Jump to content


izolacija sobe za slushanje muzike


drripac

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Å ta god da uradiÅ¡ upropastićeÅ¡ prostor u kome živiÅ¡, a muziku sluÅ¡aÅ¡ sat vremena. Izuzev ako nemaÅ¡ prostor samo i iskljuÄivo za hifu. Po meni tretiranje sobe ima smisla tek kad se sve druge mogucnosti iscrpe. A to znaÄi...nikad :)

Kutije za jaja, stiropor, pluta...mislim, šta reći?

A šta ako sve to ne donese nikakve rezultate? Imaćeš doživotno kutija za jaja :D:):blah

Link to comment
Share on other sites

Å ta god da uradiÅ¡ upropastićeÅ¡ prostor u kome živiÅ¡, a muziku sluÅ¡aÅ¡ sat vremena. Izuzev ako nemaÅ¡ prostor samo i iskljuÄivo za hifu. Po meni tretiranje sobe ima smisla tek kad se sve druge mogucnosti iscrpe. A to znaÄi...nikad :)

Kutije za jaja, stiropor, pluta...mislim, šta reći?

A šta ako sve to ne donese nikakve rezultate? Imaćeš doživotno kutija za jaja :D:heat:blah

Link to comment
Share on other sites

ja bih svim ljudima koji se zanimaju za hifi, ozbiljno preporucio citanje neke literature vezane za akustiku. Poboljsanjem akusticnih svojstava prostorije mogu da se postignu neuporedivo veca poboljsanja za ulozeni novac nego bilo kojom zamenom komponenti.

Ja sam se igrao sa dampiranjem unutar kutije, raznoraznim kerefekama koje su u vecoj ili manjoj meri menjale zvuk, ali sam se sokirao kada sam promenio kauc na kome sedim dok slusam muziku kolika je promena nastala. Samo zato sto ovaj ima visoki naslon koji apsorbuje talase koji direktno od zvucnika idu ka njemu. Stari je bio dosta nizak pa je zvuk "tukao" direktno u zid i reflektovao se.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Pre par godina sam nabavio Azma apsorbere (Azmafon i D/A ploÄe) i posle eksperimentisanja sam ih postavio na zid iznad naslona od kauÄa - vidim da je Cheda imao sliÄno iskustvo. NajviÅ¡e refleksija je prirodno dolazilo od zida naspram zvuÄnika, poboljÅ¡anje je najizraženije kod niskih frekvencija koje su dobile na definiciji i prestale da zamućuju celu zvuÄnu sliku. D/A ploÄe su dostupne sa razliÄitim dezenima, tako da mogu da se lepo uklope u prostor. Cene su bile vrlo povoljne, a mogu da kažem i smeÅ¡ne u odnosu na napredak koji donosi postavljanje apsorbera (3x D/A ploÄe dimemzija 60x60cm i 2x Azmafon dimenzija 120x60cm me je tada izaÅ¡lo manje od 1500 dinara). Po mom iskistvu akustiÄka obrada prostora je verovatno najmanja i najisplativija investicija koja postoji u hifi-ju.

Link to comment
Share on other sites

Pre par godina sam nabavio Azma apsorbere (Azmafon i D/A ploÄe) i posle eksperimentisanja sam ih postavio na zid iznad naslona od kauÄa - vidim da je Cheda imao sliÄno iskustvo. NajviÅ¡e refleksija je prirodno dolazilo od zida naspram zvuÄnika, poboljÅ¡anje je najizraženije kod niskih frekvencija koje su dobile na definiciji i prestale da zamućuju celu zvuÄnu sliku. D/A ploÄe su dostupne sa razliÄitim dezenima, tako da mogu da se lepo uklope u prostor. Cene su bile vrlo povoljne, a mogu da kažem i smeÅ¡ne u odnosu na napredak koji donosi postavljanje apsorbera (3x D/A ploÄe dimemzija 60x60cm i 2x Azmafon dimenzija 120x60cm me je tada izaÅ¡lo manje od 1500 dinara). Po mom iskistvu akustiÄka obrada prostora je verovatno najmanja i najisplativija investicija koja postoji u hifi-ju.
Link to comment
Share on other sites

@ Darko

Prema uputstvu jednaka apsorpcija celog Äujnog opsega se postiže kada se azmafon postavi iza ploÄa sa razmakom od nekoliko cm, a iza njega ostane joÅ¡ prostora do zida. Video sam taÄne razdaljine i merenja u njihovom katalogu, ne znam da li ih ima na sajtu. Naravno da u proseÄnim kućnim uslovima ovo nije izvodljivo, niti neophodno. Napravio sam ram dužine180cm, visine 60cm, Å¡irine 5cm. Na prednju stranu silikonom zalepio D/A ploÄe, unutra ubacio azmafon, pa to sve lepo okaÄio na zid. Dakle apsorber je postavljen tako da mi se nalazi iza glave kada sednem na kauÄ. Prvo sam probao da stavim ploÄe na zid iza zvuÄnika, ali nije se Äula razlika, verovatno zato Å¡to se radi o bookshelf kutijama sa otvorima sa prednje strane.

