Jump to content


imarkovic

Članovi
  • Posts

    44
  • Joined

  • Last visited

Profile Information

  • Gender
    Not Telling

Recent Profile Visitors

1,134 profile views

imarkovic's Achievements

Rookie

Rookie (2/14)

  • Dedicated
  • Conversation Starter
  • First Post
  • Collaborator
  • Week One Done

Recent Badges

  1. Ok, da objasnim.. Nisi fasovao nista - a da si toga svestan - Kapiram zasto, ali nije ta prica. Nisam od onih koji tvrde da ti ne treba nikakva zastita, pa da ne znam sta sam sve fasovao. Svakako, onaj ko nije siguran, slazem se da ne treba tako da radi. Sa svim tvojim napisanim se slazem, apsolutno. Nema rizika, objasnio sam u prethodnim postovima sta sve imam, da se ne ponavljam, server i glavni komp su Linux/Windows sa adekvatnim zastitama, a ovaj treci za audio W7 sa lokalnim pristupom, to je to, jednostavno, nebitno je sto nije azuriran jer se koristi samo za muziku, kao DMZ recimo. Moze da bude bilo koji sistem na ovaj nacin, da li je W98, XP, nebitno.
  2. Izvini što odmah nisam odgovorio. "Ne baš", mislio sam na ovo: "Ovo sam cuo previse puta kao kombinaciju : Windows 7, koji vise nema update-e, plus neki "klasican" antivirus, signature based - i to najcesce Eset "jer je brz". Konkretno u mom primeru, nikad nisam fasovao ništa od virusa, naravno uvek je tu bio AV i FW. Kod mene lično je plan W7 dedicated audio PC (W7 jer ga već imam instaliranog, koristim već dosta dugo, a nema potrebe za W10) i on će biti ograničen samo na moju mrežu i pristupaću fajlovima na samba share-u, brzina 1Gbit. To je ajde da kažem slično kao NAS, s tim da je server u podrumu, a ovaj PC ima 1 ventilator koji je skoro nečujan. Mora da ima da bi hladio procesor. Neko je napisamo "ko još kupuje hard disk", pretpostavljam zbog buke. Imao sam prilike da vidim u radu mnoge diskove, nešto najtiše mi je SSHD (hibridni diskovi) obično su na malo obrtaja i imaju veliki cache, apsolutno ne možeš da ih čuješ, sem ako prisloniš uvo direktno na kućište od diska. Razvio ih je Seagate, ali sada imaju i ostali brendovi. Ali, s druge strane slažem se, SSD-ovi su dostigli nivo da su postali standard, međutim veći kapaciteti su i dalje dosta skupi.
  3. Pa...Ne baš. Evo primera iz bivše firme, gde je poprilično bila zaštićena mreža, iza koje je Cisco firewall, ali džaba to kada moraš da dozvoliš port. Sistem je bio Windows server 2019 tek instaliran za koji su zahtevali otvoren RDP, što smo i uradili. Nakon samo par dana server je bio neupotrebljiv, pretpostavljaš šta se zbilo . Od tada isključivo VPN i nema problema.
  4. Da, i meni se upravo desilo to na Windows-u 7 pored poslednje azurirane verzije ESET smart security, što me je i motivisalo da postavim odvojeni backup server sa ovim specifičnim sistemom. Doduše, okidač nije bio takav, već mojom kriticom sam privukao pola interneta time što sam eksperimentom od par sati otvorio port na ruteru.
