Jump to content


Postavka glave na Technics, gauge vs protractor?!?


NShappy

Recommended Posts

Ne nalazim da je već našto žvakano na ovu temu na ovom forumu. Možda jeste ranije, ali tada se već zalazi u onaj fontovima upropašten deo foruma. Pa da krenem priču iz početka.

Imam 1210MkII, i AT440. Sve sam to podesio korišćenjem poznatog Baervald protractora sa Vinylengine foruma.

A onda sam nabavio Technics overhang gauge (zna li bre neko kako se čita to gauge?!? gejdž?), i iznenadio se da se njegovo podešenje značajno razlikuje od Bearvald-ovog. Technics preporuka je da vrh igle bude 52mm od korena SME konektora, a ovaj protractor me tera da iglu postavim skoro 5mm dalje?!?

Onda sam još ukapirao da recimo Concord zvučnice prate valjda Technics fabričke preporuke, kao i Ortofon 2M headshell-ovi za 2M glave (oni plug-and-play za 2M seriju).

Kakva su vam ovde iskustva?

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, NShappy said:

Onda sam još ukapirao da recimo Concord zvučnice prate valjda Technics fabričke preporuke, kao i Ortofon 2M headshell-ovi za 2M glave (oni plug-and-play za 2M seriju).

'си пробао/проверио Конкорд са тим Техникс геџетом?

Link to comment
Share on other sites

Radio i jedno i drugo, Gauge imam i protraktore, sa Technics Gaugeom igla priblizno prati Stevenson "geometriju" vrlo blisko, a VE Baerwald sam imao cistiji zvuk, moze da radi i jedno i drugo, sa plastikanerom je olaksano, Kabusa ima par recenica kako pomocu zileta postici preciznost, vredi procitati.

2M i Concorde serija rade na original Technics podesavanju od 52mm, proverio.

PROTRAKTOR DISTORTION LEVEL - TECHNICS-STEVENSON-BAERWALD-LOFGREN.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, NShappy said:

A onda sam nabavio Technics overhang gauge

Bilo je priča da su u cirkulaciji falsifikati pogrešnih dimenzija, tako da osiguraj se šta imaš.

10 sati ranije, NShappy said:

Nisam, nemam Concord-a, ali sećam se da je negde pisalo da je 52mm koliko je i gauge. Možda i tripujem.

Tripuješ ne: http://www.ortofon.com/support/support-dj/faq-cartridges#dimensions

Link to comment
Share on other sites

Concorde cartridge mounting dimensions

Effective length: 51,5 mm
Height: 14,0 mm

OK ovo je dobro znati,  ja sam takodje mislio da je 52mm,  ili da je to razdaljina koju Technics racuna kao odgovarajucu.

Sto se tice price o falsifikatima ne znam, moguce, bila je prica da neki shellovi ne leze kako treba u Gaugeu, i da je Guge lose napravljen tj. ima takvih primeraka ali to je zato sto sami shellovi ( kopije ) imaju malo lufta a ne zato sto je Gauge losh, moj je original Technics/Panasonic deo,  originalni shellovi svi pasuju kako treba bez lufta i mrdanja.

Inace u User Manualu Technics kaze na kraju za ugaonu gresku sledece :

Tracking error angle : within 2  32' stepena na pocetku na spoljnjoj brazdi 12" ploce i

Tracking error angle : within 0  32' stepena at inner groove of 30cm ( 12" ) record

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Dodatno sad sam gledao sam Guge i kesicu, kupljena je kod Juno.co.uk, kao Panasonic sa sve Made In Japan, na unutrasnjoj strani ima oznaku Technics i odmah ispod manjim slovima pise 52mm.

Koliko sam dosada citao po netu, bez sopstvenih merenja u vidu snimanja distorzije, pomenute dimenzije 51,5mm, 52mm i dalje sa Baerwald VE protraktorom sve rade bez problema.

Negde odavno sam procitao ( ovo ne mogu garantovati kao tacno ) da je ta dimenzija 52mm ustanovljena nekada davno kao broadcasting standard, za koje rucke tacno ne pitajte me, ne znam.

Ako neko zna nesto vise, molim Vas napisite, ovo je tema interesantna za nas koji koristimo 1210.

