Jump to content


Hegel HD10


ozzy

Recommended Posts

Iskoristiću ovaj prostor da vam ukratko prenesem utiske nakon vikenda provedenog sa Hegelovim malim DAC-om o kome se u poslednje vreme dosta Å¡uÅ¡ka. Kako sam snažno opredeljen za PC audio, odnosno korišćenje raÄunara u funkciji digitalnog izvora tj. transporta, uvek rado koristim priliku da Äujem neki od, na naÅ¡em tržiÅ¡tu, priliÄno malobrojnih DAC-ova. Neću vas opterećivati tehniÄkim podacima i fiziÄkim karakteristikama, sve to možete naći na netu - ovde ćemo samo o zvuku. HD10 sam prethodno sluÅ¡ao u tuÄ‘em setup-u i tamo se nije naroÄito proslavio. Pomenuti sistem ima priliÄno drugaÄiji zvuÄni sig. od mog pa me to mlako iskustvo nije potpuno obeshrabrilo. DAC sam radi lakÅ¡eg poreÄ‘enja povezao na Cambridge 840C (u funkciji transporta) i onda uporeÄ‘ivao njihove analogne izlaze. USB ulaz nisam testirao ovom prilikom ali sam negde isÄaÄkao informaciju da je upotrebljen PCM2704 risiver pa treba oÄekivati solidne rezultate, tj. na sliÄnom nivou sa onim Å¡to DAC može da ponudi kada se koristi sa spdif ulazima. Elem, prvi utisak sa CA kao transportom bio je priliÄno poražavajuć po norveÅ¡kog malca. Zvuk bih mogao uporediti sa nekim jeftinijim CD playerom, sa stanjenim basom, nedostatkom rezolucije i siromaÅ¡nim dinamiÄkim kapacitetom. SluÅ¡ao sam ga neko vreme, menjao muziÄki materijal a onda sam se setio mogućnosti koju do sad nisam imao prilike da isprobam. Naime, Cambridge ima nekoliko opcija za konfiguraciju digitalnog izlaza. Moguće je podestiti freq.uzorkovanja, dužinu reÄi, dithering i konaÄno – ukljuÄiti ili iskljuÄiti upsampling. Mene je naravno interesovala ova poslednja opcija – kako će iskljuÄivanje upsamplera uticati na celokupan zvuk? Ova intervencija je inaÄe moguća samo na digitalnim izlazima CA, upsamling je na analognim ukljuÄen po defaultu i nije ga moguće iskljuÄiti niti uticati na njegovu rezoluciju. ProÅ¡altao sam opcije, kliknuo dugme na daljinskom upravljaÄu i doÅ¡lo je do ozbiljne transformacije! Najveća promena bila je u upper midu koji je sa ukljuÄenim upsamplingom zvuÄao nekako razmazano i bledo. TakoÄ‘e, DAC je dinamiÄki prodisao, visoki su proÄišćeni a bas je dobio na autoritetu. Sada se već moglo govoriti o ozbiljnom zvuku i poreÄ‘enje sa CA je dobilo smisla. Odmah ću reći - HD10 nije sasvim neutralan, njegove karakteristike su lako uoÄljive i jasno ga profiliÅ¡u. U odnosu na CA uoÄljiva je blaga doza smanjene rezolucije u freq. ekstremima. CA je detaljniji, rezolutniji, sa viÅ¡e vazduha. Visoki su precizniji, zvonkiji a bas brži i melodiÄniji. Hegel svira na neÅ¡to drugaÄiji naÄin – ne bih rekao da se radi o razlici u konceptima ranga upsampling vs NOS ali ovi DAC-ovi oÄito imaju drugaÄije prioritete. NajuoÄljivija je tendencija Hegela da izvlaÄi maximum iz srednjeg opsega, naroÄito vokala. Oni su izvanredno fokusirani, precizni, pomereni ka sluÅ¡aocu i dominiraju zvuÄnom slikom. StiÄe se utisak da su reprodukovani potpuno transparentno i verodostojno. Ostatak freq. spektra je pak veÅ¡to tiltovan na dole, tako da visokima nedostaje ona analitiÄnost koju bi ljubitelji analognog zvuka nazvali veÅ¡taÄkom a bas je malo “produbljen†i Äini se većim nego Å¡to zbilja jeste, istina pomalo na raÄun ritmiÄnosti i melodiÄnosti bas deonica. Scena je kod CA neÅ¡to veća, i odmaknuta od sluÅ¡aoca u ravan izmeÄ‘u i iza zvuÄnika. Kod Hegela stage je neznatno skromniji ali su vokali ocrtani sa fantastiÄnom preciznošću i izbaÄeni pred sluÅ¡aoca. Sve u svemu, Hegel možda nije apsolutni all-rounder ali je muziÄki izuzetno komunikativan i poseduje zvuÄni balans koji će mnogima odgovarati i verovatno će se sjajno uklopiti u moderne sisteme koji Äesto bacaju težiÅ¡te na rezoluciju i analitiÄnost. OÄito je da ureÄ‘aj nije koncipiran kao tehniÄki showcase već kao sprava namenjena neposrednom muziÄkom zadovoljstvu i tako ga treba i tretirati. Neko je tamo u maloj norveÅ¡koj firmi definitivno imao dovoljno sluha i znanja da “ubode†jedan dopadljiv i zavodljiv zvuk a na vama je da procenite tj. proverite da li se to uklapa u vaÅ¡e afininitete i vaÅ¡e hifi okruženje. Toliko od mene, fala na pažnji.

