Jump to content


Muzicari i Hi-Fi


johnnydy

Da li svirate neki instrument?  

106 members have voted

  1. 1. Da li svirate neki instrument?

    • Da.
      72
    • Ne.
      34


Recommended Posts

Evo, kada smo vec aktivni u clubbingu na forumu (a ponukala me i Borjanova prica o sviranju uz Riblju Corbu), interesuje me koliko Vas amaterski (ili profesionalno) svira neki instrument.

Da li Vas je sviranje odvelo ka slusanju i hi-fi-u ili obrnuto...

Ispricajte vasu pricu...

Ja sam odrastao u muzickoj porodici i na svim rodjendanima je klasika bila donosenje instrumenata, sviranje, menjanje i svi su svirali sve...

Po defaultu, i ja sam bio nateran da idem u muzicku, na klavir, sto sam u to vreme prilicno prezirao, jer nisam mogao da pikam fudbal sa klincima na Kalisu, a i bilo je tu zezanja, tipa "pederko, svira klavir..." :wink:

Keva mi je celog zivota govorila da cu jednog dana voleti to sto umem da sviram ali joj ja nikako nisam verovao...

Muzicku sam zavrsio sa dvojkom iz klavira, i trojkama iz solfedja i teorije, najvise zbog toga sto sam 3/4 godine izostajao, tj. bezao sa casova.

Usledilo je zatisje od par godina, gde mi nije padalo na pamet ni da pogledam u pravcu klavira, a kada sam u teen godinama poceo da formiram muzicki ukus, zanat koji sam imao u rukama je dobro dosao.

Usledila je ekslozija zelje da naucim da sviram sve sto sam cuo i sto mi se svidjalo, te sam na zaprepascenje (i zadovoljstvo) svoje majke, mnogo vise vremena provodio za klavirom nego kada sam trebao, dok sam isao u muzicku...

Apetiti su rasli, te se preslo na gitaru, usnu harmoniku, sax, a krenulo se i sa svirkom po bendovima.

Keva je svakako na kraju proved her point, te sam zahvaljujuci svirci obisao dobar deo zemlje, svirao na raznim, velikim i malim festivalima, gitarijadama, upoznao dobar deo scene, itd.

Najcesce kazem ljudima koji vole da slusaju muziku, ali ne sviraju nista, da je jedini bolji osecaj od slusanja omiljene kompozicije, mogucnost da je sami i odsvirate...

Trivia: Kada sam pre par meseci isao kod Ljube da pazarim njegove B&W 601, a nikada se pre toga nismo upoznali, ispostavilo se da me se seca sa svirke koja se desila jedno 96-97, znaci pre 10 godina, na kojoj je nastupalo jos par bendova!?! :wink:

Zvacemo ga Ljuba-fotografsko pamcenje... :roll:

Link to comment
Share on other sites

E citam post od Johnnydy i smejem se! Kod mene je potpuno ista situacija bila u detinjstvu. Majka malo zna da svira klavir, pa je mene zagolicala da idem u muzicku (osnovnu) skolu. Tada sam imao ocene 2 ili 3 iz instumenta (katastrofa). Medjutim, posto u srednjoj elektro skoli nista nismo ucili, pa je samim tim viska slobodnog vremena bilo na pretek, poceo sam da sviram narodnu muziku. I tako, isao sam na privatne casove kod asistenta sa muzicke akademije, provodio po 4 sata dnevno svirajuci, sto mi je, sve ukupno, donelo poprilicno dobru tehniku. Sad sam na faxu opet malo zapostavio instrument, jer nemam vremena da vezbam svaki dan, ali sto se rodjendana i raznih proslava tice... uvek mi instrument stoji u gepeku (da se nadje :wink: ) Sa finansijske strane hobi mi pokriva potrebe dzeparca.

Meni je ogromno zadovoljstvo kada sviram, pogotovo neku novu svar. Cvrsto sam sebi obecao da cu, kada pocnem da radim, kupiti sebi dobar instrument, posto me ovaj moj sputava u daljem napredovanju.

