Jump to content


Ortofon NADEL 10 - Mišljenje?


Somi

Recommended Posts

Nadel jeste hi fi igla, moguce ju je staviti a da li gaznu silu treba podesavati prema igli ili u obzir uzeti i motor u telu ( koji je predvidjen da radi sa drugacijom iglom )... ne znam, nesto sam eksperimentisao ali nemam definitivne rezultate, previse je kratko trajalo i rucka sama nije bila ok.

RTB Test ploca je imala deo koji je mogao da se iskoristi za testiranje minimalne/optimalne gazne sile, mislim da je 1Khz test ton u pitanju, koliko je metoda pouzdana, ne znam, skoro sve test ploce imaju deo za ovo a sem toga alternativna metoda je da sa test ploce ili neke druge snimis signal i da se protumaci na kompu... ali ovo je vec daleko iznad znanja koje licno posedujem.

Link to comment
Share on other sites

Nema na cemu, mislim da bi ona mogla ( Nadel 10 ), da ide sa manjom gaznom silom, ali ne bih da tvrdim tako nesto kao sigurno,   mislim da ta igla na OM glavi radi sa gaznom silom do ... 1,65 recimo, ja sam je koristio na 1,6 sa bas tom glavom a kad sam natakao na DJ Pro ( silver ) stavio sam gaznu silu na 2gr i svirala je lepo, bolje od DJ vrha.   Stvar je u tome da ne znam tacno sta je pravilno, neko kaze gledaj podatke za iglu al opet ta igla radi sa generatorom u glavi.   Koliko znam veca gazna sila od preporucene je manje losa od manje gazne sile u odnosu na preporuku,  sem toga ako bi se islo na vecu gaznu silu od propisane verovatno da bi se vrh brze trosio, za ploce ne bih komentarisao,  u svakom slucaju sve to je mislim bolja opcija od manje gazne sile , ispod preporuke, sa originalnom iglom.

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako.

U generatoru se samo indukuje struja. 

Mehanička svojstva (vešanje, vrh, itd) koja si pomenuo, određuju optimalnu gaznu silu.

vms-princip.png?height=500&quality=80

 

 

Jedini problem može biti viša komplijansa "hifi" igle, koja se u pojedinačnim slučajevima možda neće idealno složiti sa težom DJ zvučnicom u kombinaciji sa ručicom veće efektivne mase.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, 空也 said:

Jedini problem može biti viša komplijansa "hifi" igle, koja se u pojedinačnim slučajevima možda neće idealno složiti sa težom DJ zvučnicom u kombinaciji sa ručicom veće efektivne mase.

Da zato sam napisao da bi test plocom trebalo odrediti minimalnu gaznu silu, pa malo podici istu, ali moje je pretpostavka da za tako nesto treba biti vrlo iskusan posto se radi na uvo.   Licno nisam znao kakav je tacno test ton od 1Khz, pa sam iskoristio ton generator sa neta da cujem cist ton i naporedo uporedjivao da li dobijam priblizno isto sa ploce, cist ton bez dodatnih tonova / artefakta.

Komplijansa bi se mogla izmeriti na kompu, da se vidi kolika je, kao sto je Father radio.

Nisam bio siguran da se preko komplijanse moze utvrditi pravilan VTF, samo sam to pomenuo, rucka je ista ili skoro ista kao na 1210,  svakako me zanima da li mislite moze li se preko komplijanse utvrditi direktno ili indirektno pravilan VTF ?

Hval jos jednom, Krca   :)

Link to comment
Share on other sites

Kada sam govorio o mogućem neslaganju između mekšeg vešanja hifi igle (više komplijanse) i veće efektivne mase kombinacije teže DJ zvučnice i ručice, mislio sam na rezonatntu frekvenciju koja možda neće biti u idealnom opsegu.

Gazna sila je izračunata od strane proizvođača i zavisi od više faktora od kojih zavisi optimalno pračenje brazde, koji uključuju i tvrdoću vešanja kantilevera, i oblik vrha igle, i efektivnu masu vrha igle, itd, što sve nema veze sa samim telom zvučnice.

Ako hifi iglu koja je optimizovana za 1.5 g gazne sile opteretimo sa 3 ili 4g koliko traže DJ zvučnice, šta se dešava sa njenim (mekšim) vešanjem koje nije predviđeno za tu težinu?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je bolje da kupi OM5E koja ima nižu komliansu od OM10 (25 µm/mN) i trpi veću gaznu silu, a id do 25kHz. Sigurno je bolje izabrati nju uzimajući u obzir dodatno težu Dj glavu i vse skupa težu efektivnu masu. OM10 traži 10g efektivnu masu da bi se zadovoljila idealna rezonantna freq. od 10Hz.

