punom sjaju.

Tako da, Classe sada doživljavam kao vrhunski trkaći auto koji je ostao bez vršnih broja okretaja. Sve je tu, sve lijepo ide, ali fale oni trnci kad treba graknuti, povući. To mi je trenutna zamjerka, i zapravo jedina zamjerka. I zapravo vrlo mala, ali ... to je relativno u ovom sportu

Dobiti to, mogao bih mirne ruke reći da imam ureÄ‘aj koji može na megdan bilo Äemu novome do, ne znam 6-7k eura, možda i viÅ¡e. Ne dobiti to, u sljedećih par mjeseci, toliko ću se sigirno družiti s njim, znaÄi zamijeniti ga neÄim boljim i reći si da je to bio vrlo dobar ureÄ‘aj, ali ne i odliÄan. Time would tell.

Å¡to se tiÄe želja s klavirom ... msilim da je najbolje Å¡to imam ovaj CD

SongsWithoutWords.jpg

Snimka nije baÅ¡ savrÅ¡ena, ali je jako dobro uhvaćen dojam klavira, ima težine, ima timbra ... Ma, klavir je ionako teÅ¡ko dobro snimiti, da je baÅ¡ sve na svom mjestu kako se može Äuti uživo.

E sad, Å¡to reći ... meni to zvuÄi dobro, iako nema momenata da se baÅ¡ "rastura" klavir, ako si na to mislio (znaÅ¡ kakva je Windham Hill muzika). Ne znam, prije bi bilo smisla kad bi sluÅ¡ali istu snimku.

Sve u svemu mislim da trenutni problem nije dinamika, nego nekako ,malo to sve posložiti, i prije svega ubosti dobar preamp. Bez toga neće ići, a bilo bi Äudno da nije tako. Ja sam jednostavno navikao pasivu koristiti uvijek kad nemam odgovarajući preamp, jer uvijek daje dosta, za niÅ¡ta novaca, ali kad sjedne dobar preamp onda pasiva nema Å¡to tražiti.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Posle ovakvog posta mogu samo da kazem da sam siguran da ti spadas u onu grupu ljubitelja dobrog zvuka koji znaju da cuju i tacno znaju sta njima treba. Nema potreba vise nista reci.

Sto se tice klavira, ne mora da rastura ali posto si napisao da posecujes koncerte, onda si primetio da kada slusas nize tonove na klaviru sama rezonanca kutije klavira dolazi do izrazaja, cuje se prostor iz koga dolazi zvuk, tacno se cuje to okruzenje u mojem se nalaze zice, a opet cujes i taj bat kako udara i kako zica treperi ali iz nekog prostora za koji ces uvek reci, ovo je zvuk klavira. Te elemente pojacalo bi trebalo dosta lako da restaurira u kucnim uslovima ali nije tako, Taj prostor odakle dolazi zvuk iz klavira cesto bude nekako mlitav, malo mrtav, pa i suzen, kao da je snimano na koncertnom klaviru a slusas na pianu. Zatim taj filc tog bata koji udara zice narocito ako svirac drzi i stisnutu pedalu mora da se cuje sve zajedno sa zvukom poluge te iste pedale koja pak znaci detallljnost. Klavit je jak instrument, mocan, on i kada je kompozicija nezna zvuci tako mocno, pun karaktera narocito u tim donjim lagama kako kazu pevaci. Ti razorni donji tonovi takodje najvise odredjuju boju samog instrumena, kod zicanih instrumenata violine na primer nije tako ali kod klavira cuveno Betovenovo vozanje po dirkama daje taj kres (cvrstocu, brzinu) po kojoj je Steinway tako poznat za razliko od Petrofa koji je tako sladunjav, sa dubinom ispod bine, ali i mekocom, finocom, nekom ugladjenoscu koja ne lici na Rusku istoriju. Taj nepogresiv osecaj kada slusas klavir kod kuce pa cak i na tisim nivoima a osecas u vazduhu tu snagu, tu razornu dubinu zvuka koji ima sve i snagu i finocu i udarac i prostor da cujes i firmu koja je napravila zice i onu energiju u prstima pijaniste koji se upire u stolicu a tebe tera da se i ti malo podignes u svojoj dok to slusas kuci,.Tako nesto sam mislio na klavir, i takodje mi je veoma zao sto ne mozemo da poslusamo neku kompoziciju zajedno pa da je istovremeno rasclanimo i prokomentarisemo, ali nikad se ne zna, mozda nekom prilikom

drugarski pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Ove godine sam bio na jednom koncertu, klavir solo; program uglavnom Kelemen (HR kompozitor moderne glazbe), i nešto Brahmsa i Liszta.

