Jump to content


Kondicioner i losa struja


Jimmy_92

Recommended Posts

Тип струјног филтера којег сам овде приказао може да има у неким ситуацијама негативан утицај на звук због два кондензатора CY ( 2200-3300пф) који су спојени између фазе и уземљења и нуле и уземљења.На проводнику уземљења, тј жуто-зеленој жици, многобројни потрошачи и сметње из околине преко ових кондензатора прелазе у мрежу а код уземљених уређаја и на саму шасију и даље у масу сигнала. Тиме неутралишу користан утицај филтера. Једино решење у таквим ситуацијама је посебан водич за уземљење , што дебљи и са што више лицни, посребрен би био идеалан, који би лиценцирани електричар спровео директно  од улаза на разводној табли па све до филтера где би се прикључио на спој два CY кондензатора. Није једноставно, и ово је један од разлога зашто неки комерцијални произвођачи не уграђују филтере у своје уређаје. Трансформатори у напајању такође филтрирају доста сметњи из мреже , и ту су класични ЕИ и Ц трансформатори много бољи од тороидних који имају око пет пута већи капацитет између примара и секундара.

Link to comment
Share on other sites

Kod filtera je specificna stvar i svaki treba definitivno probati u svom sistemu pre kupovine. Nema svako identicne probleme sa mrezom, pa treba odvojiti segmente filtriranja po ucestalostima za odredjene grupe potrosaca, u zavisnosti za sta su namenjene, u neku ruku slicno skretnicama za zv.drajvere. Opet, to treba cuti jer ne mozemo meriti dusu muzike - mi smo dakle merne mašine. Merenja su dobra za razumevanje kako mašina radi, samo jedan njen aspekt, da bi smo otkrili kako nesto utice na zvuk ipak treba to i da cujemo.

Vremenska dimenzija - preciznost, je ipak važnija od frekventnog odziva, dozvolite struji najbrzi put do uredjaja. Industrija hifi opseda grafikonima frekventnog odziva vec 50 godina? Ne kažem da su nevažni ali vreme je za nove načine vizualizacije preciznosti vremenske dimenzije u hifi. Posebno za kablove, koji su posmatrano ipak filteri...

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, ab said:

Kod filtera je specificna stvar i svaki treba definitivno probati u svom sistemu pre kupovine. Nema svako identicne probleme sa mrezom, pa treba odvojiti segmente filtriranja po ucestalostima za odredjene grupe potrosaca, u zavisnosti za sta su namenjene, u neku ruku slicno skretnicama za zv.drajvere. Opet, to treba cuti jer ne mozemo meriti dusu muzike - mi smo dakle merne mašine. Merenja su dobra za razumevanje kako mašina radi, samo jedan njen aspekt, da bi smo otkrili kako nesto utice na zvuk ipak treba to i da cujemo.

Vremenska dimenzija - preciznost, je ipak važnija od frekventnog odziva, dozvolite struji najbrzi put do uredjaja. Industrija hifi opseda grafikonima frekventnog odziva vec 50 godina? Ne kažem da su nevažni ali vreme je za nove načine vizualizacije preciznosti vremenske dimenzije u hifi. Posebno za kablove, koji su posmatrano ipak filteri...

Siguran sam da se kašnjenje od 3 nanosekunde po dužnom metru provodnika itekako čuje.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Aibo said:

Ja bih sa tim filterima vrlo pažljivo. Pravio sam ovaj pasivni sa kondenzatorima koji bi trebalo da isčisti VF smetnje a u teoriji da ne utiče na nama korisnu struju od 50Hz. http://www.moxtone.com/MOX_MFP2.htm

Probao sam da ga postavim na kabal i u samo pojačalo na IEC iznutra

Gde si nabavio aluminijumsko kućište ?

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, vdzele said:

Pa to bi trebali da odgovore ovi što prave filtere i razdvojne trafoe. Nazoveš ih i pitaš njih, ili odeš na njihov sajt pa pročitaš.

Ja sam samo korisnik tih uređaja koji ne ulazi mehaniku rada uređaja. Samo znam da rade odličan posao.

Inače odakle ti status alhemičara?

Pa ti koristiš taj izraz pa sam mislio da možeš da objasniš nomenklaturu.

Ako ne znamo sa čim se borimo možemo samo na slepo da pucamo. Moramo da znamo da li je napon nestabilan, varijabilan ili ima smetnji u mreži da bi mogli da odlučimo da li pomaže filter ili treba stabilizator napona.

Imam neke medical grade filtere pa ako neko hoće da se igra...Ako su dobri za medical imigere dobri su i za HiFu.

 

 

 

f1.jpg

f2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nije mi jasna ta stalna potreba da ljudi moraju nešto do sitnih creva da rasčlanjuju i objašnjavaju kako radi neki uređaj. Takvo dokazivanje nekog znanja mi ovde deluje dosta smešno u nekim trenucima.