Azmafon je mekani apsorber tako da upija srednje i visoke frekvencije, pa je to reÅ¡enje za jeku i pomaže ako se prekrije neki viÅ¡i deo zida. Ja sam jedan komad okaÄio na zid iznad zvuÄnika i pokrio ga zastavom. To parÄe od 100x60cm je bilo sasvim dovoljno - ako priÄ‘eÅ¡ tom zidu i pljesneÅ¡ rukama - nema odjeka.

Meni se vizuelno najviÅ¡e dopadaju ploÄe koje su belo farbane pa prskane, tako da izgledaju kao povrÅ¡ina nekakvog belog kamena.

Na žalost kada sam ja naruÄivao promenili su Å¡ifre dezena pa sam onda prosto morao da kupim neÅ¡to od onoga Å¡to se tamo zateklo. Obavezno zovi telefonom da vidiÅ¡ Å¡ta imaju u ponudi a Å¡ta joÅ¡ može da se naruÄi.

Ako postavljaÅ¡ ploÄe, mislim da možeÅ¡ da ih staviÅ¡ direktno na zid, ne moraÅ¡ da stavljaÅ¡ i azmafon iza ni da praviÅ¡ ram jer nisam siguran koliko bi bila velika razlika izmeÄ‘u te dve varijante. Najveći efekat se primećuje kod niskoh frekvencija, a za to su zaslužne ploÄe.

Vidim da si u Kragujevcu, tako da možež lepo da vidiš i odabereš! A da će zvuk biti bolji, to je sigurno! :)

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Gyptone® Line . Ne postoji bolje resenje od ovoga sto ti predlazem pod uslovom da ga ima u Srbiji!!!Radi se o gipsanim plocama znaci radi se kao spusteni plafon koga koliko znam ima kod nas. Inace jedna ploca je 3(m2) .Raspitaj se dali ima tih tabli kod nas i resio si sve svoje probleme vezane za kvalitet zvuka :) Pozdrav!!!

Link to comment
Share on other sites

Gyptone® Line . Ne postoji bolje resenje od ovoga sto ti predlazem pod uslovom da ga ima u Srbiji!!!Radi se o gipsanim plocama znaci radi se kao spusteni plafon koga koliko znam ima kod nas. Inace jedna ploca je 3(m2) .Raspitaj se dali ima tih tabli kod nas i resio si sve svoje probleme vezane za kvalitet zvuka :) Pozdrav!!!
Link to comment
Share on other sites

Pazi samo da sobu previse ne dampiras! Neces moci boraviti u njoj duze od sat vremena!

Probaj da nadjes nekog "akusticara" koci ce da ti izmjeri sobu i dadne savjet. Posle pokusaj da uradis kao sto ti on predlozi koristeci kupljene/skupe ili malo jeftinje stvari koje ces sam napraviti!

Link to comment
Share on other sites

@ Darko

Napravio sam ram dužine180cm, visine 60cm, Å¡irine 5cm. Na prednju stranu silikonom zalepio D/A ploÄe, unutra ubacio azmafon, pa to sve lepo okaÄio na zid. Dakle apsorber je postavljen tako da mi se nalazi iza glave kada sednem na kauÄ. Prvo sam probao da stavim ploÄe na zid iza zvuÄnika, ali nije se Äula razlika, verovatno zato Å¡to se radi o bookshelf kutijama sa otvorima sa prednje strane.

Link to comment
Share on other sites

Izabrao sam dezen AD5, sa sivim platnom. Jedan od inženjera mi je rekao da ploÄe presvuÄene platnom imaju (samo za nijansu) bolju apsorpciju nego farbane. Ovaj model ima najviÅ¡e ispupÄenja, ali ovo je Äisto neka "moja logika", a i svidelo mi se na oko. InaÄe model AD3 su joÅ¡ tada prestali da prave, proveri da nisu te Å¡ifre modela promenjene.

Mislim da bi beli prskani AD6 izgledao super - kao kamene ploÄe.

Å to se tiÄe razlike u apsorpciji kod raznih dezena, najbolje da ih nazoveÅ¡ i pitaÅ¡, mada ja mislim da se karakteristike navedene u katalogu odnose jednako na sve.

Link to comment
Share on other sites

Stari kao prvo soba za slusanje muzike se ne smije apsolutno izolovati - mislim iznutra.

U suprotnosti iznutra soba moze biti jako "ziva" tj da skoro mozemo cuti eho svoga govora. Naravno to za muziku nije dobro i mora se na neki nacin soba "umrtviti".

Ovdje odmah imas dva osnovna tipa a u zavisnosti o kojoj vrsti zvucnog izrazaja je rijec. Naime ako je soba namjenjena za Home Theater onda je pozeljno umrtviti do maximuma. Ako je soba namjenjena za Hifi onda moras biti puno oprezniji jer ne smije biti niti previse niti premalo. Osnovno je da stvari koje ce visiti po zidu ustvari trebaju biti barem 1-2 cm odvojene od zida. Zato bez obzira na koji materijal se odlucis zapamti on ne treba dodirivati zidove sobe. Ovo govorim ako se radi o pomenutim plocama pluta, stiropora, staklene vune i sl (specijalo iznad sistema i suprotno iznad pozicije slusatelja).

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...