Jump to content


SW za Iso u DSD..


Golum

Recommended Posts

Taj 'puc' jeste jedna od boljki DSD-a (uz prisutnost HF shuma koji se reflektuje i u audio podrucje). DSD je u studijima neupotrebljiv vec se visekanalni PCM zapis na kraju obrade prevodi u DSD. Jedan od softvera koji tvrdi da eliminise 'puc' u DSD fajlovima te da se uz njegovu pomoc dva DSD fajla mogu spojiti bez 'puc' artefakta je sw loodog ruje - 'AuI Coverter 48x44' .

Kazu da se JRiver moze podesti / naterati da taguje i ubacuje / pronalazi 'Cover Art'.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

10 minuta ranije, DJ.NIK said:

Jedan od softvera koji tvrdi da eliminise 'puc' u DSD fajlovima te da se uz njegovu pomoc dva DSD fajla mogu spojiti bez 'puc' artefakta je sw loodog ruje - 'AuI Coverter 48x44

I sajt mu je lud, ko izdrži više od jednog minuta u toj kakofoniji fontova, oblika, boja i ruskog engleskog, svaka čast! :)

Viđao sam i ranije da ga pominju po nekim sajtovima, ali me nešto tada nije privukao, pošto sam imao već usvojeni workflow sa kojim sam bio zadovoljan.

Skinuh probnu verziju, pa ćemo da vidimo! :) 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, 空也 said:

I sajt mu je lud, ko izdrži više od jednog minuta u toj kakofoniji fontova, oblika, boja i ruskog engleskog, svaka čast! :)

Viđao sam i ranije da ga pominju po nekim sajtovima, ali me nešto tada nije privukao, pošto sam imao već usvojeni workflow sa kojim sam bio zadovoljan.

Skinuh probnu verziju, pa ćemo da vidimo! :)

Probao sam i TraX konverter, trial verziju koja je ograničena na prva tri treka, i čini mi se da nema pucketanja, ali je na mom Mac Miniju očajno spor, pa ga to diskvalifikuje za ozbiljnu upotrebu. Inače, probao sam da napravim DSDIFF Master+cuesheet pomoću Sonore alata, i rezultat je, barem u mom slučaju, još gori, jer se umesto pucketanja na kraju treka, pojavilo neko pištanje koje najviše liči na vrlo slab signal neke FM stanice...:blink: 'nači, PCM rulez...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim obični sacdextract za dobijanje DSDIFF Master + cuesheet i to radi super!

Dobijem jedan veliki DSD fajl koji konvertujem u FLAC i onda ga isečem pomoću cuesheet-a.

Nakvih pucketanja nema.

A taj isti DSD fajl se sa cue-om može pustiti direktno u Audrivani i opet nema pucketanja.

Besplatna klasika - sacdextract! :thumbsup2

 

Ovo je .bat za PC, ali su boldovane komande univerzalne:

@Echo Off
FOR /F "tokens=*" %%k IN ('dir /b /s *.iso') DO "Programs/sacd_extract.exe" -e -C -c -i"%%k"
Echo Extraction Completed
Pause

 

 

The following options are available for the sacd_extract commandline tool:

Usage: sacd_extract [options] [outfile]
  -2, --2ch-tracks                : Export two channel tracks (default)
  -m, --mch-tracks                : Export multi-channel tracks
  -e, --output-dsdiff-em          : output as Philips DSDIFF (Edit Master) file
  -p, --output-dsdiff             : output as Philips DSDIFF file
  -s, --output-dsf                : output as Sony DSF file
  -I, --output-iso                : output as RAW ISO
  -c, --convert-dst               : convert DST to DSD
  -C, --export-cue                : Export a CUE Sheet
  -i, --input[=FILE]              : set source and determine if "iso" image,
                                    device or server (ex. -i192.168.1.10:2002)
  -P, --print                     : display disc and track information

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, 空也 said:

Ja koristim obični sacdextract za dobijanje DSDIFF Master + cuesheet i to radi super!

Dobijem jedan veliki DSD fajl koji konvertujem u FLAC i onda ga isečem pomoću cuesheet-a.

Nakvih pucketanja nema.

A taj isti DSD fajl se sa cue-om može pustiti direktno u Audrivani i opet nema pucketanja.

