Jump to content


Ground loop i brum kako pronaći uzrok ?


Borko

Recommended Posts

Desktop računar je povezan na AV receiver pomoću oklopljenog kabla 3.5 mm stereo na 2 RCA chincha. Kabl spaja line out iz zvučne kartice (front out) na linijski ulaz u AV receiveru. Izabran je ulaz za DVD na AV receiveru. Zvučna kartica je Asus Xonar DX 7.1 PCI express. AV receiver je stari Denon AVR 1803. Ostatak PC-a valjda nije bitan. Zašto mislim da je ground loop ?. Zato što:

1. Kada zvučnu karticu povežem samo optičkim kablom (SPDIF, PCM) nema bruma. Kada stavim i navedeni kabl, ili samo sa njim javi se brum;

2. Kada PC uključim u običnu dvopolnu (ne šuko) utičnicu nema bruma. Ovo mi liči na "lifting ground" metodu uklanjanja petlji uzemljenja;

3. Brum nije uvek prisutan, nekad ga nema jedno vreme pa se pojača do vrlo čujnog nivoa. Kada promenim input na AV receiveru, izgubi se i jedno vreme ga nema pa se opet javi;

4. Nemam TV karticu u PC-u, tako da kablovska ne ulazi u PC, ali ulazi naravno u AV receiver. Kada iz glavnog splittera kablovske isključim celu granu za tu sobu, to ne utiče na brum.

Nisam do sada uopšte znao da imam ovaj problem jer sam slušao integrisanu Realtek karticu povezanu optičkim kablom na isti AV receiver. Skoro sam dobio novu zvučnu karticu i rekoh da je probam na opisan način. Ali pojavio se brum. Ako je bitno ploča je Asus P8Z7-V deluxe.

Šta mogu da uradim ?

I jedno pitanje posredno vezano za ovo. Ako ovu zvučnu karticu povežem optičkim kablom, koji šalje PCM kao SPDIF, gde se onda radi DA konverzija, u chipu zvučne kartice ili u AV receiveru ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

11 minuta ranije, Father said:

Koji je kabl korišćen. Neki kupovni ili pravljen? Mislim na Y kabl sa RCA.

Kupovni, probana dva, sa istim rezultatom. Nisu baš hi-end ali su solidni, onako malo deblji, jedan je "HQ", to je nekad prodavao BG elektronik, drugi je isto naoko solidan, sa metalnim mini stereo jackom. Uz karticu dolaze inače obični, tanki.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Father said:

Koji je kabl korišćen. Neki kupovni ili pravljen? Mislim na Y kabl sa RCA.

Ne verujem da sam interkonekt kupi smetnje od na primer mnoštva strujnih kablova iza AV receivera. Zato sam i napisao da mislim da je ground loop. Zašto bi inače brum nestao kada PC povežem na običnu, ne-šuko utilnicu ?

Link to comment
Share on other sites

Imao sam sličan problem ranije sa povezivnjem desktopa na preamp Ali sam odustao i prešao na usb na DAC. Meni je brujalo i sa integrisanom i sa pci audio kartom. Nisam ponovo probao analognu vezu od tada.

Možda ima veze i kako je oklop oko kabla vezan za masu. Ja sam kod jednog drugar vezao oklop na masu u bananici 3.5mm konektora tj. na strani desktopa. Kod njega se ne pojavljuje.ni šum ni brum ni zujnje, a kabl je dužime 15m, ali ne prolazi pored struje osim kratko u delu iza police.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Father said:

Imao sam sličan problem ranije sa povezivnjem desktopa na preamp Ali sam odustao i prešao na usb na DAC. Meni je brujalo i sa integrisanom i sa pci audio kartom. Nisam ponovo probao analognu vezu od tada.

 

Pa možda je i meni brujalo i sa integrisanom, samo nisam znao jer sam koristio optičku vezu.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Father said:

Ploča je uzemljena na taj način sa šasijom a šasija na uzemljenje, ili bar preko nekog "sklopa".

Kako, preko šrafova koji prolaze kroz metalizirane rupice ili preko kabla napajanja koji se ubada u ploču ? Nekad su se ispod šrafova stavljale "šajbne" ili plastični-kartonski podlošci, koji bi onda dali izolaciju ?