Išao sam samo zbog Kelemena jer mi je on jedan od najinteresntnijih autora uopće, a posebno ako gledamo recentnu glazbu (ozbiljnu).

I, zanimljivo, ono Äega se najviuÅ¡e sjećam je prva skladba, zaboravih koja, nije ni bitno, ali u njoj ima dosta baÅ¡ ono "rasturanja" - najniže oktave, svom snagom, obje ruke, iz trzaja. Tresla se i bina i stolice, a mislim i cijela dvorana (iako ne velika). To je ono Å¡to mi je najviÅ¡e ostalo u sjećanju, i na osnovu Äega sam se zapitaio može li moj HiFi doma to tako odsvirati, ili barem ostaviti taj dojam, takav atak na osjetila..

Prvo problem je što nemam tako što na CD-u, drugi je problem što to treba moći tako i snimiti da bi se negdje uopće moglo i poslušati. Ovo drugo nije nimalo jednostavno.

SluÅ¡ao sam dosta snimki klavira solo, i ni za jednu ne mogu reći da je bila savrÅ¡ena. Druga stvar je ta Å¡to ja ne kupujem CD-e radi snimki, već radi glazbe, ali evo, nijedna snimka mi nije ostala baÅ¡ u sjećanju. Tako da kad netko kod mene želi Äuti klavir pustim mu tog Windha Hilla, i obiÄno je komentar da je Äisto dobra snimka.

Tako da ... ne znam kako bi se sistem ponaÅ¡ao s tako neÄim, ja ipak mislim da bi malo oduzeo dolje, ali lako bi to moglo biti i do zvuÄnika, ne ampa.

Drugo, sve ono vezano oko tih detalja u zvuku, dosta toga ovisi o snimci. Tako da opet imamo dodatnu nepoznanicu. ÄŒak i da je netko snimao taj koncert, i da sam doma sluÅ¡ao tu snimku, ako nije bila dobro uraÄ‘ena, ne bih niti mogao Äuti to Å¡to sam Äuo na koncertu.

Ako idemo u takve detalje snimke su krucijalne. Zato ja idem nekim srednjim putem, želim da mi glazba zvuÄi dovoljno uvjerljivo i uzbudljivo kao da sam na koncertu, a toÄan zvuk bilo kojeg instrumenta ne tražim jer tko zna kako je snimljen. Ne smije biti baÅ¡ neka brljotina, ali to sam ostavio godinama iza sebe.

Idealno bi bilo otići na koncert, Äuti snimku koncerta doma na sistemu i reći to je to. I imatu tu snimku kao referentnu. No, to je neka druga priÄa i tema.

Link to comment
Share on other sites

ono "rasturanja" - najniže oktave, svom snagom, obje ruke, iz trzaja. Tresla se i bina i stolice, a mislim i cijela dvorana (iako ne velika). To je ono Å¡to mi je najviÅ¡e ostalo u sjećanju, i na osnovu Äega sam se zapitaio može li moj HiFi doma to tako odsvirati, ili barem ostaviti taj dojam, takav atak na osjetila..

Link to comment
Share on other sites

StradiVari, u pravu is nemam gram, a razlozi su tako, ajmo reći osobne prirode.

Imao sam neki Technics, niÅ¡ta posebno, davnih godina, ali od kako se pojavio CD ... ne znam, meni dobar CD nije niÅ¡ta loÅ¡iji od grama. Govorim u nekim istim klasama. Možda će me sad neko popljuvati, ali prije tog neka zna da sam se potrudio par puta raditi usporedbe (koliko se može obzirom na razliÄiti medij), i neći reći da je CD bolji, ali svakako mi nije ni loÅ¡iji. Neki put je jedno prevagnulo, neki put je CD Äak bio bolji.

A onda kad uzmemo u obzir da je gram zapravo skupina dijelova, pa se još s time igrati, svakim ponaosob, isprobavati ... previše za mene, jer je meni veliki problem naći i komponentu u komadu (sve ostalo, zapravo) a da zadovoljavajuće svira.

Dalje, pucketanje ploÄa tj. postojanje bilo kakvih drugih zvukova osim glazbe za mene je neprihvatljivo. Ja npr. neću uzeti ureÄ‘aj ako mu se prejako Äuje zujanje trafoa, ili nekog lampaÅ¡a ako sa mjesta sluÅ¡anja Äujem Å¡um cijevi. To je za mene neprihvatljivo, pogotovo kad se iskrca malo viÅ¡e novaca.

Plus, ne i manje važno, kad se zavalim sluÅ¡ati meni bi bila ogromna tlaka ići uvijek mijenjati stranu ploÄe. Taj komformistiÄki dio isto igra veliku ulogu.