Besplatna klasika - sacdextract! :thumbsup2

 

Ovo je .bat za PC, ali su boldovane komande univerzalne:

@Echo Off
FOR /F "tokens=*" %%k IN ('dir /b /s *.iso') DO "Programs/sacd_extract.exe" -e -C -c -i"%%k"
Echo Extraction Completed
Pause

 

 

The following options are available for the sacd_extract commandline tool:

Usage: sacd_extract [options] [outfile]
  -2, --2ch-tracks                : Export two channel tracks (default)
  -m, --mch-tracks                : Export multi-channel tracks
  -e, --output-dsdiff-em          : output as Philips DSDIFF (Edit Master) file
  -p, --output-dsdiff             : output as Philips DSDIFF file
  -s, --output-dsf                : output as Sony DSF file
  -I, --output-iso                : output as RAW ISO
  -c, --convert-dst               : convert DST to DSD
  -C, --export-cue                : Export a CUE Sheet
  -i, --input[=FILE]              : set source and determine if "iso" image,
                                    device or server (ex. -i192.168.1.10:2002)
  -P, --print                     : display disc and track information

Sonore je u suštini ništa drugo nego isti taj alat, samo je dodat Java GUI, e sad zašto kod tebe radi, a kod mene ne, pojma nemam...

Link to comment
Share on other sites

Jedno opažanje vezano za DSD:

moje mišljenje vezano za ovaj format je da je njegova najveća primena i prednost vezana za digitalizovanje/arhiviranje analognih snimaka. Ne vidim neki smisao u konverziji iz drugih formata tj PCM.

Zaista je problematično govoriti o superiornosti jednog ili drugog formata. Tu pre svega ima značaja koji je master korišćen za digitalizovanje.

Takođe smatram da se danas gotovo ništa značajno ne dešava i snima pa sam okrenut muzičkoj zaostavštini koja je u ogromnoj većini na analognim masterima. Zatim, dosta je (ne svi naravno) PCM (među njiima i HiRes) zapisa koji su slabiji.  Uz veliko pitanje šta je korišćeno od mastera očigledno je i petljanje u postprodukciju, remastering, uklanjanje šumova i sl.

Dobar primer za pomenuto je album Miles Davis - Kind of Blue.  Za mene dobar, pošto dobro poznajem materijal, slušao često i sa različitih nosača i na različitim sistemima.  SACD izdanje Sony/Columbia je fenomenalno. Mislim da je Columbia pod Sony-em, Miles je snimao za Columbia pa izvodim zaključak da su i originalni masteri pripali njima. Ovo se ogleda pre svega u šumu/hisu trake koji je čujan na SACD a na PCM 24/96 ga nema. Znači da je na PCM dodatno uklonjen. Ali tu se ne završava priča. Fokusiraću se samo na numeru So What. Kontrabas koji svira u pozadini je poprilično nerazgovatan na PCM verziji dok je na SACD verno prikazan iako veoma karakterističan. Dobro je definisan, jasno se čuju rezonance i vibracije u low segmentu. Tako zvuči i na vinilu. Vinil je treća referenca koju sam koristio. Dalje, činela koja počinje da "sipa" sa desne strane na PCM verziji je dosta uštrojena dok na SACD izlazi u pravoj veličini i definiciji. Tako je i na vinilu.  Celokupna pozornica/slika je dosta uža na PCM verziji kao i svaki instrument pojedinačno. I tako dalje... Dakle od mene preporuka za SACD verziju konkretnog albuma. Trebalo bi više istraživati kako i sa čega je rađena digitalizacija, to je moj stav generalno.

Da dodam, nevezano za ovu priču i ovaj album, dobar CD transport i originalni CD sa dobrog mastera na dobrom DAC-u zvuči fantastično, a rekao bih i bolje nego ripovana verzija.

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, 空也 said:

Možda je razlika u verziji sacdextract-a koju Sonore koristi u pozadini?

U changelog-u se vidi da su neke starije verzije imale bagove.

Ove probe sam zbog @golum-a uradio na PC-u, pa je možda i do toga?

Ne, identična je verzija, 0.3.8. I ja sam sve konverzije radio na PC-ju, preostaje mi još da uradim ekstrakciju s komandne linije, jer i kroz drugu, .Net verziju GUI, problem i dalje postoji...

