Jump to content


Kondicioner i losa struja


Jimmy_92

Recommended Posts

Neki su pisali da neki aktivni kondicioneri / filteri loše rade jer ubijaju dinamiku muzici. Ja nemam u tome nikakvog iskustva pa da potvrdim. Tu se pre svega mislilo na firmirane sprave ne na samogradnju.

Ja sam probao pasivni filter i razdvojni trafo i oni rade odličan posao. Samogradnja je u pitanju.

Mislim da uređaji koji održavaju napon nisu isto što i ovi koje sam spomenuo.

----------------------

Inače sam iz dana u dan sve više u ubeđenju da je grk koji je sebi napravio trafo stanicu u pravu kad kaže da je struja pola zvuka. Dolazili su kod mene neki dobri strujni kablovi i svaki put sam dobio osetno poboljšanje.

Iz ove perspektive sad kad bi imao budžet sistem i 100 eura - 50 eura bi dao za strujne, 30 za zvučničke, 20 za interkonekt.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2018 at 15:46, Jimmy_92 said:

E pa kolege forumasi, muka me je naterala da pokrenem ovu temu, a posto sam neuk po tom pitanju saveti/islustva su neophodni.

U kraju u kome zivim struja je uzas, cesto mi "svitka" svetlo a par puta mi se laptop gasio dok sistem svira, bas u trenutku kada i svetlo zatreperi. 

I druga stvar, zvuk sistema u npr. 4 popodne i 1 uvece je drasticno razlicit, razlika je tipa neki genericki kablovi u sistemu vs "krsteni" kablovi, vise nego cujna. 

Pa je onda pitanje sta meni treba tu, da bih sacuvao uredjaje i da bih imao "cistiju" i ujednaceniju struju? I naravno, zanima me neko best buy resenje ako je odgovor strujni kondicioner ili nesto tome slicno.

 

Hvala :)

Колики је напон мреже при паду? Како си проценио да струја није чиста ? Мерењем? Јесу ли твоји уређаји са шуко или обичним утикачима , тј , неуземљени? Модерни уређаји имају унутрашљу регулацију напона која трпи значајне осцилације мрежног напона. Сигурно је да коректори напона уносе извесну деградацију у репродукцију. Шта су то кондиционери? Струјни филтри?Ту не постоји универзално решење, све зависи од удањености твоје локалне трафо станице и твог система. Зашто нпр. Крел не уграђује и не препоручује струјне филтре у својим уређајима? Проблематика је врло сложена и превазилази оквире форума.

Link to comment
Share on other sites

Prevazilazi okvire ovog foruma?
 

Šta da radimo sa onim članovima koji ima pozitivna iskustva sa tim uređajima?

Šta da radimo sa onim firmama koji ugrađuju takve uređaje ili ih prave kao eksterne? Pa nije valjda Krell popio svu pamet ovog sveta? Uzgred neka njihova pojačala koja sam čuo imaju najlošiji odnos cena / zvuk (za moj ukus).

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, vdzele said:

Prevazilazi okvire ovog foruma?
 

Šta da radimo sa onim članovima koji ima pozitivna iskustva sa tim uređajima?

Šta da radimo sa onim firmama koji ugrađuju takve uređaje ili ih prave kao eksterne? Pa nije valjda Krell popio svu pamet ovog sveta? Uzgred neka njihova pojačala koja sam čuo imaju najlošiji odnos cena / zvuk (za moj ukus).

Када кажем да превазилази оквире овог форума , мислим на теорију и праксу која постоји у тој грани електронике. Мене критикују што понекада доводим у питање устаљена мишљења и што критикујем манипулаторски манир неких произвођача ауудио компоненти и прибора. Лепо је што неки чланови форума имају позитивна искуства са таквим уређајима , али било би лепо да знамо и технички аспект одређеног побољшања, тј. механизам дејства. То би нам користило у дањим унапређењима аудио система.

Што се тиче произвођача екстерних уређаја , њихов тржишни приступ је свакако да створе што већи профит и они ће неке ствари прећутати. А најважнија је да сваки струјни филтер, назовимо га пасивни мора да буде конструисан за конкретни аудио систем имајући у виду укупну широкопојасну импедансу мрежних проводника . А то раде само озбиљна студија приликом уградње опреме.  Активни кондиционери, тј струјни генератори који једносмерну струју претварају у наизменичну никада не могу да постигну идеалну синусоиду наизменичног напона.

Има ту још много ствари о којима треба знати, зато ја препоручујем да се прочита неки од многобројних чланака о овој проблематици.

Link to comment
Share on other sites

Mozda bi prvi korak mogao biti obavestavanje ( zalba ) lokalnoj Elektrodistribuciji, da se vidi da li ce oni nesto reci ili poslati ljude na teren da provere trafo stanicu.   Mozda nece uraditi bas nista ali poziv telefonom ne kosta nista a mozda bude nekih rezultata ako je do njih.

Pozdrav, Krca

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, Solderer said:

Лепо је што неки чланови форума имају позитивна искуства са таквим уређајима , али било би лепо да знамо и технички аспект одређеног побољшања, тј. механизам дејства. То би нам користило у дањим унапређењима аудио система.

 

Ja sumnjam da bi se tako nešto moglo desiti ovde.

Pre neki dan smo imali žestoku raspravu na onom drugom forumu, samograditeljskom. Tema sukoba je bila da li postoji čujne razlike između usb kablova. Većina njih smatra da tu nesme da bude, dok smo mi manjina tvrdile suprotno. Oni su se pozivale da se takvi stavovi postuju na svetskom dyiaudio pod rubrikom snake oil.

