Jump to content


APC kao mrezni filter?


neskor

Recommended Posts

U zadnje vreme nosim se mislju da isprobam neki mrezni filter u svom sistemu a da ne zavijem karticu u crno :lol:

Zanima me da li je neko probao da stavi neki APC stabilizator(ne UPS)namenjen kompjuterskim sistemima u svoj sistem i da li to uopste ima nekog smisla jer im je cena doooosta povoljnija od mreznih filtera namenjenih audio tehnici.

Link to comment
Share on other sites

U zadnje vreme nosim se mislju da isprobam neki mrezni filter u svom sistemu a da ne zavijem karticu u crno :lol:

Zanima me da li je neko probao da stavi neki APC stabilizator(ne UPS)namenjen kompjuterskim sistemima u svoj sistem i da li to uopste ima nekog smisla jer im je cena doooosta povoljnija od mreznih filtera namenjenih audio tehnici.

Link to comment
Share on other sites

APC Line-R LE1200 :

Ono Å¡to je već poznato je da ureÄ‘aj daje 1200W na izlazu Å¡to ga Äini dovoljno “jakim†da kompletno pokrije baziÄne hi-fi sisteme ukljuÄujući i dobar procenat pojaÄala u njima. Druga vrlo bitna informacija u hi-fi kontekstu je da je oblik sinusoide na izlazu nepromenjen, dakle za razliku od UPS-a (osim onih jako skupih) Line-R daje pure sinewave na izlazu. TakoÄ‘e je poznato da radi nekakav EMI/RFI filtering ali ja tome ne bih davao znaÄaj, mislim da je to manje-viÅ¡e samo forme radi. E sad, povodom njegove funkcije regulatora napona...

Uređaj radi na bazi nekoliko predefinisanih vrednosti ulaznog napona koje ću sad nabrojati:

153.1 (lowcut), 161.0 (lowcut return), 205.2 (low transfer), 240.7 (high transfer), 275.9 (highcut return) i 285.9 (highcut).

Unutar raspona ulaznog napona 205.2 V - 240.7 V(low transfer-high transfer) APC samo prosleÄ‘uje struju bez ikakve intervencije na naponu. U ovom sluÄaju gori srednja dioda (~) koja oznaÄava normalan rad.

Ukoliko napon padne ispod 205.2 V ili ode iznad 240.7 V, aktivira se korekcija napona koja se obavlja dodavanjem ili oduzimanjem 13% na ulazni napon. ZnaÄi ako napon padne na recimo 190V, APC će na izlazu davati +13%, odnosno 214.7V. U sluÄaju da napon ode na recimo 250V, APC ga smanjuje za 13%, odnosno na izlazu daje 217.5V. U ovom sluÄaju (kada APC vrÅ¡i korekciju) svetleće UP ili DOWN dioda (strelica gore ili dole). APC ovako funkcioniÅ¡e u rasponu od 153.1-205.2, i sa druge strane 240.7-285.9.

ZnaÄi, najniža vrednost koju isporuÄuje na izlazu (worst case scenario) je 153.1+13%=oko 173V a najviÅ¡a je 285.9-13%= oko 248V.

Kada ulazni napon padne ispod 153.1 V (lowcut) ili ode iznad 285.9 V (highcut) APC obustavlja isporuku struje ureÄ‘ajima i strelice UP ili DOWN blinkuju. U ovom sluÄaju APC Äeka da se vrednost napona vrati na 161 V (lowcut return) ili 275.9 V (highcut return), aktivira +/- 13% korekciju i nastavlja sa radom. Ako se napon vrati u okvire low transfer-high transfer, ureÄ‘aj radi bez korekcije napona, odnosno isporuÄuje vrednost identiÄnu ulaznom naponu.

Dakle, nije u pitanju stabilizator već korektor napona, vrednost napona na izlazu nije konstantna, već je u pitanju “pokušaj†da se napon dovede u okvire razumnih vrednosti, uz zaštitu od extremnih odstupanja odvajanjem od mreže i neku osnovnu EMI/RFI filtraciju.

Link to comment
Share on other sites

I ja koristim APC koji je ozzy opisao u postu. Nisam primetio niti degradaciju, niti unapredjenje zvuka. Kupi ga i miran si barem sto se tice prevelikih oscilacija u naponu. Ako pak mislis da takvom napravom unapredis zvuk, dobri filteri kostaju vise od tvog sistema, a i pitanje je da li bi bilo nekog pomaka.

Link to comment
Share on other sites

I ja koristim APC koji je ozzy opisao u postu. Nisam primetio niti degradaciju, niti unapredjenje zvuka. Kupi ga i miran si barem sto se tice prevelikih oscilacija u naponu. Ako pak mislis da takvom napravom unapredis zvuk, dobri filteri kostaju vise od tvog sistema, a i pitanje je da li bi bilo nekog pomaka.
Link to comment
Share on other sites

Probaj sa upsom Line-interactive ovi upsovi ulazni napon sa mreze filtriraju otklanjajuci prenapone, podnapone i sumove i takav precisceni signal salju uredjajima koji su na njih prikljuceni. Kada napon na mrezi padne ispod odredjenog nivoa ili dodje do potpunog prekida napajanja ukljucuje se DC->AC invertor (vreme njegovog ukljucenja uglavnom iznosi oko 2ms) koji jednosmerni napon iz baterije konvertuje u naizmenicni napon.

Ja ga imam i to jedan od jeftinijih cini mi se da je zvuk neznatno bolji, samo sto je meni trebao da odkloni brum sa preampa posto nemam uzemljenje ali to nisam uspeo.

Probao sam i vojni mrezni filter koji sam pozajmio od coveka sa foruma, brum na preampu je i dalje ostao, a sto se zvuka tice, bilo je gore dosao je nekako prugusen i mutan.

Link to comment
Share on other sites

Ove informacije su izuzetno korisne, Äudim se Å¡to se nisi pohvalio i ranije za taj Pointe kondicioner.

I zaÅ¡to se ne bi upuÅ¡tao u "zvuÄne kvalifikacije i teoretisanje" ? Molim te, upusti se bar maaalo...

Link to comment
Share on other sites

Ma stoji sve Å¡to si napisao (osim onog pod 4 koje ne razumem), nego sećam se da si ranije imao dosta dugih, entuzijastiÄnih i pre svega korisnih postova na temu pripitomljavanja struje za audio potrebe, pa reko' da te malo "poguram" i za ovaj Pointe. :bounce

Ali vraćam se na taÄke 1, 2 i 3 i njihovu istinitost... Iznajmiću tu 600-tku pa ću da vidim.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...