Jump to content


Audiofill - hifi sistem


audiofill

Recommended Posts

Dobro vece svima!

Nakon cetiri meseca evo mali upgrade sistema.

Zvucnici su dobili Omni harmonizere, sa vlastito uradjenim absorberima sam poboljsao akustiku sobe, ovdje je i Ese-Lab Earth Clock. Ide za Schumann resonance generator - Slovenski proizvod sliÄan Acoustic Revive RR-77. Ova mala kutija sa pulziranjem 7.83Hz utjece na raspolozenje slusaoca. Slicne stvari su poznate u medicini a tajne sluzbe su ovo vec nekada prakticirale kod saslusanja gdje su sa pulzima razlicitih frekvenca sa protivnika izmamile citavu paletu razlicitih raspolozenja. Sve od euforije do depresije. DotiÄna frekvenca 7.83Hz je frekvenca vibriranja naseg planeta i "umjetan push-up" sa Schumannovim generatorom ugodno utjece na covjeka. Antistres i bolji spavanac. Kod slusanja muzike slusaoc raportira prirodniji zvuk, veci soundstage tako po dubini kao sirini, vise zraka medju izvodjacima, fluidniju komunikaciju sistema sa slusaocem,... Ako se kutija ugasi usred pjesme slusaoc odmah raportira kolaps zvucne slike, kao da je netko ogrnuo nesto oko zvucnika. Ovaj efekt (psihoakustika) na nekog utjece vise, na drugog manje, na treceg mozda nista. Uglavnom treba isprobati! Ako tko u toj vezi zeli procitati vise evo link do slicnog uredjaja Acoustic Revive RR-77:

http://www.6moons.com/audioreviews/acousticrevive/rr77.html

- Material sa kojeg su uradjeni diy absorberi (kamena vuna + filc):

AUIOOA-12877045911.jpg

- Omni harmonizeri & absorberi u svim kutevima sobe:

AUIOOA-1287703722omni_harmonizer_a.jpg

AUIOOA-1287703673omni_harmonizer_c.jpg

AUIOOA-1287703806omni_harmonizer_d.jpg

AUIOOA-1287703832omni_harmonizer_e.jpg

- Schumann resonance generator Ese-Lab Earth Clock:

AUIOOA-1286868169ese_lab4.jpg

Lijep pozdrav u Srbiju!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 272
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pozdrav Audiofil,

ti se uvek pojavis sa nekim iznenadjenjem u sistemu.

Jako zanimljivo zaista.

Hvala i na prvom jako detaljnom prikazu modifikacije DacMAgica.

Verujem da je vredelo. Kako bi opisao rezultate modifiakcije?

A da li je "Majstore" napravio modifikaciju za Squeezebox TOUCH? Jako bih voleo da i to vidim...

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav Audiofil,

ti se uvek pojavis sa nekim iznenadjenjem u sistemu.

Jako zanimljivo zaista.

Hvala i na prvom jako detaljnom prikazu modifikacije DacMAgica.

Verujem da je vredelo. Kako bi opisao rezultate modifiakcije?

A da li je "Majstore" napravio modifikaciju za Squeezebox TOUCH? Jako bih voleo da i to vidim...

Pozdrav

Dobro veÄe!

Majstor je sad dobio shemu Dacmagica koju je dobro prestudirao i dobio nove ideje za poboljsanje zvuka. Ideje ce integrirat u prijateljev Dacmagic koji je zasad jos u originalnom stanju i ako ce taj radit bolje od mog modificiranog primjerka onda cu majstru dati svoga na MK2 operaciju.

Dacmagic koji je modificiran po vodicu za modifikaciju (u toj temi objavljen online vodic za modifikaciju) se siroko otvori i postane direktniji. Zvuk je cisci, transparentan, informativan, zracan, dinamican. Bas je brutalan u pravom znacenju rijeci - impresivno dubok i kontrolisan. Originalan Dacmagic je "laid back" i sve sto mu pustas trudi se prikazati ugodno. Modificiran je nemilosrdan do losih snimka koje po nacelu "shit in - shit out" pokaze kakve su. Sa tome i mane preostatka sistema.

Ako zvucni balans sistema tendira prema svijetlom/ostrom onda moze originalni Dacmagic ovo elegantno ispraviti i napraviti zvuk vise slusljiv. Za audiofile sa limitiranim budgetom moze biti originalan Dacmagic pogodak u puno jer daci za takve pare kronicki pate zbog "digititisa". Limenkasto, mehanski, bez doze zivota a kad se ukomponise originalni Dacmagic koji sve ovo omeksa, kao doda dusu... onda je ovo sasvim druga stvar nego prije sa nekim jeftinim dacom koji vice u glavu. Ali ovo ugodje se plati sa pomanjkanjem resolucije jer suptilnih detajla nema, odnosno su sakriti unutar koloracija. Ide za kompromis jer za za 300 eur se svega ne moze dobiti. Vec ovo sto nudi je izvanredan price/performance ratio.