Mi treba da smo samo puki korisnici tih uređaja, ne i inženjeri elektrotehnike, serviseri ili samograditelji. Naš mentalitet nam ne da mira pa moramo da se prsimo kako eto i to znamo. A u suštini ispadaju mnogi smešni.

Meni je mnogo bitnije da mi neko objasni kako je dobio poboljšanje nego mehanika rada. Eto laki je postavio pravo pitanje.

Ja recimo mogu svima da poručim da se dobija mnogo više od uloženih 200-500 eura u filter / trafo nego da se kupuju kablovi koji su skuplji od ovog. Bitni su i oni ali nikad oni neće dati toliki pomak kao ovi uređaji.

------------------

Ako su padovi napona problem onda filteri i trafoi ne pomažu. Samo je pitanje koji od tih stabilizatora degradira zvuk.

 

Link to comment
Share on other sites

 

2 sati ranije, vdzele said:

Nije mi jasna ta stalna potreba da ljudi moraju nešto do sitnih creva da rasčlanjuju i objašnjavaju kako radi neki uređaj. Takvo dokazivanje nekog znanja mi ovde deluje dosta smešno u nekim trenucima.

Mi treba da smo samo puki korisnici tih uređaja, ne i inženjeri elektrotehnike, serviseri ili samograditelji. Naš mentalitet nam ne da mira pa moramo da se prsimo kako eto i to znamo. A u suštini ispadaju mnogi smešni.

Meni je mnogo bitnije da mi neko objasni kako je dobio poboljšanje nego mehanika rada. 

 

U svemu treba imati meru. :)

Ja sam se onomad bio slatko nasmejao kada sam pročitao ove primere :D :

On 1/6/2018 at 16:46, Willi Studer said:

To nije dobar put. Menjati NE5532 ili OPA2604 samo zato što su operacioni pojačivači nema mnogo smisla a još manje ima šanse da uspe ako se ne zna šta ti pojačivači, koji pritom nisu slučajno različiti, konkretno rade u kolu, kao običan transformator impedanse sa pojačanjem 1:1, u gramofonskoj sekciji, na tape izlazu...

Jedan član foruma je čuo bolji zvuk sa Micromega CD plejera kada je zamenio operacioni pojačivač za koji je naknadno saznao da je na izlazu za slušalice koje nikada ne koristi.

Drugi je stavio skupe Bursone umesto običnog op ampa koji pokreće peak metre, itd.


Da su imali neko minimalno predznanje, 
ili da su se barem potrudili da se u konkretnim slučajevima malo bolje informišu, 
ne bi uludo potrošili pare i vreme. :)

 

Kao što lepo @siroma reče:

4 sati ranije, siroma said:

Ako ne znamo sa čim se borimo možemo samo na slepo da pucamo.

 

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Aibo said:

Probao sam da ga postavim na kabal i u samo pojačalo na IEC iznutra, u svakom slučaju sam dobio prilično ubijen zvuk sa osetno manje dinamike i živosti. Možda on i jeste čistiji i stalniji ali minusi su bili mnogo veći od pluseva. Probao sam onda da stavim i manje vrednosti kondenzatora da bih podigao prag gde počinje da deluje i još više ga udaljio od 50Hz... ali slično je uvek ispadalo. Pretpostavljam da bi varijanta sa induktivnim elementom još više suzbila zvuk.

Naravno. Tim filterima nema mesta u pojačivačima. Oni su namenjeni za linijske uređaje.

Link to comment
Share on other sites

I tako moj problem ostaje samo moj :D Nadao sam se da ce forumas ili dva, tri da se jave sa konkretnim iskustvima o ponasanju sistema pre i posle nabavke kondicionera i slicnih cuda i da li tako nesto resava problem gde sistem bolje zvuci u sitne sate ili ne, i neka sugestija kako da sacuvam uredjaje bez degradacije zvuka. :)

A tema je naravno poprimila suprotan pravac, a pola napisanih stvari iskreno ne razumem, ja "samo" slusam muziku :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Jimmy_92 said:

I tako moj problem ostaje samo moj :D Nadao sam se da ce forumas ili dva, tri da se jave sa konkretnim iskustvima o ponasanju sistema pre i posle nabavke kondicionera i slicnih cuda i da li tako nesto resava problem gde sistem bolje zvuci u sitne sate ili ne, i neka sugestija kako da sacuvam uredjaje bez degradacije zvuka. :)

A tema je naravno poprimila suprotan pravac, a pola napisanih stvari iskreno ne razumem, ja "samo" slusam muziku :rolleyes:

Poenta je da prvo saznaš da li ti je problem prljava, ili slaba struja, onda možeš dalje da razmišljaš.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Jimmy_92 said:

I tako moj problem ostaje samo moj :D Nadao sam se da ce forumas ili dva, tri da se jave sa konkretnim iskustvima o ponasanju sistema pre i posle nabavke kondicionera i slicnih cuda i da li tako nesto resava problem gde sistem bolje zvuci u sitne sate ili ne, i neka sugestija kako da sacuvam uredjaje bez degradacije zvuka. :)

A tema je naravno poprimila suprotan pravac, a pola napisanih stvari iskreno ne razumem, ja "samo" slusam muziku :rolleyes:

Mislim da je uređaj koji ti je potreban da imaš stabilan napon Isotek EVO3 Genesis.