"Da li Vas je sviranje odvelo ka slusanju i hi-fi-u ili obrnuto... "

Stojim iza toga da sam zbog intrumenta otisao u HiFi vode!

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Eh Johnny, drago mi je ako sam te baš ja podsetio na ta vremena.

Samo da objasnimo ostalim članovima, silazim iz zgrade, Johnny me čeka ispred da kupi moje 601, a moja prva rečenica (pre Zdravo) je "Ti si svirao sa tim i tim". :wink:

Ti si imao prilike da sviras na Gitarijadi, ako se dobro secam?

Ja sam u to vreme se poprilicno lozio na gitaru, ili džitru kako je naš zajednički poznanik govorio, tako da sam upijao svaku notu iskusnijih muzičara.

Snimak koncerta Vlatka Stefanovskog iz Sava Centra koji je bio emitovan na BKTV sam snimio na VHSu i gledao ga nebrojeno puta.

U mom slučaju, gitara je došla otprilike dve godine pre Hi-Fija.

Link to comment
Share on other sites

Ti si imao prilike da sviras na Gitarijadi, ako se dobro secam?

Da, bilo je to recimo '95, takmicarski deo za neafirmisane bendove...Svako svira po 3 kompozicije...

U prvoj su nam gostovali "Arizona Dream", "Kusturicini" ganci trubaci..

Kad se setim tih proba sa njima...Naravno, nista note, sve na sluh...I jedan stalno gresi...Pa kad ostali krenu da ga na cigaNJskom psuju..Komedija...

Mala digresija, sada sam se setio jos jedne anegdote..Sviramo na Budvanskom festivalu '98-me, mediteransko vece. Uz bend svira i mali limeni orkestar koji smo nasli tu negde u Crnoj Gori.

Elem, na probi pred svirku, oni zvuce onako tunjavo, bez elana, zivosti...

Nakon nase primedbe, oni mahom uglas rekose: "A sto cemo vam mi, pa mi smo ti bend za sahrane i samo to sviramo!" :D:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ja sviram gitaru 17 godina, dok profesionalno sam se bavio sviranjem na albumima i produciranjem oko 4 godine.

Za to vreme sam radio na nekim poznatim i nepoznatim albumima nasih pop-rock grupa, dok kao sto sam rekao, svojevremeno sam cak svirao i tezi metal, jer sam uleteo sasvim nenadano kao drugi solo gitarista,a momci su bili zaista sjajni pa sam ostao...

Josh uvek po potrebi, tj.kad me pozove ortak koji radi produciranje odsviram nesto, ali u poslednje vreme zaista i nemam kad jer smo toliko dali licenci u svetu da moram da putujem i da stalno primam strance ovde, pa josh zena... :wink:

Pored gitare sviram i bas gitaru i tamburicu, u stvari skoro sve poznate zicane instrumente...Inace, po poslednjim mojim popisima znam da sviram oko 6000 pesama raznih muzickih pravaca od klasicne do metala...

U detinjstvu sam svirao klavir, dobro je islo, ali nisam imao para da isti sebi priustim jer smo dugo ziveli kao podstanari, dok me je kasnije vishe zainteresovao saksofon koji mi je zaista jedna od zivotnih zelja... Ali, sve u svoje vreme... :D

Inace, moji matori su svojevremeno imali bend i isli po festivalima, saradjivali sa Kemalom, Vojkanom Borisavljevicem, sestra mi je zavrsila skolu za flautu i klavir, dok mi buduca zena ima visu skolu za klavir...