I joÅ¡ na kraju, nosaÄi zvuka ... da li da kupujem CD-e ili ploÄe. Malo mi je bez veze bilo dolaziti u tu poziciju, a joÅ¡ viÅ¡e da kupujem duplo (iako imam neke prijatelje koji to i rade, ne za sve naslove, ali ipak), tako da ... zapravo nisam ni donio odluku Å¡to ću, stvari su se jednostavno prirodno dogodile.

Zapravo, u trenucima kad bi se moglo reći da samo postao audiofil, tada i nisam imao gram. Možda je zapravo to odluÄilo.

Btw. ovo Å¡to piÅ¡eÅ¡ o naÅ¡i iÅ¡Äekivanja, pogotovo za skupe sisteme, i tu bih se složio s tobom.

Nevolja ovog naÅ¡eg hobija je Å¡to on imitira, znaÄi nikad ne može nastati neÅ¡to stvarno Å¡to bih te oduÅ¡evilo kao stvarni koncert, već uvijek imamo posla s neÄim drugorazrednim, zapravo. Tim viÅ¡e to dolazi do izražaja kad Äujemo stvarno skupe sisteme.

Jer, Å¡to oni mogu odsvirati? Ne bolje od stvarnosti sigurno, a mi stvaran zvuk, u stvarnom životu doživljavamo kao prirodanm, uobiÄajen, obiÄan. Ja barem nisam nikada rekao, "u Å¡to ovo dobro svira", kad sam ovako ili onako sluÅ¡ao neÅ¡to uživo. Zato se ponekad i pitam koliko zapravo ima smisla ovo naÅ¡e ulaganje u taj hobi.

Ne jednom sam sluÅ¡ao sisteme od nekoliko 10-aka, pa do 100-tinjak tisuća eura, u sobnim uvjetima, ne na sajmu. Bilo ih je dobrih, vrlo malo izvanrednih, i dosta onako Äisto ok.

Zeznuta i pomalo paradoksalna stvar je to naše bavljenje hifijem, ali zato kad si složimo doma "da svira" ... pa, to se sa malo stvari može mjeriti.

Link to comment
Share on other sites

Pa da ne citiram ceo post, verovatno u dubini duse se slazem sa svime sto si rekao jer nas je izmisljanje daljinskog upravljaca pokvarilo, bolje reci razmazilo, ulenjilo do krajnih granica. U tom svetlu potpuno razumem tvoj odnos prema gramofonu a i deo o vise elemenata za uparivanje. U nekoj biti problema mnogo toga govori da si ti u pravu ali nazalost ja sam Gramofon covek, Necu nikako da se pokrene rasprava na temu CD ili Vinyl jer toga ima na pretek na ovom formu pa tamo moze i da se nastavi ali ja imam i CD i Gramofon i Magnetofon i da budem blag ali konkretan moj omiljen izvor je gramofon pa onda magnetofon pa zatim cd player.

Izgleda kontradiktorno da te podrzavam u tvojim stavovima a na kraju volim to nesto (gramofon) sto ti ne zastupas ali je stvarno tako, jer nisam ni ja ni ova nasa pasija uvek racionalna. (po meni jeste gramofon neka muka slatka i teza ali je i bolje zvuceca pa je zato i favorizujem, ali ponavljma po meni, )

Ako preskocim zvuk (kokoska) i vratim se jajetu a to je muzika onda mogu reci da neka strarija dela kao i dosta muzike koje nema na cd -u nisi u mogucnosti da cujes jer se nalaze samo na vinylu. To je jedan od razloga sto ja imam CD, mnogo toga je snimljeno samo na cd-u, a to je onako moj laicki motiv da mozda ubacis i gram kao izvor jer se iz postova vidi da nisi test disk man vec da volis i cini mi se razumes muziku, sto je dar koji treba cuvati a i nadogradjivati novim muzicko-slusnim iskustvima.

Neko pametan je svojevremeno rekao slusati muziku kuci na dobrim uredjajima je bolje od sex-a (kao nekog (sex) iskonskog vrhunca slasti, sve dok nisu izmislili sampite i baklave :) ) i mnogi su ga (tog doticnog) zbog toga kritikovali govoreci da se nista ne moze meriti sa sex-om, sve dok nisu kuci sklepali bolji sistem. :) mada mrtva je to trka po meni. ;-)

ps

Da li si mozda predstavio sistem ovde na forumu ili nekako mogu da saznam komponente koje su u tvom sistemu , moze i na PP ako ti je zgodnije, ovo pitam samo jer bih zeleo da jos malo "razgovaramo " na neke teme pa me ovo interesuje da bih ako mogu malo video tvoj ukus i na sta se tvoje uvo trenutno naviklo (dok ne promenis sistem) Ili ako nisi do sada da mozda sada predstavis svoj sistem u rubrici nasi sistemi, sa puno slika jer svi mi volimo slike pa to ti je.