Link to comment
Share on other sites

Šraf dodiruje kontaktni krug na ploči za masu pa se šrafi u lim. Ta podloška od onog nekog crvenog kartona je da ne bi šraf zapekao, valjda. Tebi je navoj u kontaktu sa navojem i kontakt je neminovan. Verujem da svaki napon za sebe ima svoje uzemljenje među kablovima koji idu na ploču i među onima koji idu prema hdd i dvd uređajima.

Šta imaš još zakačeno za taj komp od skenera, projektora, šrampača da raskačinješ od kompa pa da vidiš da neki od njih ne unosi taj brum zbog njihovih adaptera. Ali skini sve i usb vezu i adapter iz struje, pa tako redom. Možda kabl od monitora kupi nešto, mada teško da je to u pitanju. Kreni jedan po jedan da odspajaš od kompa dok me utvrdiš da je zaista problem samo u kućištu.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Father said:

Možda kabl od monitora kupi nešto, mada teško da je to u pitanju

Ovo je takodje kod mene bio slucaj, kad sam provalio odvojio sam ih i uvek gledam da pozadi budu odvojeni makar 2 cm ili ukrsteni ( ako je guzva zbog sabijenosti sto izbegavam ).   RCA Konektor sa kojima sam imao problem su bili plasticni, kad sam trazio da se stavi metalni, nestao je brum odatle.  Kod mene bar, problem je bio na ta dva mesta.

Link to comment
Share on other sites

Nešto sam razmišljao o tim podloškama. Ja ih memam ispod glava šrfa, tako da mi je šraf u dodiru sa rekao bih nakalaisanim krugom. Iako ne vidim da su ti krugovi u direktnoj vezi sa masom na matičnoj gde god da pipnem pištalicom a sa druge strane na uzemljenju šuko utikača, kontakt postoji i mema otpor, znači da je u direktnoj vezi.

Pištalo je i kada sam spajao masu ženskih 3.5mm na muzičkoj i uzemljenje šukoa.

Hoću reći da je komp ceo uzemljen i ispovezivan na uzemljenje prema utičnici za struju kud god ta veza da ide sve je zajedno umašeno i uzemljeno u napajanju pa dalje kablom u zidni šuko utikač.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Šraf dodiruje kontaktni krug na ploči za masu pa se šrafi u lim. Ta podloška od onog nekog crvenog kartona je da ne bi šraf zapekao, valjda. Tebi je navoj u kontaktu sa navojem i kontakt je neminovan. Verujem da svaki napon za sebe ima svoje uzemljenje među kablovima koji idu na ploču i među onima koji idu prema hdd i dvd uređajima.

Šta imaš još zakačeno za taj komp od skenera, projektora, šrampača da raskačinješ od kompa pa da vidiš da neki od njih ne unosi taj brum zbog njihovih adaptera. Ali skini sve i usb vezu i adapter iz struje, pa tako redom. Možda kabl od monitora kupi nešto, mada teško da je to u pitanju. Kreni jedan po jedan da odspajaš od kompa dok me utvrdiš da je zaista problem samo u kućištu.

I ja mislim da je ploča uzemljena šrafovima ili preko napajanja. Nekad su doduše bili umesto šrafova kao neki plastični tipli, koje je samo trebalio gurnuti kroz otvore na ploči.

Imam monitor (Display port kabl), Wi-Fi router (LAN kabl), APC Smart UPS 1500 ( u njega su uključeni računar i monitor, a on ima i svoju USB 2.0 vezu sa računarom), 2 eksterna Hard diska u USB 3.0 kutijama. Naravno USB miša i USB tastaturu. I USB 3.0 kabl za 2 USB 3.0 porta na monitoru. To je sve.

Sad probao uključio sve navedeno u produžnu letvu koju sam spojio na običnu dvopolnu utičnicu i milina nema bruma.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, zek said:

Da li si probao da komp vežeš na neku drugu utičnicu koja nije na istom osiguraču kao i risiver, možda izbegneš brum.

Jesam, u drugoj sobi na drugom monitoru, ali je to bilo na dvopolnoj non-šuko utičnici i na drugom (stereo pojačalu). Naravno tamo nema bruma, ali to je zbog utičnice koja nema uzmeljenje. Šta mi vredi da ih razmeštam po sobama kada receiver i kompjuter moraju da budu jedan pored drugog.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, alI_Zée said:

Отвори напајање и уклони жицу уземљења са ИЕЦ конектора.

Pa to je isto kao i kad ga priključim na običnu utičnicu. Ne povezujem kućište i masu računara sa uzemljenjem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...