Jump to content


Dampiranje kutije CD plejera?


anubisgrau

Recommended Posts

Molio bih za razmenu iskustava za smirivanje vibracija tandrkajucih kutija CD plejera.

Pojavila se jedna zanimljiva, modifikovana naprava u ponudi (Avondale Arcam Alpha 5, AAA5) koja je jako dobro sredjena sto se tice elektronike ali je kutija plejera nedirnuta, znaci tanak lim koji se trese kao ves masina pri glasnijoj muzici.

Pretposavljam da cete pisati o bitumenu i to me naravno zanima, a da li je neko ikada probao da gornju i 2 bocne strane oblozi mermernim plocama i tako je umrtvi.

Takodje me zanima kako ovo uraditi a ne preterati, tj da umrtvljenje kutije ne proizvede umrtvljenje zvuka i gubitak energije u reprodukciji, sto sam imao prilike da cujem kod nekih resenja na drugim uredjajima (zvucnici na primer).

Hvala G

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Ja sam postizao dobre efekte sa prirucnim materijalima, recimo stavljanjem na plejer knjige istog formata stampanoj da debeloj lak hartiji. Kutija od kubanskih cigara napunjena novcicima poredjanim u "cigare" je takodje vrlo efektna.

Ako stavljas Dynamat (guma za dampiranje karoserije automobila) nema potrebe da se dampira ceo poklopac. Iseces dynamat na trake sirine 5cm i trake zalepis tako da formiraju mrezu. Posle lepljenja, otprilike pola polovine poklopca ostane nepokriveno, a ne zvoni.

mekane vinil plocice za pod su takodje jeftino resenje ako nemas dynamat pri ruci.

Bitumen bi verovatno mogao isto tako da se namaze u pet vertikalnih i tri horizontalne strafte sirine 5cm.

Link to comment
Share on other sites

Ja na CD plejeru koristim one vrece sa peskom koje sportisti prilikom treninga nose kao tegove na rukama ili nogama.

rotel_siljci_granit_793.jpg

Imam dva komada koji pokrivaju celu gornju povrsinu plejera i ukupmo su teski oko 6Kg.

Kupio ih na buvljaku za oko 600din.

Pesak bi trebalo da bolje upija vibracije od knjiga... ili se varam?

Siljke sam skinuo posto su uneli neku neprijatnu ostrinu u zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Kapiram da je takav nekakav u ovim vrecama, posto su fabricke izrade.

Pesak je jako sitan i kada stiskam vrecice uposte mu se ne oseca struktura pod prstima.

Kapiram da nisu sipali neki vlazni i budjavi pesak nadjen pored puta (ili mozda jesu :D ).

Za neobavestene da napomenemo da nije stvar u "audiofiliji" to da pesak mora da bude ispecen. Razlog to sto moze da sadrzi jaja i larve insekata pa svasta moze da se izleze, a vlazan recni pesak je i korozivan ako se koristi na primer u metalnim stalcima za zvucnike i sl.

Link to comment
Share on other sites

Pajo, to je super stvar, neka varijanta Dynamat-a a i cena je podnosljiva.

Ne mora da se lepi cela ploca nego se isece na slajfne siroke 5-6cm i onda se te slajfne lepe tako da cine mrezu sa otvorima sirine slajfne (tj. ta ploca pokrije duplu povrsinu)

Da li je preporuka za trake zbog "ustede materijala" ili nekog drugog razloga?

Nekako mi je lepse da bude jedan "pravougaonik" nego da radim "slajfne"?

Link to comment
Share on other sites

Ozzyan, ne znam ja da objasnim ni kako se pravi dobar Chardonay ali znam da ti odmah kazem koji valja a koji ne.

Ne znam da odgovorim na tvoje pitanje i ne zelim da te odvucem na pogresan trag. Pitaj na Hiend forumu. Ali znam da ako preteras sa dampiranjem, zvuk Cd-a postanje nekako usporen i tup., sto bi Makedonci rekli "mnogo arno, nearno".

Link to comment
Share on other sites

Vrlo mi je neobiÄan pojam "preteranog dampiranja" kada je CD-player u pitanju. Koliko ja shvatam, tu je svaka vibracija nepoželjna, osim ako neko baÅ¡ uživa u efektima degradacije zvuka. ZvuÄnike je naravno moguće umrtviti preteranim dampiranjem ali ne razumem kako je to primenjivo kod izvora zvuka.

Link to comment
Share on other sites

sad sam se setio necega sto moze da bude zanimljivo. komplikovano ali zanimljivo.

naime secam se da sam pre skoro 20 godina bio kod coveka koji je imao par sjajnih engleskih kutija koje su bile izradjene od dosta tankog spera, i bile sasvim skromno dampirane, otvarali smo ih i na na nase iznenadjenje na zidovima je bio prilepljen tanak najobicniji sundjer debljine ne vece od 1 cm. tu pitanju je bio rogers studio 1.

i njega je kao vlasnika dosta nervirala ta kutija, pogotovu sto je tada bilo vreme samogradnje onih grdosija po nacrtima iz magazina SAM koje su se pravile od debelog medijapana koji je bio mrtav. jedva sam ga sprecio da pravi novu kutiju u koju bi prebacio celu elektroniku i drajvere iz originalne kutije. a smirio se tako sto je napravio vrlo specifican stalak za te zvucnike koji je istovremeno igrao nekoliko uloga, prvo samog stalka jer ih je izdigao na 50cm od poda, ali i kontrole rezonancije kutija tako sto se u gornjem delu stalak pretvarao u neku vrstu 3D rama u koji su se umetale kutije, dok su izmedju tog rama i kutija bili spajkovi koji su drzali pricvrscenu kutiju za ram. s obzirom da je pozicija spajkova bila odabrana tako da se oni pritezu tamo gde je najdalje od samih spojeva i ukrucenja kutije, efekat je bio da se pod rukom svakako osecalo da kutija vise ne vibrira, ni najmanje, a u zvucnom smislu, efekti su bili razliciti i direktno su zavisili od toga koliko je "pritegnuta" kutija zvucnika. na kraju se to stimovalo direktno na uvo, tako da se postigne veca cistoca zvuka, bolja slika i manje kolorita narocito u upper basu kome je daj S1 bio dosta sklon.