http://www.hegel.com/hd10.htm

post-9176-036721000 1286132526_thumb.gif

post-9176-036721000 1286132526_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Hvala na recenziji, Ozzy. Da li po tvom mišljenju Hegel opravdava cenu? Tim pre jer je pozicioniran u segmentu gde konkurencija nije za potcenjivanje (jedno vreme se, ako se ne varam, čak i 840C mogao dobiti za malo veće novce)...

Link to comment
Share on other sites

ÄŒovek (no pun intended) bi pomislio da će za 1000e bez mnogo muke kupiti DAC kojim mora biti zadovoljan. Moja dosadaÅ¡nja iskustva sa ureÄ‘ajima te klase uglavnom govore suprotno. Da, takve maÅ¡ine naÄelno predstavljaju upgrade u odnosu na jeftinije izvore ali daleko od toga da se može kupiti bilo koji uz uverenje da će zavrÅ¡iti posao i predstavljati znaÄajan boljitak u odnosu na prethodno korišćen izvor. Sprave te klase koje sam sluÅ¡ao uporedo sa CA, doduÅ¡e u tuÄ‘im sistemima, tipa Benchmark, Stello itd su vidno zaostajale u odnosu na CA. Hegel je u mom sistemu bio dobar ali prosto drugaÄiji. Manje uglaÄ‘en i rafiniran od CA ali organskiji, sa krupnijom sredinom i direktnijom prezentacijom. Konkretna preferenca zavisila je ponajviÅ¡e od snimka, neki su potencirali Hegelove vrline a neki su Äinili nedostatke uoÄljivijim. U kontekstu nekih preÄ‘aÅ¡njih iskustva odgovor na tvoje pitanje bio bi DA, meÄ‘utim procena vrednosti ureÄ‘aja je subjektivna i zavisi uglavnom od toga Å¡ta Äovek želi da Äuje, da li mu sistem to omogućava i koliko je to spreman da plati. Svakako preporuÄujem da se ureÄ‘aj dobro posluÅ¡a pre kupovine, provera kompatibilnosti sa sistemom je imperativ.

Hvala na recenziji, Ozzy. Da li po tvom miÅ¡ljenju Hegel opravdava cenu? Tim pre jer je pozicioniran u segmentu gde konkurencija nije za potcenjivanje (jedno vreme se, ako se ne varam, Äak i 840C mogao dobiti za malo veće novce)...