  5. Razumem, ali možda je malo previše...? Ne znam da li se razumemo, ali ajde odgovoriću, i izvinjavam se ako možda malo ide u "off", jer ovo ima više veze sa Linux-om nego sa NAS-om (mada i NAS ima Linux i Samba servis, kao i firewall) ali možda nekom bude od koristi. Ako imaš ono gore što sam naveo, haker treba ovo sve da prođe da bi ti uništio podatke (plus mora da koristi randsomware alat za Linux): - Pristup tvojoj javnoj adresi (ok, to može da pročita jer je javna, ali takođe je dinamička, tj. menja se, a može da bude i lažna) - Prolaz kroz tvoj firewall na ruteru koji je po default-u aktivan - Pristup tvom lokalnom opsegu koji jedino Samba dozvoljava, ostali su "deny" (automatski odbija njegovu adresu), takođe je zatvoren ranjivi SMB1 protokol - Tvoj username & password koji koristiš za pristup share-u (barem bi trebalo, jer je onda otvoren javno) - Pristup preko SSH (koji si limitirao samo ključem, koji automatski odbija konekciju ako je neuspešna posle 5x i stavlja u ban) - Pre svega ovog imaš firewall koji si ograničio samo na svoje adrese (ili lokalni opseg) - Sve ovo može i da pada u vodu jer ti taj server nisi ni otvorio, tj. pristup njemu, samo mu je aktivan SSH koji ne prihvata ništa sem ključa koji samo ti imaš. Da sam još uvek skeptičan, opet ne bih koristio FS snapshot, jer nije za tu svrhu, nego bih recimo kompresovao podatke i stavio password. To može da obriše samo ako ima "root" privilegije, što je gotovo nemoguće da dobije na taj način pristupa na ovako konfigurisanom sistemu. Kad bolje razmislim, sve ovo je možda komplikovano, tako da je uvek skroz ok da uzmeš neki veliki eksterni disk, prekopiraš podatke i isključiš ga i odvojiš sa strane
  6. Naveo sam samo primer onoga šta ja imam kod sebe. Firewall je poželjan ako ti je mašina na internetu, u slučaju da neko koristi neku aplikaciju, nešto, pa mu treba net. Ako je samo u lokalnoj mreži, onda logično, naravno - ne. Samba share apsolutno može da bude read-only, kao i permisije. Ali nekad je to smaranje iz više razloga. Ne znam na kakvu vrstu snapshot-a misliš, celog sistema? Po meni nema potrebe, dovoljan je redovan backup i "sync". Eventualno automatski povremeni nedeljni, ili mesečni, ili tromesečni backup konfiguracije iz /root-a.
  7. Da se uključim u temu, iako je stara, uvek je interesantna. NAS kao neko manje storage rešenje je skroz ok, podržavam jer ima sve u jednom malom kućištu, monitoring i storage kroz mrežu. Iskreno, nisam ga nikad imao, ali koristio sam na poslu i trenutno koristim svakodnevno za podatke itd. Kod kuće sam nešto drugo uradio jer sam iskoristio ono što imam bez želje da kupujem NAS i odabrane diskove, odnosno to je sada server sa instaliranim Linux-om bez GUI-a. Poenta i prednost toga je sigurnost podataka (jer nemam samo muziku), brzina je 1Gbps i servis za share je Samba server. Pristup je dozvoljen svim uređajima isključivo iz moje mreže (rešeno preko firewall-a). Qnap takođe ima sličnu stvar, radi mu samba servis, ima firewall, antivirus i platforma je neki Ubuntu, daleko je jednostavnije i elegatnije rešenje i takođe za one koji nemaju gde da drže server i razvlače kablove itd. U mom slučaju je prednost to što sam instalirao sistem koji želim, nema bespotrebnih aplikacija i okruženja koji će opterećivati resurse. Ne koristim streaming. Za puštanje muzike koristim dedicated PC koji je zakačen na mrežu, ima Windows (ali može i Linux), to može da bude i Raspberry Pi. Po meni je bolje rešenje reprodukcija muzike ili preko mreže ili direktno sa diska, u odnosu na USB, iako nisam imao nikakvih problema ni preko USB 2.0. WiFi ne bih preporučio, jer to znači sporija nestabilna nepouzdana konekcija gde mogu da se dese i povremeni prekidi.
  8. Verovatno si u pravu. Jel znas kome da se obratim za servis, ako uopste ima svrhe, pretpostavljam da ima neko sa foruma?