Sve u svemu, jednog dana nam ne gine porodican bend :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Keva i Ćale radili u EI. Sa kevine strane svi talentovani za muziku. Ja od malena tvrd na uÅ¡ima, nisu mogli Äudom da se naÄude kako nemam sluha. A ko klinac voleo sam muziku. Onda vremenom stvari dolaze na svoje mesto. PoÄinjem da sviram i onda se naložim na sintisajzere. ZavrÅ¡io nižu muziÄku i upisao srednju. PoÅ¡to su bile osamdesete naravno osnujem Rock grupu sa joÅ¡ par ortaka. Dom kulture mi ispred nosa i tamo smo stalno vežbali, uglavnom uveÄe od 19 do 21h. U grupi sam pevao a sint sam svirao za svoju duÅ¡u, uz analogne sintove mogu reći da sam bio preteÄa onoga Å¡to su kasnije nazvali Techno---na žalost. Kažem nažalost jer mi se ne sviÄ‘a u Å¡ta se to danas pretvorilo, naravno ima i po neki izuzetak. Ali ono Å¡to me i danas razveseli i Äega se rado sećam je vreme kada sam imao grupu. Koncerti, druženja... Kroz Dom Kulture je proÅ¡lo i ostavilo traga mnogo tada renomiranih grupa, slikara, pesnika, glumaca,kompozitora od kojih sam većinu imao Äast da upoznam a sa nekima i da sviram. PoÅ¡to smo bili klinci svi su blagonaklono gledali na nas i kontakti su se lako ostvarivali. Znali smo da se naÄiÄkamo ispred službenog ulaza i da Äekamo dolazak Kerbera, ÄŒorbe, YU grupe i da im pomažemo da raspakuju opremu, da gledamo kako je postavljaju,prisustvujemo tonskim probama usput se zezamo i sve super. Mi presrećni. Elem, muziku nikad nisam doživljavao kao sredstvo za pravljenje novca, mada novca je bilo, već kao druženje na nekom viÅ¡em nivou svesti. Imao sam i tu sreću da mi je ujak radio u AmeriÄkoj ambasadi i da me je redovno snabdevao katalozima koje su samo diplomate dobijale. Uh Äega je sve tamo bilo: cigarete, pića, nameÅ¡taj,tv, video rikorderi... a ja naravno odmah na hi-fi. Kad ih je keva pre dve godine pobacala prilikom generalnog sreÄ‘ivanja stana umalo se nisam Å¡logirao. I dan danas me to boli. Imao sam taj ritual kada doÄ‘em kući kod matorih na odmor da povremeno prelistam te kataloge. To je za mene bio vrhunac odmora i pravo opuÅ¡tanje. Onda su doÅ¡le devedesete i ja sam prestao da sviram, stvaram i sluÅ¡am muziku. Negde oko 2005. sam reÅ¡io da bih mogao ponovo da poÄnem sa sluÅ¡anjem i to me dovodi ovde gde sam danas. InaÄe sam eklektik Å¡to se tiÄe muzike. Volim da na pravi naÄin Äujem to Å¡to je neko u trenucima inspiracije reÅ¡io da zabeleži za nas sa manje ili viÅ¡e sreće. InaÄe rok muziku ne treba sluÅ¡ati kod kuće već na koncertima. Smisao R'n'R-a je u oslobaÄ‘anju duha i druženju. Za razliku od Rock-a smisao techno-a je u kontroli mase, znaÄi porobljavanju. To je ono Äega klinci danas nisu svesni. Mislim da ne znaju Å¡ta je sloboda duha. Klasika za mene ima previÅ¡e emocija, vrlo retko je sluÅ¡am uglavnom dela sa Å¡to manje isntrumenata. Džez je OK. Vemenom moj sluh postaje istanÄaniji i samim tim i raste potreba za boljim ureÄ‘ajima. Å to se sintisajzera tiÄe ostvario sam deÄaÄki san, svirao sam sve Å¡to sam poželeo pa Äak i po neki za koji nisam ni znao da postoji do tog momenta. Å to se tiÄe hi-fi-a Äuo sam mnogo dobrih zvuÄnika, neÅ¡to manje dobrih pojaÄala a najmanje dobrih izvora zvuka. Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Dva moja najbolja druga iz osnovne Å¡kole su svirali gitare.Htedoh i ja, ali su me lepo zamoli da odustanem i ne muÄim ih.Å ta ću,kako ću,sedoh za bubnjeve :lol: I,eto,i dalje sviram po opskurnim bluz-rok klubovima i moto skupovima.Skroz je veselo sluÅ¡ati Domenika Skarlatija ili Betovena a onda uveÄe svirati ljuti rokenrol pripitim bajkerima :screwy

