Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

Znaci tako se u stvari radi mokro pranje sa cetkom...

Vrlo cesto na reklamama za mokro pranje prikazuju obicne karbon fiber cetke... imao sam sumnje da bi one bile stvarno efikasne za takav posao  (  ja skidam fleke pomocu mikrofiber krpice al to nije isto )

Hvala za info !

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Preko vikenda sam odvojio malo vremena da izvučem zaključke vezane za proveru WD40 čišćenje/podmazivanje brazdi koju sam započeo tokom prošle nedelje.

Uzeo sam 2 pamučne krpice jednu filcanu podlogu (krep krpa), jedan devastirani vinil i WD40 sprej. Odabrao sam izuzetno oštećenu i staru ploču Demisa Rusosa koju je verovatno pre nego sam ja došao u njen posed puštalo gomila drugih ljudi. Dakle krckanje, puckanje, šumovi zvuk prepun badnjačke vatarice donekle matirana, šarena. Čišćenje je ne samo uklonilo neočekivano veliku količinu pucketanja i vratilo sjaj, već je sonično unapredilo reprodukciju da sam ostao vrlo iznenađen.

Čišćenje:

Jednu pamučnu krpicu sam naprskao sprejem i započeo trljanje u svim pravcima i napred/nazad i kružno i cirkularno kao kada se polira i poprečno, kako bih iz svih pravaca izvukao što više štroke ali i utrljao što ravnomernije WD40 u brazde. Nije potrebna prevelika količina WD-a niti pritiskati kao manijak, tek toliko da se ploča zasija. Treba trljati oko 7 min svaku stranu, menjajući poziciju na krpici da se ne vraća izvučeno natrag u brazde.

Nakon uljenja, čišćenja i trljanja obe strane, uzeo sam drugu pamučnu krpicu i krenuo u isušivanje površine ploče. Istim pokretima trljanja i promenom površine krpe na čistiji deo. Trudio sam se da izvučem i isušim što više ostataka WD40 iz brazdi. Takođe je potrebno oko 5-7min po strani za ovaj proces.

Nakon sušenja, na gramofonu sam ploču dodatno prošao nekoliko krugova u oba smera sa Analogis-ovom duplom Carbon/ Silk Brush 2 četkom koja između dve karbonske četke poseduje svileni filc.

24324e.jpg

Izuzetna četka za skidanje elektrostatskog naelektrisanja i naj finijih čestica prašine. Obzirom da je ploča već prethodno dobro sasušena pamučnom krpicom, na četki se nije primećivalo da je WD40 navlažio. Neku izuzetno malu količinu WD-a su četke zajedno sa filcom ravnomerno rasporedile u brazde, a višak, ako ga je i bilo izvukle.

Ploča ne miriše na WD40 nakon procesa. Istu ploču sam proveravao u tri dana nakon čišćenja i zvuk je uvek ostao nepromenjen ili čak za nijansu bolji, što pripisujem subjektivnom utisku jer sam već popamtio sve tonove i deonice... Testom od nekoliko dana sam utvrdio da se miris WD40 ne zadržava na vinilu niti u plastičnoj kesi u koju se ploča odlaže niti da WD40 ima bilo kakva degradirajuća dejstva na vinil ili menja zvučni utisak kako isparava ili se suši nakon konačnog isčetkavanja, sa neželećim povratkom na staro krckavo i puckavo.

Šta više sonični boljitak nakon WD40 tretmana čak i na relativno čistim pločama donosi vrlo osetan napredak u smislu bolje tonalne slojevitost i separacije detalja što sam se uverio na RTB Karl Orf - Karmina Burana albumu, gde se dodatno izbistrio i jasnije prikazao, po meni jako lošen snimljen ženski deo hora. Instrumenti, muški solisti i muški deo hora je izvanredan i izuzetno prenešen. Ovde sam poslušao u originalnom stanju A stranu do pola i onda prebrisao ploču samo sa krpicom kojom sam sušio prethodni vinil. Dakle krpica koja na sebi ima jako malu količinu već isparenog WD-a, pročetkao malo na gramofonu i pustio ponovo. Uočljiva razlika u definiciji tonova i separaciji, praćena bogatijom detaljnošću suptilnijih tonova. Pretpostavljam da je WD40 lubrikant u izvesnoj meri smanjio površinki šum (smanjio trenje vrha) dopuštajući tonovima da se jasnije istaknu.

Toliko o tome, mislim da je izuzetno interesantno, ali opet treba biti i izrazito oprezan, jer za početak, ova preporuka nema jasnu hemijsku potvrdu da WD40 vremenom neće naškoditi vinilu.

Ja sam uzeo jednu od svojih najuništenijih ploča i jednu koja najbolje odslikava pucketavost RTB vinila, pa ću pratiti da li im se stanje menja kako vreme prolazi.

Pozdrav!

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Da to sam zaboravio da pomenem.

Prvi put nisam brisao sa duplom četkom jer sam mislio da će se nauljiti pa sam posle procesa isušivanja odmah puštao. Osim ultra finih pamučnih dlaka ništa gnjecavo ili plastelinasto nije se hvatalo na igli. Obična četkica je lako uspevala da svuče sa vrha, posmatrao sam i to.

Ranija iskustva sa starim pločama, koje je ko zna kako čistio ili nikada nije, dakle sumnjivog porekla, umeju da nalepe neke masne plastelinaste naslage koje samo magičnim sunđerom mogu da se odlepe.

U ovom procesu je vrh čist ako se pre puštanja prečetka duplom četkom.

Link to comment
Share on other sites

Proveri sastojke WD40.  Isopropyl alkohol je jedini koji potpuno isparava a da ne ostavi nesto iza sebe.

Ja bih posle WD40 ( ne znam napamet hemijski sastav ) oprao plocu ( isto tako detaljno ) destilovanom vodom da se ukloni bilo kakav moguci ostatak prljavstine i WD40 ( ako od njega ostaje nesto bez obzira sto ne mirise ).

Link to comment
Share on other sites

Ja bih je eventualno oprao sa sapunicom za sudove i isprao destilovanom vodom pred sušenje, ali ipak neka ostane ovako pa ću da vidim kada se ponovo sretnem sa Demisom Rusosom na kafi. :D

Inače danas sam kupio 50x140cm Turskog najkvalitetnijeg pliša za buduće trljanje sa WD40 sprejem, jer imam još 4 Demis-ova albuma  u istom stanju, pa da trljanje podignem na viši nivo. ;)

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, microfarad said:

Kolega Father, jel si probao sa stolarskim lepkom, to jest tutkalom?

Jesam i dobro je bilo, ali nije delotvorno na matore ploče kao ova fora sa wd-om.

Mislim da sam imao epizodu u adekvatnoj temi. Uspešno se završilo, al je daleko duži proces.

Onako opsesivno čiščenje bi bilo... pranje, lepak, WD40 i opet pranje ... i onda te ostavi žena posle 10 ploča :D kada vidi svinjac po kući.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Father

Moje iskustvo sa WD40 je isto pozitivno, i mislim da je WD40 must have u situacijama kada se radi neko digitalizovanje, a ploca nije u najboljem stanju ( a alterantive u tom trenutku nema tj druga ploca/kaseta itd.). Ako stignem za vikend probacu da napravim novu kopiju.. da vidim, da li se dogodila neka degradacija u zvuku nakon par meseci..

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...