Naravno ako ti nije preveliki problem.

Link to comment
Share on other sites

Ne, nisam predstavio sistem, iz nekoliko razloga.

Možda je prvi taj da se ne volim "pokazivati". Ne mislim niÅ¡ta negativno o tome, ali jednostavno nisam takav Äovjek, nemam potrebu za time.

Drugo, ja relativno dosta mijenjam komponente, pa mi je onda malo bez veze postavljati slike, jer se doslovno može dogiditi da za tjedan dana neÄeg viÅ¡e ne bude u sistemu.

I zadnje, nitko me nije to baÅ¡ pitao, tražio, ali evo, poÅ¡to, iskreno, dugo nisam naiÅ¡ao na ovako zanimljivog i ustrajnog sugovornika, probat ću to uÄiniti joÅ¡ danas.

Link to comment
Share on other sites

Evo danas se pojavio Bryston 3b na oglasima, jer neko imao prilike da ga cuje. (sa drugacijim ruckama napred od slika sa interneta) To bi trebalo da radi u AB2 klasi koliko sam procitao, i cena relativno ok, Sa cime bih mogao da se uporedi jer ga nisam slusao. Da ne zaboravim, da li neko ima iskustva koliko i kako se zvucno razlikuju stari i noviji Bryston-i.

Pitam jer sam nasao polemiku na ovom forumu koliko se razlikuju stari i novi Exposure a znam razlike nekih drugih firmi koje me interesuju ali za Bryston ne znam jer imam jako malo iskustva (skoro nikakva) sa njima a rekao sam vec da mi ga mnogi i privatno preporucuju.

hvala

Link to comment
Share on other sites

Tesko ces preko foruma doci do tacnog odgovora kako koje pojacalo sa tvojim zvucnicima i u tvojoj sobi, na tvojoj struji, svira. Zato sve komentare moras da uzmes sa odredjenom dozom rezerve.

Ja sam donosio kuci Bryston 4SBT, koji ima, ako se dobro secam, 300W na 8 Ohma. To je radilo ... onako ... sa mojim Focal Electrama. Bas je bio dobar, jako dobro kontrolisan ali sve ostalo je bilo dosta prosecno. Bryston sprave su u principu jako dobro uradjene i dugo traju a retko se kvare. Medjutim, to meni ne svira - cak ni sa PMC zvucnicima (dosta puta sam slusao tu kombinaciju). Meni taj sound ima neku neprirodnu ostrinu. Mislim da sa Brystonom neces dobaciti do Air Tight.

Takodje mislim da sa budzetom od 1000 eura neces moci naci dobro ocuvan Mark Levinson, Accuphase A50/60 ili Krell .... Mozda Krell KAV300i, koji je dobar integralac.

Air Tight su PP pojacala i mozda bi bilo bolje da pogledas u pravcu nekog SET pojacala. To svira drugacije od PP (sa EL34). Tatic pravi za oko 1000 eura odlicne SET sa 6C33. Em je novo, em svira dobro. 6C33 u SETu radi carobno sa pravim zvucnicima.

Ako bas mora da bude tranzistorac, onda mislim da ti je najveca sansa da za te novce nadjes nesto dobro, ako potrazis neki First Watt polovan. Recimo F5. Samo oni su retki i ne nalaze se tako lako ...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam slusao ovo

P2 PP

Description

P2 PP

Level One, 20 watt push-pull Class A stereo amplifier 4 x 6L6G, 2 x 6SN7, 2 x ECC83, standard parts, Beyschlag metal film resistors, ERO polyester signal capacitors, standard electrolytic capacitors, Audio Noteâ„¢ 100K input volume control allows use as a standalone one input control centre

article_footer_02.gif

All material copyright Audio Note (UK) Ltd., unless otherwise stated. Audio Note (UK) Ltd. reserve the right to change, modify, add to, or remove any of the content of this site at any time without prior notice. Further, images on this site

an.jpg

Link to comment
Share on other sites

da samo je to lampaskih cca 30W vs tranzistorskih 25W,makar bila A klasa..da ne ulazimo u tu debatu,bolje :D ,trafo ovakav,trafo onakav,OTL,bla-bla-bla itd...desava se i meni da bi radije slusao neki cevas od 2x15W(EL84) no 2x150W/8 tranizstorsko sa mojim D700,kod mene se nije proslavio jedan "babelfish",a razvaljivao je ATC 100,pasivne..

:xmas

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...