Bubnjari su,kad je audiofilija u pitanju, u blagoj prednosti.Zbog trajnog oÅ¡tećenja sluha nemaju potrebe za extra skupim uredjajima-i onako niÅ¡ta ne Äuju :lol::bounce

Link to comment
Share on other sites

Dva moja najbolja druga iz osnovne Å¡kole su svirali gitare.Htedoh i ja, ali su me lepo zamoli da odustanem i ne muÄim ih.Å ta ću,kako ću,sedoh za bubnjeve...

Bubnjari su,kad je audiofilija u pitanju, u blagoj prednosti.Zbog trajnog oÅ¡tećenja sluha nemaju potrebe za extra skupim uredjajima-i onako niÅ¡ta ne Äuju :D:D

He, he, i ja sviram vec 15ak godina doticni instrument, i uvek su mi mast vadili na probama kad nabijem velike zatvorene slusalice na usi da skinem nekoliko decibela, Sad vec mogu da se nabave lepi cepici.

A i ja sam poceo slicno, svi moji drugovi su aktivno svirali, ja sam kao ceprkao malo nesto na gitari - bez nekog entuzijazma, ali nismo imali nijednog bubnjara u drustvu, i posto su svi vec prilicno napredovali u svojim instumentima, logicno je bilo da se ja okrenem bubnjevima, a svi su me sa odusevljenjem samo terali da vezbam.

Kolko smo mi vremena provodili na svakakvim probama, kad bi to sve sabrao mislim da bi se oduzeo, secam se nekih perioda od po cetiri probe nedeljo po jedno 4 sata.

U poslednje vreme sam se dosta povukao i mnogo manje sviram, jedanput ili dvaput u dva meseca. Ima puno dobrih klinaca, kojima treba dati prostora, a ja sam se okrenuo vise ozvucavanju i opremi, mada uvek rado uskocim kad treba.

Moja draga svira klavijature i svirali smo zajedno par godina, dok jos nismo ni misli da cemo biti zajedno, he, he. I sad mi cesto svira klavinovu u stanu.

Mada, tuzno je sto je puno prijatelja i poznanika - izvrsnih muzicara, sto skolovanih-profesionalnih, sto amaterskih, otislo napolje i ne planira da se vrati.

A hifi me je privukao dosta kasnije, kad sam poceo da se okrecem ozvucavanju i opremi.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam u petom razredu osnovne prisustvovao nekom "kruzoku" gde su deca svirala i to mi se dopalo. Medjutim, izabrao sam harmoniku, isao godinu i po u muzicku skolu, pa posle imao privatne casove. Najvise sam uzivao da sviram za sebe, kad ja hocu, medjutim doslo je do neslaganja izmadju muzickog pravca koji sam slusao, i onoga sto sam svirao, te sam harmoniku spakovao i kasnije prodao da kupim prvi hi-fi. :D

I dan danas mi je zelja da kupim akusticnu gitaru i naucim da sviram. Imam dosta dobar sluh i ranije sam mogao da ponovim ono sto cujem.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ih sta je muzicara ovde :D

mene je mama naterala sa 5-6 godina da upisem muzicku skolu (mislim da je to bilo vise muzicko predskolsko) za klavir sto je za mene bilo uzasno. tada smo imali jedan Casio sintisajzer (koji jos uvek radi i povremeno ga sviram) ali smo imali i prim (tamburicu) koju je ranije moj najstariji brat svirao. posle mnogo kukanja, ne vezbanja klavira, profesor je predlozio mojima da me ispisu, da me ne bi izbacili, sto se i desilo, a onda su me, na moje odusevljenje upisali u tamburaski orkestar :)

to je bilo '96. i do danas je ostalo moja najveca ljubav :D

vremenom sam naucio i sve ostale tamburaske instrumente da sviram, sem kontre. to mislim da nikad necu nauciti. koliko god u zivotu kontrirao, da sviram na drugu, nema teorije! laugh.gif

negde u 7. razredu je dosla i gitara na red, ali sem par pokusaja bendova, nikad nisam nigde svirao.

