Jump to content


Izbor kucnog bioskopa?


Miroljub

Recommended Posts

Da li neko moze da kaze da li je bolji izbor: Av risiver Denon 2105 i dvd denon 2910 ili kombinacija sa av risiverom NAD 753 i dvd NAD 533? Sistem bi se koristio 50% za gledanje filmova sa dvd-a i 50% za slusanje muzike u stereo modu. Na sistem bi bili vezani zvucnici KEF Q5 kao prednji, KEF c35 kao zadnji i centralni Q6c.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 611
  • Created
  • Last Reply

Sta je bolje - to moras ti da odlucis. Oba sistema su odlicna i u svojoj klasi predstavljaju ako ne najbolje onda su verovatno medju najboljim. Moje misljenje je da je NAD receiver bolji za stereo - znaci ako ti je muzika bitna onda NAD nije los izbor. Denonov DVD je odlicna naprava ali pre svega ako koristis HDMI izlaz koji on ima. Onda je to perfektna masina. Ali i bez digitalnog video izlaza Denonov DVD je za klasu nadmocnija masina (ima noviju generaciju video konvertora za razliku od NAD koji sa 54 MHz i 10 bita vec predstavlja zastarelu masinu). Tako da je varijanta i NAD receiver i Denon DVD. Ali najbolje da ih poslusas i pogledas pa da onda odlucis ...

Moj ti je savet da pokusas ako ikako mozes da zamenis Q5 za Q7. Ja sam ih svojevremeno vise puta preslusavao i Q5 mi se uvek cinio ravnim zvucnikom koji nije mnogo kopao u sam materijal koji je reprodukovao. A slusao sam ga preko Denona AVC 11 - masine koja je mnogo bolja nego taj model koji ti imas u vidu. Q7 nije mnogo skuplja (naravno to je relativna stvar) a daje kvalitetniji zvuk, narocito u bas podrucju. Osim toga KEF ima u Q seriji odlicne zvucnike za pozadi (cini mi se Q2) - pokusaj i to da pogledas i da napravis komplet od Q serije. To bi trebalo da ujednaceniji i kompaktniji zvuk. Takva jedna kombinacija ce ti dati odlican sistem za kucni bioskop a i u stereo opciji nece biti losa ...

Link to comment
Share on other sites

Odes lepo u 4Audio i iscimas ih da ti puste i jedno i drugo.

Nekome mnogo vise prija NADov zvuk, nekome ne.

HDMI neces koristiti u Srbiji.

Cinjenica je da je Denon pobrao silne nagrade sa ovom serijom risivera, ali stvarno pricamo o "slicnim" uredjajima tako da sam moras da procenis.

Link to comment
Share on other sites

Hvala vam na korisnim savetima koji ce mi pomoci da se konacno opredelim. U prodavnici 4audio su mi rekli da ce rado da mi postave da cujem obe varijante i to av. risiver DENON 2105 i DENON DVD 2910 (1250 eura), kao i drugu varijantu sa av risiverom NAD T753 i NAD DVD 533, ali su predlozili i varijantu koja se sastoji od av risivera NAD T753, NAD CD 542 i Pioneer DV-575A (1300 eura). Za ovu zadnju varijantu mi tvrde da cu imati veoma solidan stereo i pristojan dvd u smislu gledanja filmova.

Da li mogu nedostatak basa kod KEF Q5 da popravim kupovinom sabwoofera i da li se on moze slusati u stereo modu, jer ne mogu da vratim KEF Q5 i zamenim za Q7 s obzirom da ih imam vec godinu dana.

Kakvim zvucnickim kablovima da povezem av risiver i KEF Q5, a da nisu bas preskupi, to jest do 150-200 evra.

Link to comment
Share on other sites

ali su predlozili i varijantu koja se sastoji od av risivera NAD T753, NAD CD 542 i Pioneer DV-575A (1300 eura). Za ovu zadnju varijantu mi tvrde da cu imati veoma solidan stereo i pristojan dvd u smislu gledanja filmova.

Da li mogu nedostatak basa kod KEF Q5 da popravim kupovinom sabwoofera i da li se on moze slusati u stereo modu, jer ne mogu da vratim KEF Q5 i zamenim za Q7 s obzirom da ih imam vec godinu dana.

Kakvim zvucnickim kablovima da povezem av risiver i KEF Q5, a da nisu bas preskupi, to jest do 150-200 evra.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih se zahvalio na veoma korisnim savetima kojih cu se sigurno pridrzavati. Molio bih za jos jedno pojasnjenje koje ce verujem pomoci i drugima na forumu a koji jos nisu iskusni audiofili.