Modificiran Dacmagic unatoc siroki otvorenosti i resoluciji karakterno nimalo ne zvuci agresivno ili ostro. Osim ako svira takve snimke - tada i treba da je tako. A kad svira njezne snimke sa njima rukuje u rukavicama. Ja osobno sam purist, preferiram totalno vjernu reprodukciju zvuka (koliko to mogu za razumne novce jer nazalost nisam ozenjen sa Paris Hilton hehe) i istina mi znaci vise od ugodja. Ne trazim koloriranje u meksu, topliju, romanticnu zvucnu sliku sa kao dusu, nego zelim da mi sistem nikakve snimke svira nikakvo, odlicne snimke magicki i u toj vezi mi modifikacija dacmagica vrijedi zlata jer sam sa njom blize zivoj izvedbi (iluziji zivosti). Audiofili kojim ugodje znaci vise od istine vjerovatno bi etiketirali modificiran primerjak kao tehnicarski tip daca i preferirali original. Stvar okusa.

U vezi Squeezebox Toucha... majstor ga otvorio i samo se primio za glavu. Ovo je sve tako maleno i stisnuto zajedno da bez sheme ne moze uradit nista. Eto kako izgleda unutrasnjost i sada neka se covjek snade bez sheme hehe:

AUIOOA-1275255289TOUCH1.jpg

Tako da zasad nista od Toucha. Prijasnji model Squeezebox Classic nije tako kompleksan i majstor ga uspio nastudirati bez sheme. Modificirani Classic (sada kod nas u Sloveniji vec postoji nesto primjerka) na BNC izlazu pohvali se sa vrhunskim digitalnim signalom. Slusno i mjerno bolje od originalnog Toucha. Dve fotke sa mjerenja:

AUIOOA-1272139588A_SQ3.jpg

AUIOOA-1271614321toni_SQ6.jpg

Izvaden RCA cinc za digitalni izlaz piljenje PCB-a, da se napravi prostor za novi BNC digitalni izlaz (izmedju LAN uticnice i opticke uticnice):

AUIOOA-1271876666A_SQ1.jpg

Paul Hynes regulator za digitalni dio:

AUIOOA-1270847561SQ_t_4.jpg

Ako koga zanima vise o Touchu (fotke i opis) i vizualna komparacija sa Classicom sam o tome pisao ovdje:

http://www.audio-kontakt.com/forum/viewtopic.php?t=210&postdays=0&postorder=asc&start=975

Lijep pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Bok drustvo!

Nakon dve godine nešto novih slika. Sada imam dva sistema. U vec postojecem A sistemu promjenjeno sljedece:

- monobloki NuForce Reference 9 SE dobili V3 pojacavacke module

- novi izvor zvuka Apple Mac Mini

- novi dac NuForce DAC-9 / 192KHz

- Supra MD-06 Mains block /US verzija

- PS Audio PerfectWave AC-10 napajacko kablovje

post-8847-0-42012700-1345806508_thumb.jp

post-8847-0-90111000-1345807162_thumb.jp

post-8847-0-15085900-1345807183_thumb.jp

B sistem je novi. Sastoji se sa najnovijeg NuForce DDA-100 "digital all the way" pojacala i fenomenalnih malih Amphion Ion+ zvucnika, koji u sebi sadrzavaju najbolje iz oba svijeta - pro studio segmenta i home hifija. Pojacalo bazira na najnovijem Infineon cipsetu. Malom kao nokat veliokom cipu, koji u sebi sadrzava prakticki kompletan dac i 50W RMS pojacalo. Ako se cip montira na hladnjak, onda cak 80W RMS. Nevjerovatno kamo ide tehnika.

post-8847-0-01803400-1345807271_thumb.jp

post-8847-0-61573900-1345807296_thumb.jp

Ljep pozdrav svima!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Po pola godine mali apdejt.

 

Hifi sada u dedicated audio sobi. Prijatelj sa naÅ¡eg Slovenskog hifi foruma koji se dobro ume u akustiÄki tretman pomože mi kod tretmana sobe. U Å¡tartu je netretirana soba izgledala ovako:

 

post-8847-0-12383300-1362055340_thumb.jp

 

post-8847-0-45349000-1362055397_thumb.jp

 

post-8847-0-34644200-1362055421_thumb.jp

 

Mac mini, squeezebox i diy napajaÄ sakrio sam unutar regala da nisu vidni oÄima:

 

post-8847-0-62042600-1362055440_thumb.jp

 

TrenutaÄno sam sa akustiku na pola puta. RT 60 i frekvenÄni odaziv sobe veoma se poboljÅ¡ali. Svira već sada dobro ali nisam joÅ¡ zadovoljan, ima joÅ¡ rezerve. RaÄunam da Äe bit sve zavrÅ¡eno u aprilu. Uz pomoÄ prijatelja radi se sve u diy varianti jer su tvorniÄke aplikate za akustiÄki tretma skupe i ne mogu si ih priuÅ¡tit. Slijede fotke trenutaÄneg stanja i interesantnih antivibracijskih nogic koje probavam trenutaÄno.