pre 3 godine upisao sam muzicku skolu za violinu, gde sam za neka dva meseca oduvao prve dve godine :) posle toga je dosao faks, i svi instrumenti su zapostavljeni sem prima.

hi fi je tu dosao vise slucajno. burazer je kupio pre par godina yamaha risiver i slusajuci muziku kod njega, poceo sam da primecujem razlike u odnosu na ono sto cujem na tadasnjem AIWA stubu. tako da je posle nekih vaznijih stvari (instrumenata :) ) dosao i hi fi na red. jos uvek sam prilicno laik, ali me izvlaci (bar malo) sasvim solidan sluh. sad cu morati da pravim kompromise tipa: CD player ili prekucavanje pragova na primu; novo pojacalo ili bolji basprim... sve ono sto ljudi zovu slatke muke :D

toliko od mene :)

Link to comment
Share on other sites

Ukratko - jel bi moglo biti predugacko...

I lepÅ¡a mi polovina i ja iz muziÄarske familije - oboje diplomirali FMU - muzikologija i violina - ona svira Bass gitaru ja na klavijaturama i oboje HI FI fanatici (ona menja kablove kad joj dosade).

Retka kombinacija u našim krugovima HI-FI-sta.

Meni je od 0-te godine servirana muzika u raznoraznim oblicima (manje viÅ¡e LIVE) majka operski pevaÄ a kasnije od Vinilnog -Trubadura-Tosce 10-Tosce HIFI bolesti nema kraja - sliÄna kombinacija mi je i kod lepÅ¡e polovine.

Tolko :cheers

Link to comment
Share on other sites

Ukratko - jel bi moglo biti predugacko...

I lepÅ¡a mi polovina i ja iz muziÄarske familije - oboje diplomirali FMU - muzikologija i violina - ona svira Bass gitaru ja na klavijaturama i oboje HI FI fanatici (ona menja kablove kad joj dosade).

Retka kombinacija u našim krugovima HI-FI-sta.

Meni je od 0-te godine servirana muzika u raznoraznim oblicima (manje viÅ¡e LIVE) majka operski pevaÄ a kasnije od Vinilnog -Trubadura-Tosce 10-Tosce HIFI bolesti nema kraja - sliÄna kombinacija mi je i kod lepÅ¡e polovine.

Tolko :cheers

Gospodo, sad vidite sa kakvim se predznanjem uživa u muzici ... :thumbsup2

Å alim se, naravno.

Link to comment
Share on other sites

Prva ljubav - tenor saxofon. Poceo sam kada sam imao 31 godinu i nisam bio najmladji pocetnik svome profi. Nemam bas talenta, nisam ni neki sluhista, ali JAKO volim i u tome uzivam :D. Ne interesuju me nastupi, sviram sebi za dusu... Vezbao sam godinama svaki dan, a onda mi se pre 9 meseci rodila cerka i tu nastaju problemi sa redovnoscu. Sin je od rodjenja voleo zvuk, ja sam mogao da sviram dok on u kolicima na metar od mene da spava. Sa cer'om je vec drugacije... Zenske :-). Mislim da sam u taj sport ulozio vise nego u hi-fi, ali mi i vise zadovoljstva pricinjava.. Savet svima slicnima meni ako ste sanjali da nesto svirate dok ste bili teenage-eri: NIKADA NIJE KASNO POCETI!

Pozdrav svima! :cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...