1366_2000.jpg

Koliko sam ja upoznat, on ima mogućnost da biraš izlazni napon i freq. izlazne struje, nezavisno od đubreta koje ulazi u njega. Mislim da poseduje generator napona ili bolje reći regenerator. Inače zvučni doprinos mu je loš u poređenju sa slabašnim PS Audio P300 Power Plant

PS_Audio.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 02/15/2018 at 15:46, Jimmy_92 said:

E pa kolege forumasi, muka me je naterala da pokrenem ovu temu, a posto sam neuk po tom pitanju saveti/islustva su neophodni.

U kraju u kome zivim struja je uzas, cesto mi "svitka" svetlo a par puta mi se laptop gasio dok sistem svira, bas u trenutku kada i svetlo zatreperi. 

I druga stvar, zvuk sistema u npr. 4 popodne i 1 uvece je drasticno razlicit, razlika je tipa neki genericki kablovi u sistemu vs "krsteni" kablovi, vise nego cujna. 

Pa je onda pitanje sta meni treba tu, da bih sacuvao uredjaje i da bih imao "cistiju" i ujednaceniju struju? I naravno, zanima me neko best buy resenje ako je odgovor strujni kondicioner ili nesto tome slicno.

 

Hvala :)

Naruci korektor napona od Edelinskog, samo proveri koja ti je snaga potrebna:

http://www.trafoedelinski.rs/korektori_pretvaraci_napona.html

Zatim, kreni u "ciscenje struje" sa pametno odabranim pasivnim filterom koji nece "otici u zasicenje" i gubitak dinamike jer zbog toga uglavnom postoje predrasude po pitanju upotrebe (neadekvatni trafoi, zavojnice...). Obrati paznju na kojim ucestalostima je efikasan strujni filter koji budes probao (upotrebljen je naziv kondicioner - kakav komunisticki naziv :)), pa ga za takve svrhe i upotrebi.

Link to comment
Share on other sites

Pitace keva neke od montera da svrate u nekom trenutku da "bace pogled" na kucu i instalacije, to ce ubrzo da bude pa ako i kad dobijem neko pojasnjenje, napisacu.

A ako mi ceo sitem (polovan) kosta oko 2500e, mislim da je jasno koliko bih da dam, sto manje a da uredjaj radi posao (tipa oko 200e najvise). Ovaj EVO3 cu da shvatim kao salu i nasmejacu se iz kurtoazije :rolleyes: 

Link to comment
Share on other sites

Ne može se baviti nečime a da se ne znaju osnove funkcionisanja.:blink: Ne mora se biti inženjer ali osnove se moraju poznavati.

Ako želiš da ništa ne znaš a baviš se hifom onda ko mladunci. Mobilni i sluške i veselje.:listen

Ništa ne znam sve mi super zvuči.:bounce

 

Takodje ako želiš da rešiš problem moraš da sagledaš uzrok problema a ne da računaš kolko para da izdvojiš da bi ga rešio.

Možda se problem može rešiti za peanuts.

Ne upuštanjem u problematiku funkcionisanja i slepo delovanje  najlakše te dovede do kupovine snake oila.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jimmy_92 said:

Pitace keva neke od montera da svrate u nekom trenutku da "bace pogled" na kucu i instalacije, to ce ubrzo da bude pa ako i kad dobijem neko pojasnjenje, napisacu.

Druze izvini ako pisem nesto sto nekome moze delovati kao glupost, opisacu dva slucaja koja znam.

U oba slucaja nekada ili sada montirano je ono sto se narodski zove "monofazna" struja.

Stan u centru BGa, predratni, ova monofazna je kasnije izbacena i preslo se na visefaznu ali instalacije u zgradi generalno su i dalje stare i lose,  pa iako smo mi u stanu promenili sve instalacije, s vremena na vreme, ima problem sa strujom, znatno cesce nego na Novom Beogradu,  npr.  osiguraci iskacu redovno ( novi ), i slicne kerefeke.

Vikendica u Borci ima uvedenu opet tu "monofaznu" struju, kapacitet 2 KW.  Sta to znaci konkretno, ako se upali par potrosaca koji bi poceli vuci struju oko 2KW ili ne daj boze vise, nesto bi crklo, eventualno bi mozda osigurac iskociao pre toga ( ne znam tacno nisam bas strucan ).

E sad Jimmy ne verujem da imas "monofaznu" struju ali mozda komsija ima radionicu/firmu pa kad upali masine padne napon sa trafo stanice jer on vuce mnogo vise na svoju stranu, da se izrazim nestrucno.

Radnici bi trebali da utvrde u cemu je problem, pa onda ko sto napisase gore ljudi da vidis koje je resenje primenjivo.

P.S. Izvinjavam se ako sam pisao gluposti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...