Link to comment
Share on other sites

ÄŒist minimalizam. I love it! :thumbsup2

 

Jeste, obožavam minimalizam! :listen

 

Ovako sa diy bass trapima u kutevima. Na fotki 4 komada. Donji trapi smeÄ‘e boje su sa jedne strane absorberi a sa druge reflektori (za srednje i visoke tone), ovisno Å¡to ti treba tako se obrnu. 3 bass trapa su joÅ¡ u stražnjim kutevima sobe. Finalne variante trapa bit će obuÄene u material koji će se vizualno uklopiti u sobu.

 

post-8847-0-71878000-1362059496_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Pa sem le doÄakal, da ti lahko Äestitam za prenovo, novo sobo in kako si to vse skupaj liÄno uredil. Huh, si mislim, kako cela družinica sedaj uživate v glasbi.
ÄŒimprej se morava sliÅ¡ati in seveda videti. Te že pogreÅ¡am. Na to, da se bom povabil v Celje, lahko raÄunaÅ¡. Daj Å¡e na MAS-u predstavi sistem in sobo.
Pozdrav celi družini.
Alen
 
 
 
Nапокон Ñам дочекао, да могу да ти чеÑтитам за реновирање gajbe, нову Ñобу и како Ñи то Ñве лепо удеÑио. Могу миÑлити, како цела породица уживате у музици. чим пре Ñе морамо ћути и видети. Веч ми недоÑтајеш. Можеš Ñе кладити, да чу да Ñе позовем у гоÑте и Цеље. ...
 
Поздрав tvojoj породици.

Link to comment
Share on other sites

Pa sem le doÄakal, da ti lahko Äestitam za prenovo, novo sobo in kako si to vse skupaj liÄno uredil. Huh, si mislim, kako cela družinica sedaj uživate v glasbi.

ÄŒimprej se morava sliÅ¡ati in seveda videti. Te že pogreÅ¡am. Na to, da se bom povabil v Celje, lahko raÄunaÅ¡. Daj Å¡e na MAS-u predstavi sistem in sobo.

Pozdrav celi družini.

Alen

 

 

 

Nапокон Ñам дочекао, да могу да ти чеÑтитам за реновирање gajbe, нову Ñобу и како Ñи то Ñве лепо удеÑио. Могу миÑлити, како цела породица уживате у музици. чим пре Ñе морамо ћути и видети. Веч ми недоÑтајеш. Можеš Ñе кладити, да чу да Ñе позовем у гоÑте и Цеље. ...

 

Поздрав tvojoj породици.

Hvala lepa Alen, vedno dobrodoÅ¡el! Se vidimo!  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Jeste, obožavam minimalizam! :listen

 

Ovako sa diy bass trapima u kutevima. Na fotki 4 komada. Donji trapi smeÄ‘e boje su sa jedne strane absorberi a sa druge reflektori (za srednje i visoke tone), ovisno Å¡to ti treba tako se obrnu. 3 bass trapa su joÅ¡ u stražnjim kutevima sobe. Finalne variante trapa bit će obučene u material koji će se vizualno uklopiti u sobu.

 

attachicon.gif1 1024x768.JPG

 

Enterijer je sjajan :thumbsup2. Pretpostavljam da ni zvuk sistema ne zaostaje, pogotovo nakon akustičkog tretmana sobe. :listen

Link to comment
Share on other sites

Enterijer je sjajan :thumbsup2. Pretpostavljam da ni zvuk sistema ne zaostaje, pogotovo nakon akustiÄkog tretmana sobe. :listen

Hvala lijepa. Odabir boja stjena i interjera prepustio sam ženi. Kazao sam samo da želim neÅ¡to moderno, neÅ¡to sasvim kontra meni dosadnog "stari ÄiÄa stila" jer iako nisam već tako mlad, osjeÄam se mlado (kriza srijednjih godina radi svoje hehe). I tako mi žena skombinirala kombinaciju energistiÄke sjajno crvene, svetlo sive, tamno sive i bijele boje.

Ide za 80 godina staru kuÄu koju polako renoviram već neÅ¡to godina. Kao ostale sobe tako i ova sad sluÅ¡aonica bila je u loÅ¡em stanju. Napravio sam novu struju za sobu, gdje je linija za hifi sve od glavnog elektro ormara naprijed potpuno izdvojena i na svojoj vlastitoj fazi. Evo neÅ¡to fotka usred renovacije.