Link to comment
Share on other sites

Ne uspevam, i dalje, da shvatim šta treba da tražim u zvuku mog system-a da bih znao da ima tu osobinu... :)

Upravo je urađena mala al' "libidna" promena u lancu pa, opet, iako sam "libidno" zadovoljan, ne znam da li je to to, po tom merilu... :)

Link to comment
Share on other sites

Duhoviti ste... ali offtopicujete sjajnu temu.

Hvala Ozzyju na lepoj recenziji, podržavam što više ovakvih akcija, jer će nam forum biti bogatiji.

Ujedno me i ohrabrujete da dokupim blog softver koji je modul IPB-a, pa da ovakve postove blogujemo.

Što se tiče Hi-Filesa, on nema strateške partnere niti pokrovitelje... ima oglašivače kao i svaki drugi časopis.

Mislim, a ko je čitao Hi-Files video je, da su naše recenzije poprilično smele i da ništa ne preskačemo niti izvrćemo činjenice. Sve je navedeno onako kako mislimo da jeste... a onda o subjektivnosti možemo da raspravljamo do besmisla.

Nemam nikakav problem da Ozzy svoju kritiku pretoči u jedan ozbiljan tekst. Neka bude pisan u trećem licu množine ("mi smo testirali"), neka napravi malo bolji izbor reči (manje forumaški) i neka tekst dopuni tehničkim detaljima. Zatim može slobodno da ga pošalje na moj mail ili mail redakcije, pa ćemo videti za dalje... ako stignemo, možda ga objavimo i u narednom broju.

Još jednom hvala Ozzy :cheers

Link to comment
Share on other sites

Å to se tiÄe Hi-Filesa, on nema strateÅ¡ke partnere niti pokrovitelje... ima oglaÅ¡ivaÄe kao i svaki drugi Äasopis.

Mislim, a ko je Äitao Hi-Files video je, da su naÅ¡e recenzije popriliÄno smele i da niÅ¡ta ne preskaÄemo niti izvrćemo Äinjenice. Sve je navedeno onako kako mislimo da jeste... a onda o subjektivnosti možemo da raspravljamo do besmisla.

Link to comment
Share on other sites

'Ajde da se ne igramo dece, Ljubo ;)

Iz aviona se vidi sta je poenta onoga sto sam napisao.

Sasvim normalno bi bilo da su to zamerke u 10% review-ova, ali ovde je rec o mnogo ozbiljnijem procentu, sto moze vrlo lagano da znaci da se maskiraju prave mane tih uredjaja, koje su cesto izmedju redova i napisane u samom tekstu.

Razumem ja kako cela ta masinerija funkcionise, kao i da niko nece da sponzorise tekst u kome mu neko pljuje po spravi koju prodaje (jednostavno ce na test dati drugu spravu), al' ne mora bash toliko providno da bude :)

p.s. Namerno ovakve komentare nisam davao u temi o casopisu, posto ponavljam jos jednom da me niko ne tuce po usima da moram da pazarim isti :) Smanjenje broja stranica mi takodje nije ni malo prijalo i ostavlja gorak ukus u ustima, al' jbg...

Link to comment
Share on other sites

konacno sam uspeo da se setim svoje lozinke za forum, vise puta sam popricekao po 15 minuta :huh:

Ozzy, hvala na sjajnom pregledu HEGEL dac-a. Narocito mi je zanimljiva opaska o 1000eur, novom dac-u i (ne)zagarantovanom zadovoljstvu. Mislim da je vise ljudi zakljucilo isto, digitalija je djavolja izmisljotina te zahteva vise angazovanja prilikom izbora i ono poznato `ako ne znas sta je dobro znas sta je skupo` pada u vodu.

Licno, to mi uopste ne odgovara ali sta je tu je, prica se nastavlja.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...