Radi se o sabwooferu. Svakako bih ukupio KEF-ov model, ali je dilema koji. U ponudi je model KEF PSV 1000.2 od 100W, sa drajverom precnika 20 cm i cenom od 290 eura, i model KEF PSV 2500 od 250 W i precnikom drajvera od 25 cm i cenom od 470 eura. Pri tome je prvi model bas refleks, a drugi zatvorena kutija. U prodavnici su mi rekli da uz Q5 preporucuju skupli model. Razlika u ceni nije prevelika, ali ja ne znam sta treba kupiti. Muziku slusam u prostoriji od 25 m2 i to ne suvise glasno, i vazan mi je kvalitet koji cu da dobijem pri slusanju.

Da li treba NAD cd 542 povezati dgitalnom vezom za av risiver ili klasicnim stereo kablom, i molim vas da mi preporucite tip interconekciskog kabla.

Link to comment
Share on other sites

Miroljube,

Ja nisam slusao te nove KEF subove. Slusao sam nesto starije modele 2000 i 3000, tako da i u ovom slucaju vazi staro pravilo: poslusaj pa sta ti se vise dopadne. Medjutim na KEF stranici pise da je veci model 2500 pravljen kao dodatak za Q seriju, tako da predpostavljam da ti je prodavac rekao istinu. To znaci da je on nastimovan na zvuk zvucnika iz Q serije i da je integracija sa njima verovatno bolja. Ako ti lova nije problem idi po taj veci model.

Sto se tice veze izmedju CD i AV receivera - to je tema kojom se i ja zadnjih meseci bavim. Da ne bih mnogo gnjavio najbolje je da isprobas i sa analognim i sa digitalnim kablom pa koji ti se zvuk vise svidi. Pri tome i jedan i drugi treba da budu solidni (recimo u rangu cena od po 100 eura). Probaj recimo digitalni koaksijalni Audioquest VDM 3 i analogni VdH 102 MK3 ili jos bolje Kimber Timbre. Kada odaberes ono sto ti se svidja onda je dovoljno da zadrzis samo jedan kabl. Za vezu izmedju DVDa i receivera ti medjutim obavezno treba digitalni koaksijalni kabl. Nemoj gubiti vreme sa optickim kablovima.

Link to comment
Share on other sites

Dejane, jos jednom vam se zahvaljujem na korisnim savetima, ali imam jos par dilema.

Sto se tice AV risivera to ce zbog dobrog stereo moda definitvno biti NAD. Isto tako sam se na osnovu vasih sugestija opredelio i za sabvufer, kao i za zvucnicke i interkonekciske kablove.

U srednjem opsegu postoje dva NAD av risivera i to T753 i T763. Oni cak vrlo slicno izgledaju i tezine su im iste. Razlike se svode na to da jeftiniji model ima 6*70 W a skuplji 6*100 W. Postavlja se pitanje koliko je to bitno za slusanje u sobi od 25 m2, to jest da li kupiti skuplji model jer je razlika u ceni oko 300 eura? Pored razlike u snazi skuplji ima i HDCD dekodiranje i interfejs RS 232. Da li su ove dve stvari vazne i neophodne za kucno koriscenje.

Da li se uz NAD av risiver obavezno kupuje i cd od istog proizvodjaca, na primer pomenuti CD T542, ili to nije vazno. U tom pravcu vas molim za misljenje o modelu DENON DCD-755AR ili SONY SCD-XB790.

Na kraju me zanima kakv je vas stav, s obzirom da ste iskusan audiofil, o AV risiveru DENON AVR -3805 uzevsi u obzir da je taj risiver dobio prestiznu nagradu EISA za 2005. godinu.

Link to comment
Share on other sites

U srednjem opsegu postoje dva NAD av risivera i to T753 i T763. Oni cak vrlo slicno izgledaju i tezine su im iste. Razlike se svode na to da jeftiniji model ima 6*70 W a skuplji 6*100 W. Postavlja se pitanje koliko je to bitno za slusanje u sobi od 25 m2, to jest da li kupiti skuplji model jer je razlika u ceni oko 300 eura? Pored razlike u snazi skuplji ima i HDCD dekodiranje i interfejs RS 232. Da li su ove dve stvari vazne i neophodne za kucno koriscenje.

Link to comment
Share on other sites

Miroljube, slatke li te muke more - Denon ili NAD :D

Evo kao neko ko je slusao i Denon stereo receiver (koji imam) i NAD pojacalo (oba od 2x50W) da se ukljucim u raspravu. Znam da trazis AV receiver-e koji (i kako) rade u stereo modu, ali mislim da ipak mogu nesto da napisem na tu temu.

Dakle, prava dilema nije u tome koji je bolji, vec koji ti zvuk vise lezi. Denon i NAD (bar kako sam ih ja cuo) imaju prilicno razlicit zvuk. Meni (pogadjas :listen ) vise lezi Denon sa svojom neutralnoscu zvuka. Dok NAD me zamara na duze slusanje 'toplinom' zvuka. S druge strane, znam vec nekoliko ljudi koje iritira Denon-ov zvuk; nazivaju ga 'sterilnim, bezivotnim' itd. (ma cudaci neki :listen ).