Potezani su razni argumenti, neko je i stavio link sa grupnim stavom raznih proizvođača zašto se to dešava. Bilo je tu i teških reči tako da je kasnije tema zaključana. Svako je ostao pri svom stavu dok je nisam pozvao sve prisutne da neko dođe kod mene i čuje razliku.

Došao je jedan samograditelj iz Vršca i jedan iz Zrenjanina. Obojica su na forumu potvrdila da ima razlike. Doduše napisali su da po njima to nije novčano opravdano, dok ja mislim da je veoma opravdano.

Kad neko ko bi trebao da ima dosta veći stepen tehničkog znanja ne ume da objasni zašto jedan običan usb kabl može različito da svira onda sumnjam da će isti, ili sa manje iskustvom, dati odgovor na mehaniku filtera i razdvojnog trafoa.

-------------------------

@Krca44 - Ja sam lično otišao i reagovao u mojoj elektrodistribuciji. Pitali su me da li mi nešto crkava od uređaja, ja sam rekao ne nego mi struja varira - oni su na to - aj zdravo.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, vdzele said:

Ja sam lično otišao i reagovao u mojoj elektrodistribuciji. Pitali su me da li mi nešto crkava od uređaja, ja sam rekao ne nego mi struja varira - oni su na to - aj zdravo.

Nazalost uvek moguce kod nas.   Neke druge sluzbe odrzavanja su kod mene reagovale brzo i korektno ali zato kad je mom Ocu obijena vikendica peti put, odnet alat u vrednosti od 300eu, rekli su isto ... aj cao, oduvao vetar otiske, vi niste tamo svaki dan, itd...  dadoh predlog po pricipu ne znas dok ne pitas

Pozdrav, Krca

Link to comment
Share on other sites

Videcu da problem iznesem babi i kevi posto moja loza ima dugu tradiciju u EPS-u :D To sam nekako cuvao kao poslednju opciju, nadao sam se da ce par clanova ovde da napisu kako je kondicioner bolji upgrade od zvucnika, ja to kupim i svi srecni :D

Da ne skrecemo sa teme, ali ja duboko verujem u kablove i onu razmeru da kablovi kostaju ukupno kao komponente pojedinacno, to je neka gruba matematika. A svojim usima sam cuo razliku izmedju Transparent i FTA usb-a, raznih strujnih i raaaaznih interkonekta, tu nema dileme za mene :)

Link to comment
Share on other sites

Ja bih probao Schaffner filter, u suštini isto ovo što je Solderer predložio, samo fabrički spakovano, pa cena nije baš 200 dinara, ali nije svakako ni ograničavajući faktor:

http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=9771

Malo detaljniji opis efekata upotrebe jednog takvog filtera na konkretnim primerima:

http://www.tnt-audio.com/clinica/filter.html

Link to comment
Share on other sites

Ja bih sa tim filterima vrlo pažljivo. Pravio sam ovaj pasivni sa kondenzatorima koji bi trebalo da isčisti VF smetnje a u teoriji da ne utiče na nama korisnu struju od 50Hz. http://www.moxtone.com/MOX_MFP2.htm

Probao sam da ga postavim na kabal i u samo pojačalo na IEC iznutra, u svakom slučaju sam dobio prilično ubijen zvuk sa osetno manje dinamike i živosti. Možda on i jeste čistiji i stalniji ali minusi su bili mnogo veći od pluseva. Probao sam onda da stavim i manje vrednosti kondenzatora da bih podigao prag gde počinje da deluje i još više ga udaljio od 50Hz... ali slično je uvek ispadalo. Pretpostavljam da bi varijanta sa induktivnim elementom još više suzbila zvuk.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

Ja bih probao Schaffner filter, u suštini isto ovo što je Solderer predložio, samo fabrički spakovano, pa cena nije baš 200 dinara, ali nije svakako ni ograničavajući faktor:

http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=9771

Malo detaljniji opis efekata upotrebe jednog takvog filtera na konkretnim primerima:

http://www.tnt-audio.com/clinica/filter.html

Nije cena ogranicavajuci faktor vec prigusnica u samom filteru

Dobar je za punjac mobilnog

Zexx i ti zabarima sve verujes B)

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, zoranzu said:

Nije cena ogranicavajuci faktor vec prigusnica u samom filteru

Dobar je za punjac mobilnog

Zexx i ti zabarima sve verujes B)

Samo da ti kažem da takav imam i u onom mom Sonic Frontiers CD plejeru, pa ne videh da mu nešto fali zbog toga...;)

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Zexx said:

Samo da ti kažem da takav imam i u onom mom Sonic Frontiers CD plejeru, pa ne videh da mu nešto fali zbog toga...;)

E ako ga ima u SF CD-u povlacim rec,

Kada ce da se zavrti neki srebrnjak na njemu :wub:

@Jimmy_92

Dok ne sredis promene napona u mrezi,nikakvi filteri ni balansirana napajanja ti nece pomoci,samo ce pratiti ta setanja napona.

Predlog je da kod komsije, u njegovom dvoristu ,instaliras mali trofazni agregat,za ozbiljno slusanje muzike B)

 

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Aibo said:

Nisu isto CDP i pojačalo. Evo čak i žabari kažu: You can use these filters with your CD player, D/A converter, turntable and with the preamplifier. Using these with an amplifier or power amplifier should be carefully evaluated before installing.

Zato sam i postavio članak, da se pročita...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...