Frequency range - 20-25.000 Hz
Frequency response - 20-25.000 Hz
Tracking ability at 315Hz at recommended tracking force *) - 65 µm
Compliance, dynamic, lateral - 20 µm/mN
Stylus type - Elliptical
Stylus tip radius - r/R 8/18 µm

Equivalent stylus tip mass - 0,5 mg
Tracking force range - 1,5-2,0 g (15-20 mN)
Tracking force, recommended - 1,75 g (17,5 mN)
Tracking angle - 20°
Stylus colour - Black

Link to comment
Share on other sites

Baš ću da probam poručio sam test ploču i da eksperimentisem sa ovom pro s iglom na concordu. Proizvođač preporučuje 3 do 5 gr gazne sile a baš da vidim šta kaže test ploča. Nedavno ortak nabavio knjigu HI FI i njegove zamke i u njoj clanak stelovanja gazne sile. U njoj je detaljno opisano da bukvalno smanjiti gaznu silu do same granice dok ne počnu izobličenja i samo tek toliko pojacati da se dobije dobar ton. Tako nesto sam probao na toj pro s i meni dobar ton davala sve do 1,2 grama, pojacao je do 2 i bukvalno ne primećujem razlike izmedju 2, 3 ili 4 grama na toj pro s. E sad, koliko ce se sta trositi u to nisam toliko upucen ali ukoliko je podesavanje izvrseno na test ploci ne moze se jasno reci ni kakva je brazda na razlicitim vrstama ploča. Te klupske ploče su bukvalno neunistive i trpe svasta, sire brazde verovatno, pa i tip igle sigurno da odgovara neka DJ igla. Za klasicne ploče HI FI igle su sigurno bolje. Puno stvari tu igra ulogu čini mi se i temperatura u prostoriji a tek i čistoća  brazdi.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, 空也 said:

Ako hifi iglu koja je optimizovana za 1.5 g gazne sile opteretimo sa 3 ili 4g koliko traže DJ zvučnice, šta se dešava sa njenim (mekšim) vešanjem koje nije predviđeno za tu težinu?

E pa to se i ja pitam kad god razmisljam na ovu temu...

 

3 hours ago, Somi said:

clanak stelovanja gazne sile. U njoj je detaljno opisano da bukvalno smanjiti gaznu silu do same granice dok ne počnu izobličenja i samo tek toliko pojacati da se dobije dobar ton.

Ovo je jedna skola razmisljanja, neki ljudi tvrde da im igla duze traje na taj nacin.   Druga skola, da ih tako nazovem, kaze da treba naci optimum u preporucenom opsegu koji daje proizvodjac a ima i ljudi koji vole da stave gaznu silu blize maximumu, to bi bilo trece razmisljanje,  naravno to vazi sa hi fi.

12" maxi singlovi imaju sire brazde od LP ploca, ja imam neke koje su prosle sve i svasta, jedna je sigurno prosla preko 200 pustanja, 45rpm, i tek sada pocinje da se pojavljuje vrlo blago pucketanje ponegde na ploci,  hocu reci izdrzljive su.  Za ostale 12" koje su mnogo puta pustane i dalje se na slusanje moze reci da su Near Mint..

Link to comment
Share on other sites

Stigla RTB test ploca i odrađen test i sa pro s i sa shurkom. Sve je to otprilike bilo tu kako sam podesio jedini sto mi nije jasno je ovaj deo za ispitivanje frekvencijskog odziva. Imam aplikaciju na telefonu koja meri jako precizno ( upoređivao sam sa ton generatorom sa interneta) . Ta aplikacija mi je na obe igle izmerila najnizi odziv od 39 hz a najvisi 8 khz kad sam snimao sa test ploce te test zvukove. Malo me čudi mislim ne znam te visoke ucestanosti bi trebale da idu do 20 khz tako pise na test ploči. Inače proveravano vise puta, pro s je jako malo radila ne verujem da je istrošena , čudno da na obe jako slično pokazuje. Ili grešim? Do koliko te učestanosti smeju ići ?

Link to comment
Share on other sites

A kako si merio ?   preko kabla utaknutog u telefon ili putem mikrofona ?   Izvini mozda pitam glupost, ali ako je preko mikrofona, mozda je on ogranicen,   trebalo bi da snimis na PC kablom ako mozes, snimak treba a ide do 20Khz,  posle se u odgovarajucem programu obradi da se vidi kakav je frekventni opseg.

Link to comment
Share on other sites

Putem mikrofona, sa technics sb 5 zvucnika direktno meri i zbacuje signal na ekranu. Kontam nije to neka frekvencija koja se ne moze izmeriti. Zar to nije moguće ? Dobije se odmah dijagram kako ide tacno po minutama koliko traju ti delovi na RTB ploči. Mislim ako je to netacno prebaciti zvuk u komp i obraditi u obicnom programcicu koliki je i ovaj merac frekvencija u telefonu je lako. Možda grešim ?

Link to comment
Share on other sites

Adobe Audition ( mislim ) ima potrebne funkcije,  moram da prosnjuram po temama da vidim,  ima temu u Vinyl sekciji Shure 95 frekventni odziv,  ja sam uradio snimak u Soundforge programu ali on nema odgovarajuc alat za analizu a sem toga sam napravio neki zez pa moram opet,  bitno je da vidis ono sto kaze Father, on je radio analizu snimka i napisao koji je software koristio,  to je sve pri kraju teme, preskoci sve moje postove

Adobe Audition CS6 ima vise funkcija,  ja sam radio sa SoundForge 6 starijom verzijom, ona ima spectrum analyze funkciju koja bi misim mogla da posluzi  ali Adobe je sigurno bolja opcija.

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Odrađeno sve Krco u pravu si mikrofon na telefonu nije prepoznao frekvencije iznad 8 khz. Snimio na komp preko pojačala u audio kartu i izanalizirao u Visual analyser-u  vise nego zadovoljan, podjednaka oba kanala i na pro s i na shurki, frek. odziv do 20 khz bez opadanja i raznih smetnji. Gramofon Technics sl 3200 sobzirom na godine i više nego zadovoljan. Hvala

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...