Ljevo velika žuta doza sadržava dva 220V prikljuÄka za hifi i dva LAN prikljuÄka:

post-8847-0-10576200-1362388402_thumb.jp

Stražnja stjena. Ovdje je bio nekad ulaz sa spavaÄe sobe u ovu sobu, sad to nije viÅ¡e:

post-8847-0-71379500-1362388779_thumb.jp

Pogled lijevo u sobu gdje je bio prije hifi:

post-8847-0-12176000-1362388896_thumb.jp

Pripremljeno za bojanje:

post-8847-0-90623800-1362389056_thumb.jp

EnergistiÄko sjajno crvena. Od poÄetka je možda izgledalo da Äe dominirati i da Äe boljet glava od ovako žive boje ali je žena sve promislila. Interijer je na kraju sve razbio i boja samo poživi prostoriju:

post-8847-0-36631000-1362390176_thumb.jp

Postavljanje poda:

post-8847-0-62583900-1362389785_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Žena mi onda kupila dve slike, svjetlo za na strop i veliki tepih:

post-8847-0-81285200-1362390558_thumb.jp

Slike idu na lijevu i desnu stenu. Upotrebit ću ih kao absorber. Na stražnji dio slika doÄ‘e kamena vuna debljine 5 cm (Knauf TP5) obuÄena u filc a izmeÄ‘u stjene i kamene vune bit će 5 cm distance (tako absorber ima dosta veću efektivnost).

Ugrađen i prvi difuzor na strop hehe:

post-8847-0-56912200-1362390852_thumb.jp

Stražnja strana prije tretmana:

post-8847-0-42114100-1362390910_thumb.jp

Više fotki u aprilu kada nadam se biti će završeno.

Link to comment
Share on other sites

Hvala lijepa. Odabir boja stjena i interjera prepustio sam ženi. Kazao sam samo da želim nešto moderno, nešto sasvim kontra meni dosadnog "stari čiča stila" jer iako nisam već tako mlad, osječam se mlado (kriza srijednjih godina radi svoje hehe). I tako mi žena skombinirala kombinaciju energističke sjajno crvene, svetlo sive, tamno sive i bijele boje.

 

Hehe, Å¡to ti je iskustvo. PustiÅ¡ ženu da se igra enterijerom i posle nema zanovetanja oko istog, sve je onako kako je ona zamislila. A i prag tolerancije za "boys & their toys" se automatski podiže. Ruka ruku mije.  ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nakon dva mjeseca mali update :)

 

Na probavanju je http://www.dspeaker.com/en/products/20-dual-core.shtml'>DSPeaker Antimode Dual Core 2.0 usb dac&audio processor&room correction vlast forumasa naseg lokalnog foruma. Uredjaj mi pomaze kod upoznavanja akustike sobe i rjesavanja problema u vezi sa nju, posebno kod problematickih basova u mojoj skoro kvadratnoj sobi. DSPeaker u akciji:

 

post-8847-0-26945700-1368256272_thumb.jp

 

post-8847-0-96068500-1368256306_thumb.jp

 

Da sam uredjaj bolje upoznao probao sam ga i kod prijatelja u njegovi novi sobi u kojoj se tek poceo igrati sa akustiku i u kojoj je zasad uneseno jos dosta premalo absorbcije, tako da je DSPeaker imao teze uvjete za rad:

 

post-8847-0-91684300-1368256620_thumb.jp

 

post-8847-0-98003900-1368256634_thumb.jp

 

post-8847-0-68278400-1368256648_thumb.jp

 

Izvanredan uredjaj sa ogromno razlicitih funkcija i settingsa za upoznavanje/korigiranje sobne akustike. Base sam sad sredio sa 6 bass trapa i absorberima sa zracnu rezu u svim kutevima sobe, tako da mi korekcija ne treba.

 

Slijede fotke diy absorbera.

Link to comment
Share on other sites

Tekstil za absorbere i novo uradjeni drveni dio visine 4 cm na kojima ce stati zvucniski stalci. Izmedju stalca i zvucnika umjesto bluetacka dodju Epidauro nogice visine 4 cm, tako ce biti visokotonac na idealni visini - tacno u visini uha: 

 

post-8847-0-06251200-1368261294_thumb.jp

 

post-8847-0-61091800-1368261305_thumb.jp

 

Uradjeni i jednostavni stalci za absorbere koje jos usmirglam i polakiram. Ovako izgledajo surovi: 

 

post-8847-0-43219000-1368261336_thumb.jp

 

post-8847-0-46163700-1368261316_thumb.jp

 

post-8847-0-89015100-1368261327_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...