  9. E vidis, trebalo bi mi tako nesto, samo za 5.1, ako ne uspem da popravim moj Z5500, mada tesko da moze da se nabudzi da radi sa control pot jedinicom, bilo bi previse komplikovano... Skinuo sam ove emiterske otpornike, daju 0.6 Oma, isto kao drugi koji na oko izgledaju zdravo, tako da nisu oni izgoreli. Grec je svakako crkao usled havarije(drugi put), on treba opet da se menja, pregledao sam BD137 sa vertikalnih plocica, kao i sve ostale, u redu su. Znaci, evo ovako, prvi put kada sam pokusao da popravim, zamenio sam jedan od tranzistora na hladnjaku (sa krajnje desne strane), grec, osigurac pored desnog hladnjaka 2.5A i spoljni osigurac 0.8A, to je sve. Nakon paljenja, usledilo je zujanje trafoa, ugasio sam pojacalo, crkao je grec i osigurac spolja. Trafo sam proverio, dobar je.
  10. Sta znam, i ja sam primetio da su pocrneli u odnosu na ove gore, ali malo mi je to bilo neubedljivo, nisu bas izgoreli, nego od grejanja potamneli, ali provericu ih svakako, nije mi problem, medjutim ne znam sta cu sa delom koji se raspao definitivno ne moze bez njega. Javljam se kad isproveravam ovo sto ste predlozili, ako se neko seti jos neceg, nek napise, `fala unapred.
  11. Provericu na izlazu 2N6107. Zaboravio sam da pomenem da je zamenjen i veliki kondenzator, posto je iscureo. Enigma mi je sta se zadimilo unutra, to nikako ne uspevam da nadjem, nema puno komponenti, ali ne znam sta je to sto se raspalo. Delovalo mi je kao bakelitni deo, jer je bio od krtog materijala, a nije mi izgledao kao tranzistor, jer je ovo nesto malo vece, nemam ideju. A evo i slike, na uspravnim plocama sam proveravao (mislim da su BD137), izgleda da su ispravna. Mrzelo me ponovo da vadim grec, ali mislim da je preziveo, videcu. Uglavnom, crkao je osigurac koji se vadi spolja od 0.8A. Mozda cu ponovo da se zezam s njim, ako nadjem jos nesto da je neispravno.
  12. Bacio sam taj deo, ali izgledao je kao tranzistor (rupica u sredini za sraf), pa sam mislio da je mozda tranzistor koji nije na hladnjaku, medjutim nisam uopste nasao mesto gde treba da bude, nisam nasao nista osteceno. Ali postavicu sliku unutrasnjosti.
  13. Pa npr. jos 20eu i prihvatljivo @carlos, sta si hteo da kazes? Hoce covek da ga popravi, svidja mu se pojacalce. Mozda bih i ja mogao da ga popravim, ali mrzi me dalje da se smaram, imam svog posla preko glave, a ne volim da ostavljam stvari za kasnije.
  14. Drugar je nedavno kupio ovo pojacalo, naravno polovno, kostalo ga je 20eu, bio sam protiv toga, ali sta ces. Vizuelno, pojacalo je u vrlo lepom stanju, slusao ga je na nekim bezveznim zvucnicima od minilinije 2 dana, nakon cega se iz njega pojavio dim i ugasilo . E sad, meni je bilo zanimljivo da probam da ga popravim, bio je jedan tranzistor na izlazu, grec i 2 osiguraca, medjutim, pojacalo se upalilo i odmah ugasilo, nakon cega su opet pocrkali ovi delovi. Primetih da je nesto iz njega ispalo, parce bakelita od neceg, gledao sam, buljio nekoliko puta, nisam uspeo da nadjem deo koji se raspao. Verovatno propustam nesto, ali po delu koji je ispao, rekao bih da je bio pricvrscen sa srafom, sto znaci tranzistor, ali ni jedan ne fali Posto sam digao ruke, nemam vremena da se bakcem, i ovo je bilo previse, zamolio bih za preporuku za nekog ok majstora za pojacalo . Jos bolje ako se neko mozda zezao ko je imao slican problem, pa u tom smislu svaka pomoc je dobrodosla. PS ne znam zasto je boldovan prvi deo teksta.
×
×
  • Create New...