Tako da konacni savet bi bio - OBAVEZNO poslusati. U svakom slucaju, blago tebi; kao da se lomis izmedju BMW-a i Audi-a...

Rajko

P.S. Zaboravih, forum je opusteno, neformalno mesto; nema potrebe da persiras bilo kome...

Link to comment
Share on other sites

Drago mi je da se pored Dejana u ovu temu ukljucio i Rapajic i to bas po pitanju stereo moda kod av risivera. Voleo bih da mi pojasnite na sta da obratim paznju kada budem testirao i slusao DENONa odnosno NADa u prodavnici. Sigurno cu traziti da na njh povezu KEF Q5 i slusati ih u stereo modu. Na koji nacin ja kao neiskusan da procenim sta je bolje i koji su tu kriterijumi. Da li je to kolicina basa, nivo visokih tonova ili nesto drugo. U prodavnici su vrlo ljubazni i ne prave pitanje da testirate uredjaje i do sat vremena.

Ja sam napravio neke greske kada sam poceo da formiram moj kucni bioskop u smislu kupovine komponenti, pa sada moram da menjem av risiver i dvd. Jedino mislim da nisam napravio veliku gresku kupovinom KEF Q5 za prednje zvucnike, mada bi kako kaze Dejan bolji bili Q7. Da ne bih opet pogresio kod kupovine av risivera morao sam da na forumu postavim citav niz pitanja.

Ja mislim da je kod kucnog bioskopa najvaznije ne pogresiti kod kupovine av risivera i prednjih zvucnika.

Zato predlazem jednu konfiguraciju za pocetnike koja bi se sastojala od:

AV risivera NAD T473 i prednjih zvucnika KEF KODA 90. Ovo kosta otprilike 955 eura.

Za centralni zvucnik i dva pozadinska zvucnika za pocetak je dovoljno kupiti PIONIR S-CR 32W jer tri komada kostaju u Beogradu 65 eura a za pocetak ce zavrsiti posao.

Isto tako za pocetak je dovoljno kupiti neki jeftini DVD koji kosta do 80 eura (Xwave, Horo ili slicno)

Pod pretpostavkom da buduci korisnik ima televizor kucni bioskop bi bio zaokruzen za 1100 eura a pruzio bi solidan utisak pri slusanju muzike u stereo modu. Sabvufer za pocetak nije neophodan.

U ovom slucaju ce korisnik trajno zadrzati av risiver i prednje zvucnike a ostale komponente vremenom zameniti kvalitetnijim.

Voleo bih da ovo prokomentarisete kako bi drugi posetioci foruma imali prave informacije koje bi im pomogle pri nabavci i formiranju kucnog bioskopa.

Jos jednom hvala na dobrim savetima.

Link to comment
Share on other sites

Trazi u prodavnici prvo da ti povezu Q5 i NAD stereo pojacalo, a posle A/V risiver, e posle toga ces sam znati na cega da obratis paznju, mada paznje i nece trebati puno, dovoljno je ovlas samo baciti jedno uvo i ........

Link to comment
Share on other sites

Miroljube, pa poneses SVOJU muziku i nema omaske; znas kako nesto treba da zvuci, i onda procenis. Bez zurbe, u 4audiu stvarno imaju strpljenja.

A za DVD koji si pomenuo u tvom predlogu kucnog bioskopa, imam primedbu. Ne odnosi se na konkretan model, vec na jednu opstu karakteristiku uredjaja. Ako, recimo, DVD ima izlaze za STEREO iskljucivo kroz izlaze za prednje satelite, to je onda inferioran uredjaj. Moj DVD Kopernikus ima POSEBNE izlaze za stereo na sebi (odvojene od 5.1 izlaza), sto znaci i zasebno kolo (DAC) za istu stvar (plus podrzava i HDCD). Mislim da stereo kroz satelit izlaze automatski znaci rad 5.1 dekodera u stereo modu, sto u startu nije TO. Ako gresim, neka me neko ispravi.

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Iduce nedelje idem da testiram AV risivere o kojima je bilo reci u 4audio. Javlja se samo jedan mali problem u onome sto preporucuje Rajko. Ja cu svakako poneti svoje omiljene diskove, ali je problem u tome sto ja nemam kuci dovljno kvalitetne uredjaje da bih znao kako kaze Rajko "kako treba da zvuce". Dobra je ideja i ono sto je predlozio Trulex. Valjda cu se nekako snaci.

Da li neko zna gde se u Beogradu servisiraju KEF zvucnici, jer imam neki stariji model (c35) pa bih mozda ukoliko je to potrebno zamenio drajvere jer mi ti zvucnici za sada sluze kao zadnji.

Da li neko zna da li se u Beogradu mogu kupiti kablovi KIMBER TIMBRE.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...