Hvala & Pozdrav, Krca

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Krca44 said:

Intersantno je da kad sam kupio u Playeru DJ Pro, nije bilo nikakve gumice koja bi isla izmedju tela i rucke, kao kod klasicnih shellova.

Mislim da i ne dolazi u paketu, a oficijalna joj namena nije u vezi tih 52mm. Pomenuo sam je jer me intrigira ona razlika od pola mm (51.5 vs 52mm). 

Link to comment
Share on other sites

Da dodam Ortofon 2M Blue PnP, dakle sa Ortofon Headshellom vece mase, takodje nije uopste imao taj gumeni prsten.

Ima jedna stvar za koju nisam siguran sta znaci, ako ista znaci, naime taj prsten nije mozda samo zbog preteranog navrtanja, mozda je tu da izoluje metalni shell od rucke u smislu vibracija.

Takodje sam video jos jednu izvedbu shella koji posedujem, shell je od neke plasticne mase i da bi imao odgovarajucu masu, dodata je sa unutrasnje strane metalna plocica... e sad sledi interesantan deo : plava zica koja izlazi iz shella deli se u kontakt zicu i drugu tanju zicu vezanu za metalni ulozak, tako da je taj ulozak "umasen", da ne unosi negativne efekte.   Ovo nisam video kod drugih shellova.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VU metar said:

Pomenuo sam je jer me intrigira ona razlika od pola mm (51.5 vs 52mm). 

Pa sad ovo je mozda teorija, samo razmisljam... mozda je Ortofon dosao do zakljucka da je za klupsku upotrebu 51,5mm bolja varijanta, u smislu da igla sigurnije prati brazdu pri uslovima u kojima radi... ne znam... u klubu obicno koriste mermernu plocu ispod gramofona ali to cesto nije slucaj, onda ume da iskace od vibracija... muzika, djuskanje, losa izolacija

Link to comment
Share on other sites

Ja sam stavio 10gr dodatni tegic koji se navije na kraju rucke.  To je preporuka Ortofona a koristi se zato sto standardni kontrateg bez njega nema gde pozadi da ode, da bi se namestila odgovarajuca gazna sila. Cak i sa tim dodatnim tegicem, glavni kontrateg je bio toliko pozadi da je malo izlazio sa rucke, 1 ili 2mm, ne secam se tacno koliko.

Losa kombinacija, ima previse mase, velika inercija sto ne valja, 2M Blue glava moze da se koristi i sa obicnim shellom bez problema.

U ovom slucaju bitan je opseg u kojem se kontrateg moze kretati za pravilno podesavanje gazne sile. Bez tog tegica verovatno ne bi moglo, kontrateg bi visio pozadi ili jednostavno ne bi sve zajedno moglo da se podesi.

Ortofon shell u toj PnP kombinaciji ima znatno vecu masu od normalne, predvidjen je za Ortofon 12" rucke ili eventualno za njihove od 9", a to sto su rekli da moze na Technics... pa nisu trebali, moze ali samo komplikuje situaciju nepotrebno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Krca44 said:

Sto se tice price o falsifikatima ne znam, moguce, bila je prica da neki shellovi ne leze kako treba u Gaugeu, i da je Guge lose napravljen tj. ima takvih primeraka ali to je zato sto sami shellovi ( kopije ) imaju malo lufta a ne zato sto je Gauge losh

Razlike među tim Technics gejdževima umeju biti velike. Azimutne greške su najuočljivije. Treba pronaći dobar, ostale baciti. 

Na primer: na slikama su dva različita gauge-a, ostalo je isto. Ni u jednom slučaju nema ni malo lufta. 

gauges.thumb.jpg.d62a31321678afb1fc9a1c5d195fed52.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zbrujic said:

Razlike među tim Technics gejdževima umeju biti velike. Azimutne greške su najuočljivije. Treba pronaći dobar, ostale baciti. 

Na primer: na slikama su dva različita gauge-a, ostalo je isto. Ni u jednom slučaju nema ni malo lufta. 

Hvala, ja nisam koristio Gauge za azimuth, mada sam video da on spreda ima strelicu, koristio sam samo za odredjivanje razdaljine,  svakako cu proveriti ovaj koji posedujem.

Pozdrav, Krca   :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...