e sad, zivo me zanima da li bi imalo smisla ovako nesto napraviti i za CDP, tako da se napravi ram od profila , tako da se plejer stavi u njega, a preko 4 spajka sa gornje i 4 spajka sa donje strane njegova sasija potpuno ucvrsti. za slucaj da je sasija jako slaba i da se povija pod ovakvim pritiskom, onda bi izmedju spajkova i sasije trebalo staviti odgovarajucu plocu koja moze biti ili kamen ili MDF, pa onda u to zabadati spajkove preko futera.

sa donje strane bi u ram trebalo staviti 3 spajka i celu skalameriju osloniti na to.

cini mi se teoretski da bi ovo do koske moglo da obezbedi odvodjenje vibracija iz sasije, i takodje moglo da obezbedi dosta lako stimovanje na uvo, zatezanjem ili popustanjem spajkova.

jedino je pitanje sledece, kako spajkovi treba da budu orijentisani? jer ovo je lagano za izvesti ako vrh siljaka ide u CDP. ako treba da bude obrnuto, vrh siljaka ide ka ramu, onda je to zaguljeno i nikakav fine tuning ne moze da se radi, a sto je najgore, sam ram mora da ima nekakvu foru da se setuje zeljena dimenzija da mi on mogao da se pritegne na spajkove. ovo je onda :listen

komentari?

Link to comment
Share on other sites

Sada sam se setio neÄega Å¡to sam davno video na nakom nemaÄkom sajtu, a radi se o sledećem : ceo transport je izvaÄ‘en iz kućiÅ¡ta CD plejera pa je sa 4 najlon konca razapet na 4 ugla kućiÅ¡ta tako da slobodno visi u prostoru. Rekli su da su dobili izvanredan efekat u poboljÅ¡anju zvuÄne slike. :listen

Link to comment
Share on other sites

sad sam se setio necega sto moze da bude zanimljivo. komplikovano ali zanimljivo.

naime secam se da sam pre skoro 20 godina bio kod coveka koji je imao par sjajnih engleskih kutija koje su bile izradjene od dosta tankog spera, i bile sasvim skromno dampirane, otvarali smo ih i na na nase iznenadjenje na zidovima je bio prilepljen tanak najobicniji sundjer debljine ne vece od 1 cm. tu pitanju je bio rogers studio 1.

i njega je kao vlasnika dosta nervirala ta kutija, pogotovu sto je tada bilo vreme samogradnje onih grdosija po nacrtima iz magazina SAM koje su se pravile od debelog medijapana koji je bio mrtav. jedva sam ga sprecio da pravi novu kutiju u koju bi prebacio celu elektroniku i drajvere iz originalne kutije. a smirio se tako sto je napravio vrlo specifican stalak za te zvucnike koji je istovremeno igrao nekoliko uloga, prvo samog stalka jer ih je izdigao na 50cm od poda, ali i kontrole rezonancije kutija tako sto se u gornjem delu stalak pretvarao u neku vrstu 3D rama u koji su se umetale kutije, dok su izmedju tog rama i kutija bili spajkovi koji su drzali pricvrscenu kutiju za ram. s obzirom da je pozicija spajkova bila odabrana tako da se oni pritezu tamo gde je najdalje od samih spojeva i ukrucenja kutije, efekat je bio da se pod rukom svakako osecalo da kutija vise ne vibrira, ni najmanje, a u zvucnom smislu, efekti su bili razliciti i direktno su zavisili od toga koliko je "pritegnuta" kutija zvucnika. na kraju se to stimovalo direktno na uvo, tako da se postigne veca cistoca zvuka, bolja slika i manje kolorita narocito u upper basu kome je daj S1 bio dosta sklon.

e sad, zivo me zanima da li bi imalo smisla ovako nesto napraviti i za CDP, tako da se napravi ram od profila , tako da se plejer stavi u njega, a preko 4 spajka sa gornje i 4 spajka sa donje strane njegova sasija potpuno ucvrsti. za slucaj da je sasija jako slaba i da se povija pod ovakvim pritiskom, onda bi izmedju spajkova i sasije trebalo staviti odgovarajucu plocu koja moze biti ili kamen ili MDF, pa onda u to zabadati spajkove preko futera.

sa donje strane bi u ram trebalo staviti 3 spajka i celu skalameriju osloniti na to.

cini mi se teoretski da bi ovo do koske moglo da obezbedi odvodjenje vibracija iz sasije, i takodje moglo da obezbedi dosta lako stimovanje na uvo, zatezanjem ili popustanjem spajkova.

jedino je pitanje sledece, kako spajkovi treba da budu orijentisani? jer ovo je lagano za izvesti ako vrh siljaka ide u CDP. ako treba da bude obrnuto, vrh siljaka ide ka ramu, onda je to zaguljeno i nikakav fine tuning ne moze da se radi, a sto je najgore, sam ram mora da ima nekakvu foru da se setuje zeljena dimenzija da mi on mogao da se pritegne na spajkove. ovo je onda :)

komentari?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...