Link to comment
Share on other sites

Na zalost CEC CD player sam imao u nekoj pocetnoj iteraciji sistema gde verujem nije ni mogao da dodje do izrazaja, a sada bi verovatno legao kao budali samar makar I u varijanti transporta. Posto CD kao medijum ubacim u plejer par puta godisnje, vise iz razloga da razmrdam Coplanda kao takvog nego zato sto imam zelju/potrebu da cujem nesto sa istog, ubacivanje para u ovo gore mi je skroz nepotrebno - mada ovako sporta radi bi bilo lepo da mi stoji u polici - slazem se :-) 

Link to comment
Share on other sites

On ‎3‎/‎5‎/‎2018 at 2:00, 空也 said:

@golum Evo ga:

https://we.tl/jRbGwXjMW8

U zipu imaš .bat fajl koji se zove "Podfolderi - Extract DST+DSD Stereo Files.bat" 
i "Programs" folder u kojem se nalazi  sacdextract.exe DOS program sa pripadajućim .dll fajlom.

Postupak je sledeći:

Iskopiraj sve foldere sa SACD iso fajlovima u jedan zajednički folder. 
Ako ti je taj novo napravljeni folder recimo u root-u HDD-a, pored njega raspakuj sadržaj ovog .zip fajla. 

Znači imaćeš veliki folder u kojem su ti svi SACD ripovi, uz njega Programs folder i .bat fajl.

Duplo klikni na .bat fajl i magija počinje! :) 

Otvoriće ti se command prompt prozor u kome ćeš videti šta se dešava - fajlovi koji se obrađuju, napredak u procentima, itd, itd, :

5a9c93b3ada19_ScreenShot2018-03-04at11_51_33PM.png.a7f8235b8527f2105cfb92c69fdfc3c9.png


...i počeće da ti se automatski stvaraju novi folderi sa nazivima albuma u kojima ćeš naći ekstrahovane .dff fajlove:

5a9c93938506e_ScreenShot2018-03-04at11_57_03PM.png.f7af5329ab7d705d04ae7afb31d1f4ed.png

I to je to!

Ako ostaviš kompjuter da ti preko noći radi bez nadzora, obezbedi dovoljno praznog prostora na HDD-u.

Multichannel SACD diskovi koriste kompresovani DST format, tako da izvlačenje fajlova iz .iso -a traje znatno duže i angažovanje CPU-a je izraženije u odnosu na stereo SACD-ove.

Ovaj .bat fajl izvlači samo stereo DSD i DST fajlove.

Nadam se da će sve funkcionisati kako treba, srećno! :)

Krenuo jutros sa predlozenim iiiiiiii.......sljakaaaaaa...borba sa kolicinom fajlova se nastavlja...guramo dalje...hvala jos jednom!!!

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, golum said:

Krenuo jutros sa predlozenim iiiiiiii.......sljakaaaaaa...borba sa kolicinom fajlova se nastavlja...guramo dalje...hvala jos jednom!!!

Nema na čemu!

Koji .bat koristiš?

Sa ovim prvim koji si skinuo sa WeTransfera dobijaš .dff fajlove.

Onaj drugi koji sam kasnije postavio daje .dsf.

 

Možda ćeš se susresti sa nestandardnim SACD .iso fajlovima koji su najverovatnije ripovani sa SACD-R diskova, koji nisu po ScarletBook standardu.

U tom slučaju se dobija ovakva poruka i ekstrakcija DSD fajlova nije moguća:

5aa014bc07aa4_ScreenShot2018-03-07at5_29_36PM.png.106c0678c9f8254077ee30587162a50c.png

Problem je poznat: https://github.com/jevinskie/sacd-ripper/issues/80

U tom slučaju će ceo proces verovatno stati, pa ga moraš ponovo pokrenuti.

Naravno prvo treba premestiti iz radnog foldera već obrađene .iso fajlove.

Nisam uspeo da pronađem neki alternativni metod koji radi i sa tim nestandardnim .iso fajlovima.

Foobar i Audirvana ih učitavaju i puštaju, u slučaju Foobar-a je moguća konverzija u PCM, ali DSD fajlove nisam mogao da dobijem.

 

PS

Za Foobar postoji i neki dodatak, DSDmate, ali je i on baziran na sacdextract-u kao i Sonore ISO2DSD, tako da problem verovatno nije rešen.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...